Minimální hardwarové specifikace pro W10M Creators Update – chybí podpora nových a středně výkonných procesorů

Minimální hardwarová konfigurace pro Windows 10 Mobile Creators Update se nemění, bohužel chybí zcela zásadní podpora novějších procesorů.

Microsoft spolu s každou větší aktualizací systému aktualizuje také svůj seznam kompatibilních zařízení. V praxi totiž nelze systém provozovat na jakémkoliv hardwaru, ale vždy pouze na Microsoftem schváleném. Bohužel seznam schváleného hardwaru není příliš obsáhlý, a chybí zde především nejnovější modely procesorů, které již výrobci u zařízení s Androidem nějakou dobu používají. Tento problém není u Microsoftu žádnou novinkou, ale spolu s vydáním Creators Updatu se očekával alespoň mírný posun kupředu. Bohužel nic se nezměnilo.

 

Na jednu stranu lze tuto zprávu chápat positivně, protože pro současné modely (SOC: Qualcomm Snapdragon 810, 808, 801, 800, 617, 410, 400, 210, 200, S4 Plus) se nic nemění a zůstávají podporovány, tedy alespoň co se hardwaru týče. Prozatím totiž není potvrzené, zdali všechny Lumie s Výroční aktualizací také dostanou Creators Update.

TIP: Windows 10 Creators Update pravděpodobně dostane pouze 6 Lumií

Bohužel ale tato zpráva není positivní pro výrobce zařízení a v podstatě ani pro budoucí rozvoj systému. V současné době lze totiž pořídit pouze zařízení s „procesory“ Qualcomm Snapdragon 820, 810, 808, 617 a 210. V tomto výčtu zcela chybí procesory střední třídy a navíc zde není žádná podpora pro nové řady, jako je např. 410, 430 či výkonnější 650. V praxi to znamená, že i kdyby čistě teoreticky chtěli výrobci vyrábět nová zařízení s Windows 10 Mobile, minimálně ve střední třídě nebudou konkurenceschopná se svými protějšky s Androidem.

Střední třída byla u mobilních Windows vždy slabší. Bohužel situace není o moc lepší ani u té nejvyšší třídy. Nejvýkonnější podporovaný procesor je Snapdragon 820, kterým je vybaveno např. HP Elite x3. V porovnání s nejnovějším Snapdragonem 835 u posledních Androidů ale značně ztrácí.

Podobně je tomu i nejnižší třída, kde dva roky staré Snapdragony 210 a 617 nedokáží konkurovat svým letošním nástupcům.

Z výše uvedeného je patrné, že nových zařízení s Windows 10 Mobile se dočkáme jen těžko, případně pouze se zastaralým hardwarem. Mluví se sice o podpoře Snapdragonu 835 u „Surface Phonu“, zde ale není jisté, zdali pojede na Windows 10 Mobile.

 

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

xenaprincess

12 | 04 | 17 17:59
Waze mi zase funguje a problémy s připojením k síti nemá. Takže to nebyla závada na mém přijímači, resp nekompatibilita s w10m, sláva. 0

nean

12 | 04 | 17 17:02
A jak myslíte Jindřichu, ze to dopadne? Mají ty naše Lumie šanci? Může být nějaký převrat co se aplikaci týče? Ty stovky, řekl bych zbytečných programů a prográmků třeba na androidu, které se dublují, přece nejsou pokrok ale plevel.. Kolik toho člověk opravdu využije, přece to musí dostat nějakou novou naplň. Co myslíte?A ty stovky modelů nižší třídy, je to k něčemu? 1

Hepcziiik

12 | 04 | 17 16:58
S ohledem na to, že Mrkvosoft prakticky svým přístupem poslal celou mobilní větev do kopru, tak je celkem fuk, že update nepodporuje nejnovější procesory... jeden nebo dva vyráběné mobily, postupná likvidace aplikací ve Storu, nic z toho rozšíření mobilních woken rozhodně nepodpoří.... Moc mě to mrzí, mobily s windows používám od Motoroly Mpx200, což už je nějakých 12 let, Vždy jsems nimi byl spokojený. Android nemůžu ani cejtit, bohužel ho musím používat v práci a nejsem magor, abych dal skoro celou výplatu za okousané jablko... 0

Mohlo by vás zajímat

Přehled všech dostupných verzí systému Windows Phone/Windows 10 Mobile pro jednotlivé modely

Jaká je nejnovější verze systému pro mé zařízení? Nejen na tuto otázku naleznete odpověď v tomto přehledu všech dostupných/podporovaných verzí systému pro většinu WP a W10M zařízení.

Jindřich Lukeš | návody před 9 hod.

Creators Update pro Windows 10 Mobile oficiálně k dispozici – stahujte finální verzi

Windows 10 Mobile Creators Update ve finální verzi uvolněn jako standardní aktualizace pro běžné uživatele. Pokud máte jeden z podporovaných přístrojů, můžete stahovat.

Jindřich Lukeš | články včera v 12:13

Samsung Galaxy S8 vs. Microsoft Lumia 950 – test fotoaparátu

Jedno z prvních porovnání fotoaparátů Lumie 950 a nového Samsungu Galaxy S8.

Jindřich Lukeš | články 24 | 04 | 17

Aplikace Upgrade Advisor pro přechod z WP8.1 na W10M zpět na Storu

Jindřich Lukeš | články 24 | 04 | 17

Microsoft To-Do – nový multiplatformní úkolovník od Microsoftu jako nástupce populárního Wunderlistu

Microsoft představil zbrusu novou multiplatformní aplikaci na správu úkolů, která je funkčně velmi podobná Wunderlistu.

Jindřich Lukeš | software 20 | 04 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím