Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Detailní pohled na Windows Phone 8.1 (1) – Internetový prohlížeč

V tomto seriálu, který bude zároveň recenzí, si detailně představíme operační systém Windows Phone 8.1. Hlavní důraz bude kladen na nové funkce, jejich možnosti a nastavení. První díl je zaměřen na internetový prohlížeč.

Vzhledem k obrovskému množství novinek, které Windows Phone 8.1 přenáší, jsme se rozhodli samotnou recenzi operačního systému realizovat formou seriálu, kde si podrobně představíme všechny jeho části s důrazem kladeným zejména na nové funkce a vylepšení. Tento seriál však nebude pouhou recenzí, ale zároveň i návodem, jak tyto funkce využívat a hlavně nastavit.

Doporučujeme:

 

V prvním dílu se zaměříme na Internet Explorer, který byl kompletně přepracován a vylepšen.

Internetový prohlížeč ve Windows Phone 8 rozhodně nepatřil mezi chlouby systému. Chyběla zde zcela zásadní podpora nových webových technologií a dalších funkcí, které by uživatelům pobyt na internetu trochu zpříjemňovali. Za zmínku stojí např. správce hesel, možnost stahování multimediálních souborů a mnoho dalšího. Vzhledem k těmto skutečnostem byla očekávání uživatelů směřovaná k nové verzi systému a potažmo také internetového prohlížeče skutečně značná. Jak se tato očekávání naplnila?

 

Vzhled a ovládání

Začneme samotným vzhledem a rozložením ovládacích prvků, které se na první pohled zadají velmi podobné. Tedy adresní řádek prakticky umístěny u spodního okraje displeje doplněný o nejvyužívanější tlačítka. Prvním z leva je tlačítko pro správu otevřených záložek, které je ovšem možné v nastavení prohlížeče zaměnit. Následuje vlastní adresní řádek zakončený užitečným tlačítkem pro aktualizaci stránky. U pravého okraje je již pouze ikonka tří teček znázorňují vstup do menu. U některých webových stránek se navíc vedle tlačítka pro aktualizaci zobrazí ještě ikonka knížky, která umožňuje přepnout do módu čtení.

 

Gesta

Zajímavostí, která ještě souvisí s ovládáním, jsou gesta. Ačkoliv jsou k dispozici jen dvě, jejich použití je velmi účelné. Pokud totiž provedete vodorovný pohyb prstu směrem doprava, přesunete se o stránku zpět. Opačný pohyb zastává funkci vpřed, které u internetového prohlížeče ve Windows Phone 8 velmi chyběla.

 

Záložky

Běžnou funkcí každého moderního prohlížeče jsou záložky. Každý, kdo však používal internetový prohlížeč ve WP8 trochu intenzivněji, asi někdy narazil na max. limit 6 otevřených záložek, což ne vždy stačí. Ve WP8.1 byl tento limit odstraněn a je tak možné si otevřít libovolné množství záložek. Další novinkou v této oblasti je možnost otevřít soukromou záložku, jejíž obsah nebude nikam zaznamenán. Možnost otevřít tuto záložku (inprivate) naleznete v menu (tři tečky) správce záložek (ikonka vlevo od adresního řádku).

 

Synchronizace

Vylepšena byla také funkce oblíbených stránek, které je nyní možno synchronizovat se stolními Windows. Kromě oblíbených lze synchronizovat také záložky (v telefonu je naleznete standardně ve správci záložek ovšem v druhé kartě „jiné“) a historii.

 

Režim pro čtení

Šikovným doplňkem, který bylo u předchozí verze systému možno řešit trochu složitějším způsobem přes bookmarklety je režim čtení. Po načtení podporované stránky se v adresním řádku vedle tlačítka pro aktualizaci objeví ikonka knížky. Pokud na tuto ikonku kliknete, stránka se přeformátuje do režimu čtení, což znamená, že se odstraní nepotřebná grafika a text se přizpůsobí displeji telefonu. Pohodlně tak můžete číst i delší texty nebo weby bez mobilního rozhraní.

 

Dlaždice

Užitečnou funkcí, kterou mobilní prohlížeč „okoukal“ u svého staršího počítačového sourozence, je možnost připnout libovolnou podporovanou stránku jako živou dlaždici. Na této dlaždici se následně zobrazuje naposledy přidaný obsah. V praxi tam může sloužit jako efektivní notifikace. Více o této funkce vč. praktických ukázek se dozvíte zde: Připněte si WMManii jako živou dlaždici na plochu zobrazující aktuální novinky.

 

Správce hesel

Další novinkou, po které uživatelé intenzivně volali je správce hesel. Pokud si v nastavení prohlížeče povolíte pamatování hesel, již nikdy je nebudete muset zdlouhavě opětovně zadávat.

