Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia Lumia 530: Nejlevnější Lumia v historii

V dnešní recenzi podrobně otestujeme nejlevnější letošní Lumii nesoucí číselné označení 530, která by měla plynule navázat na úspěchy svého předchůdce v podobě Lumie 520. Stane se i tento model tím nejlépe prodávaným?

Operační systém Windows Phone má největší potenciál u levnějších zařízení. Díky výborné optimalizaci, rychlosti a stabilitě zajišťuje i u zařízení s nepříliš výkonným hardwarem spolehlivý a bezproblémový chod. Tuto skutečnost potvrzují i prodeje jednotlivých modelů, kterým jednoznačně vévodí Lumia 520. Ta se dokonce stala nejprodávanějším Windows Phonem v historii. Je tak zcela jasné, že cílem Nokie pro letošní rok bylo představit nástupce, který bude v tomto úspěchu pokračovat.

Nokia Lumia 530

Pokud ale náš web sledujete pravidelně, jistě vám neuniklo několik článků, kde Nokii kritizujeme za novou strategii, která ovlivnila letošní portfolio zařízení a nejvíce se projevila právě u těch nejlevnějších. Nové modely tak mnohdy postrádají méně či více důležité funkce/komponenty, které vždy byly doménou Lumií (Glance Screen, různá čidla, klasická tlačítka pod displejem či spoušť fotoaparátu). Nákupem nového modelu tak uživatel nejen něco získá, ale také o něco přijde. Cílem této recenze ale není porovnání s předchozí generací, to připravujeme do samostatných článků, ale objektivní zhodnocení. K Lumii 530 tedy budeme přistupovat jako k jakémukoliv jiném přístroji, který budeme porovnávat v rámci letošního portfolia, jenž bude také jako jediné za několik měsíců (po ukončení prodeje loňských modelů) k dispozici.

 

Obsah balení

Ačkoliv obvykle tuto kapitolu u recenzí automaticky přeskakujeme, stejně jako v případě Lumia 630, tak učinit nelze. Je totiž dlouholetým standardem, že prodejní balení kromě samotného zařízení a nabíječky obsahuje také datový kabel a headset (sluchátka). To bohužel v případě letošních levnějších Lumií neplatí. Nokia v rámci úsporných opatření již headset a datový kabel k přístroji nedává. Vystačit si tak musíte pouze s obyčejnou nabíječkou, která má navíc neodpojitelný kabel.

Nokia Lumia 530

 

Design, ergonomie a dílenské zpracování

Jestli Nokia v něčem skutečně exceluje, tak je to zpracování svých přístrojů. I přestože se nacházíme v té nejnižší cenové kategorii, přístroji nemám co vytknout. Zadní kryt, který slouží jako „vanička“, do které je nacvaknut celý přístroj i s displejem, je vyroben z kvalitního pevného plastu s matnou povrchovou úpravu. Přístroj se tak velmi dobře drží v ruce, příliš neklouže, nezachytává otisky a navíc ani při silnějším stisku neuslyšíte žádné vrzání. Zde se mají ostatní výrobci ještě co učit.

Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530

Z pohledu designu není příliš co hodnotit. Lumia 530 je jednoduché zařízení s rozměry 119,7 x 62,3 x 11,7 mm a hmotností 129 g, které si na nic nehraje. Prioritou je zde funkčnost a příjemné používání, čemuž pomáhají i příjemně zaoblené rohy a dostatečně hmatově odlišitelná tlačítka na pravém boku. Díky této kombinaci se Lumia 530 perfektně drží, nikde nic netlačí a na všechny tlačítka pohodlně dosáhnete. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla. Snad jedinou připomínku mám k tlačítkům na čelní straně, které již nejsou řešeny samostatně, ale v rámci úspor jsou zobrazeny přímo na displeji. Proužek s tlačítky je ale relativně úzký a někdy může být problém se do nich pohodlně strefit.

Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530

Pokud by vám zařízení připadalo až příliš „nudné“, je možné jej jednoduše odlišit jinou barvou výměnného krytu. V prodeji je kromě bílé a černé také tmavší odstín zelené (fotografie v této recenzi) a oranžové. V obou případech se jedná o velmi vhodně zvolené barvy, které neleze přehlédnout, ale zároveň nejsou křiklavé a výstřední jako v případě barevných krytů Lumie 630.

Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530

 

Displej

Stejně jako u předchozí generace i zde budu displej spíše kritizovat než chválit. Dá se totiž v podstatě říci, že se svého předchůdce nijak zásadně neliší. I když v této cenové kategorii nelze očekávat zázraky, to co Nokia to Lumie 520 a 530 osadila je skutečně bída. Z pohledu papírových parametrů má displej úhlopříčku 4“ a rozlišení FWVGA (854x480 bodů). Pokud se vám zdá toto rozlišení poněkud zvláštní, na vině jsou tlačítka. Jak bylo v předchozí kapitole zmíněno, ta jsou nově zobrazena přímo na displeji, a aby nedošlo ke změně poměru stran, byl displej ve svislém směru o 54 bodů rozšířen. Prakticky je tak zobrazení využíváno stále klasických 800x480 bodů. Toto rozlišení je navíc vzhledem 4“ uhlopříčce naprosto dostatečné.

Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530

Bohužel zde výčet pozitivních vlastností končí. Nokia totiž zvolila obyčejný LCD panel, který rozhodně nelze hodnotit jako povedený. Displej má nejen poměrně nízkou úroveň maximálního jasu, což zejména na přímém slunci dělá displej téměř nečitelný, ale i nedostatečnou intenzitu barev. Aby toho nebylo málo, displej je velmi háklivý na pozorovací úhly. Pokud jej pouze nepatrně natočíte, všechny barvy se rázem změní. Při pohledu zprava a shora jsou podstatně sytější (oranžová je např. spíše červenou) a při pohledu zdola a zleva jsou naopak velice nevýrazné. V některých případech dokonce bíle popisky dlaždic postupně splývají. V tuto chvíli možná namítnete, že pozorovací úhly u telefonů nejsou tak důležitým parametrem, protože přístroj ve většině případů používá jeden uživatel, který sis jej dle potřeby může natočit. Toto tvrzení je samozřejmé pravdivé, bohužel v případě Lumia 530 dochází k výrazné změně barev displeje i při natočení v řádu jednotek stupňů, což znamená, že se s tímto problémem budete neustále setkávat.

Nokia Lumia 530

Dalším negativem, který rozhodně nelze opomíjet je absence čidla pro regulaci jasu a vypínání displeje během telefonování. V případě proximity sensoru (druhý jmenovaný) se o nic zásadního nejedná. I když se displej nevypne, dokáže vyhodnotit přítomnost většího předmětu (hlavy, ucha) a na dotyk nereaguje. Podstatně závažnější je nemožnost automaticky regulovat podsvícení (jas) displeje. Vystačit si tak musíte pouze s trojicí přednastavených úrovní, které se rozhodně nehodí do všech situací. Např. po tmě je i nízká úroveň příliš intenzivní. Druhým problém je přechod ze stínu na přímé slunce, kdy pokaždé musíte nastavit max. intenzitu, jinak na displeji vůbec nic neuvidíte. Bohužel i při max. podsvícení je čitelnost na přímém slunci minimální.

Vzhledem k ceně nelze v této kategorii očekávat ani Glance Screen (Rychlý přehled), odolnější krycí sklo, či zvýšenou citlivost pro ovládání v rukavicích.

 

Hardware a výkon

Lumia 530 je osazena čtyřjádrovým procesorem s taktem 1,2 GHz, který využívá čipovou sadu Qualcomm Snapdragon™ 200. Jedná se tedy o nejméně výkonný procesor, který Microsoft pro využití s Windows Phone povoluje. Operační paměť a vnitřní úložiště je také na nejnižší povolené hranici 512 MB, resp. 4 GB. Z pohledu volné paměti vše naštěstí zachraňuje slot na paměťovou kartu, na kterou lze přesunout doinstalované aplikace. Bohužel vzhledem k hardwaru nelze od systému očekávat bleskurychlé reakce. Některé animace trvají o něco déle, než je obvyklé, systém se občas „zamyslí“ a kvůli menší RAM i spouštění aplikací trochu déle trvá. Nejedná se sice o nic zásadního, co by nějak výrazně omezovalo běžné používání, ale už to prostě není ten svižný systém Windows Phone, který známe s výkonnějších modelů.

Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530

 

Baterie a výdrž

Baterie má kapacitu 1430 mAh a při napájení přístroje dosahuje průměrných hodnot. Při běžném nenáročném používání poskytne energii na 2 dny provozu. Pokud však přístroj používáte intenzivněji, je třeba se připravit na každodenní nabíjení.

Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530

 

Fotoaparát

Lumia 530 je vybavena 5MP fotoaparátem s velikostí snímače 1/4“ a světelností f/2.4. Bohužel jako jediný WP přístroj v historii má pouze fixní focus, jinak řečeno, neumožňuje automatické ostření, což se nejvíce projevuje v nemožnosti fotit blízké předměty. Minimální vzdálenost zaostření je cca půl metru. Výsledné snímky jsou podprůměrné (za dobrého světla ještě použitelné) s nedostatečnou ostrostí, barevností a při hoších světelných podmínkách i velkým množstvím šumu.

Nokia Lumia 530

I přestože jsem od fotoaparátu vzhledem k ceně neočekával zázraky, výsledky jsou trochu zklamáním.

Zamrzí také absence samostatného tlačítka spouště (fotografii pořídíte kliknutím na displej) a přisvětlovací diody. Ta se v nouzových případech více než pro fotoaparát hodí jako příruční svítilna.

Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530

Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530 Nokia Lumia 530

 

Cena

Z pohledu ceny málokterou Lumii můžeme pochválit, ale 530 si to rozhodně zaslouží. Již oficiální startovací cena je velice příznivá.

Nokia Lumia 530 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Nokia Lumia 530 poskytuje server Heureka.cz

 

Hodnocení

+ Rozměry, ergonomie
+ Dílenské zpracování
+ Kvalitní materiály
+ Cena
+ Podpora dvou SIM (verze Dual) 
+ Doplňkové aplikace a nastavení

- Displej (barvy, posvícení, regulace jasu, čitelnost na slunci)
- Chybějící sensory a tlačítka (spoušť, světelný a proximity sensor)
- 512 MB RAM
- Fotoaparát (kvalita, absence LED a automatického ostření)

Nokia Lumia 520 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Závěr

Není pochyb o tom, že hlavním lákadlem Lumie 530 je cena. Tu se navíc Nokii podařila stanovit relativně přesně a nemá tak smysl čekat na její pokles podobně jako u ostatních modelů výrobce, které přicházení na trh mírně nadhodnoceny. Také z pohledu designu, dílenského zpracování a kvality použitých materiálů nelze v podstatě nic vytknout. Bohužel zde výpis kladných vlastností končí.

TIP: Podrobné srovnání: Nokia Lumia 520 vs. 630 – Souboj generací s překvapivým výsledkem

V případě takto nízké ceny je samozřejmě potřeba počítat s kompromisy. Osobně se ale domnívám, že určité nedostatky tohoto modelu jsou již za hranicí, kterou by bylo možné řešit kompromisem. Za hlavní nevýhodu považuji displej, jehož využitelnost je ve venkovním prostředí poněkud náročnější. Opominout nemohu ani špatný fotoaparát, chybějící čidla, tlačítka, LED diodu a osazení pouze 512 MB RAM, které pomalu přestávají pohodlné práci se systémem a náročnějšími aplikacemi stačit.

TIP: Nokia Lumia 520, 530, 620 a 630 – Podrobné srovnání nejdůležitějších parametrů

Nokia Lumia 530 je po Lumii 630 dalším modelem, kde se výrobci podařilo tlakem na cenu ztratit určité „kouzlo“ (přidanou hodnotu), které vždy levné Lumie posouvalo krok před konkurenci. Z těchto dvou modelů se tak stávají „obyčejná zařízení“, která to budou mít na trhu poměrně složité. Jak moc složité to bude, si ukážeme v následujících článcích, kde Lumii 530 srovnáme s levnějším konkurentem v podobě Prestigia MultiPhone 5400 a loňským modelem 520, oproti kterému v podstatě nic zásadního nepřináší, ale poměrně dost ztrácí.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

17 | 11 | 14 02:09
V dnešní recenzi podrobně otestujeme nejlevnější letošní Lumii nesoucí číselné označení 530, která by měla plynule navázat na úspěchy svého předchůdce v podobě Lumie 520. Stane se i tento model tím nejlépe prodávaným? http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-nokia-lumia-530/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17