Jednou z největších a marketingově nejvyzdvihovanějších vlastností Nokie Lumie 920 je fotoaparát. V předchozích článcích (zejména: Jak fotí Nokia Lumia 920 – Nejlepší fotomobil současnosti?) jste se již mohli přesvědčit o tom, že Nokia ve svém marketingu skutečně nelhala, a Lumia 920 je vybavena výborným fotoaparátem. Je ovšem skutečně tak dobrý, či dokonce výjimečný? Jak obstojí při srovnání s tou nejsilnější konkurencí v podobě iPhonu5? Nejen na tyto otázky se pokusíme v následujícím textu odpovědět.
TIP: Exkluzivní recenze: Nokia Lumia 920 – Královna přichází
Ačkoliv se tento článek nachází na webu výhradně věnovanému operačnímu systému Windows Phone, není naším cílem v žádném případě nadržovat Nokii. Skutečným záměrem je nabídnou objektivní srovnání dvou největších rivalů na poli mobilní fotografie. Z tohoto důvodu jsme se při pořizování snímků drželi striktních pravidel:
- V každé poloze a na každém přístroji byla nafocena v ten samý okamžik trojice stejných snímků, ze kterých byl následně vybrán ten nejlepší (v drtivé většině případů ten nejostřejší).
- Pro focení byla použita pouze výchozí fotoaplikace, která byla přepnuta do plně automatického režimu. Pokud ovšem daná aplikace nabízela možnost přepnutí na jiný (plně automatický) režim vhodný pro focení v daných podmínkách, byla tato možnost využita. Jen těžko bychom např. pořídili detailní snímek z malé vzdálenosti bez přepnutí na makro. Totéž platí také pro noční snímky, kdy byl využit na Lumii 920 noční režim (plně automatický, dostupný na 2 kliknutí).
- Fotografie nebyly nijak graficky upravovány, kromě ručního oříznutí na požadovaný poměr stran (u Lumie fotící v 16:9)
Při porovnání fotoaparátů se nebudu pouštět do žádných odborných výkladů, jelikož ty jsou v praxi stejně „k ničemu“. To, co většinu uživatelů zajímá, jsou reálné fotografie. Každý (vč. odborníků) má ovšem na „kvalitní“ fotografii trochu jiný pohled, a proto nechám především na vás, abyste si sami zhodnotili, které snímky se Vám líbí více. Komentáře pod snímky slouží především pro Vaši orientaci (rozdíly oproti skutečnosti, světelné podmínky apod.)
Fotografie pořízené Nokií Lumií 920 jsou umístěny vlevo (resp. nahoře, pokud čtete článek na menším displeji). Fotografie z iPhonu 5 vpravo. Abyste mohli fotografie objektivně posoudit, vždy je nutné na daný snímek kliknout pro zobrazení jeho plné velikosti.
Noční snímky (s bleskem):
Při focení s bleskem oba přístroje používají diodu zároveň také jako pomocné světlo autofocusu, což v praxi znamená, že během zaostřování fotoaparát zapne diodu, aby si s ní osvětlil scénu a mohl tak lépe zaostřit. V téko kategorii s přehledem vítězí Lumia 920, která blesk "dávkuje" šetrněji a výsledné fotografie jsou podstatně barevnější. V některých případech je sice snímek celkově barevně trochu zkreslen, ale oproti iPhonu, který barevnost snímků při focení s bleskem výrazně potlačuje, vypadá výsledek podstatně lépe. iPhone má také tendenci při focení s bleskem snímky nedoostřovat, a focení blízkých předmětů je tak velmi obtížné (viz snímek níže).
S iPhonem 5 je velmi obtížné vyfotit s bleskem předmět ve větší blízkosti. Lumie 920 dokáže světlo lépe dávkovat a výsledný snímek je podstatě lepší.
U této dvojice narážíme na typický případ, který se bude na některých snímcích ještě několikrát opakovat. Lumia 920 snímek trochu "přibarvuje" a iPhone 5 naopak "nedobarvuje".
