Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Lumia Camera (Classic) – Podrobná recenze bezkonkurenční fotoaplikace pro Lumie

Aktualizace (23.1.): Doplněny první zkušenosti s novou verzí Lumia Camera na Lumii 930 s aktualizací Denim, tedy s podorou všech nových funkcí. V tomto článku naleznete podrobný popis a přehled všech funkcí, která nabízí jedna z nejlepších fotografických aplikací napříč mobilními systémy určená výhradně pro Nokie (Microsoft) Lumie.

Aktualizace

(23.1.): V článku níže naleznete první zkušenosti s novou verzí Lumia Camera na Lumii 930 s aktualizací Denim, tedy s podorou všech nových funkcí.

(6.1.15): Na Storu je konečně k dispozici nová verze Lumia Camera přinášející pokročilé funkce pro některá zařízení (Lumia 830, Lumia 930, Lumia Icon a Lumia 1520) s aktualizací Denim. Přehled všech novinek naleznete v článku níže.

Vzhledem ke skutečnosti, že Denim prozatím není k dispozici, nelze nové funkce této aplikace využít. Totéž platí i pro Lumii 830, která sice Denim obsahuje, ale bohužel trochu starší verzi. Nežli se objeví oficiální aktualizace systému, je možné aspoň s využitím malého triku aplikaci vyzkoušet. Tento trik spočívá v puštění aplikace, její minimalizaci (tlačítko Windows) a následném opětovném spuštění.

První dojmy po aktualizaci DENIM na Lumii 930

Za první poznatky děkujeme našemu čtenáří, Vladimíru Bílému, který je autorem tohoto texu.

Nejmarkantněji se DENIM projevuje v aplikaci Lumia Camera 5. Náběh aplikace je okamžitý, i když předtím aplikace nebyla spuštěna a ani uspaná na pozadí. Do dvou vteřin od stisknutí spouště je aplikace schopna se spustit, vyfotit a uložit snímek (0,5 vteřiny spuštění aplikace, zbytek připadá na zaostření a ukládání). Celkově je práce v aplikaci rychlá a plynulá, bez jakýchkoli zaškobrtnutí.

Pro dlouhý stisk tlačítka fotoaparátu je možno navolit pořízení série fotek nebo nahrávání videa.

V nastavení fotoaparátu jsou možnosti výběru poměru stran a rozlišení:

  • 4:3 - JPEG (5 MP), JPEG (5MP + 19MP), JPEG (5MP) + DNG (19MP)
  • 16:9 - JPEG (5 MP), JPEG (5MP + 16MP), JPEG (5MP) + DNG (16MP)

Pokud je nastaveno automatické odesílání fotek na OneDrive, odesílá se vždy jen ta, která je výše zvýrazněna tučně. Ostatní fotky je případně nutno stáhnout ručně přes kabel či třeba aplikaci EasyTransfer. Pro zajímavost: DNG snímek (RAW) má velikost 21,3 MB.

V nastavení videa jsou na výběr možnosti: 720, 1080p, 1440p a 2160p se snímkovými frekvencemi 24,25,30. Samozřejmě zůstala možnost zapnutí prostorového zvuku Dolby Digital Plus 5.1.

Doostřování v průběhu nahrávání videa je plynulé, to samé platí pro zoomování. Rychle kamera zvládne i změnu světelných podmínek, v mém případě zkoušeno panoramatickým snímáním pokoje, tj. přejetí okna s protisvětlem.

Pro zajímavost: 30 vteřin videa 2160p/30s s prostorovým zvukem zabírá cca 220 MB. Ta samá scéna točená v 1080p/30s zabírá 67.2 MB. Video přehraje bez problémů VLCplayer.

Aplikace přímo z obrazovky nabízí volbu „Vylepšený snímek“ – ikona magické hůlky v horní ovládací liště. Pokud je tato volba při focení zapnutá, telefon nasnímá HDR snímek. Následně je možné další práce s nafocenými daty přímo uvnitř aplikace. Nabízeny jsou předvolby přirozená, umělecké, bez HDR a přizpůsobit (umožňuje posuvníkem plynule nastavit světelnou kompozici).

Samotnou kvalitu si svým laickým okem nedovolím srovnávat, přijde mi stejná jako před aktualizací, tedy skvělá.

