Recenze: Samsung Omnia W

Recenze: Samsung Omnia W
Publikováno : 09. 02. 2012, 00:04

V dnešní recenzi si představíme nástupce Samsungu Omnia 7, kterým je Omnia W. Tomuto modelu se sice nedostává takové pozornosti (a propagace) jako např. Lumii 800, ale svou výbavou a zejména téměř poloviční cenou jí může hravě konkurovat.


Za zapůjčení zařízení děkujeme oficiálnímu e-shopu společnosti Samsung, kde je možné zařízení také zakoupit.

e-shop Samsung

Samsung Omnia 7 byl a stále je velice populární model, který disponuje slušným hardwarem (zejména kvalitním 4“ SAMOLED displejem) a díky operačnímu systému Windows Phone 7 je také dostatečně rychlý a spolehlivý. Ačkoli se jedná o loňský model, stále je možné jej zakoupit v celé řadě obchodů. Samsung však představil pro letošní rok také jeho nástupce, kterým je model Omnia W. Tento model však není nástupcem v pravém slova smyslu, jelikož toho v podstatě moc nepřináší. Naopak disponuje menší uhlopříčkou displeje. Z pohledu aktuální nabídky Windows Phone 7 přístrojů se však jedná o zajímavý model, který je také přímou konkurencí Nokie Lumie 800. Tato recenze opět nebude zcela typická, ale zaměřím se zejména na praktické zkušenosti, které jsem během testování přístroje získal. Než jsem však tuto recenzi stihl vytvořit, zaujalo mě několik dílčích vlastností, které jsem porovnal s konkurenčními zařízeními. Konkrétně se jedná o displej: Velký test displejů: SLCD vs. SAMOLED, aneb barvy nejsou všechno a fotoaparát: Velké srovnání fotoaparátů: Samsung (Omnia W) vs. HTC (Radar). Účelem těchto článků je nabídnutí dostatečného množství objektivních informací, které Vám pomohou vytvořit komplexní názor na toto zařízení a zároveň nabídnou detailní srovnání s přímou konkurencí.

HTC Radar HTC Radar HTC Radar

 

Obsah balení

Na začátku této recenze se pozastavím nad jednou zcela nepodstatnou záležitostí, kterou je vlastní velikost krabičky, ve které si zařízení zakoupíte. V posledních letech je zajímavé sledovat trend „zmenšování balení“, kdy jsou krabičky jen o málo větší než samotné zařízení. Za krále miniaturních balení jsem považoval právě HTC, které tento trend provozuje již poměrně dlouhou dobu. Ovšem po shlédnutí krabičky Samsungu Omnia W musím svůj názor ještě přehodnotit, jelikož menší balení obsahující mobilní telefon jsem ještě neviděl :) Tyto velice kompaktní rozměry balení přístrojů však sebou přináší také nový trend v podobě minima příslušenství, které k zařízení dostanete. Ani Samsung Omnia W není výjimkou. Spolu s telefonem dostanete pouze malou nabíječku, USB kabel a sluchátka. Osobně bych uvítal alespoň nějaké obyčejné pouzdro, či fólii na displej.

HTC Radar HTC Radar

V případě nabíječky vsadil Samsung na starší způsob řešení, kdy nabíječka obsahuje i neoddělitelný MicroUSB kabel. Klasický datový kabel je dodáván zvlášť. Rozměry nabíječky jsou velice kompaktní.

HTC Radar HTC Radar HTC Radar

Kvalita dodávaných sluchátek, která poslouží také jako handsfree není příliš vysoká, spíše by se dalo říci podprůměrná. Jinak řečeno, na delší poslech hudby to není, ale na telefonování stačí.

HTC Radar HTC Radar

TIP: Kompletní souhrn hardwarových parametrů Samsungu Omnia W naleznete v našem katalogu.


Design a konstrukce

Nežli se pustím do samotného popisu konstrukce a designu zařízení, nemohu si odpustit výtku proti použitému materiálu. Proč Samsung stále dokola používá obyčejný (na první pohled lacině vypadající plast), když konkurence bez problémů používá materiály jiné (HTC Radar/Titan = kov, Lumia 800 = polykarbonát)? Samsung v mnoha případech celkem povedený design svých zařízení nesmyslně vystaví kritice, právě kvůli použití laciných plastů. V případě Omnie W naštěstí není tento „problém“ tak výrazný. Povrchová úprava zařízení působí vcelku věrohodně. Samozřejmě to platí do chvíle, než vezmete zařízení do ruky. V praxi sice nikde nic nevrže, ale plast je prostě plast. Samsung se podobně jako u Omnie 7 snaží tuto skutečnost trochu kompenzovat použitím kovu. Na právní pohled se zdá, že z kovu je vyrobena celá zadní část přístroje (podobně jako u Omnie 7). Zdání ale klame a kovová je pouze část překrývající baterii (dobře viditelné na krytu zezadu).

