OziExplorer je ale bez pořádné mapy nepoužitelný. V České republice si stahuji turistické a ortofoto mapy ze Seznamu pomocí programu MapGen. Nedávno jsem však jel do Velké Británie a nastal problém – kde sehnat pořádné mapy. Dlouho jsem nějakou mapu sháněl, ale neúspěšně. Pak jsem přišel k řešení map ze Seznamu – zde jsou ale mapy pro Británii hodně nepřesné. Potom jsem narazil na článek o mapách z Google Maps. Článek byl celkem starý, postupy z něj již nefungovaly, ale začal jsem hledat, vyzkoušel spoustu programů a dostal jsem se k tomu nejlepšímu – gMapMakeru.
Program je malý (zhruba 1 MB), má vlastní instalaci. Po nainstalování a spuštění zobrazí malé okénko, pomocí kterého se celý ovládá.
Ovládání je rozděleno do 3 částí – nastavení stahování a dočasných souborů, výběr obdélníku mapy a typ a ukládaný formát.
V první části měníte odkládací složku, nastavuje proxy, prodlevy – pokud nemáte potíže s připojením, není důvod měnit.
V druhé části vybíráte obdélník mapy, který chcete stáhnout. Můžete buď přímo zadávat souřadnice rohů, nebo vybrat obdélník pomocí mapy. Většinou člověk sáhne po mapě – je názornější a rychlejší. Otevře se vám okno s mapou celého světa. Zde si nazoomujete potřebnou část. Zpočátku mě zarazilo, že program nabízí pouze jeden poměr stran mapy, ale okno se dá zmenšovat/zvětšovat a tím se dá upravit i poměr stran mapy. Poté už jen stačí vybrat patřičný zoom (mě se osvědčil 15–18 pro klasickou mapu, maximální pro ortofoto) a typ mapy.
V poslední části vybíráte formát pro uložení mapy. Osobně doporučuji používat PNG a klasické mapy resamplovat na 256 barev (volba Dither to 8bpp). Mapa je pak menší a klasické mapě to neublíží (ortofoto zpravidla už ano). Poté jen navolíte jak mapu exportovat (zpravidla to bude build image & map calibration file), na kolik čtverců ji rozdělit (s menší mapou se lépe pracuje).
gMapMaker je velice užitečný prográmek do zahraničí – městské cache se s mapami od Googlu hledají výborně, ty lesní už hůř. Narazil jsem pouze na 2 vady tohoto programu – omezení velikosti mapy dostupnou pamětí RAM – program neumí odkládat na disk. Částečně se dá obejít dělením mapy na menší čtverce. Další nevýhodou je jeho ukončení vývoje. Což je škoda. Na druhou stranu program funguje výborně a není důvod nic měnit.
Stahovat můžete na oficiálních stránkách http://damiendebin.net/archives/gMapMaker/, popř. upravenou verzi (přidává podporu MSN a Yahoo Maps) výše.