Nokia včera představila novou Lumii 925, která je určena pro evropský trh. Tento model není novou vlajkovou lodí či nástupcem Lumie 920, ale spíše její alternativu, která má zaujmout jiné spektrum zákazníků. Jedná se především o ty zákazníky, kteří si potrpí na konzervativnějším vzhledu, „luxusnějších“ materiálech a nechtějí robusní a těžký telefon. Lumia 925 však nepřináší pouze nový design, ale nabídne i několik hardwarových odlišností, které si nyní ukážeme.
Design
V úvodu již byla řeč o designu a o tom, kam jím Nokie míří. Zhodnocení, zdali je Lumia 925 hezčí než 920, nechám na vás. Každopádně se na první pohled jedná o designově modernější zařízení, které si jistě své zákazníky najde.
Materiál
Lumia 920: polykarbonát
Lumia 925: hliník (rám) + polykarbonát (záda)
Jako jedna z hlavních spekulací, která kolovala internetem ještě před oficiálním představením L925, byla přítomnost kovu na celém těle přístroje. Skutečnost je však trochu odlišná. Kov (hliník) byl nakonec použit pouze na obvodový rám a záda zůstala polykarbonátová. Nokia tento krok zdůvodňuje lepší odolností vůči poškrábání (barevná stálost), NFC a příjemnějším držením. Zdali je použití kovu pozitivní změnou či nikoliv opět nedokáži posoudit, protože každý uživatel preferuje trochu něco jiného.
Rozměry a hmotnost
Lumia 920: 130.3 x 70.8 x 10.7 mm, 185 g
Lumia 925: 129.0 x 70.6 x 8.5 mm, 139 g
V případě rozměrů a hmotnosti lze objektivně říci, že Lumia 925 je krok správným směrem. Nokii se podařilo výrazně snížit hmotnost (z 185 g na 139 g) a tloušťku (z 10,7 mm na 8,5 mm) přístroje.
Displej
Lumia 920: IPS, 4.5 '', WXGA (1280 x 768), Super-sensitive touch, ClearBlack, PureMotion HD+
Lumia 925: AMOLED, 4.5 '', WXGA (1280 x 768), Super-sensitive touch, ClearBlack, PureMotion HD+
Ačkoliv má displej stejné základní parametry (4.5 '', WXGA (1280 x 768)), liší se výrobní technologií. Lumia 920 je vybavena displej typu IPS, u Lumie 925 byl použit AMOLED. Lze tedy předpokládat klasické rozdíly: IPS – horší černá, reálnější barvy; AMOLED – dokonalá černá, intenzivní barvy, riziko „vypalování“. Displej bude také možno nastavit pomocí tzv. "barevných profilů". Každý si tak bude moci vybrat (v 11krocích) intenzitu barev a teplotu (teplé, neutrální, studené). Pro nastavení barevných provfilů bude sloužit samostatná aplikace, o které jsme psali zde: Změna saturace a teploty barev na displeji Lumie 920 (aktualizace Displej+dotykový)
Umístění USB konektoru
Lumia 920: Dolní hrana
Lumia 925: Horní hrana
Lumia 925 je prvním přístrojem s WP8, který má USB konektor umístěný nahoře. Důvody, proč Nokia zvolila toto řešení, si vysvětlíme v některém z následujících článků. Výsledkem ovšem je, že použití telefonu jako navigace v autě (zejména na výšku) bude dosti problematické.
Vnitřní paměť
Lumia 920: 32 GB
Lumia 925: 16 GB
Pravděpodobně ve snaze snížit prodejní cenu Nokia osadila do Lumie 925 „pouze“ 16 GB paměti, a to navíc bez možnosti rozšíření paměťovými kartami. Z obecného pohledu by 16 GB paměti mělo stačit většině uživatelů. Na druhou stranu, proč přemýšlet nad pamětí u telefonu, jehož pořizovací cena bude 14 000 Kč? Nehledě na to, že kvalitní fotoaparát a stabilizace obrazu přímo láká k natáčení dlouhých videí, která jsou kapacitně velmi náročná.
V prodeji by se však měla objevit i verze s 32 GB, která bude k dostání pouze u Vodafonu. Zatím ovšem nebylo sděleno, zdali se nebude jednat pouze o některé země (např. UK).
Fotoaparát
Ačkoliv při detailním srovnání základních parametrů fotoaparátu rozdíly neodhalíme, přeci jen je fotoaparát v Lumii 925 lepší. Skládá se totiž ze 6ti čoček (oproti 5ti u L920). Toto řešení je v mobilní oblasti novinkou a žádný jiný výrobce jej zatím nenabízí. Přidání jedné čočky by mělo zajistit lepší (ostřejší) fotografie pořízené za dobrého světla.
Bezdrátové nabíjení
Lumia 920: Ano - integrované
Lumia 925: „Ano“ - pouze se speciálním nasazovacím krytem
Aby bylo možné docílit menší tloušťky a hmotnosti přístroje, bylo třeba něco ubrat. Inženýři v Nokii se rozhodli pro bezdrátové nabíjení, což je sice lepší volba než např. zmenšení kapacity baterie, ale zároveň je to velká škoda, protože bezdrátové nabíjení se stalo velmi oblíbené. Nokia sice prezentuje, že Lumii 925 bude možné bezdrátově nabíjet, problém je ovšem v tom, že k tomu bude třeba použít speciální nacvakávací zadní kryt, který samozřejmě opět tloušťku přístroje zvýší.
Software
Spolu s Lumií 925 bylo představeno také několik nových a zajímavých aplikací, které jsou již v přístroji obsaženy. Nebude se však jednat o exkluzivní aplikace pro tento model, nýbrž o klasické aplikace pro všechny Lumie, které budou nabídnuty spolu s následující aktualizací systému: Velký přehled změn a vylepšení v druhé aktualizaci WP8 (GDR2) ?
Závěr
Nokia Lumia 925 je bezesporu zajímavé zařízení, které odstraňuje některé nedostatky Lumie 920 a cílí na odlišný typ koncových zákazníků. Věřím, že své kupce si jistě najde. Pokud však již vlastníte Lumii 920, nákup novějšího modelu pravděpodobně nebude příliš zajímavý.
Obecně bych však chtěl upozornit na to, že Lumia 925 není (a nemá být) vlajkovou lodí společnosti. Ta bude představena až v létě.
Jindřich Lukeš
16 | 05 | 13 12:15