Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nokia Cyan – Doplňková aktualizace Nokie pro WP8.1 - kompletní informace

Aktualizace (10. 6.): Článek byl kompletně aktualizován o finální specifikace aktualizace Cyan (dle Lumie 630) Nokia připravuje svou vlastní aktualizaci operačního systému Windows Phone 8.1, která nabídne uživatelům Lumií další užitečné funkce a vylepšení. Hlavním zaměřením této aktualizace bude zobrazení. Více v článku.

Aktualizace (10. 6.): Článek byl kompletně aktualizován o finální specifikace aktualizace Cyan (dle Lumie 630)

Po vzoru předchozích verzí a aktualizací operačního systému Windows Phone i tentokrát (Windows Phone 8.1) Nokia připravila svou „nadstavbu“ a vylepšení, která budou nedílnou součástí systému a majitelům Lumií přinesou další užitečné funkce.

Oficiální označení této aktualizace je „Cyan“ a plynule tak navazuje na již zaběhnutou řadu (Amber, Black apod.). Původně se spekulovalo o názvu „Lumia Cherry Blossom Pink“ či „Blue“. V první případě se však jednalo spíše o kódové označení a v druhém případě pravděpodobně nebylo žádoucí, aby se aktualizace Nokie jmenovala stejně jako kódové označení operačního systému Windows Phone 8.1.

Pokud očekáváte velké množství novinek podobně jako v předchozích aktualizacích, bohužel vás budu muset zklamat. Vylepšení se týkají především doplňkových aplikací Nokie a několika málo systémových funkcí.

SensorCore

Tou nejvýznamnější novinkou této aktualizace je SensorCore, který by se dal zjednodušeně popsat jako softwarové řešení doplněné o hardwarovou komponentu, které bude tvořit jakýsi „nárazník“ mezi aplikacemi a senzory telefonu. Základní myšlenkou tohoto řešení je uspokojit „poptávku“ aplikací po různorodých údajích z čidel telefonu se zachováním minimální spotřeby. V současné době se totiž čím dál častěji dostávají do popředí různé aplikace monitorující pohyb uživatele pomocí sensorů v telefonu (krokoměry, monitory, navigace apod.). Provoz těchto aplikací je však energeticky poměrně náročný, především kvůli nutnosti nepřetržitého využívání integrovaných sensorů v telefonu. SensorCore tedy již na úrovni hardwaru bude data s těchto sensorů shromažďovat a s využitím minimálního výkonu předávat libovolným aplikacím. Běžný uživatel tak tuto technologii ocení až následně skrze aplikace třetích stran, které získají nepřetržitý tok všech důležitých informací, které budou moci zpracovat, vyhodnotit a prezentovat uživateli.

Jak je z popisu této funkce zřejmé, vyžaduje speciální hardware, který kromě Lumie 1520 žádný ze současných zařízení nenabízí. K dispozici tak bude kromě Lumie 1520 jen na nových zařízeních (Icon, 930, 630 a 635).

 

Centrum zažízení (Device HUB)

Další významnější novinkou je velice praktické Centrum zařízení, které se nacházejí v nastavení telefonu. Po jeho spuštění přístroj automaticky prohledá všechny dostupné sítě a vypíše seznam všech připojených zařízení. Pokud jakékoliv zařízení z nabídky vyberete, zobrazí se jeho detailní popis a přiřadí se jednotlivé aplikace, které je možno s tímto zařízením vzájemně využívat. Velmi praktické je to např. u funkce PhotoBeamer. Na obrázku je také možné vidět praktické přiřazení aplikací od Synology k vyhledanému NASu (připojenému k domácí WiFi síti).

 

Nastavení jasu

Nokia Cyan nabídne také možnost ručně nastavit jas displeje (nezaměňovat s intenzitou posvícení, která se nyní nachází pod položkou „jas“ v nastavení systému). K dispozici bude rychlá volba úrovně (nízká, střední, vysoká), nebo klasický posuvník pro ruční nastavení.

 

Indikace stavu bezdrátových sítí

Drobným vylepšením je také možnost sledovat aktuální využívání bezdrátových sítí pomocí nové aktivní ikonky v levém horním rohu displeje.