Při focení s bleskem má iPhone5 také problémy s ostrostí snímku. Snímky výše doporučuji shlédnout v plném náhledu (po kliknutí).
Další ukázka výrazně odbarvených snímků z iPhonu 5.
Tento snímek byl pořízen v úplné tmě. Oba přístroje se s ním vypořádaly velmi dobře. Snímek z Lumie však není tolik zrnitý.
Noční snímky (bez blesku)
Jestli Lumia 920 něco skutečně výborně umí, tak je to focení v noci za minimálního osvětlení. Díky výborné stabilizaci obrazu a dobré světelnosti objektivu může automatika volit až několikanásobně delší expoziční časy, které zajistí, že na snímku bude zachyceno podstatně více světla. Stabilizace se následně postará o to, aby byl snímek co nejméně rozmazaný. Automatika iPhonu pracuje na trochu jiném principu. iPhone v podstatě za všech okolnosti (den, noc, místnost) fotí stejně rychle, což ale v praxi znamená, že nedostatek světla kompenzuje nastavením vysokých citlivostí (ISO). Snímky jsou ve výsledku velice zrnité a i přesto nedostatečně "osvětlené". Pokud se podíváte na snímky v plném náhledu, zjistíte, že ty z iPhonu jsou (v některých případech) takřka nepoužitelné. Abychom však Lumii pouze nechválili, v některých případech mají snímky barevný nádech a ne vždy stabilizace zajistí zcela ostrou fotografii. Pokud ale objektivně srovnáme výsledné snímky, Lumia je jasným vítězem.
Ačkoliv jsou rozdíly na první pohled patrné, v obou případech je výsledná fotografie poměrně slušná a použitelná.
Snímek s iPhonu je poměrně tmavý a zrnitý. Zde již Lumia jasně vede. Doporučuji se také zaměřit na oblast v pravém horním rohu (auta na parkovišti před Penny).
Všimněte si zejména rozdílu zrnitostí obou snímků.
Podstatně prosvětlenější a jemnější snímek z Lumie, který by ovšem zasloužil lepší nastavení vyvážení bílé. To je samozřejmě možné realizovat ručně (v tomto testu by to však bylo neobjektivní).
Snímky výše v podání Lumie zachycují podstatně více detailů i když jejich ostrost není zdaleka dokonalá.
Poslední dvojice snímků hovoří za vše a snad ani nepotřebují komentář.
Snímky za denního světla
Nežli jsem začal obě zařízení testovat, osobně jsem se domníval, že při focení za lepších světelných podmínek (především venku) nebude mít iPhone 5 konkurenci. Výsledky však byly poměrně překvapující. Obě zařízení jsou totiž velmi vyrovnaná. Ani jedno však nepodává výsledky, které bych očekával. Na jejich obhajobu je však třeba brát v potaz klimatické (světelné) podmínky, které během focení panovaly. Podzimní zatažená obloha totiž žádnému fotoaparátu příliš nesvědčí. Opět je zde možné pozorovat, jak iPhone snímky jemně "nedobarvuje" a Lumia naopak "přebarvuje". V tomto případě těžko hodnotit, jaké fotografie jsou objektivně lepší. Nechám tedy na Vašem posouzení, zdali preferujete fotografii raději trochu barevnější (než je skutečnost), nebo naopak trochu "mdlejší". Výsledné fotografie s iPhonu jsou také o trochu lépe zaostřené.
Snímky výše ukazují rozdíl mezi podáním barev Lumie 920 ("přebarvené") a iPhonu 5 ("nedobarvené"). Snímky z iPhonu jsou trochu ostřejší.
Všimněte si zejména syté modré barvy u Lumie 920 na čtveřici snímků výše, která skutečně odpovídá realitě.
Zde je možné vidět znatelně "nedobarvenou", ale podstatně ostřejší fotografii z iPhonu. Barevnost snímku z Lumie však odpovídá skutečnosti.
Ostrost snímků je srovnatelná, barevné podání ovšem neodpovídá ani v jednom případě.