HTC Radar HTC Radar HTC Radar

 

Do samotného hodnocení designu se pouštět nebudu, jelikož se jedná o čistě individuální záležitost. Každopádně je třeba říci, že v Samsungu jednoho krásného dne (před několika lety) vymysleli tvar přístroje, který byl uživateli kladně přijat, a od té doby vypadají všechny přístroje podobně. V případě Omnia 7 a Omnie W je tento „problém“ ještě výraznější, jelikož jsou oba přístroje velice podobné (viz fotografie níže).

HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar

Popisování umístění jednotlivých tlačítek nemá v tomto případě příliš smysl, jelikož je stále stejné (hlasitost vlevo, spoušť fotoaparátu a zapínání přístroje vpravo). Kladně lze hodnotit umístění USB konektoru na dolní stranu přístroje, což oceníte zejména u navigace v autě. Samsung svá zařízení (po vzoru iPhonu) osazuje jedním mechanickým tlačítkem, které je umístěno pod displejem. V případě Windows Phone se jedná o tlačítko Windows, které má funkci návratu na plochu. Toto řešení je z ergonomického pohledu naprosto nevhodné, jelikož je uživatel zvyklý na určitou intenzitu stisku u dotykového displeje a zbylých dvou tlačítek a při stisknutí tlačítka Windows musí vyvinout jiný tlak. V tomto případě naštěstí vše vyřeší čas (alespoň částečně), jelikož po několika dnech či týdnech si na tento způsob používání zvyknete, a mechanické tlačítko budete považovat za zcela normální. Někteří uživatelé naopak toto tlačítko vítají, jelikož je pomocí něj možné zařízení „probudit“.

HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar

Na závěr této kapitoly je vhodné zmínit také příjemné rozměry a hmotnost zařízení, které jsou 116 × 59 × 10,9mm, resp. 114 gramů. Tyto rozměry jsou samozřejmě vykoupeny plastovou konstrukcí a poměrně malým displejem (3,7“). Před koupí je tedy nutné zvážit, zdali preferujete velikost zařízení na úkor „horší“ ovladatelnosti displeje.

 

Displej

Jak již bylo dříve zmíněno, Samsung Omnia W disponuje SAMOLED displejem s uhlopříčkou 3,7“ a rozlišením 800 x 480 bodů. Právě díky těmto parametrů je zobrazení velice jemné, ovšem tuto skutečnost mírně kazí samotná technologie displeje. Konkrétně mám na mysli PenTile (matrix ) pixelovou matici, která v některých případech (jasné barvy, tmavé pozadí) nedokáže dostatečně vyhladit kontrastní hrany. Tento problém je dobře viditelný také u textu, kde lze na obvodu písmen pozorovat „barevný šum“. Více se této problematice věnuje samostatný článek: Velký test displejů: SLCD vs. SAMOLED, aneb barvy nejsou všechno. Z celkového pohledu jsou však SAMOLED displeje velice kvalitní, barvy jsou výrazné a černá je skutečně černou.

SLCD vs. SAMOLED SLCD vs. SAMOLED SLCD vs. SAMOLED SLCD vs. SAMOLED
(porovnání s HTC Radar)

 

Ačkoli se tím výrobce nechlubí, displej je opatřen povrchovou úpravou Gorilla Glass, která zajišťuje větší odolnost vůči tlaku a poškrábání displeje. S touto úpravou není sice displej nerozbitný, či nepoškrábatelný, ale minimálně odpadne nutnost nákupu ochranné fólie. V tomto případě je velká škoda, že tělo přístroje není z kovu, protože by se mohlo jednat o zajímavou kombinaci, která by snesla i hrubší zacházení s přístrojem.

