Kalendář – systémová aplikace v nové verzi

Aktualizace (28.1.): Nová verze systémového kalendáře přináší možnost zobrazit agendu. V tomto článku naleznete podrobný popis všech funkcí systémové aplikace Kalendář.

Aktualizace

(28.01.15): Oddělením jednotlivých systémových aplikací od samotného jádra systému ve Windows Phone 8.1 Microsoft získal možnost tyto aplikaci průběžně aktualizovat. U některých tak vídáme aktualizace poměrně často (např. Hudba) a u některých se zatím neobjevila ani jedna. Právě do této skupiny patří i systémový kalendář.

Včera však byl konečně aktualizován. Jednou z hlavních novinek je návrat nesmyslně odebrané funkce pro zobrazení agendy (programu). Tedy jednoduchého chronologicky uspořádaného seznamu událostí v kalendáři pro jednotlivé dny. Toto zobrazení naleznete pod položkou „zobrazit agendu“ ve spodním vysouvacím menu. I když jsme si na doplnění této funkce počkali skutečně dlouho, alespoň ji lze nyní hodnotit jako velice povedenou. Pokud navíc barevně rozlišujete různé kalendáře, může se z tohoto zobrazení stát to nejvyužívanější.

Další novinkou je „kalendář pro celý svět“. Pod tímto označením se ukrývá možnost zobrazit čísla a nastavit první den týdne a první týden roku.

Popis aplikace

Při spuštění kalendáře vás přivítá zcela nové rozhraní s výchozím týdenním náhledem (resp. posledním náhledem, kde jste aplikaci ukončili). Jednotlivé dny jsou uspořádány v mřížce 2*4, z čehož poslední pozice obsahuje měsíční náhled s vyznačením aktuálního dne a týdne. Pokud na libovolný den kliknete, dojde k jeho zvětšení a detailnímu zobrazení všech odpovídajících událostí. Kromě názvu je zobrazena i poloha, kterou lze samozřejmě použít i jako poznámku. Opětovným kliknutím na hlavičku vybraného dne dojde k jeho zmenšení do původní podoby. Pohybem do stran je pak možné přepínat mezi jednotlivými týdny.

Kromě týdenního náhledu je zde i klasický denní, měsíční a roční. Všechny jsou dostupné pod jediným tlačítkem v pravé části dolní lišty. Z pohledu funkcí a grafického zpracování se příliš od předchozí verze neliší. Pouze v měsíčním náhledu konečně zmizely nesmyslné nápisy charakterizující jednotlivé události. Nahrazeny byly přehlednými čárkami, které navíc barevně odpovídají kalendáři, ve kterém je daná událost uložena. Vše je tak jasné, jednoduchá a přehledné.

Pokud jste si ve Windows Phone 8 oblíbili náhled označovaný jako agenda, tedy zobrazení všech události postupně pod sebou, tak vás bohužel budeme muset zklamat. Ve Windows Phone 8.1 jej již nenajdete. Místo něj na spodní lištu přibylo tlačítko „dnes“, které pouze zvětší náhled na aktuální den v rámci zvoleného rozložení.

Další změny se odehrály také v nabídce pro přidání nové události. Ačkoliv přibyly nové volby, které v předchozí verzi chyběli, způsob přidávání stále není zcela rychlý a efektivní. Celkově nelze nabídku pro přidání považovat za přehlednou a intuitivní, což pravděpodobně povede k tomu, že relativně často budete hledat, kam se má co zadat a jak vůbec nastavit danou událost. Např. pokud vám nevyhovuje přednastavená délka trvání 1 hodinu, musíte nejdříve kliknout na tlačítko „další podrobnosti“ a následně zvolit délku z relativně omezené nabídky. A pokud si z této nabídky nevyberete (v praxi relativně často), místo požadované délky budete muset zvolit položku „vlastní“ a následně nastavit datum a čas konce události klasickým způsobem. Za zmínku také stojí maximální možný předstih zobrazení upozornění, který je přednastaven na 1 týden, což rozhodně nemusí každému stačit.

Ve spodním menu, které se otevře po kliknutí na ikonku tří teček, jsou k dispozici standardní úkoly a nastavení aplikace nabízející pouze zobrazení a změnu barev jednotlivých kalendářů.

Zklamáním je živá dlaždice na ploše, která bohužel stále zobrazuje pouze jednu událost a to i v případě volby největší velikosti.

Nový kalendář je tak sice velkým krokem kupředu, ale stále je zde relativně dost věcí, které by zasloužily zlepšení. Nezbývá tak než doufat, že Microsoft aplikaci brzy aktualizuje.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17

WhatsApp - Oblíbená komunikační aplikace pro telefon a nově také PC (aktualizováno)

(24.2.): Nová verze s podporou funkce Status (obdoba FB příběhů).// Whatsapp je bezkonkurenční aplikace, pomocí které můžete velice snadno a efektivně komunikovat se svými přáteli a známými.

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17

Oficiální Twitter klient - nová univerzální aplikace pro Windows 10 (Mobile) - aktualizováno

(23.2.): Nová verze s řadou významných vylepšení. // K dispozice je zcela přepracovaný oficiální Twitter klient, který konečně přichází jako univerzální aplikace pro Windows 10 (Mobile.)

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím