Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

iGO 8 – Podrobný návod k použití

Automobilový navigační software iGO asi není třeba nějak obsáhle představovat. Jedná se o špičkovou navigaci, která oproti konkurenci nabízí celou řadu dalších funkcí. Hlavním konkurentem iGO je světoznámý TomTom. Každý tento software má své zastánce i odpůrce. V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit možnosti nastavení a jednotlivé funkce aplikace.
8 používám skoro rok a mám s ním dobré zkušenosti. Oproti předchozí verzi je osmička lépe ovladatelná, lépe přizpůsobená ovládání prsty, celková orientace v programu je velmi intuitivní a zvládne to i naprostý laik.

Navigaci jsem testoval na zařízení HTC TyTN II Kaiser na HTC Wizardu/ MDA Vario, bezproblémově funguje i na ostatních, stačí tedy parametry jako 200MHz procesor a 64 MB RAM, samozřejmě lépe poběží na silnějších strojích, které zajistí rychlejší zobrazování, monitoring a přepočítání trasy.

Nyní navigaci používám na svém stávajícím zařízení HTC TyTN II Kaiser, na kterém funguje spolehlivě, dostatečně rychle a poměrně přesně díky citlivému, rychlému a hlavně integrovanému GPS přijímači.

 

iGO

Nyní se můžeme pustit přímo do nastavení navigace, což je otázka asi dvou minut. Po spuštění navigace stačí stisknout tlačítko nastavení. V pokročilém režimu jsou zde k nastavení vzhled mapy – volby týkající se 3D zobrazení význačných bodů, nadúrovňových silnic a mostů, viditelnost budov a detaily terénu; jsou zde různé barevné profily, 2D terén, zobrazení a dokonce i asistent jízdních pruhů.

iGO iGO iGO

Další volby se týkají nastavení zvukových výstupů. Je zde vypínač celkové hlasitosti a možnost tuto hlasitost korigovat posuvníkem, také je možné si individuálně nastavit hlasitost hlasových pokynů, zvuky tlačítek a dynamickou hlasitost.

 

iGO

Další nastavení se týká nastavení trasy. Je zde možno zvolit si typ dopravního prostředku – osobní automobil, záchranku, taxi, chodce, autobus, kolo, takže možnosti pokrývají skoro vše, nastavení se liší v zaměřování, chodec je situován na kraj vozovky, v trase vás to nenaviguje přes dálnice a silnice pro motorová vozidla stejně jako v režimu Kolo, v režimu automobil trasy nevedou přes pěší zóny a cyklostezky. Dále si zde můžete nastavit typ silnice od nezpevněných povrchů přes dálnice, placené úseky, na povolení, trajekty, zpoplatněné úseky nebo přes hranice, pokud nejste stejně jako já majitelem dálniční známky, nevlastníte offroad a nepotřebujete jezdit přes hranice, postačí vám, když neoznačíte nic. Další možností je pak nastavení délky nebo průběhu trasy a to nejkratší, nejrychlejší, ekonomická a jednoduchá.

iGO iGO

Další možnosti se týkají volby jazyka, osobně používám brněnský hantec, konkrétně Číča 2.4, protože je to celkem příjemné oživení a trochu rozptýlení i pro ostatní cestující. Je zde také možné nastavit jednotky, formát data a času a časového pásma.

 

iGO

Navigace – toto nastavení je poměrně důležité, zobrazuje totiž polohu na silnici typickou šipkou, která indikuje zejména směr pohybu a přibližnou polohu, tím pádem můžete sledovat neznámou cestu, vidíte tak zatáčky před sebou, což se hodí zejména v noci. Přepočet při sjetí z trasy – jakmile špatně odbočíte, navigace ihned přepočítá trasu a dostane vás zpět na správný směr cesty. Dále je možné nastavit automatické sledování trasy – souvisí s rychlostí automatického přepočtu při sjetí z trasy a režim náhledu mapy.

 

iGO

Ve složce Varování je možné aktivovat varování překročení dovolené rychlosti a možnosti tolerance při překročení rychlosti, zvukové a vizuální varování při překročení rychlostního limitu.

 

iGO

Na následující stránce je pak nastavení GPS přijímače, pro HTC Kaiser je Port 4 a frekvence 57600, je možná i automatická detekce pro automatické nastavení. Jakmile spustíte navigační program, chvíli po tom se aktivuje automaticky GPS přijímač v zařízení, což je standardně indikováno pravou červeně blikající diodou.

 

iGO

TMC – aktuální dopravní zpravodajství – je potřeba rádiový modul.

iGO iGO

Nastavení Menu – animace, volby pozadí a vzhledu

 

iGO

Nastavení chování zařízení – nastavení intenzity podsvícení ve dne a v noci, autospuštění a orientace obrazovky.

iGO iGO

Nastavení záznamu trasy

 

iGO

 

O programu

Menu pracuje ve dvou režimech a to v pokročilém, kde jsou přístupné všechny funkce a nastavení; normální režim, kdy je menu zjednodušené. Mezi režimy se přepíná tlačítkem mezi směrovými šipkami a šipkou zpět – tlačítko rozděleného čtverce, zpět na pokročilý režim se dostanete stisknutím klíče a následným stiskem tlačítka vpravo dole opět rozdělený čtverec, tentokrát na více částí. Prodrali jsme se popisem nastavení a můžeme začít navigovat. V hlavním menu máme dostupných několik voleb a to Hledat, Trasa, Správa dat, Nastavení, tlačítko planetky – přístup k mapě a vypínací tlačítko – možnost ukončit nebo minimalizovat program.

iGO iGO

Tlačítko trasa umožňuje načíst předdefinované trasy pro urychlení práce, pokud nemáte předem nastavené trasy, musíte využít tlačítko Hledat a zde je možné volit mezi několika možnostmi vyhledání požadovaného místa a to podle adresy, historie hledání, souřadnic, oblíbených položek nebo podle míst poskytujících nějaké služby a to od letiště, přes bankomaty, pobočky bank, restaurace, hotely a dokonce i zajímává místa s památkami – vše je symbolizováno typickým obrázkem a je možné si nastavit typ zajímavého místa podle vlastní potřeby.

