Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Windows Marketplace for Mobile - Podrobný popis a návod k použití

Dnes se podíváme na zoubek nové "aplikaci", která přichází jako součást operačního systému Windows Mobile 6.5. Oficiální název zní Marketplace for Mobile a jedná se o přímou konkurencí světoznámému AppStore.

Na úvod je nutné říci, co vlastně Marketplace je. Prakticky se jedná o obchod s aplikacemi určenými pro mobilní telefony s operačním systémem Windows Mobile. Jeho přednosti spočívají hlavně ve shromažďování aplikací na jednom místě, uživatel v praxi pouze spustí jedinou aplikaci v nabídce Start se jménem Marketplace a ihned může přímo do zařízení stáhnout a nainstalovat další programy, které právě potřebuje.

Vybírat je možné dle různých kritérií. Je tak na uživateli, zda raději preferuje procházení jednotlivých kategorií, nebo využijete žebříček nejstahovanějších. Na Marketplace nejsou pouze aplikace a hry placené, nachází se zde i neplacená sekce, kde jsou umístěny freewarové aplikace. Výhodou je, že všechny zde nabízené aplikace jsou Microsoftem zaručeně nezávadné (prošly schvalovacím procesem) a bývá k nim celkem obsáhlý popis (vč. krátké recenze) o tom, zda-li vhodné zrovna pro Váš displej, jaký je potřebný hardware ke spuštění. Uživatelé, kteří si aplikaci nainstalovali ji poté mohou ohodnotit popř. přidat vlastní recenzi.

Základem využívání Marketplace je samozřejmě mobilní telefon s operačním systémem Windows Mobile. Nejideálnější je mít přímo Windows Mobile 6.5 ROM ať už oficiální nebo neoficiální (vařenou na XDA-Developer) a správně nastavené a zaplacené datové připojení (resp. spojeni kabelem s ActiveSync). Po kliknutí na ikonku Marketplace v programech se po spuštění ihned stáhne update, který se sám nainstaluje. V tuto chvíli je Marketplace připraven, pokud se tomu tak nestane a telefon na nás křičí s hláškou "Cannot connect to Marketplace" tak je potřeba ho trošku "nakopnout" instalací CABu z XDA-Developers.

První variantu Original-WMMarketplace.cab použijeme v případě, že již máme 6.5 a pouze se nám nechce Marketplace připojit a stáhnout. Pátá verze pojmenovaná XDA-Developers-patched-WMMarketplace_sc.cab by teoreticky měla fungovat na zařízeních s nižší verzí OS, prakticky se mi to nepovedlo, ale zkusit se má všechno :-) . Oficiálně by měl být vydán za pár týdnů CAB, který zprovozní Marketplace i na OS verze 6 a 6.1. Bohužel WM5 byly vynechány stejně jako další starší verze OS.Pokud instalace proběhla úspěšně, stačí jednoduše zvolit kategorii, vybrat aplikaci, která se nám líbí a klepnout na ní. Nyní si můžeme přečíst popisek, kliknutí na "Install" bude aplikace přímo instalována, bohužel pouze do paměti zařízení. Umístění instalovaného programu zatím nelze změnit (podle některých zdrojů už i tato volba byla na XDA-Dev hacknuta, ale nevím). K instalaci je však potřeba mít ještě zařízený přístup k e-mailové schránce od Microsoftu (přístupové údaje ke službám Windows Live). Pokud přístup zatím nemáte, stačí se zaregistrovat na mail.live.com (zde pak získáte potřebné ID). Pokud bychom chtěli zadat číslo platební karty a nakupovat placené aplikace, zamiřte rovnou na marketplace.windowsmobile.com.

V Současné době nabízí Marketplace pouze několik desítek aplikací, je však v provozu pouze chvíli a dá se očekávat, že jich přibude daleko více. Marketplace je ideální věcí pro nováčky a také pro ty, kdo nemají čas se se zařízením trápit a chtějí funkční aplikace ihned v přístroji. Této novince rozhodně fandím a těší mě, že i nadále zůstává možnost instalace aplikací pomocí klasických CAB souborů. Marketplace je tak příjemným zjednodušením.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se