 

SAMSUNG i8350 Omnia W lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Procesor, paměť a výkon

Samsung Omnia W je vybaven procesorem Qualcomm MSM8255, který je taktovaný na frekvenci 1,4 GHz. Jedná se o jednojádrový procesor, který je v současné době standardem u všech Windows Phone zařízení. Microsoft zatím systém neuzpůsobil pro použití dvoujádrových procesorů. Každopádně systém Windows Phone 7.5 je perfektně optimalizovaný a tak Omnia W s přehledem v rychlosti překová jakoukoliv konkurenci s jiným operačním systémem. Z pohledu paměti je Omnia W vybavena 512 MB RAM a 8 GB ROM (vnitřní paměť pro data). V praxi má však uživatel k dispozici pouhých 6,34 GB. Tato hodnota je poměrně nízká a kvůli absenci paměťových karet (standard Windows Phone) není možné ji nijak rozšířit. Je tedy nutné zvážit, zda Vám necelých 6,5 GB bude stačit.

SLCD vs. SAMOLED SLCD vs. SAMOLED HTC Radar HTC Radar
(porovnání s HTC Radar)

TIP: Kompletní souhrn hardwarových parametrů Samsungu Omnia W naleznete v našem katalogu.


Výdrž a baterie

Zařízení je vybaveno Li-Ion akumulátorem o kapacitě 1500 mAh, což je velice slušná hodnota. V praxi jsou však výsledky spíše průměrné. Kvůli výkonnějšímu procesoru je výdrž podstatně menší než u konkurenčního HTC Radaru. Při běžném používaní (automatická regulace podsvícení, desítky minut volání, SMS, 15minutový interval stahovaní pošty, občasné využití internetu) je reálná vydrž přibližně 1,5 dne. Při trochu větším vytížení však počítejte, že zařízení zamíří do nabíječky každý den. Obecně však platí, že největšími „žrouty“ energie jsou mobilní data, podsvícení displeje a GPS.

Omnia W má však oproti konkurenčnímu HTC Radaru, či Nokii Lumii 800 obrovskou výhodu. Baterii je totiž možné standardním způsobem vyjmout a vyměnit. Nic tak nebrání tomu, mít po ruce vždy baterii záložní, kterou tak můžete do zařízení kdykoliv vložit. I toto řešení má své nevýhody, které spočívají v podstatně nižší tuhosti celého přístroje, která je navíc umocněna plastovým provedením. Oproti jiným přístrojům však nikterak nevybočuje z řady.

HTC Radar HTC Radar HTC Radar HTC Radar
(porovnání se Samsungem Galaxy SII)

 

Fotoaparát

U zařízení značky Samsung je velice často kladně hodnocen fotoaparát. U Omnie W se však mírně projevil tlak na co nejnižší cenu, který pravděpodobně způsobil osazení méně kvalitního snímače. Nejedná se o žádný „propadák“, ale oproti konkurenci např. v podobě HTC, které je pověstné špatnými fotoaparáty (což neplatí u nových modelů), podává Omnia W horší výsledky. Tomuto tématu je věnován samostatný článek, kde je Omnia W konfrontována přímo s HTC Radarem: Velké srovnání fotoaparátů: Samsung (Omnia W) vs. HTC (Radar). Tento článek rozhodně doporučuji přečíst, nebo spíše prohlédnout pořízené fotografie. Omnie W má velké problémy zejména při focení s bleskem (výrazný zelený nádech) a nepřirozeným a poměrně intenzivním přebarvováním fotografií focených ve dne. Naopak fotoaparát disponuje funkcí Makro, která dokáže zachytit předměty ve velké blízkosti. Aby bylo hodnocení fotoaparátu kompletní, je třeba uvést také papírové parametry. Fotoaparát disponuje rozlišením 5 Mpx (fotografie: 2 592 × 1 944, video: 1 280 × 720), automatickým ostřením, a diodovým bleskem.

Jako všechna (kromě Nokie Lumie 800) nová zařízení s Windows Phone i Omnia W obsahuje přední kamerku pro videohovory. Ta má však pouze VGA rozlišení (na videohovory naprosto dostačující).

HTC Radar HTC Radar

 

Systém a software

Samsung Omnia W je vybaven nejnovější verzí operačního systému Windows Phone 7.5 Mango s kompletní českou lokalizací. Tento operační systém má řadu specifik, které je třeba před nákupem zvážit. Obecně lze říci, že Windows Phone 7.5 není pro každého. Pro lepší pochopení celé problematiky a pro zjištění, které funkce systém nabízí (jsou pro většinu zařízení podobné), doporučuji přečíst samostatnou recenzi: Podrobná recenze Windows Phone 7.5 Mango - Nejlepší systém současnosti?

