Jak provést soft reset (vynucený restart) a hard reset (obnovení továrního nastavení) na zařízeních s Windows Phone 8.1 a Windows 10 Mobile

V tomto článku si ukážeme několik postupů, pomocí kterých můžete v krizových situacích restartovat váš přístroj či obnovit tovární nastavení. Zaměříme se nejen na postupy softwarové, ale také hardwarové (stisknutí správné kombinace tlačítek).

V tomto článku si ukážeme několik postupů, pomocí kterých můžete v krizových situacích restartovat váš přístroj či obnovit tovární nastavení. Zaměříme se nejen na postupy softwarové, ale také hardwarové (stisknutí správné kombinace tlačítek).

Při používání jakéhokoliv chytrého zařízení se někdy nelze vyhnout situacím, kdy operační systém „zamrzne“ a nelze nijak ovládat. U počítačů je pro tyto situace vyhrazeno speciální tlačítko „Reset“, které naleznete na každé počítačové skříni. Jak ale resetovat chytrý telefon, který žádné speciální tlačítko nemá?

 

Soft Reset = reset = restartování

Softwarový reset, neboli jinými slovy restartování telefonu bude pravděpodobně tím nejčastěji používaným návodem z tohoto článku.

 

Standardní restart

Pokud zařízení funguje korektně, jeho restartování provedete standardním vypnutím a opětovným zapnutím pomocí zapínacího tlačítka. Klasické restartování telefonu doporučujeme provést alespoň 1x týdně. Vyhnete se tak zpomalení systému či dalším neočekávaným chybám.

 

Vynucený restart

V případě, že přístroj zcela „zamrzne“ nebo nereaguje displej, kde je třeba potvrdit vypnutí telefonu vyvolané přidržením zapínacího tlačítka, je nutné použít jinou alternativu.

 1. Najednou stiskněte tlačítko pro zapínání a ztlumení hlasitosti.
 2. Držte je stisknuté nejméně 10 vteřin, dokud telefon nezavibruje.
 3. Jakmile ucítíte vibraci, tlačítka můžete pustit.
 4. Vyčkejte, až se přístroj restartuje.
 5. Hotovo.

 

Vyjmutí baterie

Aby byl výčet možností kompletní, lze použít i všem dobře známou metodu především z minulosti, kdy měla všechna zařízení výměnou baterii. Pokud se tedy zařízení jakkoliv zasekne a vy máte přístup k baterii, je možné ji standardně vyjmout a opětovně vložit, čímž v podstatě taktéž provedete reset zařízení.

 

 

Hard Reset = obnovení továrního nastavení

V případě návodů výše se vždy jednalo o postup, který řešil drobné problémy a při jeho aplikaci se v telefonu nic nezměnilo (nebyla smazána žádná data). Pokud však dojde k závažnějším komplikacím například po nekorektní aktualizaci telefonu apod., je třeba přistoupit k razantnějšímu zákroku, kterým je obnovení továrního nastavení. Jinými slovy kompletní smazání všech uživatelských dat a kompletní reinstalace operačního systému. Tento postup využijete i v případech, kdy potřebujete telefon vrátit do stavu, v jakém jste jej vybalili z krabice, např. z důvodu prodeje.

 

Standardní tovární obnovení z nastavení

Tou nejjednodušší variantou, která však vyžaduje funkční systém, je spuštění standardní obnovení z nastavení systému. Stačí jen zamířit do:

 • Windows Phone 8.1: Nastavení > O Systému a úplně dole stisknout tlačítko „Obnovit tovární nastavení telefonu“.
 • Windows 10 Mobile: Nastavení > Systém > O Systému a úplně dole stisknout tlačítko „Obnovit tovární nastavení telefonu“.

Po odkliknutí dvou upozornění dojde k restartu zařízení a jeho kompletní obnově.

 

Reinstalace systému pomocí aplikace Windows Device Recovery Tool

Pokud nemáte možnost dostat se do nastavení systému, bude třeba použít jiný nástroj k tomuto účelu určený. Jedná se o oficiální aplikaci Windows Device Recovery Tool, která si poradí s většinou současných modelů. Podrobnější postup, jak obnovu provést naleznete v samostatném článku:

Windows Device Recovery Tool – Jak jednoduše obnovit zaseknutý přístroj či nahrát původní firmware

V době psaní tohoto článku Windows Device Recovery Tool obsahoval (u starších zařízení, která přišla na trh s Windows Phone) pouze poslední verzi systému Windows Phone 8.1. Pokud tedy pro obnovu tento nástroj použijete, bude třeba následně znovu standardně aktualizovat na Windows 10 Mobile. V případě zařízení s Windows 10 Mobile již z výroby se samozřejmě obnoví přímo Windows 10 Mobile.

