Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Jak efektivně vyhledávat a spouštět aplikace, systémové funkce a nastavení ve Windows 10 Mobile

Možná si řeknete, co je na spouštění aplikací tak složitého, že to vyžaduje samostatný článek? Někdy je ale dobré se zamyslet i nad základními věcmi, a uvědomit si, že se dají dělat podstatně rychleji a efektivněji.

Tento článek původně neměl vůbec samostatně vzniknout. Mým cílem bylo pouze se v rychlosti zmínit o možnostech rychlého spouštění aplikací v rámci připravovaném pokračování našeho oblíbeného článku Tipů a triků pro Windows 10 Mobile. Jak se ale později ukázalo, k tomuto tématu se dá mnohé říci. Ačkoliv se jedná o ten v podstatě nejzákladnější úkon, který lze na chytrém telefonu provést, při pohledu do svého okolí jsem zjistil, že jej drtivá většina uživatelů provádí zbytečně složitě. Někdy totiž člověka ani nenapadne u takto triviální věci jako je spouštění/hledání aplikací přemýšlet o tom, zdali by se to nedalo dělat i jinak, efektivněji.

 

Mobilní Windows odjakživa excelovaly v možnosti rychle spustit požadovanou aplikace bez nutnosti jejího zdlouhavého vyhledávání (např. v matici ikon). S přibývajícími funkcemi a rostoucí nabídkou aplikací se však i samotný systém trochu zkomplikoval a bylo proto třeba vymyslet další efektivnější přístupy k aplikacím (Windows 10 Mobile jich nabízí hned několik). Uživatelé ale jakoby zůstali v minulosti a při hledání a spouštění aplikací využívají jen ty skutečně základní a bohužel i neefektivní způsoby.

Vyhledávání a spouštění aplikací

Dlaždice

Tím pravděpodobně nejefektivnějším a nejrychlejší způsobem je připnutí aplikace na plochu v podobě dlaždice, což provedete přidržením prstu na názvu aplikace v seznamu aplikací a následném výběru možnosti „připnout na Start“. Dlaždice mohou být „libovolně“ velké a na místě, kde je potřebujete. Pokud si navíc pozici přesně pamatujete, žádný jiný způsob spouštění nebude nikdy rychlejší. To však platí především v případě, že máte na ploše menší počet dlaždic. Pokud jich tam máte velké množství (případně ještě zařazených do různých složek), jejich nalezení již tak rychlé není. Navíc v situaci, kdy aplikaci připnutou nemáte, vám dlaždice nijak nepomohou.

Hledání v seznamu aplikací

U většího množství aplikací, nebo v případě, kdy hledáte aplikaci, kterou nemáte na ploše, doporučuji používat vyhledávací pole v horní části nabídky všech aplikací. Ačkoliv se tato metoda může zdát zpočátku zdlouhavá, díky postupnému filtrování dle napsaných písmen její přednosti brzy oceníte. V praxi totiž stačí napsat 1-2 znaky a aplikaci máte hned na očích.

Tlačítko s Lupou

Pokud vám vyhledávání pomocí filtru počátečních písmen přijde zajímavé, máme pro vás ještě jeden tip, jak jej povýšit na další úroveň. Místo vyhledávacího pole v seznamu aplikací můžete použít (v ČR jinak v podstatě zbytečné) tlačítko s lupou, jehož největší výhoda je všudypřítomnost. Pří spouštění aplikací se tak nemusíte vracet zpět na plochu a přepínat se do seznamu aplikací, ale jen zmáčknete tlačítko s lupou a začnete vyplňovat počáteční písmena hledané aplikace.

Abecední skupiny v seznamu aplikací

Zaručeně nejpomalejší je vyhledávání klasickým rolováním v seznamu všech aplikací. Kupodivu je ale uživateli nejčastěji využíváno. V tomto případě doporučuji alespoň používat rychlejší posuv kliknutím na libovolné tlačítko abecedy u některé ze sekcí a následný výběr písmene, které je jako první v názvu hledané aplikace, což vás alespoň rychle posune do požadované sekce.

 


Vyhledávání a spouštění dílčích funkcí/nastavení systému

Obdobně jako u aplikací lze vyhledávat a efektivněji přistupovat také k dílčím funkcím a nastavením systému.
 

Dlaždice

V podstatě jakoukoliv položku Nastavení (hlavní menu + podmenu) lze přidržením prstu připnout jako dlaždici na plochu. Její vyhledání je tedy v případě vhodně uspořádané plochy nejrychlejší a nejspolehlivější.

Rychlá volba v notifikačním centru

V horní části Centra akcí je panel tlačítek vybraných nastavení. Obsah tlačítek je možné měnit v Nastavení > Systém > Akce a upozornění. Po kliknutí na tlačítko „rozbalit“ se zobrazí další dvě řady. Tento panel je velmi oblíbený především kvůli tomu, že jej lze jednoduše vyvolat odkudkoliv.

Řada uživatelů již ale neví, že některá tlačítka mají „3 polohy“. Např. u WiFi dojde kliknutím k aktivaci/deaktivaci, ale pokud prst na tlačítku chvíli přidržíte, dostanete se do detailního nastavení WiFi (připojení k dostupným sítím apod.)

Hledání v nastavení

Pokud potřebnou funkci/nastavení nemáte na dlaždici ani v notifikačním centru, budete muset zamířit do nastavení. V tomto bodě jsem si ale opět u velké části uživatelů všiml, že pokud přesně neví, kde se požadovaná položka nachází, začnou postupně pročesávat jednotlivá podmenu, která by díky svému názvu/kategorii danou funkci mohla obsahovat. Velmi často se ale stává, že to první otevřené menu není tím posledním. V tomto případě opět jednoznačně doporučím vyhledávací pole v horní části nastavení, kde stačí zadat 1-2 písmenka z názvu požadované funkce a hledání je u konce.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Stále hledáte rolováním v seznamu aplikací a ručním procházením aplikací, nebo jste si zvykli na nové možnosti ve Windows 10 Mobile? Který způsob se vám nejvíce osvědčil?

 

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

BedrichB

24 | 05 | 16 16:46
Mě po přechodu na W10M (L930) přestalo fungovat tlačítko s lupou. Teda ono funguje, ale asi dělá něco jiného než má. Po jeho zmáčkunuti mi naběhne edge a automaticky se přes google vyhledá: "{searchTerms}" Nevím co to má dělat správně, ale rozhodně je to něco jiného, než se tu popisuje. 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17