Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Co se ve Windows Phone 8.1 (zatím) nepovedlo?

Windows Phone 8.1 přináší desítky nových funkcí, které posouvají systém na novou úroveň. Jsou však tyto novinky vždy přínosné? Co se Microsoftu příliš nepovedlo a na co si uživatelé nejvíce stěžují?

Většina fanoušků a uživatelů operačního systému Windows Phone netrpělivě očekávala příchod vývojářské verze systému s číselným označením 8.1. Dle předchozích odhadů se tak nakonec skutečně stalo 14. 4. a to nečekaně brzy (už ve 13 hodin). Co nová verze přinese, už se vědělo dlouho dopředu, protože z různých zdrojů unikaly poměrně přesně informace. My jsme všechny tyto informace sbírali a v průběhu času aktualizovali a upřesňovali, až vznikl tento souhrnný článek: Windows Phone 8.1 (Blue) – Velký přehled novinek a vylepšení.

Vzhledem k obrovskému množství novinek, které systém přinesl, se samozřejmě také předpokládalo, že se objeví nějaké úpravy, ze kterých nebudou uživatelé nadšeni nebo dokonce funkce, které nebudou zcela dotažené. Ačkoliv si všichni přáli, aby těchto nepříjemností bylo co nejméně, ne zcela se tato přání vyplnila. Na jednu stranu je sice pravdou, že si uživatelé často stěžují na maličkosti, ale na druhou stranu v některých případech aplikace skutečně kolidují se systémem a přístroj se chová poněkud nestandardně.

Nežli se pustíme do výčtu změn a úprav, které nebyly kladně přijaty, je třeba upozornit na fakt, že se stále jedná o vývojářskou verzi, která má primárně sloužit relativně malé skupině uživatelů (programátorů) pro testování jejich aplikací. I přesto, že je přístup k vývojářské verzi velmi snadný a dostupný pro širokou veřejnost, je třeba brát na zřetel, že se nejedná o finální verzi systému a nějaké ty chyby se zde očekávají. Více jsme se této problematice věnovali v samostatném článku: Vývojářská verze Windows Phone 8.1 není zároveň finálním sestavením systému.

 

Nestabilita, samovolné restarty, zpomalení systému a problematická funkčnost

Ačkoliv nadpis této části vypadá hrůzostrašně, skutečnost tak hrozná není. Je sice pravdou, že si někteří uživatelé po restartu stěžovali na zpomalení systému a občasnou nestabilitu, ale v řadě případů se problém podařilo zdárně vyřešit. Základem je instalovat aktualizaci do „čistého“ telefonu, případně po instalací obnovit tovární nastavení. Tímto postupem zabráníte zbytečným kolizím, nefunkčnosti některých aplikací a obecně horší odezvě systému. Po obnově dat také doporučuji provést v různých intervalech restart telefonu a nechat systém trochu „usadit“. Pokud aplikujete tento postup, a i po několika dnech se budete potýkat s problémy, je třeba začít hledat příčiny jinde. Ve velké části případů ale tento postup zabere. Osobně jsem WP 8.1 instaloval do 5 přístrojů (720, 820, 925, 1320, 1520) a ve všech případech se žádný z těchto problémů neobjevil. Je ale pravdou, že systém není za všech okolností 100%. Čas od času se nějaký malý problém objeví. Jedná se však skutečně o drobnosti, které nijak neomezují plnohodnotnou práci s přístrojem a v drtivé většině případů se objeví jen jednou nebo k jejich vyřešení stačí restartovat přístroj.

 

Hry v seznamu aplikací

Jako jedna z nejčastěji kritizovaných novinek je uváděno řazení her přímo do seznamu aplikací. Ačkoliv je tato metoda naprosto standardní a totožná pro všechny platformy, uživatelé WP jsou zvyklí své hry vídat pěkně „uklizené“ pod ikonkou “Hry“. Ačkoliv je původní řešení v mnoha směrech praktičtější, je třeba dodat, že zejména uživatelé začátečníci měli velký problém s tím, že po instalaci hry ji nikde nemohli najít. Toto řešení tak bylo dosti nesystémové a matoucí.

 

Hudební přehrávač

Druhou hojně kritizovanou funkcí je nový hudební přehrávač. Ten je zejména v případě, kdy aktualizujete bez továrního nastavení, velmi pomalý a někdy až neuvěřitelně dlouho načítá hudební soubory. Částečně je tento problém možné řešit v nastavení aplikace, kde lze vypnout zobrazení vysílání. Microsoft si je těchto problémů vědom a přislíbil nápravu. Zde je velkým plusem fakt, že aplikace Hudba je systémově nezávislá a lze ji jednoduše aktualizovat ze Storu.

 

Horší našeptávač (automatické korekce textu)

Evidentními změnami prošlo i zadávaní textu a zejména pak vlastní našeptávač (automatické opravy). Zatím se zdá, že změny rozhodně nebyly k lepšímu. Současné řešení nabízí podstatně horší alternativy a zdá se, jako by byla k dispozici podstatně menší slovní zásoba, či jiná logika nabízení relevantních slov. V případě psaní textu musím také zmínit poněkud zvláštně řešený způsob detailní editace. Pokud chcete např. vymazat písmeno uprostřed slova, již se nezobrazí klasický kurzor ve tvaru „I“, ale malá tečka u spodního okraje slova, kterou přes svůj prst skoro ani nevidíte.

 

Odstranění Facebook chatu

Již dříve bylo avizováno, že Facebook chat bude dostupný pouze přes samostatnou aplikaci. Toto rozhodnutí pochází přímo od Facebooku a týká se všech platforem. Bylo tak jen logickým krokem odstranění chatu ze systému a brzy bude následovat i oficiální FB aplikace.

 

Horší integrace sociálních sítí

V kartě lidé sice stále zůstalo zobrazení posledních příspěvků s FB (skrze integraci oficiální aplikace) a Twitteru, ale již nelze skrze tuto nabídku komunikovat. Pokud tak chcete komentovat, lajkovat apod., je třeba využít oficiálních aplikací.

 

Vypnutí dat, přepínač 2G/3G v notifikačním centru

Velmi často se také objevují žádosti o doplnění přepínače na snadnou aktivaci/deaktivaci datových přenosů či změnu 2G/3G přímo v horní části notifikační lišty. Zde je zřejmé, že v USA a jinde ve světě je způsob používání datových přenosů samozřejmostí a sítě operátorů nabízejí dostatečné pokrytí a konektivitu. Bohužel v českých podmínkách ještě není datový tarif úplnou samozřejmostí a kvalita signálu v mnohých oblastech také za moc nestojí. Uživatelé si tak zvykly data vypínat, nebo alespoň kvůli úspoře energie přepínat do 2G. V případě horních přepínačů je nabídka akcí poměrně chudá a rozhodně by stálo zato, ji rozšířit.

 

Občasné problémy s některými aplikacemi

Ne všechny aplikace vždy fungují korektně. Typickou ukázkou jsou velké hodiny na dlaždici od HTC, které neběží pro změnu vůbec. Podobných příkladů lze najít více. V tomto směru je třeba vyčkat, až vývojáři aplikace upraví. Právě k tomuto účelu slouží vývojářská verze.

 

Složitější vypnutí zvuků

Často kritizované jednotné nastavení hlasitosti mělo jedno kouzlo, jediným kliknutím se daly ztlumit zvuky v celém systému. Teď když jsou k dispozici posuvníky dva, navzájem se prohazují dle kontextu a navíc je druhý ukrytý po šipkou, je celkové ztlumení o něco náročnější (třeba více kliků).

 

Chybí agenda v kalendáři

Velkými pozitivními změnami prošel výchozí kalendář, který byl zcela přepracovaný, obsahuje konečně týdenní pohled, počasí apod. Škoda jen že zmizela možnost zobrazit agendu, která byla často používaná.

 

Nedostupnost některých funkcí v ČR

Více jsme se této problematice věnovali v samostatném článku: Jakých novinek a funkcí Windows Phone 8.1 se v ČR nedočkáme? Zde je však třeba poznamenat, že při změně regionu a jazyka jsou tyto funkce k dispozici, ale i tak pouze v angličtině.

 

Tento seznam pochází ze sociálních sítí, různých internetových fór apod. a měl by tak odrážet skutečné názory většiny nespokojených uživatelů. Při pohledu na tento soupis je však možné objektivně říci, že se v mnoha případech nejedná o zásadní nedostatky, které by navíc nemělo být problém do vydání finální verze opravit. Hlavní otázkou tak zůstává zachování stability systému za různých okolností, což zatím úplně 100% není.

Komentáře (27)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Vitezslav2

20 | 06 | 14 20:40
Chtěl bych se zeptat,jestli máte někdo stejnej postřeh.Aktualizoval jsen na WP 8.1 a zdá se mi,že mi Lumia 925 znatelně hůř fotí.Nevíte čím to je?Díky 0

Revik

20 | 06 | 14 18:51
Taky jsem zpozoroval vyšší spotřebu při vložené Simce a dost horší příjem signálu. Na místě kde jsem měl plný signál mám 2-3 čárky a na místech kde byl horší signál jedu na jednu čárku. Zajímavé je, že pokud vypnu/zapnu telefon, pokaždé mi ukáže jiné % nabití baterie. 0

htcjirka

02 | 06 | 14 19:59
Je tu další update samotnych WP8.1 DP. Nove poslední sestaveni DP je 8.10.12393.890 0

nowaja

02 | 06 | 14 12:10
Já mám s WP 8.1 jediný problém - výdrž baterie (Lumia 820 a Lumia 520). Na obou je dost citelný rozdíl ve výdrži. Oba přístroje po několika HR, ani delší doba bez HR nepomůže.Když není v mobilu vložená SIM karta, tak vydrží dlouho (klidně tři dny), ale jakmile vložím SIM (a nezáleží na tom, jakou datovou síť mám nastavenou), tak jde výdrž razantně dolů. Dnes jsem ráno vypojil z nabíječky, a teď mám 65% baterie, měl jsem jen jeden minutový hovor, jinak telefon leží nehybně na stole. 0

Jindřich Lukeš

28 | 05 | 14 12:08
Jaký je problém s nákupy? Je správně zvolený region? 8.1 vliv na zvuk nemají, pokud ano, doporučuji zkusit HR 0

fif

28 | 05 | 14 12:03
Je možné že s instalaci W8.1 nejde zvuk do jednoho sluchátka při mp3? Sluchátkama to není a předtím to chodilo dobře. Dál mi nejde nakupovat ve store, jde s tím něco dělat? Jinak jsem s aktualizací celkem spokojen. 0

Jindřich Lukeš

27 | 05 | 14 23:15
Máš WP8.1? Tam by to mohl pomoci odhalit spořič baterie 0

HankaS

27 | 05 | 14 13:35
občas mi u Lumie 1520 (WP8,1)dojde k rychlému vybíjení baterie, telefon se při tom hodně zahřívá. Nevíte čím by to mohlo být, nemohu přijít, která aplikace by to mohla dělat. Je celkem jedno, zda jsem na dobrém signálu nebo mimo, myslím, že ani vypnutí wifi nemá na to vliv. 0

jara255

20 | 04 | 14 08:13
Pár názorů nad tímto textem jsem se vyjádřil k baterii. Po instalaci 8.1 jsem v aplikaci "Stav baterie" pozoroval, že i při uspaném telefonu je vybíjecí křivka stále stejně strmá, což dříve nebylo. Provedl jsem HR, bez obnovy zálohy a po 12-ti hodinách, bez Wifi, s minimem "hraní" se baterie vybila o 25% během 12-ti hodin. Na pozadí jsem vypnul aplikce Here Drive, Hudba, SysAppPusher. Naopak povoleny jsem nechal Stav baterie, Spořič baterie, AccuWeather. Spořič baterie mám zapnut při nízkém nabití. Nyní lze z vybíjecí křivky opět vyčíst, kdy byl telefon zapnut a kdy spal. Nevím jak ostatním - mám Vodafone - nastaveno 3G, ale telefon sám přepíná mezi 2G a 3G sítěmi (ikona H nebo G), což mi Android nedělal neboť v systémové liště měl vždy 3G nebo H pokud jsem byl v dosahu 3G připojení, jako nyní s Nokií. Tohle se WP moc nepovedlo, když telefon se takto samovolně přepíná. Ano pro úsporu baterie je lepší 2G, ale pokud je telefon připojen 2G a je v blízkosti reproduktorů nebo rádia, ozývá se známé "škrndání". 0

karaya1

19 | 04 | 14 08:04
maly poznatek ktereho sem si vsiml uz drive. telefon htc8x se rychle vybiji pri pouziti jakmile na nej nesahnu treba pres noc spotreba by odpovidala predchozimu stavu. nekdo tu psal o teplote ze se rychle zahreje. toho sem si vsimnul taky a to presto ze na zadna videa ani hry nehraju. klonil bych se spis k tomu ze nez synchronizace za to muze nefunkcni "cool n quiet" dana spis systemem tak ze telefon pri pouziti napali frekvenci. na ovladace bych to nevidel protoze pochybuju ze by MS nespolupracoval s HTC natoz nokii pri ladeni systemu. ostatne jadro systemu zustava bez zasadnich zmen. tam by nebyl duvod k zasadni nekompatibilite. ps. HR swm delal hned prvni den bez zalohy a ten samozrejme na spotrebu vliv nema 0