 

Nokia Camera vs. Nokia Camera Beta vs. Lumia Camera vs. Lumia Camera Classic

Vývoj fotografických aplikací z dílny Nokie se zdá být v poslední době poněkud chaotický. Některé verze vznikají a některé zase zanikají. V telefonu tak můžete z nenadání nalézt hned několik na první pohled stejných aplikací. Pro pořádek tedy vše zrekapitulujeme.

  • Nokia Camera – Původní fotoapalikace dostupná pro všechny modely, jejíž vývoj byl zastaven. Setkat se s ní můžete např. při továrním obnovení přístroje. Pokud jste ji tedy ručně neodinstalovali pravděpodobně ji ve svém telefonu také naleznete.
  • Nokia Camera Beta – Testovací verze aplikace, přinášející nové funkce podstatně dříve. Podobně jako Nokia Camera byla zrušena.
  • Lumia Camera Classic – Aplikace dostupná pro všechny Lumie, která je nástupcem Nokia Camera (má stejné funkce, ale bude se dále aktualizovat)
  • Lumia Camera – Nová verze aplikace určená pouze pro Lumii 830, 930 a 1520, která přináší nové funkce v kombinaci s aktualizací Denim.

Lumia Camera Classic - přehled funkcí

Automatický režim
Ve výchozím stavu je přednastaven automatický režim, kde můžete měnit nastavení blesku a přepínat mezi automatickým, nočním a sportovním režimem. Vše pomocí dvojice ikon uprostřed horního okraje displej (režim na šířku).

Nokia Camera

 

Manuální režim
Umožňuje velmi pokročilé nastavení fotoaparátu. Veškeré volby můžete měnit při posunu ikonky fotoaparátu umístěné u pravého okraje displeje směrem doleva nebo kliknutím na malou šipku v blízkostí nastavení blesku u horního okraje displeje.

Nokia Camera

Následně se v podstatě přes celý displej zobrazí několik kruhových voličů příslušících jednotlivým funkcím. Zde můžete posunem měnit nastavení expozice, čas, ISO, ostření (vč. manuálního) a vyvážení bílé.

Nokia Camera

 

Chytrá série
Další zajímavou funkcí je chytrá série, kterou aktivujete svislým pohybem ikonky fotoaparátu u pravého okraje displeje. Po stisknutí spouště zařízení zachytí sérii několika snímků a následně nabídne možnost jejich úpravy a výběru. K dispozici je možnost odebrání pohybujících se objektů, změna obličeje, nejlepší snímek, akční snímek a zaostření pohybu. Po výběru požadované funkce se nabídnou ještě další specifické možnosti nastavení.

Nokia Camera

Video
Podobně jako na chytrou sérii můžete přepnout do módu nahrávání videa. Zde ale naleznete jen možnosti zapnutí přisvětlovací diody, vyvážení bílé a způsob ostření. Po stisknutí spouště dojde k zahájení nahrávání.

 

Další funkce a nastavení
Po ikonkou tří teček v pravém horním rohu naleznete možnosti nastavení celé aplikace a několik dalších funkcí jako je bracketing (pořízení několika snímků s různým nastavením expozice), časovač (samospoušť), přepnutí na přední fotoaparát a zobrazení fotografických kurzů.

V nastavení je možné měnit způsob práce se světlem pomocného ostření, rozlišení, poměr stran, zobrazení mřížky apod.

Lumia Camera (5) - přehled funkcí

Tato speciální aplikace pro Lumii 830, 930 a 1520 obsahuje kromě všech funkcí Lumia Camera Classic i něco navíc.

Obrázkové klipy
Pokud v nastavení fotoaparátu povolíte obrázkové klipy, ke každému snímku se nahraje i krátké video o délce méně jak 1 vteřina. Při prohlížení fotografií v galerii se toto video přehraje a na jeho konec umístí pořízený snímek, který tak získá na akčnosti.

 

Rychlý (akční) snímek
Nabízí nový způsob zachycení okolního světa a usnadňuje vám rychle pořídit dokonalý snímek. Nejdříve je ale třeba natočit video s vysokým rozlišením (4K (8,3 megapixelů při 24 snímcích/s) u Lumie 930 a 1530), nebo Full HD u Lumia 830) pomocí dlouhého stisknutí spouště fotoaparátu. Následně při přehrání videa z galerie stačí kliknout na ikonku Lumia Moments a vybrat (případně donastavit) požadovaný snímek.

