Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nokia HERE - Mapové aplikace a služby Nokie nyní pro všechny

Aktualizace (9.7.2013): Nokia dnes představila globální dostupnost a ceny jednotlivých HERE aplikací pro zařízení ostatních výrobců. Nokia včera oznámila, že všechny své aplikace spojené s mapami (Nokia Autem, Mapy a Doprava) přejmenuje na HERE a zpřístupní je všem výrobcům. V tomto článku si vše shrneme a pokusíme se nalézt odpovědi na nejdůležitější otázky.

Aktualizace (9.7.2013):

Nokia dnes po dlouhých měsících představila svůj plán, jak naloží s mapovými aplikacemi HERE. V první řadě je třeba říci, že všechny aplikace (Maps, Drive i Trafic) přejdou v tomto týdnu z betaverzí do klasických plných verzí, kde budou doplněny další funkce. Na základě této skutečnosti byla představena také dostupnost jednotlivých aplikací pro zařízení různých výrobců. Vše přehledně shrnuje tato tabulka:

HERE

HERE Maps (Mapy)

Z tabulky výše je zřejmé, že Nokia Maps (mapy) budou dostupné zdarma a bez omezení pro zařízení všech výrobců (s WP8). Více informací o této aplikaci naleznete v samostatné recenzi: HERE Maps (Nokia Mapy) v nové verzi s exkluzivní funkcí LiveSight

HERE

 

HERE Transit (Doprava)

U této aplikace je to již trochu složitější. Na všech Nokiích bude samozřejmě dostupná zdarma. V případě zařízení ostatních výrobců bude aplikace zdarma k dispozici ještě pro klíčové trhy (USA, Kanada, Mexiko, UK, Francie, Itálie, Německo a Španělsko) a drobný poplatek (1.99 EU) také pro tyto země: Austrálie, Čína, Dánsko, Finsko, Maďarsko, Holadsko, Nový Zéland, Norsko, Rusko a UAE. Pokud tedy nevlastníte Nokii, aplikaci HERE Transit si v ČR bohužel nekoupíte.

HERE

 

HERE Drive (+)

ejsložitější je to se samotnou navigační aplikací, která bude k dispozici ve dvou verzích. Tou základní je HERE Drive (recenze), která nabízí jen lokální podporu (pouze mapa ČR) a bude k dispozici zdarma i pro zařízení ostatních výrobců, ale pouze na klíčových trzích (USA, Kanada, Mexiko, UK, Francie, Itálie, Německo a Španělsko). Překvapivě Nokia tuto navigaci předinstalovala i do některých svých modelů. Konkrétně se jedná o Lumi 520 a 720. Více jsme se této problematice věnovali v samostatném článku: HERE Drive vs. HERE Drive+ : Vše o navigačních aplikacích Nokie.

Prémiová aplikace HERE Drive + (recenze) s podporou map a navigačních pokynů pro více jak 100 zemí bude k dispozici celosvětově, ale pouze za příplatek. Tento příplatek byl stanoven ve výši 15.49 EU pro zařízení ostatních výrobců na klíčových trzích a 34.99 EU pro všechny ostatní trhy. Pro většinu Lumií bude aplikace samozřejmě zdarma. Zajímavé však je, že pokud bude chtít u Lumie 520 a 720 přejít z omezené HERE Drive na HERE Drive +, zaplatíte stejný poplatek jako uživatelé ostatních zařízení, tedy 15.49 EU.

HERE

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

Nokia včera na MWC oznámila další novinku, která však patří k těm obtížněji pochopitelným (osobně ji stále ne zcela chápu). Všechny své aplikace a služby spojené s mapovými podklady postupně přejmenovává a uvolňuje pro ostatní výrobce.

