Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Vestavěné FM rádio jako RDS/TMC přijímač + Podrobné nastavení iGO 8

Asi každý majitel zařízení HTC TOUCH HD (Touch Diamond/2, Touch Pro atd) už nejednou uvažoval, co takhle využít FM rádio, ktérým je zařízení přímo vybaveno (ne všechny modely ho mají), jako TMC příjimač. Většinou jsme se setkávali s odpovědí, že to není možné. Nyní však svítá na lepší časy ;)
Šamani na XDA-DEVELOPERS vytvořili grafické rozhraní, které umožňuje použít FM rádiový modul jako RDS/TMC příjimač. Ano jde to. Uživatel, který to vytvořil a dal tím základ velmi zajímavým věcem, si říká "beemerTPPC". Jeho program se jmenuje HyperGPS. V současné době je k dispozici verze 1.0 ALPHA 3A je ke stažení na serveru XDA-DEVELOPERS nebo zde, kde jsem již vytvořil instalační program.

Bohužel sám autor má drobnou chybu v instalátoru CAB, který je ke stažení na XDA. Chyba spočívá v tom, že dvě DLL knihovny, které se instalátorem nakopírují do složky Windows, jsou pojmenovány VELKÝMI písmeny, což může způsobovat na některých ROM chybu, že program sice funguje, ale jen do prvního restartu, pak se zobrazuje chybové hlášení. Proto jsem vytvořil instalační program CAB, který tuto možnou chybu řeší.

Instalace programu HyperGPS:

Je potřeba nainstalovat dva CAB soubory. Samotný program a certifikát. Oba jsou důležité a jeden bez druhého nemůžou sparávně fungovat.

Po instalaci obou balíčků, najdeme v Nabídce Start v programech nový program: HyperGPS.Po spuštění doporučuji NIC neměnit. Jen vybrat port, ve většině případů by měl být volný port 9 a pak už jen kliknout na tlačítko TMC, kterým se aktivuje ovladač TMC, který potom umí i fungovat s navigačním software, např. IGO8. Pokud po kliknutí na tlačítko TMC je vedle něj napsáno TMC DRIVER ACTIVE máme vyhráno. Můžeme přistoupit na krok dvě. Tím je dole nabídka Menu a tam Test. Po zobrazení okna si již vybereme frekvenci, kde je vysílán signál TMC. Více o vysílání TMC najdete např. ZDE. Pokud je signál v pořádku a začnou přicházet informace z RDS/TMC.


Úprava a nastavení programu iGO 8

Nyní můžeme spustit IGO8. Aplikaci HyperGPS v žádném případě nazavíráme, nechámě ji v klidu běžet a spouštíme IGO. Než ale IGO spustíme, je třeba upravit SYSTEM.INI, který je ve složce SAVE na SD kartě.

Úprava spočívá v přidání právě potřebných informací o TMC hardware. V žádném případě nepoužíváme v IGO automatickou detekci TMC hardware, nic nenajde.

Proto je nutná ta úprava system.ini. Úprava je zde:

[tmc]
saved_config_available="1"
saved_config_classname="NMEA_GPSTMC_ROYALTEK"
saved_config_portname="COM"
saved_config_port="9"
saved_last_tuning_mode="0"
saved_last_frequency="1048"


Pokud máme jiný port než je ten výchozí (port 9) změníme hodnotu na čtvrtém řádku.
Na posledním řádku je frekvence, ta stejná, kterou jsem použili v hledání v programu GyperGPS. V našem ukázkovém případě je tam 1048, což je ČR 3 na Moravě a odpovídá frekvenci 104,8 MHz.
Takže na posledním řádku upravíme tu svou (bez desetinné čárky).
Před spuštěním IGO ještě doporučuji, není to nutné, ale IGO pak nebude složitě vyhledávat frekvenci, upravit v registrech jeden klíč. Konkrétně je to [HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\iGOTMC] tam je volba LastKnownTMCStation, kde je hodnota poslední frekvence. Zase ve stejném formátu bez desetinné čárky, např. CR 3 bude 1048. Jak jsem psal, není to nutné, ale vhodné

Až teď je vše připraveno k prvnímu spuštění IGO. Když se spustí IGO a podíváme se do "Nastavení - další strana - TMC" ta uvidíme asi toto:Nezoufejme a hlavně, NIC ZDE NEMĚNÍME. Musíme jen počkat až se "chytne" signál. Pak se automaticky podle našich úprav v SYSTEM.INI a registrech zobrazí toto:Pak už můžeme plánovat trasu a upravit nastavení upozorňování .Důležité !!!

Nepoužívejte žádné automatické vyhledávání TMC zařízení v IGO. Pokud signál vypadne, nehledejte problém v zařízení nebo v nastavení, je to jen a jen kvalitou signálu.

Důležitá je anténa. Anténu (sluchátka) je nejlépe rozhodit po palubovce, tak je zajištěn alespoň trochu lepší příjem. Pokud se už signál "chytí" a příjdou nám na dispelj navigace nějaké uzavírky a podobně a my nějakou využijeme, můžeme TMC anténu odpojit a pokračovat v navigaci bez ní. Tím samozřejmě zrušíme jakýkoi další příjem TMC zpráv, ale protože je na HTC TOUCH HD anténa součástí sluchátek, tak když je připojíme, jde veškerý zvuk z navigace a z celého PDA do sluchátek a to zrovna není moc vhodné pro navigaci. Bohužel anténu, kterou dodává výrobce, nestojí za nic. Chtělo by to možná někoho šikovného, kdo by věděl jak je zapojen 3,5mm jack a anténu udělal samostatně (jen anténu bez sluchátek), anténu samozřejmě lepší než ta originální, pak by byl aspoň zajištěn kvalitnější signál.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Jak správně nabíjet akumulátory (baterie) v mobilních zařízeních? (aktualizováno)

V tomto podrobném článku se zaměříme na problematiku baterií (akumulátorů) a poradíme, jak je správně nabíjet, skladovat a jak o ně celkově vhodně pečovat. Vyvrátíme také mýty, kterých je plný internet a které přebírají i některé média.

Jindřich Lukeš | návody 19 | 08 | 15

Tipy a triky pro Windows Phone 8.1 (3) – Klávesnice a SMS

V tomto novém seriálu naleznete desítky tipů, triků a návodů, jak efektivně využívat operační systém Windows Phone 8.1 vč. jeho skrytých funkcí.

Jindřich Lukeš | návody 17 | 10 | 14

Vydrží HTC One s Windows Phone 2x déle než s Androidem? (test)

Podle údajů výrobce by HTC One s Windows Phone mělo vydržet na jedno nabití 2x déle než stejný model s Androidem. Potvrdí tyto papírové údaje také praktickém výsledky?

Jindřich Lukeš | články 27 | 08 | 14

HTC One (M8) s Windows Phone 8.1 – Oficiálně představeno

Aktualizace (20.8.): Včera bylo HTC One (M8) s Windows Phone oficiálně představeno. HTC připravuje první letošní model vybavený operačním systémem Windows Phone 8.1 (GDR1), který bude patřit do té nejvyšší kategorie. V tomto článku naleznete souhrn všech zatím dostupných informací.

Jindřich Lukeš | články 20 | 08 | 14

Recenze: Samsung Vehicle Dock – Povedený univerzální držák do auta

Sháníte kvalitní univerzální držák do auta, kam umístíte v podstatě jakýkoliv telefon? Máme pro vás tip na povedený kousek od Samsungu, který využijete nejen pro Nokii 520 ale i 1520. Porobnosti naleznete v naší recenzi.

Jindřich Lukeš | recenze 19 | 08 | 14