 

Například zvolíme-li vyhledání podle adresy: zde zvolíme podle mapových podkladů ČR nebo jiné, klikneme na další pole – Město – na klávesnici vyťukáme název požadovaného města např. Jevíčko, při postupném psaní navigace filtruje podle každého postupně zadaného znaku databázi měst a po několika znacích vyskočí výběr několika odpovídajících míst např. Jevíčko, Bělá u Jevíčka, Víska u Jevíčka, zvolíme hledané město a poté můžeme stejným způsobem zadat název ulice, a pokud to jde tak i popisné číslo – aktivní ve větších městech, kde je větší frekvence budov, v Jevíčku tato funkce nefunguje. Poté je možné klepnout na symbol kolečka a bude zaměřeno na mapě město, popřípadě i ulice a popisné číslo. Zde je možné toto místo Nastavit jako cíl, start, přidat značku (např. pokud se potřebujete zastavit po cestě na více místech, označíte si takto několik míst, kde se potřebujete zastavit, vyložit náklad, zásilku, nebo co je potřeba a poté pokračovat v cestě), nastavit jako start, přidat POI,radar nebo přidat do oblíbených. V případě Nastavení jako cíl, začne se počítat trasa z aktuální nebo naposledy zaměřené polohy podle nastavených atributů, mapa se zobrazí dle nastavení buď ve 2D nebo 3D zobrazení a program začne navigovat po vyznačené trase. Zde jsou pak dostupná tlačítka nahoře a podél pravé hrany.

 

iGO iGO iGO iGO iGO iGO iGO iGO

Vlevo nahoře kulaté tlačítko zobrazuje odpočítávání k nejbližší změně směru nebo indikuje přibližování se k cíli, hned vedle vpravo je itinerář trasy, dále vpravo je zobrazení aktuální rychlosti, směr jízdy a povolená rychlost, po stisknutí tohoto tlačítka zobrazí tachometr, zafixované satelity, směr jízdy, zbývající vzdálenost, čas, odhadovanou dobu příjezdu, omezení rychlosti, aktuální čas GPS a nadmořskou výšku. Jsou zde volby - prostřední tlačítko zobrazuje aktuální stav trasy, průměrnou rychlost, maximální rychlost, celkový čas, dobu jízdy atd.

 

iGO iGO iGO iGO iGO iGO

V pravém horním rohu je tlačítko indikující intenzitu signálu a napájení a také typ dopravního prostředku, po kliknutí je zde možnost nastavení hlasitosti zvuku, záznam trasy, 3D režim zobrazení budov, volba denního a nočního režimu a volba dopravního prostředku a vpravo dole tlačítko TMC a tlačítko GPS přijímače poskytující informace o zafixovaných a dostupných satelitech, počet zafixovaných satelitů, přesnost, nadmořskou výšku, rychlost, čas, nastavení a nápovědu. Tyto volby jsou dělány pro prstové a hlavně rychlé ovládání.

 

iGO iGO iGO iGO

Další tlačítka při zobrazení mapy nebývají probarvená kvůli přehlednosti navigace. První tlačítko volí mezi 3D a 2D zobrazením mapy, Tlačítko obchvat, tlačítko poloha a Menu.

iGO iGO iGO iGO

V nabídce trasy je také možné trasu prohlédnout stiskem tlačítka s obrázkem auta a to buď v normálním, nebo zrychleném režimu.

 

iGO

To je vše základní k této velmi intuitivní a hlavně dobře použitelné navigaci, přeji šťastnou cestu!

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Instagram – oficiální aplikace pro Windows 10 (Mobile) (aktualizováno)

(23.03.): Podpora více fotografií v jednom příspěvku. // Oficiální aplikace Instagram určená pro Windows 10 (Mobile).

Tereza Kratochvílová | software 23 | 03 | 17

WhatsApp - Oblíbená komunikační aplikace pro telefon a nově také PC (aktualizováno)

(24.2.): Nová verze s podporou funkce Status (obdoba FB příběhů).// Whatsapp je bezkonkurenční aplikace, pomocí které můžete velice snadno a efektivně komunikovat se svými přáteli a známými.

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17

Realarm – multifunkční budík pro Windows 10 (Mobile)

Pokud vám systémový budík přijde moc jednoduchý, aplikace Realarm je pro vás ta pravá. Jedná se o propracovaného správce budíků s mnoha funkcemi.

Tereza Kratochvílová | software 20 | 02 | 17

Viber – Volejte a pište zprávy zdarma na Windows 10 (Mobile) (aktualizováno)

(27.12.): Nová rychlejší verze s podporou gest.// Volejte a posílejte textové zprávy zdarma skrze populární multiplatformní aplikaci Viber.

Jindřich Lukeš | software 22 | 01 | 17

MSN Počasí – perfektní předpověď počasí pro Windows 10 (Mobile) zdarma (aktualizováno)

(14.11.): Nová verze přináší podporu průhledných dlaždic.// Hledáte kvalitní předpověď počasí pro PC i telefony? Vyzkoušejte tu přímo od Microsoftu, která nabídne skvělou grafiku, důležité funkce a je zcela zdarma.

Tereza Kratochvílová | software 14 | 11 | 16