Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

GDR3: Přehled změn a vylepšení v třetí aktualizaci WP8 (aktualizováno)

Aktualizace (14.10.): Microsoft oficiálně zveřejnil přehled novinek v GDR3. V tomto článku naleznete všechny informace týkající se novinek a vylepšení v třetí aktualizaci systému Windows Phone 8, která se očekává na podzim letošního roku.

Aktualizace (14. 10.)

Dnes byly oficiálně oznámeny novinky, které přinese třetí velká aktualizace (GDR3) systému Windows Phone 8.

TIP: Podrobný popis všech nových funkcí vč. prvních zkušeností naleznete v samostatném článku: GDR3 (vývojářská verze) pro Windows Phone 8 - Praktické ukázky a zkušenosti

Přehled novinek a vylepšení v GDR3 (od Microsoftu):

 • Podpora displejů s FullHD rozlišením (1080p)

 • Podpora nového výkonnějšího hardwaru – čtyřjádrové procesory - Qualcomm Snapdragon 800

 • 3, resp. 6 sloupců dlaždic na ploše
  Na velkých displejích bude možné využít další sloupec dlaždic standardní velikosti, resp. dva sloupce nejmenších dlaždic (viz obrázek níže v tomto článku). Platí pouze pro displeje s úhlopříčkou >5".

 • Zámek orientace
  V nastavení bude možné vypnout automatickou rotaci displeje dle natočení přístroje.

 • Mód řidiče
  Nové rozhraní, které se aktivuje po připojení přístroje k bluetooth v autě (případně lze spustit ručně). Umožní pohodlně přijímat/odmítat hovory a posílat automatické odpovědi formou SMS.

 • Uzavírání aplikaci přímo v okně jejich přepínání
 • Možnost nastavení vlastních zvuků notifikací
  Vlastní vyzvánění bude nyní možno přiřazovat bez omezení pro SMS, e-maily, hlasové zprávy a upomínky. Navíc bude možno zvukově odlišit i SMS zprávy od libovolných kontaktů.
 • Možnost obnovení zálohy při prvním spuštění zařízení prostřednictvím Wi-Fi


 • Nové funkce usnadnění
  Sada aplikací usnadňující postiženým uživatelům práci s přístrojem - čtečka obrazovky apod.

 • Vylepšení sdílení internetu
  Jednoduší sdílení internetu z telefonu do PC s Windows 8.1. Bude stačit spárovat přístroje prostřednictvím bluetooth, klepnout na název vaší sítě a budete připojeni. Již nebude třeba žádné zadávání přístupových hesel apod.


 • Vylepšení správy dat
  Systém bude nyní umožňovat smazat dočasné soubory a ukázat jejich detailní velikost. Práce s dočasnými soubory bude také lépe optimalizována.
 • Vylepšení Bluetooth
  Vylepšení týkající se kvality přenosu apod.

 

Přehled novinek a vylepšení v aktualizaci Black (od Nokie):(zatím nepotvrzeno)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Aktualizace (17. 9.)

A máme tu další novinky. Tentokrát se jedná o rozšířené notifikace, které by údajně měly pocházet z dílny Nokie.

Vývojáři budou moci přistupovat k samotným notifikačním prvkům zobrazovaným u horního okraje displeje a dále je rozšiřovat a rozvíjet. Pokud Vám například přijde zpráva na Facebooku, svislým tahem (případně kliknutím na šipku) se zobrazí další možnosti – pole pro odpověď apod. Možnosti využití jsou skutečně obrovské a výrazně zrychlí používání systému, jelikož nebude nutné pro každou drobnou akci spouštět celou aplikaci.

 

Aktualizace (16. 9.)

V minulém týdnu se objevilo několik dalších podrobností spojeních s GDR3. V první řadě se jedná o poměrně zajímavé screeny ukazující další velikost dlaždice. Tentokrát je vidět zatím největší rozměr, který v podstatě zaujímá 3 klasické střední (čtvercové) dlaždice. Tedy na displejích s uhlopříčkou více jak 5“ bude dlaždice přes celou šířku. Na těchto screenech je také možné spatřit ukazatel nabití v procentech a podivnou ikonku „V“ u hodin. Věrohodnost těchto obrázků není možné zcela prokázat a je možné, že se bude jednat pouze o vývojovou verzi softwaru.

Další novinkou je vylepšení Glance Screenu Nokií (hodiny na uzamčené obrazovce). V budoucí verzi bude lépe využit potenciál tohoto zobrazení především díky notifikacím. Na přiloženém videu je vidět praktické fungování.