Jindřich Lukeš

18 | 04 | 14 23:27
Asi by v tom nebyl problém, ale všem při problémech s výdrží HR doporučuji...Pomůže to tak v 80% případů....Tzn. článek by stejně začínal tímto doporučením... 0

tom

18 | 04 | 14 14:14
Pane Lukeši, bylo by možné se více věnovat výdrži baterie u WP 8.1? Myslím tím nějaký malý článek věnovaný problému a hlavně následnou diskuzi - možná má někdo už představu, kde je problém a trochu tomu pomoci bez HR. Fakt se mi nechce znovu vše instalovat a hlavně nastavovat a pak čekat do finálního verze (při té ne/rychlosti to bude na podzim), když WP 8.1 je fakt podstatným přínosem. 0

Jindřich Lukeš

18 | 04 | 14 12:12
Pokud jsou problémy s výdrží či stabilitou, HR je základ. Obnova dat by vadit neměla, protože se aplikace instalují znovu 0

jara255

18 | 04 | 14 11:29
Musím souhlasit, výdrž s 8.1 je tragická. Během tří hodin od vypnutí z nabíječky byl vytáčen jeden 1 min. hovor a kapacita spadla o 3%. Někde jsem četl, že pomuže HW reset, ale podmínkou je nenačítat zálohu. 0

Jindřich Lukeš

17 | 04 | 14 12:03
jj toto odstraněno je, otázkou je, zdali definitivně.. Možná to vrátí zpět aktualizace samotné aplikace hudba 0

timii

17 | 04 | 14 11:39
Bohužel bylo odstraněno zobrazování interpreta na zamykací obrazovce a na živé dlaždici při přehrávání hudby, nebo jsem nenašel kde by to šlo zapnout 0

Jindřich Lukeš

17 | 04 | 14 09:40
Doposud jsem nebyl z WP úplně nadšený a musím říci, že se můj názor po vyzkoušení WP 8.1 změnil k lepšímu. Jako stávající (beru to stále jako beta verzi) zásadní problém ale je t.č. výdrž baterie. Mám L620 a výdrž se snížila jistě o 1/4. Dle reakcí dalších lidí nejsem sám, kdo pozoruje nadměrnou spotřebu energie i u jiných Lumií. Také drobný úbytek pozoruji...uvidíme, jak se to bude vyvíjet. 0

Jindřich Lukeš

17 | 04 | 14 09:40
Předpokládám, že jsou mezi aplikacemi záměrně 0

cipisek

17 | 04 | 14 07:26
ahoj tušíte někdo, zda hry v seznamu aplikací jsou takhle navždy, nebo se ve finální verzi vrátí jak byly? 0

tom

17 | 04 | 14 03:45
Doposud jsem nebyl z WP úplně nadšený a musím říci, že se můj názor po vyzkoušení WP 8.1 změnil k lepšímu. Jako stávající (beru to stále jako beta verzi) zásadní problém ale je t.č. výdrž baterie. Mám L620 a výdrž se snížila jistě o 1/4. Dle reakcí dalších lidí nejsem sám, kdo pozoruje nadměrnou spotřebu energie i u jiných Lumií. 0

Jindřich Lukeš

16 | 04 | 14 22:35
obávám se (s velkou pravděpodobností), že co není v CZ jen tak nebude... 0

Jindřich Lukeš

16 | 04 | 14 22:35
obávám se (s velkou pravděpodobností), že co není v CZ jen tak nebude... 0

marek1

16 | 04 | 14 22:32
Jeste maji cca 2 mesice na opravu a veci co nejdou na CZ lokalizaci pridaji v dalsim updatu. snad 0

jiri.cech

16 | 04 | 14 22:12
Kalendář je stále tragický. Žádný přehledný týdenní plánovací přehled, nově chybí agenda, nejde otočit horizontálně, úkoly jsou schované v menu nastavení. Ach jo ... 0

maries

16 | 04 | 14 19:12
Čárka se dá znovu zapnout v nastavení klávesnice. 0

karmy

16 | 04 | 14 18:29
Za mě teda rozhodně k horšímu i klávesnice - čárka zmizela pod tečku, ideál podle mě by bylo mít čárku nalevo a tečku napravo od mezerníku 0

Jindřich Lukeš

16 | 04 | 14 02:58
Windows Phone 8.1 přináší desítky nových funkcí, které posouvají systém na novou úroveň. Jsou však tyto novinky vždy přínosné? Co se Microsoftu příliš nepovedlo a na co si uživatelé nejvíce stěžují? http://wmmania.cz/clanky/obecne/co-se-ve-windows-phone-8-1-zatim-nepovedlo/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17