Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

FAQ: Nejčastější otázky a odpovědi

V tomto článku se dozvíte odpovědi na nejčastěji pokládané otázky v našem fóru. Rozhodně doporučuji přečíst každému začínajícímu uživateli Windows Mobile přístroje. Předem je také třeba upozornit, že uvedené postupy jsou fukční na většině dnešních přístrojů, ne však na všech!


OT: Jak připojím PDA k PC?
OD: Použijeme USB kabel (obvykle součástí balení) a do PC nainstalujeme aplikaci Microsoft ActiveSync pro Windows XP resp. Windows Mobile Device Center 6.1 pro Vistu, která zajistí potřebné ovladače a nabídne funkce, které jsou možné se zařízením provádět (synchronizace, průzkumník souborů atd…).

OT: Jak nainstaluji aplikaci do PDA?
OD: Programy se dělí na dva typy. Prvním typem jsou aplikace ve formátu CAB (případně EXE), které nakopíruje kamkoli na kartu nebo do interní paměti a nainstalujeme (spustíme). Druhům typem jsou aplikace ve formátu MSI (případně EXE), které není v PDA možné spustit. V tomto případě je potřeba PDA připojit k ActiveSync a spustit instalaci v PC a řídit se dalšími pokyny na monitoru resp. displeji zařízení.

OT: Je možné PDA úplně vypnout?
OD: Některá PDA podržením vypínacího tlačítka ano, jiná naopak ne. Jak je to právě u Vašeho zařízení naleznete v manuálu.

OT: Proč křížek nevypíná programy a lze to vyřešit?
OD: U Windows Mobile křížek programy pouze minimalizuje, počítalo se s variantou, že systém pokud bude programů běžet na pozadí hodně, sám bude programy vypínat. Toto řešení není vždycky šťastné. Pokud však chceme křížkem programy vypínat, budeme si muset pomoci nějakým samostatným programem. Na výběr jich je celá řada. Nejznámější je program HTC X-Button popř. WKTASK.

OT: Jak můžu nainstalovat téma?
OD: Stačí jej nakopírovat buďto do hlavního adresáře karty nebo do „My Documents“ v interní paměti. Aktivaci tématu poté provedeme v Nastavení > Osobní > Dnes (Today).

OT: Je možné změnit funkci softwarových tlačítek dole na displeji?
OD: Ano je, ve většině případů budeme potřebovat SAMOSTATNÝ PROGRAM.

OT: Jak vypnout telefonní/ Bluetooth/ Wifi modul?
OD: Start > Nastavení > Připojení > Wireless Manager.

OT: Nefunguje připojení zařízení k ActiveSync (dříve ale šlo). Kde je problém?
OD: Nejčastější příčinou tohoto problému může být položka Start > Nastavení > Systém>USB to PC, odškrtnout nebo zaškrtnout tuto položku.

OT: Je možné vypnout chybovou hlášku o zasílání informací Microsoftu (při pádu aplikace) ?
OD: Start > Nastavení > Systém > Zasílání zpráv o chybách.

OT: Kde najdu verzi operačního systému, jádra nebo RadioROM?
OD: Vše je přehledně v Start > Nastavení > Systém > Systémové informace (O Systému).

OT: Jaký je rozdíl mezi Windows Mobile Classic, Professional a Standard ?
OD: Do edice Classic patří zařízení bez telefonního modulu (převážně starší zařízení), edice Professional jsou PDA s telefonním modulem a dotykovým displejem (dnes nejrozšířenější) a poslední edicí je SmartPhone, která se od Professional liší pouze absencí dotykového dipleje.

OT: Nelze mi přijímat soubory přes Bluetooth. Co s tím?
OD: U Windows Mobile je při přijímání souborů přes IrDA a BT potřeba povolit ve Start > Settings (nastavení) > Connections (připojení) > Beam (Přenos).

OT: Jak je to s upgradem Operačního Systému a českou lokalizací?
OD: Každý výrobce a někdy i každý model je řešen odlišně. Některá PDA dokonce s WM2003 je možné upgradovat až na WM6.1, některá zase vůbec. Nejlepším způsobem, jak toto zjistit, je použít nějaký vyhledávač nebo zadat dotaz do našeho fóra.

Způsob české lokalizace volí sám výrobce. Někteří počešťují zařízení přímo a čeština je tak nedílnou součástí systému, jiní zase využívají jednodušší varianty, kterou je lokalizace pomocí aplikace (nejčastěji od firmy Sunnysoft). Každá varianta má své výhody i nevýhody avšak varianta s lokalizací od Sunnysoftu je pro výrobce jednoduší, na druhou stranu zase poměrně zatěžuje zařízení systém je pomalejší.

OT: Existuje univerzální česká lokalizace?
OD: Bohužel neexistuje. Jedním důvodem jsou odlišné varianty, které jsou uvedeny u předchozí otázky. Dalším důvodem jsou ovladače, programy přímo od výrobce PDA nebo úpravy operátora. Všechny tyto vlastnosti včetně samotného systému dávají dohromady obraz ROM a pro ten konkrétní je třeba mít češtinu. Pokud nainstalujeme češtinu pro jinou ROM, nemusí se ve všech programech v nejlepším případě korektně zobrazit, v horším může dělat problémy se stabilitou.

OT: Co je to „ROM Cooking“?
OD: ROM Cooking je pojem, který označuje podomácku vytvářené ROM. Obvykle se mění hlavně verze jádra operačního systému na novější, odebírají se nevyhovující programy od výrobce nebo naopak přidávají užitečné. „Vařené“ ROMky bývají většinou rychlejší než oficiální a někdy i lépe vybavené. Díky tomu, že je může vytvářet každý, kdo má dostatečné znalosti, vzniká celá řada ROM, ze kterých si běžný uživatel může vybrat tu, která mu nejvíce vyhovuje. U většiny, hlavně starších přístrojů, je to tak jediná možnost, jak do starších přístrojů dostat nejnovější systém. Jedinou vadou na kráse je ztráta záruky v důsledku nutnosti odemčení zařízení, které je u většiny přístrojů nutné provést, před vlastním flashování.

OT: Co je to položka „Today timeout“ neboli „Časový limit dnes“ v nastavení Today obrazovky?
OD: Jedná se o časový limit, po kterém se přepne telefon z libovolného programu na obrazovku Today (neboli Dnes). Hodnoty od 1H výše sice nedávají vůbec smysl, ale prostě to tak je :-).

OT: Zvládá telefon s Windows Mobile Javu?
OD: Ano, zvládá a díky hardwarové výbavě také velice rychle. Před spuštěním javy je však potřebný nějaký Java Emulátor. Kvalitní je například Jblend 3D heapfix, který zvládá i 3D hry nebo přístup do systému souborů, velice dobře pak i programy jako Opera Mini, dokonce ve fullscreen.

OT: Telefon mi nechce otevírat soubory Office 2007, co s tím?
OD: První možnost je bezplatné stažení updatovacího balíčku pro Office přímo od Microsoftu. Druhou možností je sáhnout po nějakém z komerčních balíčků Office, například SoftMaker.

OT: Je možné zobrazit/skrýt kontakty karty SIM?
OD: Více v sekci registrů a tweaků, popřípadě článek o úpravě registrů.

OT: Mám koupené Palm OS programy, je možné je nějak spustit?
OD: Emulátorem StyleTap for Windows Mobile.

OT: Je možné si nějak změnit systémový font?
OD: Ano, Windows Mobile bere dokonce klasický standardní formát TTF, systémový font se pak mění např. programem ING Change Font. Doporučuji Tahoma CZ.

OT: Co je to Soft Reset?
OD: Proces při kterém se znovuspustí operační systém, data uživatele zůstanou zachována - až na právě otevřené dokumenty.

OT: Co je to Hard Reset?
OD: Hard Reset je proces při kterém se kompletně smaže obsah vnitřní paměti včetně kontaktů a všeho - zůstane jen úplně čistý OS, dá se to nazvat také továrním nastavením.

OT: Jak vypnout konverzaci u SMS zpráv ve Windows Mobile 6.1?
OD: Stačí použít jednoduchý prográmek Mode SMS.

OT: Co to jsou registry a jak je můžu upravovat?
OD: Vše se dozvíte v TOMTO přehledném článku.

OT: Jak jednoduše vypnout/zapnout GPRS/EDGE ?
OD: V tomto případě pomůže aplikace NoData.

OT: Kde najdu nastavení datových služeb pro mého operátora? (CZ/SK)
OD: V TOMTO přehledu.

OT: Lze přehrát v PDA *.flv videa nebo zobrazit titulky?
OD: Ano, lze. Díky přehrávači TCPMP.

OT: Jak vytořit screen displeje?
OD: Postup je uveden v TOMTO návodu.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se