 

Vyslyšeny by měly být také některé připomínky uživatelů. V GDR3 by mělo být možné nastavit pro textové zprávy, e-maily a připomínky libovolné (vlastní) vyzvánění. Nezapomnělo se ani na Bluetooth, které by nyní kromě možnosti posílat multimédia mělo umět pracovat s různými soubory.

 

Aktualizace (13. 9.)

Na internetu je možné nalézt video, které zachycuje GDR3 s aktualizací od Nokie. Pravděpodobně se jedná o reálnou verzi systému, která potvrzuje dříve uvedené spekulace.

 

Aktualizace (7. 9. 2013):

Jeden ze čtenářů WPC fóra zakoupil na internetu Lumii 920, která obsahovala doposud nezveřejněnou verzi firmwaru. Konkrétně se jedná o GDR3 aktualizaci (8.0.10484.103) obohacenou o nadstavbu Nokie - Bittersweet. Na přiložených screenech níže se můžeme přesvědčit, že dříve spekulované funkce (uvedené v tomto článku) jsou skutečně součástí aktualizace. Dočkáme se tedy možnosti vypnout rotaci displeje, ukončit aplikaci na obrazovce přepínání (multitaskingu), nastavit WiFi před obnovením telefonu, jízdní režim (ignorování hovorů a SMS, automatické odpovědi) apod.

Aktualizace (1. 9. 2013):

Na webu evleaks.com se objevil screenshot domácí obrazovku připravovaného phabletu od Nokie, který bude vybaven FullHD displejem. Na tomto obrázku je vidět nové rozložení dlaždic. Jak se již dříve předpokládalo, přibyde jeden sloupec (resp. dva v případě nejmenších dlaždic). Dlaždice bude možné v řádcích kombinovat zcela standardně (viz přehled níže). Zatím ovšem není jisté, zdali bude toto nové rozložení dostupné pouze na FullHD displejich, nebo si jej bude možné nastavit i na starších zařízeních.

 • 1x velká, 1x střední
 • 1x velká, 4x malá
 • 3x střední
 • 2x střední, 4x malá
 • 1x střední, 8x malá
 • 12x malá

 

Aktualizace (27. 8. 2013):

Ne serveru WPDang se dnes objevila informace vč. screenu obrazovky, kde je vidět dílčí část aktulizace GDR3. Konkrétně se jedná o nastavení hlasitosti. Tyto informace hovoří o tom, že by se uživatelé Windows Phone 8 konečně mohli dočkat odděleného nastavení hlasitosti pro vyzvánění, multimédia (hudební přehrávač), budíky apod.

 

Doposud potvrzené informace:

Mezi uživateli se pomalu rozšiřuje druhá větší aktualizace systému Windows Phone 8 označována také jako GDR 2. V současně době je již k dispozici většině majitelů zařízeních od HTC a Samsungu. V případě Nokií je aktualizovaných přístrojů zatím velmi málo. Čeká se totiž na dokončení testování a oficiální zveřejnění aktualizace AMBER, která přidává další funkce.

Ačkoliv na dokončení aktualizací na GDR2 si u současných telefonů ještě několik týdnů počkáme, na internetu se již hovoří o aktualizaci následující, tedy GDR3. Ta by měla dorazit před koncem letošního roku. Spekuluje se o říjnu či listopadu (je nutné, aby dorazila před Vánoci spolu s novými zařízeními).

GDR3

GDR3 by měla být zároveň poslední aktualizací, jejíž cílem není primárně přinést nové funkce, ale především rozšířit platformu Windows Phone (nové trhy, nová zařízení). Nových funkcí a zásadních vylepšení se dočkáme až začátkem příštího roku při uvedení Windows Phone 8.1 (Blue).

 

Přehled novinek a vylepšení v GDR3:

 • Podpora displejů s FullHD rozlišením (1080p)

 • Podpora nového výkonnějšího hardwaru – procesory apod.

 • 3, resp. 6 sloupců dlaždic na ploše
  Na velkých displejích bude možné využít další sloupec dlaždic standardní velikosti, resp. dva sloupce nejmenších dlaždic (viz obrázek výše). Podpora FullHD spolu s tímto rozšířením umožní efektivně používat WP i na velkých displejích s úhlopříčkou více jak 4,7“.

 • Zámek orientace
  V nastavení bude možné vypnout automatickou rotaci displeje dle natočení přístroje.

 • Mód řidiče
  Nové rozhraní, které se aktivuje po připojení přístroje k bluetooth v autě. Umožní pohodlně přijímat/odmítat hovory a posílat automatické odpovědi.

 

Ačkoliv výše uvedený přehled nových funkcí zatím nebyl oficiálně potvrzen, lze jej s velkou pravděpodobnosti považovat za pravdivý. Existují však i spekulace týkající se dalších funkcí, které by údajně měly být testovány, ale jejich nasazení v GDR3 nemusí z časových důvodů vyjít.

 • Uzavírání aplikaci přímo v okně jejich přepínání
 • Tiché NFC – bez nutnosti potvrzení
 • Synchronizace SMS s webem a zobrazení na PC

 

Na závěr je třeba také zmínit, že nové požadavky na hardware jasně značí, že Nokia pracuje na svém prvním „phabletu“, který by mohl být představen v polovině září.

 

 

 

 

 

Komentáře (14)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

tomsebe

28 | 08 | 14 17:50
Díky za odpověď 0

Jindřich Lukeš

28 | 08 | 14 12:16
Musíš mít poslední vývojářskou verzi systému (GDR1) 0

tomsebe

28 | 08 | 14 10:42
Zdravím, měl bych na Vás malý dotaz ohledně aktivních složek ve WP 8.1. Včera jsem si nainstaloval nové WP 8.1 (Lumia 720 - Hungary) a tešil jsem se hlavně na aktivní složku aplikací. Přetažením jednoho okna přes druhé vznikne složka, kterou si mohu pojmenovat. Bohužel mi to nefunguje. Nevíte někdo, kde je problém? Musí se stáhnout nebo aktivovat nějaká aplikace. Používám to hodně na noviny a navigace, mapy. Díky 0

Alfan

14 | 07 | 14 11:07
Podařilo se někomu připojit v preview GDR3 k e-mailu cokoliv jiného než fotku? Dokážu to přeposláním mailu (dříve nešlo), dokážu připojit dokumenty z Office, ale nikdy to nelze z aplikace Pošta po kliknutí na sponku. Buď to MS pořádně nevysvětlil a výsledná funkcionalita je mizerná (očekával jsem klasické přílohy; i když lepší než nic), nebo ještě přijde update? Mně nejde vložit nic jiného kromě fotky. A nejde to ani při přeposlání A navíc, nejde ani editovat původní zpráva... 0

Jindřich Lukeš

18 | 10 | 13 15:34
Bohužel přímo z pošty připojíš stále jen fotku...Dokument musíš z Office. 0

wizaard

18 | 10 | 13 14:25
Podařilo se někomu připojit v preview GDR3 k e-mailu cokoliv jiného než fotku? Dokážu to přeposláním mailu (dříve nešlo), dokážu připojit dokumenty z Office, ale nikdy to nelze z aplikace Pošta po kliknutí na sponku. Buď to MS pořádně nevysvětlil a výsledná funkcionalita je mizerná (očekával jsem klasické přílohy; i když lepší než nic), nebo ještě přijde update? 0

marek1

16 | 09 | 13 13:17
Doufejme, ze predpoklady se potvrdi/ GDR3 vypada velmi slibne. 0

deextaar

08 | 09 | 13 19:27
dobře, ale u HTC těžko .... a tam mi stejně ''uvolnit nějaké místo'' nic neuvolní, a nechápu proč, proto pořád využívám neohrabanou aplikaci ''shrink storage'', která sice uložiště uvolní, ale chce to restart :/ 0

htcjirka

07 | 09 | 13 16:37
Problem s ulozistem jiz davno v GDR2 neni.Mapy lze presouvat na kartu s betou "kontrola uloziste".Je ostra verze a beta, ta beta prave toto umi. 0

deextaar

07 | 09 | 13 15:52
nejsou nějaké informace, ohledně úložiště ? například přesunutí map nebo aplikací na kartu, a nebo konečně řádně vyřešeno problém z úložištěm, aby se to třeba promazávalo samo časem. ? 0

rzbynek

11 | 08 | 13 14:45
počítá se i s podporou protokolu rSAP? 0

Jindřich Lukeš

10 | 08 | 13 14:50
Toto je aplikace určená pouze pro HTC...obrázek v článku je pouze konceptem, který autor různě poskládal. 0

merlin

10 | 08 | 13 14:28
Nevíte prosím někdo jak se jmenuje aplikace s hodinami, které jsou na ploše té Nokie? Díky 0

Jindřich Lukeš

10 | 08 | 13 14:17
V tomto článku naleznete všechny informace týkající se novinek a vylepšení v třetí aktualizaci systému Windows Phone 8, která se očekává na podzim letošního roku. http://wmmania.cz/clanky/obecne/prehled-zmen-a-vylepseni-v-treti-aktualizaci-wp8-gdr3/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17