Tipy a triky pro Windows Phone (4)

Pravidelný seriál věnovaný operačnímu systému Windows Phone 8, ve které si ukážeme více než stovku různých tipů, triků a zajímavých nastavení, která jsou očím běžného uživatele často zcela skryta.

Ačkoliv se může zdát operační systém Windows Phone velmi jednoduchý, ukrývá celou řadu zajímavých funkcí, které nejsou na první pohled zřejmé. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli sepsat všechny tipy, triky a zajímavosti, které známe. Vzhledem k počtu těchto triků, kterých jsme nakonec napočítali více než 100, jsme se rozhodli pro jejich tematické roztřídění a následné vydání v podobě seriálu, jenž bude vycházet v nepravidelných intervalech.

Všechny díly tohoto seriálu Tipů a triků naleznete zde.

Čtvrtý díl již není tematicky řazen, jako tomu bylo u předchozích článků. Mezi jednotlivými triky tedy není třeba hledat souvislosti. Jedná se o takovou různorodou směsici užitečných informací.

 

Google jako výchozí vyhledávač

Změnu výchozího vyhledávače v internetovém prohlížeči lze provést v Nastavení>Aplikace>Internet Explorer>Upřesnit nastavení>Výchozí poskytovatel vyhledávání>Google.

 

Vyhledávání přímo z adresního řádku

S předchozím nastavením přímo souvisí i další funkce, kterou je možnost vyhledávání přímo z adresního řádku prohlížeče. Není tedy třeba zadávat nejdříve internetovou adresu vyhledávače, ale rovnou vyhledávaný výraz.

 

Přizpůsobení adresního řádku v Internet Exploreru

V Internet Exploreru se vedle adresního řádku nachází ikona, jejíž funkci je možno změnit. To je možné provést v Nastavení>Aplikace>Internet Explorer>Tlačítko na panelu adresy používat pro:. Na výběr jsou oblíbené položky, zastavení nebo obnovení činnosti a záložky.

 

Překlad cizojazyčného textu pomocí fotoaparátu

Tlačítko s lupou umístěné pod displejem lze využit i prakticky, a to například k překladu textu do jiného jazyka. Stačí po spuštění vyhledávače Bing zvolit ve spodní liště ikonu „kukátko“ a zamířit fotoaparátem na libovolný text. Následně stisknout tlačítko „vyhledat text“ a poté „přeložit“. Po výběru požadovaného jazyka dojde k přeložení textu přímo na fotografii. V tomto směru ještě lepší funkce nabízí Bing Translator.

 

Další možnosti využití tlačítka s lupou

Tlačítko s lupou je považováno za jednu z nejzbytečnějších funkcí systému Windows Phone. My si však ukážeme, jak je používat alespoň trochu efektivněji. Více v samostatném článku: Jak efektivně používat tlačítko s lupou na Windows Phone.

 

Jak stáhnout a aktualizovat mapové podklady?

Pro výchozí mapovou aplikaci je možné v Nastavení>Aplikace>Mapy stáhnout a následně také aktualizovat mapové podklady, což umožňuje používat aplikaci offline (tedy bez nutnosti stahovat data z internetu). Více informací zde.

 

Komunikujte s celou rodinou (přáteli) na jednom místě

Systémová „aplikace“ Lidé ukrývá velmi zajímavé možnosti. Jednou z nich jsou tzv. Prortory, které umožňují vytvářet nezávislé skupiny uživatelů, kteří si navzájem mohou chatovat, sdílet fotografie, kalendář a poznámky. Více v samostatném článku: Prostory ve WP8 – rodina a přátelé na jednom místě.

 

Vyhledávejte rychleji v seznamu aplikací a kontaktech

Po spuštění aplikace „Lide“ se zobrazí seznam kontaktů. Jednotlivá jména jsou tříděna podle abecedy a každé písmeno má svou sekci. Pokud klikneme na libovolné velké písmeno v seznamu, zobrazí se celá abeceda, která umožní rychlejší přechod k libovolné sekci. Totožnou funkci je možné využít i v seznamu nainstalovaných aplikací, zde se však písmena zobrazí až ve chvíli, kdy bude naistalováno více jak 40 aplikací.

 

Jak odstranit velká písmena v seznamu aplikací

Pokud máte nainstalováno více jak 40 aplikací, zobrazí se v seznamu velká písmena umožňující rychlejší vyhledávání. Jakmile se však písmena objeví, již je není možno vypnout, a to ani v případě, že odinstalujete některé aplikace tak, aby jich bylo méně než 40.

 

Nelze nainstalovat hru z důvodu nedostatku volného místa

Některé datově náročnější hry mohou při instalaci zobrazit chybu o nedostatku místa i přesto, že systém ukazuje v nastavení místa dostatek. V tomto případě je možné vyzkoušet trik s instalací aplikace přímo z internetu (webový Store).

