512 MB RAM – Drobnost či zásadní omezení při používání přístroje s WP8?

Je velikost operační paměti u Windows Phone zařízení důležitým parametrem? Kolik existuje nekompatibilních aplikací a her? Má smysl kupovat zařízení s 512 MB RAM?

V posledních několika měsících se na internetu objevují bouřlivé diskuze spojené s omezeními plynoucími z malé operační paměti u Windows Phone 8 zařízení.

V první řadě je třeba říci, že hodnota 512 MB RAM je na samé spodní hranici hardwarových požadavků pro použití systému Windows Phone 8. Takto malou RAM je navíc možno osadit pouze do zařízení s displeji o maximálním rozlišení 800x480 bodů. Microsoft také upozorňuje, že v této konfiguraci nemusí být dostupné všechny funkce operačního systému.

V praxi ovšem 512 MB RAM na provoz systému v podstatě nemá vliv. Žádných omezení se tedy není třeba obávat. O něco horší je to však s kompatibilitou jednotlivých aplikací a her, což je právě mnoha uživateli kritizováno.

Pokud máte zařízení s 512 MB RAM (HTC 8S, Nokia Lumia 520, 620, 625 a 720), pravděpodobně jste se s tímto problémem také setkali při pokusu o instalaci některé z nejnovějších her. Místo tlačítka instalovat se na displeji zobrazí upozornění, že aplikace využívá funkce, kterými váš přístroj nedisponuje. Po kliknutí na upozornění se zobrazí informace o tom, že aplikace vyžaduje pro svůj chod minimálně 1 GB RAM.

 

Jak je možné tento problém řešit? Kolik existuje nekompatibilních aplikací a her? Má smysl kupovat zařízení s 512 MB RAM?

Na většinu z těchto otázek je možné získat odpovědi z praktického zkoumání, které provedl web allaboutwindowsphone.com.

 

Aplikace

V době provádění průzkumu bylo na marketu k dispozici 149 078 aktivních položek (aplikace + hry). Z tohoto počtu bylo odhaleno celkem 331 nekompatibilních s 512 MB RAM.

512

Na první pohled se sice může jednat o poměrně vysoké číslo, ale pokud jej vyjádříme procentem, jedná se o cca 0,25% z celkového počtu položek. V tomto kontextu se již jedná o hodnotu spíše zanedbatelnou. Navíc je možné celkový počet nekompatibilních položek ještě podrobněji roztřídit. Z celkového počtu 311 je 65 her, kterým se budeme věnovat později. Ze zbylého množství 246 aplikací jich 199 pochází od dvou vývojářů. Konkrétně se jedná o Manna a AppDesigner.com. Společnost Manna vyvíjí aplikace v podobě průvodců po světových městech a AppDesigner.com se zabývá tvorbou tutoriálů (návodů). Z praktického pohledu je tedy možno tyto aplikace vyloučit, jelikož jejich cílová skupina je skutečně velice úzká a většina běžných uživatelů s nimi nikdy nepřijde do styku.

Po vyloučení všech her a nedůležitých aplikací zbyde celkem 47 nekompatibilních a to je skutečně zanedbatelné číslo.

 

Hry

Trochu horší je situace u her. Celkově je na Storu k dispozici 17 029 titulů, z nichž je 65 nekompatibilních. V řeči procent se sice opět jedná o mizivou hodnotu (0,36%), ale přesto ji nelze zanedbat. Mezi nekompatibilní totiž patří velká část prémiových titulů, které nesou zvučná jména (Např.: Halo: Spartan Asslt., FIFA 13, N.O.V.A.3, Tiger Woods 12, Mass Effect: Infiltrator, The Amazing Spider-Man, Cracking Sands, Gerbil Physics, MONOPOLY, Rocket Riot, a The Sims 3).

512

 

Optimalizace

V případě nekompatibilních her a aplikací je však třeba dodat, že celkový počet nekompatibilních her se může v budoucnu i snižovat. Důkazem může být hra Temple Run (případně Aphalt), která byla vydána s požadavkem na 1 GB RAM, ale po aktualizaci je možné její spuštění i na 512 MB.

 

Závěr

Z výše uvedených hodnot je zřejmé, že v případě aplikací jen velmi výjimečně narazíte na některou, která nepůjde nainstalovat do zařízení s 512 MB RAM. U her je situace komplikovanější především proto, že mezi nekompatibilní patří několik významných herních titulů.

Pokud se ale na celý problém podíváte z praktického hlediska, dá se říci, že pokud nepatříte mezi vášnivé hráče, kteří mají potřebu vyzkoušet ty nejlepší hry, 512 MB RAM by nemělo být při výběru zařízení rozhodujícím parametrem.

 

Zdroj


Komentáře (2)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

oversx

25 | 07 | 13 15:03
U MS chválím, jak je jádro systému úsporné a tím pádem dobře napsané. Jenže nic by se nestalo, kdyby od začátku tlačili celou edici WP8 k výrobě s 1GB RAM. Nějaká ta stokoruna by se v celkové ceně extra neprojevila a poslední výroky o prodloužené podpoře WP by s tímto šly ruku v ruce. 0

Jindřich Lukeš

25 | 07 | 13 08:29
Je velikost operační paměti u Windows Phone zařízení důležitým parametrem? Kolik existuje nekompatibilních aplikací a her? Má smysl kupovat zařízení s 512 MB RAM? http://wmmania.cz/clanky/hardware/512-mb-ram-drobnost-ci-zasadni-omezeni-pri-pouzivani-pristroje-s-wp8/ 0

Mohlo by vás zajímat

Fotky pro Windows 10 Mobile (IP) - detailní pohled (aktualizováno)

(6.10.): Nová verze pro Insidery s řadou grafických změn a funkcí pro PC. // Detailní pohled na další systémovou aplikaci ve Windows 10 Mobile. Tentokrát se jedná o výchozí galerii neboli aplikaci Fotky.

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 16

Windows 10 (Mobile) Insider Preview v. 14951: Nové Insider sestavení pro PC a telefony

Nové Fast Insider sestavení pro počítače i telefony ke stažení. Co přináší nového?

Jindřich Lukeš | články 20 | 10 | 16

Acer Jade Primo za neuvěřitelných 7 990 Kč v oficiální distribuci

Přemýšlíte o kvalitním zařízení za bezkonkurenční cenu? Acer Jade Primo se sníženou cenou by vám rozhodně neměl uniknout.

Jindřich Lukeš | články 19 | 10 | 16

Seznam.cz – Povedený internetový prohlížeč pro Windows 10 Mobile

Seznam.cz představil svůj vlastní (velice povedený) internetový prohlížeč pro Windows 10 Mobile, který potěší nejen uživatele Seznamu, ale i všechny ostatní.

Jindřich Lukeš | software 18 | 10 | 16

Mapy.cz – skvělá aplikace s podporou offline map celé Evropy (aktualizováno)

Aktualizace (18.10.): Nová funkce Panorana a aktivní objekty.// Mapy.cz jsou jednou z nejpovedenějších aplikací pro Windows Phone v oblasti mapových aplikací a nabízí v podstatě vše co webová verze.

Tereza Kratochvílová | software 18 | 10 | 16
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím