Jedním z nejkontroverznějších ovládacích prvků operačního systému Windows Phone (resp. přístrojů, které jsou jím vybaveny) je tlačítko s lupou. Aby jakýkoliv výrobce mohl ve svém modelu využívat tento operační systém, nestačí jen zakoupit licenci, ale je třeba dodržet i přísné hardwarové parametry. Jedním z těchto parametrů je také přítomnost trojice ovládacích tlačítek, mezi kterými je i tlačítko s lupou.
Historie
Pokud se podíváme do historie, zjistíme, že prvotní koncept a způsob využívání tohoto tlačítka byl poměrně zajímavý a efektivní. První verze Windows Phone 7 totiž toto tlačítko uměly používat individuálně napříč celým systémem. V praxi tedy po stisku tlačítka v seznamu aplikací byly prohledávány aplikace, v internetovém prohlížeči nahrazovalo standardní vyhledávání a např. v e-mailovém klientu prohledávalo texty e-mailů. Celkové využití bylo poměrně široké.
V jedné z aktualizací systému se však Microsoft rozhodl, že funkci tohoto tlačítka sjednotí. Oficiální důvod nikdy veřejně nezazněl, ovšem neoficiální informace hovoří o tom, že řada uživatelů byla z funkcí tlačítka zmatená (chovalo se v různých situacích jinak) a Microsoft se tak raději rozhodl jeho funkce sjednotit. Toto vysvětlení je dosti zvláštní, protože se dá předpokládat, že každý průměrně inteligentní uživatel smartphonu chápe, že v e-mailech budou prohledávány e-maily a ne aplikace. Na druhou stranu v případě uživatelů začátečníků, nelze toto tvrzení vyvrátit a je pochopitelné, že stisk stále stejného tlačítka vyvolávajícího „pokaždé“ trochu jiné funkce je trochu matoucí.
Standardní funkce
Vyhledávání
Bez ohledu na příčiny, které k této změně vedly, je faktem, že tlačítko je nyní možné primárně využívat pouze pro vyhledávání na internetu (přes Bing). Největší kámen úrazu je bohužel skutečnost, že Bing není jako vyhledávač pro ČR vůbec vhodný. Zejména kvůli absenci lokalizace a neschopnosti vyhledat tolik relevantních výsledků jako Google. Toto tvrzení samozřejmě neplatí pro USA, kde je situace spíše opačná a Bing je velmi dobře využitelný.
Různí výrobci a operátoři po celém světě se snaží s Microsoftem vyjednat různé výjimky, které umožní na vyhledávací tlačítko nastavit například Google. V ČR to byl jeden čas dokonce i Seznam (v oficiální distribuci Lumií 800). Neexistují však žádná pravidla, změny jsou ryze individuální a ve většině případů se týkají pouze některých distribucí. Např. Lumia XXX pro T-mobile apod.
Kromě standardního vyhledávání webových stránek je k dispozici i vyhledávání multimédií (druhá záložka)
Kukátko – čtečka QR kódů
U spodního okraje displeje je možné si všimnout také osamocené ikonky oka. Jedná se o aplikaci Kukátko, což je v podstatě velmi povedená čtečka různých QR a čárových kódů. Její největší výhodou je rychlost. V podstatě žádná doinstalovaná aplikace nedokáže QR kód „rozluštit“ rychleji. Někdy dokonce stačí i přes cíl rychleji „mávnout“ telefonem – žádné zdlouhavé přibližování a vyměřování. Jediný drobný problém se objeví u čtení diakritiky (umístěné v QR). S tou si bohužel aplikace neporadí (platí pouze pro WP7.X).
Aktualizace (21.7.2013):
Kukátko umí ještě jednu užitečnou funkci, která využívá integrovaného translatoru. Pokud s telefonem zamíříte na jakýkoliv cizojazyčný text a kliknete na tlačítko "vyhledat text", na displeji se označí všechna slova a po kliknutí na "přeložit" dojde k jejich překladu (přímo na fotkce). Totožnou funkci nabízí i smostatná aplikace Bing Translator.
Další funkce
Tlačítko s lupou a nastaveným Bingem však skrývá i několik zajímavých funkcí. Tyto funkce však nejsou dostupné pro náš region a je třeba udělat drobnou změnu nastavení. Konkrétně změnit region pro vyhledávání (Nastavení > jazyk+oblast > jazyk prohlížeče a vyhledávání> Angličtina (Spojené státy) ) a provést restart telefonu. Pokud následně kliknete znovu na tlačítko s lupou, uvidíte spoustu nových funkcí.
Více obsahu
Standardní vyhledávací obrazovka obsahuje i další záložky nabízející relevantní obsah (pro USA). Zejména se jedná o různé místní nabídky, videa, kina, titulky apod. Některé položky (pokud vám samozřejmě nevadí angličtina) jsou využitelné i u nás (např. kina).
Rozpoznávání hrajících skladeb
Podstatně zajímavější jsou však další ikonky, které přibydou ve spodní liště. Jednou z nich je ikonka s notou. V podstatě se jedná o šikovný rozpoznávač přehrávaných skladeb (obdoba aplikace Shazam), který obsahuje i historii. Pokud tedy v rádiu uslyšíte jakoukoliv neznámou skladbu a bude chtít znát jejího interpreta, vezmete do ruky telefon, a po dvou kliknutích budete znát odpověď. Rozpoznávání funguje velice dobře.
Průvodce
Druhou novou ikonkou je průvodce. Jedná se o službu, která ve vašem okolí vyhledá zajímavá místa, restaurace, kulturu apod. V našich končinách však chybí aktualizovaná databáze a výsledků tak příliš nezískáte.
Windows Phone 7.X
V případě starší verze systému jsou možnosti podstatně širší. Díky možnosti odemknout přístroj a nahrávat neoficiální aplikace je možné používat aplikaci Search Key Settings a tlačítku s lupou tak přiřadit téměř libovolnou funkci. Více informací se dočtete v samostatném článku: Search Key Settings – Libovolná funkce po stisku tlačítka s lupou.
Jindřich Lukeš
19 | 06 | 13 22:21MikyWoW
19 | 06 | 13 21:15Grygi
19 | 06 | 13 19:09jozefg
19 | 06 | 13 19:03Jindřich Lukeš
19 | 06 | 13 18:27Grygi
19 | 06 | 13 17:46Jindřich Lukeš
19 | 06 | 13 17:13Met
19 | 06 | 13 16:49Jindřich Lukeš
19 | 06 | 13 14:03