 

Vylepšený snímek (Rich Capture)
V podstatě se jedná o nový způsob focení, kdy můžete okamžitě bez jakéhokoliv předchozího nastavování vyfotit snímek, který bude možné později zpětně upravit (intenzita blesku, expozice apod.). Celý princip této funkce spočívá v automatickém vyfocení několika dílčích snímků (s různým nastavením) a jejich následném spojení.

Funkce Rich Capture se aktivuje pomocí ikonky s hůlkou v nástrojové liště hned vedle blesku (nahoře uprostřed). Nic dalšího již není třeba nastavovat ani vybírat. Úprava snímku se provádí až následně.

Pokud tedy máte nafoceno a chcete snímek upravit, musíte si jej nejdříve vyhledat přes integrovanou galerii v aplikaci Lumia Camera (ikonka vlevo nahoře) nebo otevřít v aplikaci Lumia Storyteller. Po kliknutí na požadovanou fotografii se zobrazí ikonka "Upravit" vlevo dole, která nabídne pokročilé možnosti úprav. Nyní ale POZOR. Existují tři "editační režimy", které jsou však voleny automaticky a nelze je ručně měnit.

1) Pokud jste vyfotili snímek s bleskem, po kliknutí na tlačítko upravit bude nabídnut režim "Dynamický blesk". Zde si můžete vybrat z několika snímků, které byly pořízeny s různou intenzitou osvícení. Jednoduše tak můžete např. napravit přesvícený obličej fotografovaného apod.

2) Pokud je blesk vypnutý a snímaná scéna nabízí dostatek světla (aplikace vyhodnocuje automaticky), je nabídnut režim "HDR". Tento režim propojí všechny vyfotografované snímky tak, aby byly odstraněny jejich problematická místa (přesvícena obloha, příliš tmavé stíny apod.). Vy následně z nabídky nebo ručně vyberete takový poměr světla a stínů, který vám nejvíce vyhovuje.

3) Pokud je blesk vypnutý a snímaná scéna nenabízí dostatek světla (aplikace vyhodnocuje automaticky), je nabídnut režim "Dynamické expozice". Zde můžete vybírat z několika snímků, které byly foceny s odlišnou expozicí (délka snímání). Tato funkce slouží především k výběru nejméně rozmazaného snímku.

 

Video
Nově je možné nahrávat ve vysokém rozlišení 4K (8,3 megapixelů při 24 snímcích/s) u Lumie 930 a 1530), nebo Full HD u Lumia 830). U videa lze také nastavit kromě vyvážení bílé ruční ostření a expozici.

Nastavení

Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Martin Suk

13 | 09 | 15 21:43
Zkoušel jsem na své Lumii 830 natočit video s aplikací Lumia Camera a se zapnutým prostorovým zvukem. Bohužel s tímto videem pak mám problém. Ten spočívá v tom, že v některých programech není slyšet zvuk a když ano, tak ne prostorový, ale jen stereo. Ve stereu se mi přehraje ve Windows media playeru. Ale když jej chci upravit v aplikaci Cyberlink PowerDirector 13, tak jsem zcela bez zvuku. Zvuk nejde upravit ani v Cyberlink AudioDirector. Tam se pro jistotu soubor otevře jen s chybovou hláškou, že se jedná o nepodporovaný typ souboru nebo je soubor porouchaný. Na stránkách Microsoftu jsem zjistil, a pak i ověřil, že ve videu jsou uloženy dvě stopy. Jedna je ve stereu s kodekem AAC. Druhá je ve formátu e-ac3 - Dolby digital plus. Máte někdo podobný problém? 0

bendobae

28 | 01 | 15 12:42
Ten novy update je uzasny mam L830 a fotak nabehne v momente a HDR snimky su skvele. Vsimol som si ale ze po update mi zmizol Bass filter v nastaveniach video nahravania. Nemate nahodou info ci sa to prida naspat (update aplikacie) alebo s tym uz v Microsofte nepocitaju? Mrzelo by ma to lebo tie tri mikrofony so zapnutym filtrom vedeli nahrat velmi slusny zvuk aj na koncerte. 0

Harmonovo

26 | 01 | 15 21:03
Zdravím . Mám Lumii 1520 v přístroji jsou obě verze . Je možno tu classic odinstalovat ? Zdá se mi mít obě za zbytečný dabl. Díky 0

Jindřich Lukeš

06 | 01 | 15 18:02
Nová verze přinášející exkluzivní funkce pro zařízení Lumia 830, 930 a 1520 s aktualizací Denim. http://wmmania.cz/software/nokia-aplikace/nokia-camera/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17