 

Tovární obnovení kombinací tlačítek

Poslední možností, které je sice na první pohled trochu složitější, ale oproti použití Windows Device Recovery Tool nevyžaduje PC, je provedení továrního obnovení pomocí stisku kombinace tlačítek.

 1. Zcela vypněte telefon (není nutné).
 2. Najednou stiskněte tlačítko pro zapínání a ztlumení hlasitosti.
 3. Držte je stisknuté nejméně 10-15 vteřin, dokud telefon nezavibruje.
 4. Jakmile ucítíte vibraci, uvolněte zapínací tlačítko.
 5. Ztlumení hlasitosti stále držte, dokud se na displeji nezobrazí vykřičník.
 6. Postupně (jedno po druhém) stiskněte kombinaci čtyř tlačítek: zvýšit hlasitost - snížit hlasitost - zapínací - snížit hlasitost.
 7. Přístroj se restartuje a obnoví tovární nastavení.
 

Komentáře (7)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Dan Bardoň

11 | 02 | 17 17:06
Pokud provedu HR pomocí příkazu v menu, zůstávám na W10, nebo mě vrátí k WP8.1? Lumia640. Děkuji 0

davidgardon

06 | 09 | 16 11:00
Dobrý den, náhle se mi zhroutil WP 8.1 na Lumii 532. V podstatě má jen černou obrazovku bez dlaždic, nahoře svítí ukazatele signálu, stav baterie a čas. Nejde nic jen zesílit a ztlumit v ovladacích panelech zmizel režim letadlo a nejde zapnout Bluetooth. Popřipojení k PC mi zobrazuje obsazeno 6 GB ze 7 GB ale všechny složky jsou prázdné. Poradíte jak dostat fotografie ven? Pak to celé přemáznu WDRT, ale rád bych zachránil fotky případně další věci. prosím pokud lze na david.gardon@seznam.cz 0

steven

22 | 03 | 16 11:11
Na mé Lumii 925 mi WDRT nabídne Cyan a na Denim musím jít přes OTA. 0

Jindřich Lukeš

22 | 03 | 16 10:51
@kamilzm: Mé zkušenosti hovoří přesně opačně. Někdy WDRT obsahuje firmware, který ještě nebyl vypuštěn jako aktualizace. Jedinou výjimkou jsou W10M u starších zařízení, kde je ve WDRT záměrně k dispozici firmware s WP8.1. 0

Jindřich Lukeš

22 | 03 | 16 10:49
@Lukas_Alexander: Uvádím univerzální postupy pro všechny. Stejně jako se dá restartovat v některých případech předržením zapínacího tlačítka (ale ne vždy), tak se dá provést HR pomocí ztlumení hasitosti + zapínání + fotoaparát (ne každý model ale má toto tlačítko). Jsou různé cesty ke stejnému cíli. zde jsou ty univerzální. 0

kamilzm

22 | 03 | 16 10:14
Jen malé upřesnění - i v případě přímé instalace pomocí Windows Device Recovery Tool se neinstaluje (většinou) poslední verze, ale starší build a pak probíhají aktualizace. MS neudržuje image pro tento nástroj v aktuálním stavu. 0

Lukáš Alexander

22 | 03 | 16 09:56
Na soft restart není potřeba držet volume, stačí jen tlačítko zamknutí. 0

Mohlo by vás zajímat

Windows 10 Mobile Insider Preview v. 15226 (Fast) a 15223 (Slow)

Nové Fast Insider sestavení pro mobilní telefony, které se nese pouze v duchu oprav. To samé platí pro poslední Slow sestavení.

Stanislav Forejt | články 22 | 06 | 17

Současný Windows 10 Mobile končí! Co bude dál?

Microsoft potvrdil, že současná vývojová větev Feature2 je pro Windows 10 Mobile konečná.

Stanislav Forejt | články 20 | 06 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Jak bude vypadat nové Continuum?

Podívejte se, jak se v nové verzi systému promění Continuum. Stane se z něj konečně plnohodnotná náhrada PC?

Jindřich Lukeš | články 13 | 06 | 17

Surface Phone jako skládací tablet? Nové patenty Microsoftu mnohé naznačují (aktualizováno)

(12.6.): Další velice zajímavý patent Microsoftu. // Podle aktuálních informací z patentového úřadu a dřívějších spekulací se zdá, že Surface Phone by mohl být ve skutečnosti skládací tablet.

Jindřich Lukeš | články 12 | 06 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím