Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Jak nahrát neoficiální ROM do HTC TyTN II (Kaiser)

Určitě je vám známo, že kolem přístrojů HTC existuje celkem široká komunita uživatelů, XDA-Developers. Tato komunita vyvíjí mnoho neoficiálních doplňků. Mimo jiné i celé neoficiální ROM, které bývají lepší, než ty oficiální. Výrobce se proti těmto neoficiálním výtvorům pochopitelně brání. Ale přesto se vždy najde cesta jak obranu obejít a neoficiální obsah do přístroje dostat.

kaiser tweak

Titulek a perex článku sice hovoří o neoficiálních ROM. Ale abych byl objektivní, nemusíte chtít nahrávat do přístroje ROM přímo neoficiální. Stačí aby jste chtěli nahrát do přístroje ROM určenou pro jiný světový region, než pro jaký byl určen váš přístroj.

Vzhledem k tomu, že konkrétně u přístroje HTC TyTN II (Kaiser), HTC díky chybě do ČR dodalo většinu přístrojů s nastavením WWE (tedy World Wide English, univerzální celosvětový), nelze do nich nahrát oficiální česká ROM. U tohoto přístroje je tedy prolomení „regionální ochrany“ víceméně nutnost.

SPL

Abych se dostal k jádru problému… Každý Windows Mobile přístroj obsahuje takový malý BIOS a bootloader, nazývaný SPL. Ten je jako u počítačů takovým základním systémem na nejnižší úrovni. Mimo jiné má na starosti zavádění systému a také zajišťuje komunikaci mezi hardwarem a softwarem (pravděpodobně pomocí služeb, jako BIOS).

Tento software telefonu tedy obsluhuje i flashování nové ROM. A zde je problém. SPL vám neumožní nahrát jinou ROM, než určenou pro stejný region, jako vaše zařízení. Kromě toho se HTC, počínaje modelem TyTN II, brání i proti přepsání samotného SPL.

Jak už jsem ale uvedl, vždy se najde nějaká cesta. A zde se tak0 našla klička, jak onu ochranu obejít.

Jdeme na věc

Inu, vrhněme se tedy přímo na věc. Budu popisovat odemčení HTC TyTN II pro region WWE. Postup bude velice podobný i pro všechny novější přístroje od HTC, budete ale muset použít jiné verze JumpSPL a HardSPL.

Nabijte akumulátor přístroje na nejméně 50% kapacity. Jinak vám flashovací utilita nedovolí zahájit flashování.

  • První co musíte udělat je vypnout přístroj, a vyjmout z něho všechny karty. Tedy jak SIM kartu, tak paměťovou kartu. Potom přístroj opět zapněte a nakopírujte obě JumpSPL z přiloženého archivu do přístroje (třeba do složky My Documents).
  • Poté připojte přístroj k počítači a nechte jej, aby se s počítačem spojil přes ActiveSync (popř. Windows Mobile Device Center ve Windows Vista).
  • Nyní spusťte v přístroji nakopírované JumpSPL. Ideálně verzi 1.56. Pokud nebude fungovat ta, použijte 1.93 (1.93 na většině nefunguje, jen na těch přístrojích, kde nefunguje 1.56). Naskočí vám 3 barevná obrazovka. Počkejte, až se v její spodní části objeví nápis USB
  • Když bude ve spodní části JumpSPL nápis USB, odpojte telefon od USB kabelu a ihned jej znovu připojte.

Nyní máme přístroj připraven ve speciálním módu, kdy je možné přepsat samotné SPL. Není nic jednoduššího, než to udělat:

  • Rozbalte přiložený archiv s HardSPL 3.56, a spusťte flashovací utilitu - KaiserCustomRUU.exe – která přeflashuje SPL na „odemčené“ HardSPL.
  • Řiďte se pokyny na obrazovce.

Až bude flashování dokončeno, můžete si oddechnout. Máte odemknutý přístroj, a můžete do něj nahrávat libovolnou ROM. Například oficiální českou (rozbalit pomocí 7-zip). Široký výběr ROM naleznete také na fóru XDA-Developers.