 

Skryté funkce tlačítka headsetu (sluchátek)

Pomocí tlačítka na standardně dodávaných sluchátkách (headsetu) k většině Windows Phone přístrojů můžete ovládat hudební přehrávač (přepínat skladby apod.). Více informací zde: Skryté funkce tlačítka headsetu (sluchátek) u Windows Phone přístrojů.

 

Zálohování a obnova dat

V tomto podrobném návodu se detailně podíváme na funkce pro zálohovaní a obnovu dat v operačním systému Windows Phone 8.

 

Přehrávání videí (všechny formáty) s titulky

Integrovaný multimediální přehrávač si poradí pouze s některým typem souborů. Bohužel také neumí zobrazit titulky. Na Storu je však možné stáhnout aplikaci, která přehraje většinu dostupných formátů (videa i zvuku) a dokáže zobrazit české titulky. Více v samostatné recenzi: MoliPlayer Pro – Špičkový multimediální přehrávač s podporou titulků.

 

Odpověď na příchozí hovor připravenou SMS zprávou

V systému je integrována velmi užitečná funkce, kterou využijí všichni, kdo často telefonují. Touto funkcí je možnost odmítnout příchozí hovor předpřipravenou SMS. Pokud vám tedy kdokoliv bude volat, kromě funkce „přijmout“ a „odmítnout“ uvidíte i tlačítko „odmítnout formou SMS“, kde Vám přístroj nabídne 4 SMS, které je možno volajícímu obratem odeslat.

Zapnutí této funkce vč. možnosti upravit texty zpráv naleznete v Nastavení>Aplikace>Telefon>Textová odpověď (příp. „upravit odpovědi“)

 

Informujte ostatní o zpoždění

Pokud si své schůzky zaznamenáváte do systémového kalendáře a přiřazujete k nim i konkrétní kontakty, můžete využít jednu velice zajímavou funkci, která vám pomůže velice snadno informovat všechny dotčené osoby o případném zpoždění. V kalendáři stačí na konkrétní schůzku (na kterou jdete pozdě) kliknout a v detailním náhledu v pravém dolním rohu použít ikonku s panáčkem. Automaticky se vytvoří e-mail, jehož příjemci budou všichni zúčastnění, předmětem bude název schůzky a text ve tvaru „Přijdu o něco později, ale už jsem na cestě. Uvidíme se za chvíli.“ Pokud se vám tvar tohoto e-mailu nelíbí, je možné si jej libovolně editovat.

 

Hlasové ovládání

Základní funkce systému je možné ovládat hlasem. Mezi dostupnými jazyky však není čeština, a tak bude nutné si vystačit s angličtinou. Tuto funkci aktivujete dlouhým přidržením tlačítka Windows a přehled základních příkazů naleznete zde. K dispozici jsou příkazy pro vytáčení telefonních čísel, odesílání textových zpráv, psaní poznámek, spouštění aplikací, hledání na webu apod.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

martinkloubek

11 | 04 | 16 18:28
zdravím, přiznávám že jsem natvrdlej, ale jak změním v lumii výchozí videoplayer na jiný? jde to vůbec děkuji moc za radu 0

Mohlo by vás zajímat

Realarm – multifunkční budík pro Windows 10 (Mobile)

Pokud vám systémový budík přijde moc jednoduchý, aplikace Realarm je pro vás ta pravá. Jedná se o propracovaného správce budíků s mnoha funkcemi.

Tereza Kratochvílová | software včera v 10:00

Gartner: Windows Phone má pouze 0,3% zastoupení aktuálních prodejů na trhu chytrých telefonů

Jindřich Lukeš | články 17 | 02 | 17

MeteoStation – osobní meteorologická stanice pro Windows 10 od autorů Meteoservisu (aktualizováno)

(17.2.): Nová verze s řadou novinek. // Autoři velmi populární české aplikace pro předpověď počasí Meteoservis vydali svou další aplikaci, která je zaměřená na zobrazení aktuální meteorologických veličin ze stanic NetAtmo.

Jindřich Lukeš | software 17 | 02 | 17

Garmin Connect Mobile – plná podpora pro chytré hodinky a fitness náramky od Garminu konečně i na Windows 10 (Mobile) - aktualizováno

(17.2.): Nová verze s řadou důležitých vylepšení. // V dnešním článku si představíme nově vydanou aplikaci Garmin Connect Mobile, která slouží k propojení chytrého náramku/hodinek od Garminu s vaším Windows 10 zařízením (PC i telefonem).

Tereza Kratochvílová | software 17 | 02 | 17

Nová grafická podoba Windows 10 - Projekt Neon

(9.2.): Nová ukázka aplikace Groove Music.// Jak bude vypadat nadcházející grafická modernizace a vylepšení operačního systému Windows 10? Na to odpoví projekt Neon.

Jindřich Lukeš | články 09 | 02 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím