Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

gMapMaker – mapy pro OziExlorer z Google maps

V tomto článku si ukážeme, jak získat mapy z Google maps do OziExploreru. Troufám si říct, že GCZII a OziExplorer jsou nejpoužívanějšími programy na geocaching pro PDA. Osobně používám jejich kombinaci – v GCZII má člověk veškeré informace, bohužel navigace je celkem mizerná; OziExplorer zase dokáže „navigovat“ na celkem velkou vzdálenost, pomáhá v přehledu, kde která cache je, ale zase v něm nejdou uchovávat veškeré informace o cache.

OziExplorer je ale bez pořádné mapy nepoužitelný. V České republice si stahuji turistické a ortofoto mapy ze Seznamu pomocí programu MapGen. Nedávno jsem však jel do Velké Británie a nastal problém – kde sehnat pořádné mapy. Dlouho jsem nějakou mapu sháněl, ale neúspěšně. Pak jsem přišel k řešení map ze Seznamu – zde jsou ale mapy pro Británii hodně nepřesné. Potom jsem narazil na článek o mapách z Google Maps. Článek byl celkem starý, postupy z něj již nefungovaly, ale začal jsem hledat, vyzkoušel spoustu programů a dostal jsem se k tomu nejlepšímu – gMapMakeru.

Program je malý (zhruba 1 MB), má vlastní instalaci. Po nainstalování a spuštění zobrazí malé okénko, pomocí kterého se celý ovládá.

Ovládání je rozděleno do 3 částí – nastavení stahování a dočasných souborů, výběr obdélníku mapy a typ a ukládaný formát.

 

V první části měníte odkládací složku, nastavuje proxy, prodlevy – pokud nemáte potíže s připojením, není důvod měnit.

gmapmaker

 

V druhé části vybíráte obdélník mapy, který chcete stáhnout. Můžete buď přímo zadávat souřadnice rohů, nebo vybrat obdélník pomocí mapy. Většinou člověk sáhne po mapě – je názornější a rychlejší. Otevře se vám okno s mapou celého světa. Zde si nazoomujete potřebnou část. Zpočátku mě zarazilo, že program nabízí pouze jeden poměr stran mapy, ale okno se dá zmenšovat/zvětšovat a tím se dá upravit i poměr stran mapy. Poté už jen stačí vybrat patřičný zoom (mě se osvědčil 15–18 pro klasickou mapu, maximální pro ortofoto) a typ mapy.

gmapmaker

V poslední části vybíráte formát pro uložení mapy. Osobně doporučuji používat PNG a klasické mapy resamplovat na 256 barev (volba Dither to 8bpp). Mapa je pak menší a klasické mapě to neublíží (ortofoto zpravidla už ano). Poté jen navolíte jak mapu exportovat (zpravidla to bude build image & map calibration file), na kolik čtverců ji rozdělit (s menší mapou se lépe pracuje).

gMapMaker je velice užitečný prográmek do zahraničí – městské cache se s mapami od Googlu hledají výborně, ty lesní už hůř. Narazil jsem pouze na 2 vady tohoto programu – omezení velikosti mapy dostupnou pamětí RAM – program neumí odkládat na disk. Částečně se dá obejít dělením mapy na menší čtverce. Další nevýhodou je jeho ukončení vývoje. Což je škoda. Na druhou stranu program funguje výborně a není důvod nic měnit.

Stahovat můžete na oficiálních stránkách http://damiendebin.net/archives/gMapMaker/, popř. upravenou verzi (přidává podporu MSN a Yahoo Maps) výše.

 

 

 

 

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

WhatsApp - Oblíbená komunikační aplikace pro telefon a nově také PC (aktualizováno)

(24.2.): Nová verze s podporou funkce Status (obdoba FB příběhů).// Whatsapp je bezkonkurenční aplikace, pomocí které můžete velice snadno a efektivně komunikovat se svými přáteli a známými.

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17

Oficiální Twitter klient - nová univerzální aplikace pro Windows 10 (Mobile) - aktualizováno

(23.2.): Nová verze s řadou významných vylepšení. // K dispozice je zcela přepracovaný oficiální Twitter klient, který konečně přichází jako univerzální aplikace pro Windows 10 (Mobile.)

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17

Realarm – multifunkční budík pro Windows 10 (Mobile)

Pokud vám systémový budík přijde moc jednoduchý, aplikace Realarm je pro vás ta pravá. Jedná se o propracovaného správce budíků s mnoha funkcemi.

Tereza Kratochvílová | software 20 | 02 | 17