Nokia HERE

Celý tento proces začal příchodem Windows Phone 8, kde Microsoft nahradil své (nepříliš povedené) Bing mapy za mapy od Nokie. Konkrétně se jedná o mapové podklady bývalé společnosti Navteq, kterou Nokia před lety za poměrně vysokou částku koupila. Dalším krokem bylo představení samostatné mapové (cloudové) služby s názvem HERE pro iPhone. V této době se vše dalo ještě logicky vysvětlit. Je totiž dobře známo, že Microsoft Nokii štědře dotuje a uvolnění map pro celý operační systém nebylo tak velkým překvapením. Dokonce i vznik služby HERE určené pro iPhone se dalo pochopit jako snaha o rozšíření portfolia. Nokii toto však nestačilo a ve své spanilé jízdě pokračovala dále. Tentokrát se však již stalo něco, nad čím zůstával rozum stát. Konkrétně se jednalo o uvolnění (hlavní konkurenční výhody) navigační aplikace Nokia Autem i pro zařízení ostatních výrobců WP, a to navíc zcela zdarma.

Po včerejší tiskové konferenci Nokie na MWC v Barceloně však již bylo jasné, že se nejedná o shodu náhod, ale o dlouhodobý plán. Nokia totiž oznámila, že všechny své služby a aplikace spojeném s mapami přejmenuje a stejně jako navigaci uvolní i pro ostatní výrobce. Nezůstalo však jen u prohlášení. Již nyní je totiž možno na Marketplace stáhnout (i ze zařízení ostatních výrobců) aplikace HERE Drive Beta (Nokia Autem Beta), HERE Transit (Nokia Doprava) a HERE Maps (Nokia Mapy). K dispozici jsou navíc cloudové služby Nokie, které skrze Nokia účet zajišťují synchronizaci mezi jednotlivými aplikacemi a webovými službami (např. synchronizace oblíbených položek mezi mapami na internetu a mapovou a navigační aplikací v telefonu.)

Poznámka: Aplikace HERE jsou zatím dostupné pouze v USA, Velké Británii, Kanadě, Francii, Německu, Itálii, Mexiku a Španělsku. Termíny dalšího rozšiřování zatím nejsou k dispozici. Předpokládá se však, že tyto služby boudou v dohledné době rozšířeny celosvětově.

Ačkoliv se majitelé zařízení od HTC a Samsungu jistě radují, majitelé Nokií a odborná veřejnost pouze nevěřícně kroutí hlavou. Nejčastěji tak zaznívaní otázky, zdali se Nokia nezbláznila. V současné chvíli ale asi nikdo neví, co přesně Nokia zamýšlí. Je však možné spekulovat a logicky vyvodit některé závěry.

Pokud přijmeme fakt, že Nokia potřebuje zúročit vynaložené prostředky za společnosti Navteq, a návratnost skrze exkluzivní aplikace Lumií není efektivní (kvůli jejich zatím nepříliš úspěšným prodejům), je třeba najít jiné řešení. Tímto řešením může být rozšíření i na zařízení ostatních výrobců a jiné platformy. K úspěšnému rozšíření je však třeba i vhodný marketing, kterým jistě není propagace (v současné době nepříliš oblíbené) značky Nokia. Nehledě na to, že používání aplikací s názvem „Nokia Autem nebo Nokia Doprava“ na zařízeních Samsungu či HTC vypadá dosti zvláštně. V tomto kontextu je tedy přejmenování jediným východiskem a název HERE (ZDE) je dosti jednoduchý a „úderný“.

V celém tomto procesu lze tedy nalézt nějaký cíl a smysl. Je však otázkou, na kterou odpoví až budoucnost, zdali byl tento záměr správný a přinese kýžené výsledky.


Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

26 | 02 | 13 09:59
Nokia včera oznámila, že všechny své aplikace spojené s mapami (Nokia Autem, Mapy a Doprava) přejmenuje na HERE a zpřístupní je všem výrobcům. V tomto článku si vše shrneme a pokusíme se nalézt odpovědi na nejdůležitější otázky. http://wmmania.cz/clanky/obecne/mapove-aplikace-a-sluzby-nokia-nyni-pro-vsechny-nokia-predstavuje-here/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17