 

Úspora dat

V nastavení lze nalézt ještě několik zajímavých funkcí. Jednou z nich je inteligentní úspora dat. Tuto funkce uvítáte zejména ve chvíli, kdy máte omezený datový balíček a často se pohybujete po internetu. Ve třech úrovních si můžete nastavit, jak moc mají být obrázky na webových stránkách zkomprimovány, než dorazí do vašeho přístroje. Komprese se provádí přímo na serverech Microsoftu a až následně je webová stránka odeslána do vašeho telefonu. Pomocí této funkce lze z pohledu datové náročnosti surfovat velmi hospodárně.

 

Inline videa

Další spíše drobnou novinkou je možnost přehrávat videa standardně na webové stránce. Po kliknutí na video se již nezobrazí přes celý displej, ale standardně se spustí v původním okně. Pohodlně tak můžete sledovat video a zároveň si číst další obsah. Video dokonce hraje i ve chvíli, kdy se zamkne displej.

 

Vyhledávání v adresním řádku

Poslední drobností, která sice není nová, ale rozhodně stojí za zmínku, je možnost vyhledávání přímo v adresním řádku prohlížeče. V nastavení prohlížeče si jednoduše zvolíte výchozí vyhledávač (pro ty kdo nemají rádi Bing je k dispozici i Google) a vyhledávané slovo vypíšete přímo do adresního řádku. Není tedy třeba zdlouhavě načítat webový vyhledávač.

 

Další vylepšení

Kromě klasických na první pohled viditelných funkcí se modernizovalo také jádro prohlížeče. Doplněna a vylepšena byla podpora moderních formátů webu v podobě WebGL, HTML5 videa apod. nyní je také možné stahovat do přístroje téměř libovolný obsah a následně jej opět přes prohlížeč na web nahrávat. Stahovaný soubor je také možné před uložením otevřít.

Komentáře (17)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

tom

20 | 08 | 14 19:08
Hrůza to není. Jde o to si nastavit, co požadujete. Samo se to neudělá, musíte tomu pomoci. 0

Denisa.G

20 | 08 | 14 18:57
Já osobně jsem od updatu na 8.1 očekávala mnohem víc. Mám Lumii 520 a mnohé avízované věcičky mi vůbec nefungují. Prostě je tam nemám. Já viděla výhodu v tom, že si mohu nastavit stahované soubory, videa, fotky z foťáku atp., že se mi defaultně ukládají na SD kartu. To mi v 8.0 nešlo. Katastrofa je ale to, že se po tom slavném updatu nepřipojím na některé wifi ač jsem se s 8.0 na totožné připojovala bleskově a běžně. Tady mi to zahlásí že jsem připojená ale nemůžu jít přes toto připojení na internet. Toto je průser a asi to bude mít za následek úplný odchod od Windows Phone. Na tento systém jsem nenašla smysluplné a funkční aplikace. Prostě hrůza. 0

zizalin

15 | 08 | 14 07:45
Jde nějak uploadovat fotky na FB na pozadí. Dříve na WP8 to šlo v pohodě, enmusel jsem an nic čekat. Nyní na WP8.1 vím jen o možnosti přes Fabebook aplikaci, kde nesmí telefon usnout nebo odejít z aplikace jinak se nic nenahraje i když člověk omylem přepne do IE v 80% nahrávání 5 fotek, nenahraje se ani jedna. 0

Alfan

16 | 07 | 14 10:15
No kalendář asi nějaká zlepšení má, ale.. - agenda chybí s možností nastavit si počet dnů dopředu a dozadu v zobrazení agendy - v jakémkoli náhledu dne mi chybí zobrazení, jak schůzek tak úkolů pro konkrétní den... - škoda, že nejde nastavit velikost fontu písma v týdenním náhledu, zvětšení je až po kliknutí na konkrétní den a ani v tom zvětšení není možnost volit velikost písma... (né každý dobře vidí a né vždy má třeba po ruce brýle na čtení... ) - zadání úkolu je na "několik" kliknutí a není systémové tile pro přidání na hlavní stránku, jako to existuje pro zadání schůzky - u úkolu nelze zadat příznak "soukromé" Výše uvedené nedostatky částečně řeší například Week View, ale neřeší úkoly... Úkoly řeší částečně 2day, ale zase neumí synchronizovat upozornění (pracují na odstranění tohoto nedostatku) Ale nic není dokonalé... 0

camilo

16 | 07 | 14 09:21
hm, vdaka za info...no aj na tomto by ms mohol popracovat... 0

