Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Jakých novinek a funkcí Windows Phone 8.1 se v ČR nedočkáme?

Aktualizace (14.4.): Další nepodporovanou funkcí je Quiet Hours a Inner Circle + podrobnosti týkající se zobrazení Bingu po dvojitém kliknutí na lupu. Po smršti novinek a vylepšení ve Windows Phone 8.1 na veřejnost postupně vyplouvají i ty méně pozitivní vlastnosti a omezení spojená především s lokální podporou a dostupností některých funkcí a služeb.

Minulý týden byl oficiálně představen nový operační systéme Windows Phone, který přinese skutečně obrovské množství změn a vylepšení. Jejich celkový soupis vč. screenů a videí naleznete zde: Windows Phone 8.1 (Blue) – Velký přehled novinek a vylepšení (průběžně aktualizováno). Microsoft také přislíbil vydání finální verze pro vývojáře do poloviny tohoto měsíce. Jak se však tento termín blíží, pronikají na veřejnost i některé nepříliš pozitivní informace z „odvrácené strany“ tohoto systému. Tyto informace se týkají především dostupnosti některých funkcí a služeb na lokálních trzích.

Ačkoliv je Microsoft největší softwarová firma na světě, z nepochopitelných důvodů není schopna některé služby dostat na menší lokální trhy. Jedním z takových trhů je i ČR, kde například donedávna nebyl lokalizován vyhledávač Bing, který navíc ani dnes nelze na českém trhu plnohodnotně použít kvůli velmi špatným výsledkům vyhledávání (o kvalitě mapových podkladů nemluvě). Nemusíme se však bavit jen o Bingu, za zmínku stojí i celá řada dalších internetových služeb, kde dominuje např. XBOX music a další. Proč jiné firmy jako např. Google či Apple mohou své služby bez problémů provozovat i u nás a Microsoft ne? Bohužel na tuto otázku odpověď neznáme.

Pokud se vzdálíme od všeobecných služeb Microsoft a zaměříme se na operační systém Windows Phone, zjistíme, že se situace příliš neliší. Vzpomeňme na začátky Windows Phone, kdy ve WP7 chyběla (a stále chybí) automatická korekce textu, v českém Storu nešlo dohledat některé zahraniční aplikace, nefungovalo zálohování na Skydrive, rozpoznávání hrajících skladeb a další nepříjemnosti. Některé z těchto problémů se již podařilo odstranit, ale některé stále zůstávají, jako např. absence lokalizace pro hlasové ovládání, nepoužitelný mobilní Bing napevno nastavený na vyhledávacím tlačítku apod. Jak je vidět, bohužel se Microsoft jen tak nezmění a bohužel se s podobnými nepříjemnostmi setkáme i u Windows Phone 8.1.

TIP: Doporučuje také článek zabývající se absencí dříve spekulovaných funkcí systému WIndows Phon 8.1. Chybět bude např. průzkumník souborů a další funkce. Více zde: Jakých (dříve spekulovaných) funkcí se ve WP8.1 nedočkáme?

 

Quiet Hours ("nerušit") a Inner Circle ("VIP" kontakty)

Aktualizace (14.4.): Dle dostupných informaci je funkce Quiet Hours v překladu "klidné hodiny", která umožňuje nastavit časový interval, kdy vás přístroj nebude rušit žádnými notifikacemi (ideální například v noci, obchodních jednáních apod.), přímo navázána na Cortanu (viz níže). Prakticky to tedy znamená, že u nás taktéž nebude dostupná. S touto funkcí je spojen i "VIP list" (Inner Circle) čítající až 40 kontaktů, na které se Quiet Hours nebude vztahovat. Tuto funkce je užitečná např. o víkendu, když nebudete chtít být rušeni cizími lidmi (např. zákazníky), ale přesto budete potřebovat komunikovat s rodinou apod.

(Za tip děkujeme @hamir0)

 

Cortana

První z funkcí, které se v ČR pravděpodobně velmi dlouho nedočkáme, je zatím velmi populární hlasová asistentka Cortana. Podrobnosti o této službě naleznete v našem přehledu. Zde pouze dodám, že Cortana bude lokalizována celkem do 15ti jazyků v průběhu budoucích několika měsíců (čeština samozřejmě chybí). Zpočátku bude v betaverzi dostupná pouze pro USA a rozšiřovat se začne až v druhé polovině letošního roku. Problémem ale není pouze samotná lokalizace, protože velká část majitelů WP se anglicky jistě domluví, ale také princip celé služby, která je postavena primárně na Bingu a jak zaznělo v úvodu článku, ten příliš relevantní výsledky vyhledávání nenabízí.

 

Word Flow klávesnice (Swype)

Druhou poměrně významnou novinkou, které se v ČR zatím nedočkáme, je nový způsob zadávání textu na softwarové klávesnici pomocí tahu prstem. Více informací opět v přehledu. Nedostupnost této služby je celkem překvapivá, protože co se korekcí českého textu týče, Microsoft má vše potřebné – kompletní databázi v Office i automatické korekce ve Windows Phone 8.

 

Vyhledávač Bing

U Windows Phone 8.1 se bohužel „zapomnělo“ i na tu asi nejnenáviděnější funkci systému – Bing vyhledávač na tlačítku s lupou. Zde tedy zůstává vše při starém a drtivá většina uživatelů tak bude opět toto tlačítko jen ignorovat, případně si zanadává, pokud na něj omylem klikne.

Aktualizace (14.4.): Pokud budete mít přes celý displej otevřeny fotografie, video, hry apod. bude nutné na tlačítko pro vyhledávání kliknout 2x, aby se otevřel Bing. Touto metodou by se mělo zabránit nechtěnému vypnutí aktuální aplikace omylem při stisknutí tlačítka vyhledávání.

Komentáře (6)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Leoš Kozohorský

14 | 04 | 14 15:44
K tomu Bingu bych nebyl zase tak skeptický. Už nějaký čas neplatí, že nedává v ČR dobrá výsledky. Podle dává stejně relevantní (nikoli stejné) výsledky, jako Google, který jsem už víc jak rok nepoužil a vůbec necítím potřebu ho používat. To, bohužel, neplatí o mapách Bing... 0

Jindřich Lukeš

14 | 04 | 14 13:46
Ano, aktualizace je již venku 0

Jan Suchý

14 | 04 | 14 13:11
Už se mi nějaká aktualizace stahuje! 0

Lukob

09 | 04 | 14 13:43
Narazil jsem tohle video, kde ukazuje, jak aktivovat Cortanu i mimo US. https://www.youtube.com/watch?v=Z4_k5mxctSM 0

benassy2

08 | 04 | 14 19:41
ä kdo by kdy cortanu v praxi vyuzil? 0

Jindřich Lukeš

08 | 04 | 14 10:08
Po smršti novinek a vylepšení ve Windows Phone 8.1 na veřejnost postupně vyplouvají i ty méně pozitivní vlastnosti a omezení spojená především s lokální podporou a dostupností některých funkcí a služeb. http://wmmania.cz/clanky/obecne/jakych-novinek-a-funkci-windows-phone-8-1-se-v-cr-nedockame/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17