Jedna z mála fotografií (v podstatě jediná), kde jsou barvy u iPhonu sytější.
Makro fotografie nedělá ani jednomu modelu potíže.
Z detailním vykteslením trávníku si překvapivě lépe (ostřeji) poradila Lumia.
Na této fotografii je zejména na stromu v levé části vidět větší ostrost snímku v podání iPhonu.
Snímky v místnosti (bez blesku, za denního světla)
Lumia 920 má ve venkovním prostředí tendenci přepalovat zelenou barvu. Ve vnitřním prostředí, kde se zelená vyskytuje jen minimálně, podává Lumie o něco lepší výsledky (barevné podání). Fotografie z iPhonu jsou ale opět o něco ostřejší.
Šestice snímků výše ukazuje, že automatické režimy obou přístrojů odlišně nastavují vyvážení bílé barvy. V praxi je toto ovšem možné nastavit ručně tak, aby fotografie odpovídaly více skutečnosti.
Na tomto snímku je možné sledovat podstatně lepší barevné podání v případě Lumi 920.
Tento snímek ukazuje poměrně značné problémy s barevnosti snímku iPhonu, který při porovnání s mírně přepáleným snímkem Lumie, vytváří velký kontrast.
Lepší světelnost objektivu Lumie se projevuje samozřejmě i při focení uvnitř. Tento snímek ani nepotřebuje komentář. V případě Lumie je dokonce také ostřejší.
Snímky v místnosti (umělé osvětlení)
Focení za umělého osvětlení bylo poměrně zajímavé, jelikož obě zařízení podávala proměnlivé výsledky. Na některých fotografiích jasně vede iPhone a na jiných zase Lumie.
U těchto snímků neodpovídá barevné podání ani na jedné fotografii.
Čtveřice snímků výše jasně ukazuje lepší barevné podání v případě iPhonu.
Naopak čtveřice snímků zde ukazuje lepší barevné podání snímků u Lumie.
Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát patrné, červená na letáku odpovídá skutečnosti pouze na snímku z Lumie
Zde naopak barevné podání oranžové na zdi odpovídá lépe u fotografie z iPhonu.
Závěr
Nyní přichází ta nejtěžší část tohoto srovnání, a to rozhodnout, které zařízení lépe fotí. Obávám se však, že jednoznačný závěr v tomto případě neexistuje. Každý model má své silné a slabé stránky. Lumia jasně vede při focení v noci a při používání blesku. Naopak ztrácí v ostrosti fotografií ve dne a častějším přepalováním zelené barvy. iPhone v noci podává standardní výsledky (porovnávat s Lumií je však v podstatě nelze) a práce s bleskem také není jeho silnou stránkou. Naopak ve dne jsou snímky více ostré, bohužel ve většině případů poměrně „mdlé“ a „nedobarvené“.
Pokud bychom v každé kategorii přiřazovali body, Lumia 920 by vyhrála. Nedomnívám se však, že by toto hodnocení bylo zcela objektivní, protože každý fotí mobilem v trochu jiných situacích (světelných podmínkách). Výhoda focení v noci (a za horších světelných podmínek) tak pro některé nemusí být vůbec důležitá a naopak.
Toto srovnání bych na závěr shrnul asi takto: Obě zařízení fotí (na mobilní telefon) velmi slušně, a pokud je kvalita mobilního fotoaparátu důležitým parametrem při pořizování nového přístroje, nákupem žádného z testovaných zařízení neuděláte chybu. Pokud se však častěji pohybujete (a fotografujete) v horších světelných podmínkách (koncerty, hospody, párty, doma), Lumia je jednoznačně lepší volbou.
V případě Lumie je třeba také říci, že problémy, kterými fotoaparát trpí, je možno z velké části řešit softwarově a jistého progresu se jistě dočkáme s příchodem další aktualizace firmwaru. V tomto směru má tedy Lumia značný potenciál.
Jindřich Lukeš
26 | 11 | 12 01:14