Vzhledem k obrovskému množství novinek, které Windows Phone 8.1 přenáší, jsme se rozhodli samotnou recenzi operačního systému realizovat formou seriálu, kde si podrobně představíme všechny jeho části s důrazem kladeným zejména na nové funkce a vylepšení. Tento seriál však nebude pouhou recenzí, ale zároveň i návodem, jak tyto funkce využívat a hlavně nastavit.
Doporučujeme:
Další funkcí přicházející s novými Windows Phone 8.1 je funkce známá z Windows 8/8.1 jako synchronizace nastavení. Pomocí svého Microsoft účtu tak můžete sdílet třeba se svým PC nebo tabletem vzájemně barevný motiv, nastavení aplikací, nastavení a položky Internet Exploreru a hesla pro webové stránky a WiFi hotspoty. Pojďme se na jednotlivé funkce blíže podívat.
Navigační panel
Microsoft v rámci Windows Phone 8.1 představil také „bohužel“ výrazně sníženou minimální hardwarovou konfiguraci, která je nutnou podmínkou pro chod této verze systému a je závazná pro všechny výrobce. Tento krok má za cíl umožnit výrobcům produkovat ještě levnější zařízení a přímo tak konkurovat nejlevnějším Androidům. Jak ovšem tušíte, každá mince má dvě strany a i v tomto případě narazíme na negativní důsledky. Snižování ceny s sebou totiž samozřejmě nese i snižování celkové kvality jednotlivých zařízení. Výrobci už nejsou limitování přísnějšími pravidly a mohou tak i některé relativně důležité funkce/komponenty vypustit. Více jsme se tomuto tématu věnovali v samostatném článku: Microsoft snižuje své požadavky a na nových zařízeních to bude bohužel znát.
Jedou z možností, kde mohou nyní výrobci ušetřit, je absence trojice senzorových tlačítek pod displejem. Místo těchto tlačítek přichází speciální lišta umístěná u spodního okraje displeje (navigační panel). Zde ale naštěstí Microsoft přemýšlel dopředu a podmínil nutnost využití této funkce osazením displeje s o něco větším rozlišením. Dobrým příkladem je Lumia 630, která jako první model s Windows Phone nenabízí klasická senzorová tlačítka pod displejem. Je zde ale osazen displej s netypickým rozlišením 854 x 480 bodů z čehož „přebytečných“ 54 bodů slouží právě k zobrazení navigačního panelu. Přístroj tak v podstatě stále nabízí standardní poměr stra a reálné rozlišení 800x 480 bodů. Mírně matoucí je to pouze u úhlopříčky displeje, kde si nově musí každý zákazník uvědomit, že když má zařízení např. papírové 4,5“, reálně využitelná úhlopříčka bude menší (o navigační lištu).
Jak navigační lišta v praxi funguje? V podstatě se dá říci, že úplně totožně jako klasická tlačítka pod displejem. Obsahuje stále stejné funkce a také rozložení, tedy: zpět, Windows a lupa. Zde je možná škoda, že Microsoft neumožnil editaci této lišty. V praxi by mohla být velmi zajímavá možnost tlačítka libovolně prostřídat nebo jim přiřadit vlastní funkce.
Jediná možnost nastavení spočívá v barvě. Nastavit lze, aby lišta kopírovala barvu tématu, pozadí, či zůstávala stále tmavá. Další nastavení již bohužel nenajdeme.
A jak se tato nová funkce reálně používá? Velmi záleží na tom, zdali již s Windows Phone máte zkušenost z jiného zařízení, nebo bude např. Lumia 630 vaše první. Pokud již zkušenost máte, bude třeba si chvíli zvykat na trochu jiné umístění tlačítek, která jsou nyní „nalepena“ přímo na displej, tedy pro prst pod jiným úhlem. Jejich velikost je také o poznání menší než v případě klasických tlačítek. Obecně se však skutečně jedná jen o zvyk a během několika dní si již na klasická tlačítka pravděpodobně ani nevzpomenete.
Royal
08 | 07 | 20 19:43