Jindřich Lukeš

16 | 07 | 14 09:04
Pokud se nepletu, upomínka z jakékoliv aplikace vyskočí vždy systémová, v nabídce je tedy pouze systémový výběr časů odložení. 0

camilo

16 | 07 | 14 08:44
typicky ms...agenda...asi snad najpotrebnejsia vec a ms to proste da prec... mna by zaujimalo - nakolko planujem prechod z androida na wp - ci existuje nejaka odskusana appka na posunutie pripomienky, cize odlozenie, ale nie len o 1h, ale kde si viem definovat o kolko chcem odlozit pripomienku -1 /2/3h, 1/2 dni atd... 0

Náhodnýkolemjdoucí

02 | 06 | 14 22:17
Synchronizace probíhá dost průběžně. Já měl ve 3 dnech/3HR (1xW8 a 2x8.1) a v desktopu se mi cca týden v IE vyskytovaly 4 složky záložek 'Windows phone' .Pak zmizely dvě a teď už mám jen tu správnou. Jen nevím jak obnovit ukládání hesla pro konkrétní adresu. Klikl jsem na 'ne pro tento web' a od té doby mi uložení nenabízí. 0

netmancz

02 | 05 | 14 17:31
Souhlasím s mimonautem, je to pomalejší, některé stránky se zobrazují podivně. Dříve když jsem si otevřel odkaz do nové záložky a stiskl šipku zpět, tak zůstal na pozadí, dnes zmizí. Ale tak doufám že to ještě vylepší, nevidím důvod vracet se zpět na 8... Jinak prosím opravte si menší překlep v článku: "Gesta" Pokud totiž provedete vodorovný pohyb prsu směrem doprava,... A nebo jestli to není chyba a WP začal podpovat pohyb prsy 0

Jindřich Lukeš

24 | 04 | 14 14:40
tyto popisované problémy nepociťuji...prohlížeč je ale o něco pomalejší, to se předpokládám ještě odladí. 0

mimonaut

24 | 04 | 14 14:32
Já jsem naopak z IE velmi zklamaný. Někdy nesnesitelné prodlevy před zobrazením stránky, spousta stránek nefunguje tak jako dřív, některé pro jistotu občas vůbec, celkově podivnější a pomalejší vykreslování, občas vidím jen bílou stránku a nic se nenačítá.. Kvůli IE se vracím na WP8. Mám za sebou dva HR a nepomohlo.. 0

Kewl

22 | 04 | 14 10:27
Explorer prodělal určitě změny k lepšímu, osobně mi asi nejvíce chyběl způsob navigace vpřed a synchronizace s PC "favorites". Do plné verze očekávám ještě nějakou optimalizaci, při navigaci gesty se telefon často poněkud "zamyslí", stejně jako při přechodu do otevřených "tabs". A u těch "favorites" by to chtělo rozbalovací seznamy, proskrolovat se k něčemu je občas docela dobrodružství a to si nemyslím, že mám zas tolik uložených stránek. Edit: Zajímavou funkcí čtecího režimu je, že dokáže načítat vícestránkové članky. Nevím, jak to musí stránka podporovat, ale třeba na PCTuning.cz je článek rozdělen do pěti kapitol a když ve čtecím režimu dojdu na konec kapitoly, začne se nahrávat kapitola následující (bez nutnosti na něco klikat nebo se vracet do grafické podoby). Před vstupem do metra (například) si načtu celý článek a mám ho pak dostupný "offline". Konkrétně v tomto případě je jenom nevýhodou, že se další kapitolou načítá i perex. 0

Jindřich Lukeš

22 | 04 | 14 08:36
Ano vyhledávání v adresním řádku šlo i dříve....Tento seriál článků ale není zaměřen pouze na novinky, ale detailně budou popsány jednotlivé části systému vč. různých tipů, triků a nastavení... 0

patrabus

22 | 04 | 14 08:27
Vyhledávání v adresním řádku šlo i u WP8 pokud si dobře pamatuji. Jinak synchronizace záložek funguje i s Windows 7 na kterém je nainstalován IE11? 0

Refael

22 | 04 | 14 04:43
"Na celý displej",tj.schování spodní lišty při posunu směrem dolů jako to má Chrome. 0

Refael

22 | 04 | 14 04:40
Vylepšení IE11 jsou parádní, škoda jen, že nedokáže přizpůsobit webovou stránku k velikosti displeje rovnou. Ještě by se hodila funkce 0

Jindřich Lukeš

22 | 04 | 14 01:13
V tomto seriálu, který bude zároveň recenzí, si detailně představíme operační systém Windows Phone 8.1. Hlavní důraz bude kladen na nové funkce, jejich možnosti a nastavení. Internetový prohlížeč: http://wmmania.cz/clanky/zaciname/detailni-pohled-na-windows-phone-8-1-1-internetovy-prohlizec/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17