 

Živé obrázky

Po tímto názvem se skrývá jedna z nových funkcí (Living Images), jejíž hlavním cílem je co nejlépe zaznamenat libovolný okamžik. Pro tento účel v mnoha případech nestačí klasický statický snímek a Nokia se proto rozhodla vytvořit živý obrázek, což bude série snímků (v podstatě video) dlouhé méně než jedu vteřinu. Tyto „snímky“ bude možné následně exportovat a sdílet např. na Facebooku. Podporovat by je měla i nová verze Nokia Storytelleru. Tuto funkci je možné vyzkoušet již nyní bez nutnosti instalace aktualizace Cyan. Více v našem návodu: Obrázkové klipy (Living Images) ve Windows Phone 8.1 (návod).

 

Nové Creative Studio 6.0

Zásadní aktualizace se dočká hlavní aplikace pro úpravu fotografií. Bude ji možné otevřít přímo ze složky Camera Roll a nabídne další funkce a filtry. Kromě nových funkcí bude kompletně přepracováno i uživatelské rozhraní, které vás nyní po spuštění nezavede rovnou k aplikaci konkrétních filtrů, ale umožní pokročilé úpravy snímků pomocí nástrojové lišty.

Nová verze bude plně podporovat funkci duálního snímání Lumie 1020 a 1520, což umožní při editaci další možnosti v podobně změny poměru stran, otočení apod. To vše navíc bez ztráty kvality.

Nezapomnělo se ani na filtry, které byly vylepšeny a doplněny. K dispozici jich bude celkem deset:

  • Vivid
  • Warm Caress
  • Warm Horizon
  • Retro Fade
  • Retro Cool
  • B&W Fade
  • B&W Strong
  • B&W Antique
  • Pure
  • Nightlife

K dispozici bude i funkce pro automatické vylepšení snímku. Pokud si ovšem na tyto automatické úpravy nepotrpíte, bude možné si vše nastavit ručně (brightness, shadows, clarity, vibrancy a colour tone).

Veškeré úpravy snímků jsou „nedestruktivní“ což znamená, že je možné vždy se vrátit zpět a snímek upravovat v podstatě do nekonečna. Samozřejmě vč. možnosti uložit si upravenou kopii do složky s fotografiemi. V praxi tedy s aplikací můžete pracovat jako s běžným fotoeditorem, kde provedené úpravy můžete po opětovném otevření pozměněného snímku opět vrátit zpět, či jinak doplnit.

Těšit se můžete také na vylepšenou funkci pro rozostření snímku, kde bude možné kromě kruhového rozostření volit také libovolnou oblast dle jejího ručního výběru či využití efektu tilt-shift objektivu.

Vývojáři také pracuji na funkci odstranění červených očí, ta však bude k dispozici až v následující verzi aplikace (6.1).

Verze 6.0 bude uvolněna ve stejnou dobu, kdy se začne oficiálně prodávat Nokie Lumia 930. Zatím ale není zřejmé, zdali bude pro svou funkčnost potřebovat i aktualizace Nokia cyan, nebo půjde nainstalovat i do stávajících zařízení.

 

Nová verze Glame Me

V poslední době je velmi populární pořizování autoportrétů, neboli „selfie“. Problém je ovšem v tom, že ve většině případů je k těmto účelům používán přední fotoaparát, který není u žádného modelu příliš kvalitní. Maximální pozornost se totiž soustředí na fotoaparát na zadní straně přístroje a přední kamerka je určena pouze pro videohovory, kde kvalita není až tak zásadní. Je tak zřejmé, že výsledné fotografie nejsou žádný zázrak. Tohoto problému si všimli také v Nokii a připravují novou verzi aplikace Glam Me, která se na autoportréty specializuje. Nejzajímavější funkcí této verze, bude možnost pořizovat autoportréty zadním fotoaparátem. Přístroj totiž zvládne rozpoznat váš obličej a pomocí hlasových pokynů vás nasměrovat tak, aby byl uprostřed snímku. Nová verze je již k dispozici ke stažení a nevyžaduje Nokia Cyan. Více zde: Nokia Glam Me – úprava vyfocených portrétů.