Problémy s HardSPL

Jak už jsme napsal výše… SPL je pro Windows Mobile přístroje něčím, jako BIOS pro PC. Řídí i operace mezi hardwarem a softwarem. A nedělejme si iluze, že všechny přístroje jednoho typu obsahují nachlup stejné komponenty.

Některé SPL jsou zkrátka navrženy pro přístroje z určité série, které mají stejný HW. Přesto jsou většinou SPL víceméně kompatibilní (odchylky nejsou, nebo jsou minimální). Může se ale klidně stát, že po nahrání HardSPL bude váš přístroj velice nestabilní, pomalý, nebo s ním budete mít jiné problémy.

Nezoufejte. Řešení samozřejmě existuje. Stačí naflashovat jiné SPL. Nejlépe originální, které se ale těžko shání. Pokud máte T-Mobile verzi, nebo AT&T verzi z USA, budete si původní SPL muset vyextraktovat sami z původní ROM, nebo najít na XDA-Developers.

Pokud jste ale majitelé neupraveného TyTNu II od HTC pro WWE region, máte původní SPL přiloženy přímo u článku. Osobně doporučuji SPL 3.28. Pokud bude mít i s ním přístroj problémy, zejména s odezvou, zkuste SPL 1.56.

Na závěr ještě dodám, že původní SPL můžete vrátit až po naflashování kýžené ROM. Když přepíšete HardSPL původním SPL, přístroj se zase „zamkne“ a nepovolí instalaci

jiné ROM než té pro příslušný region.

Upozornění: Přehrávat SPL vždy musíte za použití JumpSPL! Stejně jako při nahrávání HardSPL. Po přeflashování SPL je doporučován Hard Reset!

Výše uvedený postup, včetně všech háčků by měl být s menšími odchylkami platný pro všechny novější HTC přístroje, počínaje modelem TyTN II (Kaiser).

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Jak správně nabíjet akumulátory (baterie) v mobilních zařízeních? (aktualizováno)

V tomto podrobném článku se zaměříme na problematiku baterií (akumulátorů) a poradíme, jak je správně nabíjet, skladovat a jak o ně celkově vhodně pečovat. Vyvrátíme také mýty, kterých je plný internet a které přebírají i některé média.

Jindřich Lukeš | návody 19 | 08 | 15

Tipy a triky pro Windows Phone 8.1 (3) – Klávesnice a SMS

V tomto novém seriálu naleznete desítky tipů, triků a návodů, jak efektivně využívat operační systém Windows Phone 8.1 vč. jeho skrytých funkcí.

Jindřich Lukeš | návody 17 | 10 | 14

Vydrží HTC One s Windows Phone 2x déle než s Androidem? (test)

Podle údajů výrobce by HTC One s Windows Phone mělo vydržet na jedno nabití 2x déle než stejný model s Androidem. Potvrdí tyto papírové údaje také praktickém výsledky?

Jindřich Lukeš | články 27 | 08 | 14

HTC One (M8) s Windows Phone 8.1 – Oficiálně představeno

Aktualizace (20.8.): Včera bylo HTC One (M8) s Windows Phone oficiálně představeno. HTC připravuje první letošní model vybavený operačním systémem Windows Phone 8.1 (GDR1), který bude patřit do té nejvyšší kategorie. V tomto článku naleznete souhrn všech zatím dostupných informací.

Jindřich Lukeš | články 20 | 08 | 14

Recenze: Samsung Vehicle Dock – Povedený univerzální držák do auta

Sháníte kvalitní univerzální držák do auta, kam umístíte v podstatě jakýkoliv telefon? Máme pro vás tip na povedený kousek od Samsungu, který využijete nejen pro Nokii 520 ale i 1520. Porobnosti naleznete v naší recenzi.

Jindřich Lukeš | recenze 19 | 08 | 14