Microsoft ruší integraci sociálních sítí ve Windows Phone 8.1

Microsoft u Windows Phone 8.1 zcela zruší veškerou integraci (nativní podporu) sociálních sítí (Facebook, Twitter, LikedIn apod.) a bude k nim možné přistupovat pouze přes oficiální (příp. neoficiální) aplikace.

Microsoft včera oficiálně uvolnil poměrně úzké skupině vývojářů preview verzi vývojářských nástrojů (SDK) pro Windows Phone 8.1. Netrvalo příliš dlouho a internet zaplavily informace o desítkách nových funkcí vč. doprovodných screenů obrazovek. My jsme vše bedlivě sledovali a postupně zaznamenávali do našeho velkého přehledu novinek: Windows Phone 8.1 (Blue) – Velký přehled novinek a vylepšení. Obecně lze říci, že Windows Phone 8.1 rozhodně nebude jedna z těch „nudných“ aktualizací, na které jsme byli doposud zvyklí (viz GDR1, GDR2 a GDR3), ale Microsoft představí skutečné novinky a vylepšení. Jedna informace však vyvolala poměrně velkou vlnu nevole.

Konkrétně se jedná o zrušení integrace (nativní podpory) všech sociálních sítí přímo v systému. Ano, skutečně je tomu tak a bohužel se jedná o ověřenou informaci. Hlavní výhoda operačního systému Windows Phone tedy s příchodem 8.1 zmizí.

Nejvýrazněji to pocítí uživatelé Facebooku, který byl se systémem nejvíce provázaný. Nejen že zmizí Facebooková alba z aplikace fotky, o čemž se již velmi dlouho spekuluje, ale k dispozici nebude ani napojení na kalendář (události, narozeniny) – zatím oficiálně nepotvrzeno, synchronizace kontaktů (vč. profilových fotografií) – zatím oficiálně nepotvrzeno a samozřejmě nepůjde ani přidávat příspěvky na zeď z aplikace Lidé. Zde je však třeba upozornit na propojení Facebooku a Twitteru přímo s Microsoft účtem, který dokáže řadu služeb "zprostředkovat". Právě synchronizace kontaktů (vč. fotografií) a událostí v kalendáři by mohla být realizována touto cestou (uživatel tedy v tomto směru nepozná rozdíl).

Microsoft tedy přechází na stejný koncept jako u Windows 8, kde taktéž není nic integrováno a každá sociální síť vyžaduje instalaci své oficiální aplikace. U Windows Phone 8.1 bude například aplikace Facebook v systému již předinstalována, ostatní aplikace pak bude možné standardně stáhnout ze Storu.

A jak tedy půjde rychle sdílet data na sociální sítě? Stejně jako na Windows 8, tedy po kliknutí na tlačítko v menu („Sdílet“) se zobrazí seznam kompatibilních aplikací, ze kterých si vyberete tu požadovanou.

Tyto negativní informace samozřejmě vyvolaly mezi uživateli Windows Phone vlnu nevole. Na druhou stranu je nutno být v tomto případě trochu objektivní. Ano, jedná se o krok zpět, ale bohužel zcela logický a nevyhnutelný. Na žádném konkurenčním systému nejsou sociální sítě takto integrovány, a pokud se ptáte proč, odpověď je poměrně jednoduchá. Finance. Ano, základním příjmem Facebooku, Twitteru apod. je zobrazování reklamy. Pokud však systém načte a „roztřídí“ data (mimo oficiální aplikaci), reklamy se nemají kde zobrazit a veškerý příjem tak mizí. Kromě samotné reklamy se hodí také připomenout často problémový a nespolehlivý integrovaný Facebook Chat v současné verzi systému. Zde v podstatě funkčnost systémové části přímo závisí na třetí straně. Pokud tedy např. Facebook provede jakoukoliv větší úpravu, Microsoft musí vydat update systému, který bude tuto úpravu zohledňovat. A v tuto chvíli je zřejmé, že vydávat aktualizace sytému v závislosti na změnách cizí služby není dost dobře možné.

Celá tato úvaha má však jeden nedostatek, který se ukazuje v případě OneDrive (Skydrive), jakožto služby Microsoftu. Zde totiž Microsoft integraci do systému z naprosto nepochopitelného důvodu také odstranil. Ve svých albech fotografií se tak nenačtou jednotlivé složky ze Skdydrive, ale zobrazí se pouze zástupce otevírající samotnou aplikaci OneDrive.

 

Komentáře (2)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

topa77

12 | 02 | 14 08:03
Té integrace je škoda. Pokud ale v kalendáři zůstanou narozeniny z FB a v kartě kontaktu údaje z FB, tak to půjde přežít. A pokud bude FB chat udělán tak, jak dnes Skype, tedy otevře se po kliknutí na kartě kontaktu aplikace ( ale snad rychleji ) tak to bude v rámci možností taky OK. 0

Jindřich Lukeš

12 | 02 | 14 01:29
Microsoft u Windows Phone 8.1 zcela zruší veškerou integraci (nativní podporu) sociálních sítí (Facebook, Twitter, LikedIn apod.) a bude k nim možné přistupovat pouze přes oficiální (příp. neoficiální) aplikace. http://wmmania.cz/clanky/obecne/microsoft-rusi-integraci-socialnich-siti-ve-windows-phone-81/ 0

Mohlo by vás zajímat

Aplikace Upgrade Advisor pro přechod z WP8.1 na W10M zpět na Storu

Jindřich Lukeš | články 24 | 04 | 17

Oficiálně: Creators Update pro W10 vyjde 11. 4. pro PC a 25. 4. pro telefony

Jindřich Lukeš | články 30 | 03 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Windows 10 Insider Preview v. 15063.2 pro telefony

Jindřich Lukeš | články 29 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím