Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

3D gesta a bezdotyk. ovládaní ve Windows Phone – Souhrnný přehled informací

Aktualizace (15.7.2015): Microsoft získal další patent pro 3D ovládaní telefonů.V tomto článku naleznete všechny informace spojené s příchodem bezdotykového ovládání a 3D gest do budoucí verze Windows Phone. Zaměříme se nejen na princip technologie, ale také na praktické využití vč. různých ukázek.

Aktualizace (15.7.2015) D.D.: Minulý rok se na internetu objevovaly informace o novém vlajkovém modelu McLaren. Tento telefon měl být nástupcem legendární Lumie 1020 a také měl podporovat novou technologii 3D Touch. Bohužel však byl jeho vývoj společně s rozsáhlou restrukturalizací zrušen.

Zatím se stále neví, jestli Microsoft společně s McLarenem ukončil i vývoj technologie 3D Touch. Nedávno však získal nový patent, který tuto technologii výrazně rozšiřuje. Pomocí dvou různých měření je zjištěn úhel, pod kterým ukazujete na displej, díky němuž může být vypočítáno, na jaké místo na displeji ukazujete. Nemusíte tak nutně interagovat pouze s objekty pod prstem. Zároveň lze zjistit, kterou část displeje váš prst zakrývá, a objekty pak mohou být podle toho přemístěny.

Žádost o patent však byla podána již v lednu 2014, mezitím mohl Microsoft vývoj technologie 3D Touch úplně zrušit. Některé zdroje uvádějí, že by se technologie mohla objevit ve Windows 10 Mobile, avšak momentálně tomu nic nenasvědčuje. Je však možné, že ji budou podporovat budoucí vlajkové lodě Lumia 940 a Lumia 940 XL, které budou pravděpodobně představeny na podzim.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizace (21.7.2014): Nedávné informace o restrukturalizaci Microsoft, které s sebou přináší mimo jiné obrovské propouštění až 18 000 zaměstnanců, z čehož 12 000 pochází z bývalé mobilní divize, se také dotkne produktového portfolia. Kromě zrušení androidí řady Nokia X a klasických tlačítkových telefonů Nokia, o kterém jsme vás již informovali, dojde také k úpravě plánovaných novinek ve Windows Phone.

Z různých zdrojů obeznámených s plány Microsoftu před několika dny unikly informace, že Microsoft zcela zrušil také vývoj své budoucí vlajkové lodi, známé pod kódovým označením McLaren. Tento model měl být prvním svého druhu umožňující bezdotykové (3D) ovládání. Jak se ale ukázalo, Microsoft nebyl schopen toto nové rozhraní prozatím přesunout z fáze návrhu do funkční podoby. Je tedy pravděpodobné, že se jej letos na podzim také nedočkáme.

Na internetu se však objevují i názory, že zrušen byl pouze McLaren a na bezdotykovém rozhraní se stále pracuje.

Ať už je pravdivá jakákoliv varianta, zůstává velkou otázkou, co Microsoft na podzim vlastně představí, když svou dosavadní vlajkovou loď zrušil. Má v záloze jiné vysoce vybavené modely (zatím se o žádném neví), nebo se zaměří pouze na střední a nižší třídu?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V posledních několika týdnech se začínají poměrně často objevovat dílčí zprávy spojené s novou verzí operačního systému Windows Phone (9) a samozřejmě také s plánovanými zařízeními. Základní přehled dostupných informací naleznete v samostatném článku: Windows Phone 9 – První informace. Jedna relativně důležitá informace však prozatím nezazněla. Ta se týká velmi zajímavé novinky v podobě bezdotykového ovládání zařízení označovaného také jako 3D gesta.

 

Princip a patenty

Celý princip bezdotykového ovládání bude postaven na přítomnosti nových sensorů (pravděpodobně v oblasti nad displejem). Tyto sensory by měly funkčně vycházet z populárního Kinectu pro Xbox a svým způsobem půjde o podstatně pokročilejší verzi jedné z funkcí Glance Screen (Rychlý přehled). Ten již u současných zařízení svým způsobem ranou verzi bezdotykového vládání podporuje. Pokud totiž v těsné blízkosti vypnutého displej mávnete rukou (příp. vytáhnete přístroj z kapsy či pouzdra apod.), dojde k zobrazení aktuálních informací (tato funkce („náhled“) musí být v nastavení povolena). U současných zařízení je k tomuto účelu používán sensor přiblížení, který jinak primárně slouží k deaktivaci displeje během hovoru. Pro plnohodnotné bezdotykové ovládání však již budou určeny speciální senzory, které nabídnou podstatně lepší rozlišovací schopnost. Jedním s nich je Depth Camera umožňující určit vzdálenost předmětu od displeje a Visible Light Camera umožňující rozeznat samotný pohyb. Microsoft už má dokonce toto řešení i patentováno.

 

Prostředí a funkce

Možností využití bezdotykových gest je celá řada. Základem by však měla být funkce „Mix View“, jenž výrazně rozšíří interaktivitu dlaždic. Ke klasickým funkcím v podobě spouštění konkrétní aplikace a zobrazení doplňkových informací a notifikací přibyde také další interaktivní možnost. K její aktivaci dojde po přidržení prstu nad danou dlaždicí (ve vzduchu), což vyvolá její „rozpad“ do několika dílčích částí, které půjde dále ovládat. V tomto směru se nabízí široký rozsah funkcí, které by bylo možné takto aktivovat. Na obrázku níže je vidět první pravděpodobný únik z nového prostředí, kde je zachycena dlaždice Facebooku. Všimněte si zejména jejího okolí, které nabízí náhledy některých fotografiích (možná celých alb), tlačítko pro rychlé vytvoření nového příspěvku a sdílení fotografie či polohy.

Ve stejném duchu by takto mohla být rozšířena funkčnost většiny dlaždic. Představte si například dlaždici Internet Exploreru po rozložení zobrazující oblíbené či otevřené záložky, telefonní aplikaci umožňující vytáčení kontaktů rychlé volby, či veškeré komunikační aplikace s rychlým přístupem k vytvoření nové zprávy nebo vybraným kontaktům.


Obdobný princip už Microsoft prezentoval u své aplikace Zune.

Bezdotykové ovládání by však mělo zajít ještě dále a kromě rozšířených funkcí samotné plochy nabízet i další možnosti ovládání systému. Například po přidržení prstu nad fotografií zobrazit její náhled, předem nastaveným gestem aktivovat jednotlivé funkce systému či spouštět zvolené aplikace, příp. automaticky přijmout hovor po přiblížení k uchu nebo jej naopak odmítnout po umístění telefonu do kapsy.

 

Zařízení

Nové funkce samozřejmě vyžadují i nová zařízení. O jednom specifickém, která by mělo být vybaveno potřebným hardwarem, se již delší dobu spekuluje. Konkrétně by se mělo jednat o Nokii s kódovým označením McLaren. O jejích specifikacích se toto bohužel zatím příliš neví. Neoficiální informace však hovoří o té nejvyšší specifikaci (nové vlajkové lodi) s termínem uvedení na trh v předvánočním obdobím. Předpokládá se také, že podpora bezdotykových gest by měla přijít ve stejném čase spolu s aktualizaci 2 (GDR2) pro Windows Phone 8.1.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

10 | 07 | 14 02:02
V tomto článku naleznete všechny informace spojené s příchodem bezdotykového ovládání a 3D gest do budoucí verze Windows Phone. Zaměříme se nejen na princip technologie, ale také na praktické využití vč. různých ukázek. http://wmmania.cz/clanky/obecne/3d-gesta-a-bezdotykove-ovladani-na-windows-phone-souhrnny-prehled-informaci/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17