Stejně jako ostatní výrobci, také Samsung dodává do svých zařízení exkluzivní software, který naleznete na Marketplace ve speciální sekci.

  • Now – Obdoba HTC Hubu – zobrazení počasí, akcií, zpráv
  • Video Call – Videohovory (pouze pro zařízení Samsung)
  • Tango – Videohovory (aplikace pro všechny výrobce)
  • RSS Times – RSS čtečka
  • Photo Studio – Editor fotografií (efekty)
  • FunShot – Editor fotografií (deformace)
  • MiniDiary – Deníček – možnost zápisu každodenních událostí
  • Slovníky – Několik slovníků světových jazyků
  • Network Profile – Automatické nastavení datových profilů
  • Photogram – Editor fotografií

Marketplace Marketplace Marketplace Marketplace Marketplace

 

Klady a zápory

+ Rozměry a hmotnost
+ Cena
+ Dostatečně výkonný hardware
+ Windows Phone 7.5 (grafické rozhraní, stabilita, spolehlivost, odezva systému, rychlost, funkce, Office)

- Velikost vnitřní paměti (jen 6,3 GB pro uživatele) bez možnosti rozšíření
- Design bez nápadu (velká podobnost s Omnií 7)
- Fotoaparát
- Windows Phone 7.5 (absence slotu pro paměťové karty, menší výběr aplikací, absence flashe v prohlížeči)

 

Graf ceny produktu SAMSUNG i8350 Omnia W poskytuje server Heureka.cz

 

Závěr

Samsung Omnia W je zařízení střední třídy, které za  příjemnou cenu v rozmezí (Zdroj: Heureka.cz, ) ) nabídne konzervativní design a slušné dílenské zpracování, které sice nenadchne, ale ani neurazí. Po stránce výkonu zvládne zařízení uspokojit i ty náročnější uživatele. Pokud Vám nevadí menší displej a méně vnitřní paměťi, jistě uvítáte příjemné rozměry a hmotnost. Samsung Omnia W je tedy vhodná pro všechny uživatele, kteří hledají spolehlivý přístroj a zároveň nechtějí příliš investovat. V této cenové třídě je však poměrně slušná konkurence. Za zmínku rozhodně stojí HTC Radar (podrobná recenze), či Nokia Lumia 710. Přímou konkurencí je také předchozí model Omnia 7, který nabídne větší displej. Jako u každé recenze Windows Phone 7 zařízení je nutné zmínit, že úspěch jakéhokoliv modelu závisí na úspěchu samotného operačního systému. Proto si dovolím citaci ze samostatné recenze operačního systému (doporučuji přečíst):

"Windows Phone 7 je velice povedený operační systém vhodný pro práci i zábavu. Není však určen pro každého. Je třeba si vždy určit priority, které musí Váš mobilní telefon splňovat. Pokud je těmito prioritami rychlost, jednoduchost, intuitivnost, stabilita, spolehlivost, využívání sociálních sítí, multimédií apod. a grafický vzhled systému se Vám alespoň trochu líbí, Windows Phone 7 bude tím pravým systémem pro Vás. Samozřejmě za předpokladu, že pro Vás není zcela zásadní nutnost přístupu k systému souborů, výměna paměťových karet a skromné možnosti nastavení systému.

Pokud však rádi do všeho "šťouráte", upravujete si systém dle svých požadavků, vyžadujete velice specifické aplikace, či máte jiný estetický vkus, doporučuji využít spíše alternativní operační systémy, které je možné výrazně lépe přizpůsobit Vašim potřebám. Ve většině případů však za tyto funkce zaplatíte nižší spolehlivostí, rychlostí, stabilitou apod.

Před nákupem nového zařízení s Windows Phone 7 doporučuji si tento systém nejdříve na několik dní vyzkoušet. Velmi rychle si tak zjistíte, zda Vás tento systém oslovil, či nikoliv. Ti co Windows Phone 7 vyzkoušeli a systém je oslovil, již "nikdy" nebudou chtít nic jiného. Toto pravidlo platí i naopak. Pokud Vás systém nezaujme, asi těžko si k němu někdy naleznete cestu."

e-shop Samsung


Sdílení :
Záložka Google E-mail

Štítky : Samsung, Windows Phone

Komentáře :
Nejdříve se musíte Přihlásit
 
 
Zobrazit celé téma

643