Je Windows Phone nejrychlejší a nejlépe optimalizovaná platforma?

V tomto článku si ukážeme, proč je Windows Phone nejrychlejší a nejlépe optimalizovanou mobilní platformou. Zaměříme se také na jednotlivé výkonnostní porovnání různých zařízení v rámci platformy Windows Phone.

Ve včerejším článku jsme se podrobně věnovali porovnání výkonu Lumie 620, 925 a 1520, výsledky však byly tak překvapující, že jsme se rozhodli jim ještě jednou věnovat, tentokrát ovšem z trochu jiného pohledu.

Nežli se pustíte do čtení tohoto článku, doporučuji přešít předchozí srovnání, na které tento článek navazuje a shlédnout příslušné video níže.

Na tomto videu je porovnán výkon tří typických zařízení s Windwows Phone, které jsou v podstatě vždy zástupci své cenové (výkonnostní) kategorie.

  1. Low-endy: Nokia Lumia 620 (2 jádra, 1GHz, 512 MB RAM)
  2. Střední a vyšší třída: Nokia Lumai 925 (2 jádra, 1,5 GHz, 1 GB RAM)
  3. High-endy: Nokia Lumia 1520 (4 jádra, 2,2 GHz, 2Gb RAM)
Nokia Lumia 925 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

V první části videa je zachycena rychlost operačního systému a především rychlost spouštění vestavěných aplikací. Je až neuvěřitelné, že zařízení s papírově více jak dvojnásobným výkonem a více jak šestinásobnou cenou není v podstatě o nic rychlejší. Vestavěné aplikace se pouští na všech zařízeních s minimálním rozdílem.

Co tato skutečnost dokazuje? Především to, že Windows Phone je jednoznačně nejefektivnější a nejúčinnější mobilní platformou na trhu, která umožňuje velmi rychlý a plynulý běh operačního systému na rozdílně výkonném hardwaru.

Toto tvrzení, podložené praktickými testy jasně ukazuje, že především u méně výkonných zařízení nemá Windows Phone konkurenci. Pokud bychom měli tuto kategorii finančně vymezit, jedná se o zařízení s cenovkou do 6000 Kč.

Nokia Lumia 620 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

V této souvislosti mě napadá úsměvná příhoda, kterou jsem zažil při nedávné cestě MHD. Jedna se spolucestujících vytáhla mobilní telefon jednoho nejmenovaného výrobce (Samsung :) ), který spadá do kategorie low-endů. Když začala psát textovou zprávu na displeji, všiml jsem si něčeho zvláštního. Samotná písmenka ve zprávě naskakovala až dlouho po tom, co byla zadána na softwarové klávesnici. V závěru zprávy již slečna přístroj jen držela a čekala, až se jí dopíše polovina poslední věty.

Výše zmiňovaná historka je skutečně pravdivá a s podobnými problémy (se v rámci servisu) setkávám u levnějších Androidů každý den. Příčinou těchto problémů není jen samotný systém, ale především jeho otevřenost a přítomnost někdy nesmyslných nadstaveb výrobců.

Pokud se zaměříme na vyšší cenové a výkonnostní kategorie, tak je samozřejmé, že rychlostní rozdíly se postupně zmenšují. Rychlejší hardware se totiž u Windows Phone (chod samotného systému) nijak zásadně neprojevuje (má však jiné přínosy zmíněné v tomto článku), což je patrné i z předcházejícího videa. Naopak u Androidu má výkonnější hardware zcela zásadní vliv na rychlost systému. Pokud se tedy zaměříme na ty nejvýkonnější modely, zásadní rychlostní rozdíly oproti WP již nelze pozorovat. Toto tvrzení se samozřejmě týká přístrojů s dobře optimalizovaným Androidem ideálně v čisté podobě. Některé nadstavby výrobců, kde je králem Samsung, totiž dokáží s výkonem pěkně zatočit a velmi často ani čtyčjádrový procesor nezvládne zajistit plynulý chod systému.

Tento článek, ačkoliv tak může na první pohled vypadat, není zaměřen proti Androidu (osobně přístroje s Androidem také používám). Cílem bylo ukázat, jasnou výkonnostní dominanci Windows Phone především v nižších a středních třídách zařízení. Jak jistě všichni víme, rychlost není vždy tím nejdůležitějším parametrem.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Přehled všech dostupných verzí systému Windows Phone/Windows 10 Mobile pro jednotlivé modely

Jaká je nejnovější verze systému pro mé zařízení? Nejen na tuto otázku naleznete odpověď v tomto přehledu všech dostupných/podporovaných verzí systému pro většinu WP a W10M zařízení.

Jindřich Lukeš | návody včera v 12:12

Creators Update pro Windows 10 Mobile oficiálně k dispozici – stahujte finální verzi

Windows 10 Mobile Creators Update ve finální verzi uvolněn jako standardní aktualizace pro běžné uživatele. Pokud máte jeden z podporovaných přístrojů, můžete stahovat.

Jindřich Lukeš | články před 2 dny

Samsung Galaxy S8 vs. Microsoft Lumia 950 – test fotoaparátu

Jedno z prvních porovnání fotoaparátů Lumie 950 a nového Samsungu Galaxy S8.

Jindřich Lukeš | články 24 | 04 | 17

Aplikace Upgrade Advisor pro přechod z WP8.1 na W10M zpět na Storu

Jindřich Lukeš | články 24 | 04 | 17

Microsoft To-Do – nový multiplatformní úkolovník od Microsoftu jako nástupce populárního Wunderlistu

Microsoft představil zbrusu novou multiplatformní aplikaci na správu úkolů, která je funkčně velmi podobná Wunderlistu.

Jindřich Lukeš | software 20 | 04 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím