Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

512 MB RAM – Drobnost či zásadní omezení při používání přístroje s WP8?

Je velikost operační paměti u Windows Phone zařízení důležitým parametrem? Kolik existuje nekompatibilních aplikací a her? Má smysl kupovat zařízení s 512 MB RAM?

V posledních několika měsících se na internetu objevují bouřlivé diskuze spojené s omezeními plynoucími z malé operační paměti u Windows Phone 8 zařízení.

V první řadě je třeba říci, že hodnota 512 MB RAM je na samé spodní hranici hardwarových požadavků pro použití systému Windows Phone 8. Takto malou RAM je navíc možno osadit pouze do zařízení s displeji o maximálním rozlišení 800x480 bodů. Microsoft také upozorňuje, že v této konfiguraci nemusí být dostupné všechny funkce operačního systému.

V praxi ovšem 512 MB RAM na provoz systému v podstatě nemá vliv. Žádných omezení se tedy není třeba obávat. O něco horší je to však s kompatibilitou jednotlivých aplikací a her, což je právě mnoha uživateli kritizováno.

Pokud máte zařízení s 512 MB RAM (HTC 8S, Nokia Lumia 520, 620, 625 a 720), pravděpodobně jste se s tímto problémem také setkali při pokusu o instalaci některé z nejnovějších her. Místo tlačítka instalovat se na displeji zobrazí upozornění, že aplikace využívá funkce, kterými váš přístroj nedisponuje. Po kliknutí na upozornění se zobrazí informace o tom, že aplikace vyžaduje pro svůj chod minimálně 1 GB RAM.

 

Jak je možné tento problém řešit? Kolik existuje nekompatibilních aplikací a her? Má smysl kupovat zařízení s 512 MB RAM?

Na většinu z těchto otázek je možné získat odpovědi z praktického zkoumání, které provedl web allaboutwindowsphone.com.

 

Aplikace

V době provádění průzkumu bylo na marketu k dispozici 149 078 aktivních položek (aplikace + hry). Z tohoto počtu bylo odhaleno celkem 331 nekompatibilních s 512 MB RAM.

512

Na první pohled se sice může jednat o poměrně vysoké číslo, ale pokud jej vyjádříme procentem, jedná se o cca 0,25% z celkového počtu položek. V tomto kontextu se již jedná o hodnotu spíše zanedbatelnou. Navíc je možné celkový počet nekompatibilních položek ještě podrobněji roztřídit. Z celkového počtu 311 je 65 her, kterým se budeme věnovat později. Ze zbylého množství 246 aplikací jich 199 pochází od dvou vývojářů. Konkrétně se jedná o Manna a AppDesigner.com. Společnost Manna vyvíjí aplikace v podobě průvodců po světových městech a AppDesigner.com se zabývá tvorbou tutoriálů (návodů). Z praktického pohledu je tedy možno tyto aplikace vyloučit, jelikož jejich cílová skupina je skutečně velice úzká a většina běžných uživatelů s nimi nikdy nepřijde do styku.

Po vyloučení všech her a nedůležitých aplikací zbyde celkem 47 nekompatibilních a to je skutečně zanedbatelné číslo.

 

Hry

Trochu horší je situace u her. Celkově je na Storu k dispozici 17 029 titulů, z nichž je 65 nekompatibilních. V řeči procent se sice opět jedná o mizivou hodnotu (0,36%), ale přesto ji nelze zanedbat. Mezi nekompatibilní totiž patří velká část prémiových titulů, které nesou zvučná jména (Např.: Halo: Spartan Asslt., FIFA 13, N.O.V.A.3, Tiger Woods 12, Mass Effect: Infiltrator, The Amazing Spider-Man, Cracking Sands, Gerbil Physics, MONOPOLY, Rocket Riot, a The Sims 3).

512

 

Optimalizace

V případě nekompatibilních her a aplikací je však třeba dodat, že celkový počet nekompatibilních her se může v budoucnu i snižovat. Důkazem může být hra Temple Run (případně Aphalt), která byla vydána s požadavkem na 1 GB RAM, ale po aktualizaci je možné její spuštění i na 512 MB.

 

Závěr

Z výše uvedených hodnot je zřejmé, že v případě aplikací jen velmi výjimečně narazíte na některou, která nepůjde nainstalovat do zařízení s 512 MB RAM. U her je situace komplikovanější především proto, že mezi nekompatibilní patří několik významných herních titulů.

Pokud se ale na celý problém podíváte z praktického hlediska, dá se říci, že pokud nepatříte mezi vášnivé hráče, kteří mají potřebu vyzkoušet ty nejlepší hry, 512 MB RAM by nemělo být při výběru zařízení rozhodujícím parametrem.

 

Zdroj


Komentáře (2)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

oversx

25 | 07 | 13 15:03
U MS chválím, jak je jádro systému úsporné a tím pádem dobře napsané. Jenže nic by se nestalo, kdyby od začátku tlačili celou edici WP8 k výrobě s 1GB RAM. Nějaká ta stokoruna by se v celkové ceně extra neprojevila a poslední výroky o prodloužené podpoře WP by s tímto šly ruku v ruce. 0

Jindřich Lukeš

25 | 07 | 13 08:29
Je velikost operační paměti u Windows Phone zařízení důležitým parametrem? Kolik existuje nekompatibilních aplikací a her? Má smysl kupovat zařízení s 512 MB RAM? http://wmmania.cz/clanky/hardware/512-mb-ram-drobnost-ci-zasadni-omezeni-pri-pouzivani-pristroje-s-wp8/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Windows 10 Insider Preview v. 16241 pro PC a 15320 pro telefony

Nové Fast Insider sestavení, které pro PC přináší několik vylepšených funkcí a pro telefony především opravy chyb.

Jindřich Lukeš | články 14 | 07 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17