 

Vylepšený Storyteller

Nově bude podporovat funkci prezentace prostřednictvím videí, která následně půjdou sdílet i přes FB či Twitter. Novou verzi už také možné stáhnout a používat bez Cyanu: Nokia Storyteller – Interaktivní galerie fotografií pro WP8 a Windows 8.1 (RT)

 

Optimalizace algoritmů pro fotografování

Nokia chce zůstat lídrem v oblasti mobilní fotografie, a proto se dočkáme dalších vylepšení fotoaparátů. Zejména se jedná o zlepšení citlivosti snímačů, kvalitnější záznam zvuku, redukce šumu a lepší správa barev.

 

Rychlejší pořizování snímků u PureView fotoaparátů

Velkou nevýhodou Lumie 1020 je velmi pomalé focení, resp. ukládání snímků v plném rozlišení. Nokia Cyan by měla řešit i tento problém a celý proces výrazně optimalizovat a urychlit.

 

Vylepšená složka Camera Roll

Výchozí složka pro fotografie bude umět zobrazit všechny soubory z fotografických aplikací Nokie, tedy vč. Smart Shots, Cinemagraphs a Refocus, což výrazně urychlí a zjednoduší jejich prohlížení.

 

V případě Nokia Cyan však stejně jako u jakékoliv jiné takto významné aktualizace výrobce přichází kromě nových funkcí i jedno výrazné negativum spojené s termínem oficiálního uvolnění nové verze operačního systému. Stejně tak jako u dřívějších aktualizací Nokie je součásti Cyanu i systémové aktualizace (v tomto případě Windows Phoen 8.1). V praxi tedy výsledné datum, kdy se uživatelé dočkají nové verze systému, závisí na schopnosti Nokie dokončit tuto aktualizace. A jak se v předchozích letech ukázalo, někdy se tato doba pohybuje až v řádu měsíců, což vzhledem k tomu, že tentokrát jsou novinky hlavně na straně samotného systému, může být celkem nepříjemné. Odhadovaný termín uvolnění aktualizace naleznete zde: Kdy se oficiálně dočkáme Windows Phone 8.1 a Nokia Cyan?

 

Komentáře (9)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

široko

30 | 07 | 14 10:16
Přeji dobrý den.Po aktualizaci na WP 8.1 na mé Nokii Lumia 1320 mi nejde ruční nastavení jasu.Nikde jsem se nedočetl,že to 1320ka nebude podporovat.Mohl by mi někdo prosím poskytnout bližší informace. 0

htcjirka

08 | 07 | 14 06:00
Presne tak, sipky drive ve WP nebyly, potvrzuji.Libi se me, ze jde nastavit pri zvoleni automatickeho jasu minimalni prah podviceni, tj. kolik ma byt nejnizsi jas v noci napr. 0

Jindřich Lukeš

10 | 06 | 14 09:02
Měl sem v ruce desítky zařízení s WP a L630 je první, která indikuje stav bezdrát. sítí. Je možné, že v případě Orange, byla tato funkce již dříve, každopádně pro drtivou většinu ostatních zařízení bude k dispozici až s Cyanem. 0

SmetyCZ

10 | 06 | 14 08:59
Tu šipku tam mám už teď - 8.10.12393.890 (distribuce Orange PL). EDIT: A měl jsem jí tam už na 8.0, nepřinesla to žádná aktualizace. 0

Jindřich Lukeš

05 | 05 | 14 11:59
Finalní WP8.1 přijdou s Nokia Cyan v jedné aktualizaci...LST by tedy měly být součástí. 0

MikulaM

05 | 05 | 14 11:20
A kdy se dočkáme Lock Screen Themes?? Bude to součástí Nokia Cyan nebo až finální verze WP8.1?? 0

Jindřich Lukeš

05 | 05 | 14 08:54
Doufám, že to nebude trvat takto dlouho...předpokládám zpoždění 1-2 měsíce 0

robsol

05 | 05 | 14 08:51
hmm žádná pecka to teda není aby se kvůli tomu čekalo další min. 6 měsíců než Nokia povolí aktualizaci WP8.1 0

Jindřich Lukeš

03 | 04 | 14 13:38
Nokia připravuje svou vlastní aktualizaci operačního systému Windows Phone 8.1, která nabídne uživatelům Lumií další užitečné funkce a vylepšení. Hlavním zaměřením této aktualizace bude zobrazení. Více v článku. http://wmmania.cz/clanky/obecne/nokia-cyan-doplnkova-aktualizace-nokie-pro-windows-phone-8-1/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17