Nokia Lumia 1020: Co skutečně nabízí?

Jaké skutečné novinky přináší včera představená Nokia Lumia 1020? Jedná se pouze o fotoaparát? Jaké výhody nabízí 41 Mpx snímač?

Nokia včera představila Lumii 1020, o čemž jsme vás informovali v samostatném článku, kde naleznete také fotografie, videa a přehled všech parametrů. Po shlédnutí hardwarové specifikace se nejeden čtenář zamyslí nad tím, co je vlastně u tohoto modelu nového. Většina parametrů je totiž shodná s půl roku starou Lumií 920.

V první řadě je třeba říci, že Lumia 1020 je stejně jako Lumia 920 na horní hranici „povolených“ hardwarových specifikací, které Microsoft stanovil pro svůj operační systém. Výrobci tedy nemohou po hardwarové stránce nabídnout o mnoho více, než je v současné době na trhu. Dá se tedy říci, že Microsoft vývoj brzdí. Tato tvrzení je sice z části pravdivé, avšak není zcela jednostranné. Právě díky těmto omezením je zaručena konzistence celého systému. Programátoři nemusí své aplikace upravovat pro 16 typů rozlišení, systém je stabilní, optimalizovaný a velice rychlý. Díky optimalizaci není systém tak náročný a výrobci se nemusejí pouštět do nesmyslného souboje o výkon v podobě X jádrových procesorů, gigabajtů operační paměti apod. Vše je tedy nutné chápat v souvislostech.

Na základě těchto skutečností mohou výrobci dále zdokonalovat svůj současný hardware a funkce. Konkrétně Nokia za poslední rok udělal obrovský krok spojený s výdrží zařízení a jejich softwarovou výbavou, která je v současné době bezkonkurenční. Jednou z komponent, jejíž vylepšování nikdy nekončí, je fotoaparát. A právě v tomto duchu pojala Nokia vývoj Lumie 1020. Tato novinka tedy neobsahuje žádné zásadní změny hardwaru ovlivňující výkon (2GB RAM jsou přítomny zejména kvůli fotoaparátu), ale důraz byl kladen na fotoaparát, záznam zvuku, zobrazovací technologii apod. Tato oblast je ale dosti specifická a je tedy zřejmé, že Lumia 1020 i vzhledem ke své ceně (na hranici 17 000 Kč) nebude prodejním hitem. Je to spíše přístroj zaměřený na specifickou skupinu uživatelů, kteří nové funkce dokáží ocenit.

 

Design a zpracování

I když je Lumia 1020 relativně velký a těžký přístroj, je zde možné pozorovat obrovský progres. Design sice následuje již zaběhnutý (a možná trochu okoukaný) styl Lumie 800, ale z pohledu zpracování se podařilo vměstnat relativně velkou konstrukci fotoaparátu do stále kompaktního těla. Stačí vzpomenout na Nokii 808 s obrovským a nepříliš vzhledným hrbem na zadní straně.

1020 1020 1020 1020

 

Displej

Ačkoliv má 1020tka stále jen „HD“ rozlišení (osobně se domnívám, že více je pro telefon s úhlopříčkou 4,5“ naprostá zbytečnost), je zde přítomna (jako v jednom z prvních zařízení) zcela nová ochranná vrstva Gorilla Glass 3. generace. Zachována je populární a stále bezkonkurenční technologie umožňují ovládání displeje nehty a v rukavicích, což je v praxi ukazuje jako velmi praktické. Nokia se také u nových modelů navrací k původním AMOLED displejům s podstatně živějšími barvami a skutečně černou. Ačkoliv se z pohledu odborné veřejnosti názory na tuto technologii různí, zákazníci ji preferují. Zapomínat bychom také neměli na režim vysokého jasu a dobrou čitelnost na slunci.

 

Fotoaparát

Nyní se konečně dostáváme k tomu, proč vlastně Nokia představila zcela nový model. Jedná se o revoluční fotoaparát vycházející ze základů Nokie 808. V mobilním světě v podstatě neexistuje konkurence. Na první pohled může být matoucí počet megapixelů, který spíše nabádá myslet si, že jde o marketingový tah. Opak je však pravdou a reálný přínos tu skutečně je. Pojďme si nyní ukázat několik klíčových funkcí, které díky tomuto fotoaparátu a podpůrnému softwaru Lumia 1020 nabízí:

  • Bezkonkurenční kvalita snímků (den i noc)
  • Optická stabilizace – zajištění ostrosti snímků i za horších světelných podmínek
  • Možnost snímat dva obrázky současně a následně vytvořit jeden 5 Mpx snímek, kde se každý pixel bude skládat se sedmi fyzických („oversampling „). Fotografie tak nabídnou podstatně více detailů.
  • „Bezztrátové“ přibližování – díky vysokému rozlišení je možno snímek přiblížit, aniž by ztratil svou kvalitu (pomocí výřezů). Při vyfocení „přiblíženého snímku“ se navíc ukládá i zbytek scény a následně je možné opět „odzoomovat“.
  • Delší expoziční časy – lze nastavit v nové fotoaplikaci
  • Manuální ostření – pomocí jednoduchého ovladače na displeji
  • Dual Shoot – Telefon zaznamená snímek v plném rozlišení a zároveň zvládne uložit i jeden standardní 5 Mpx
  • Xenovový blesk – lepší osvětlení scény, možnost rychleji zachytit snímek (méně rozmazání)
  • FullHD video a možností 3 násobného zoomu bez ztráty kvality
  • Kvalitní záznam zvuku (vhodné pro koncerty apod.)

Ukázka aplikace ProCam:


Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Lumie 950 a 950 XL měly na trh přijít s podporou propracovaných gest, stylusu, novým Glance Screenem a speciálním pouzdrem

Lumie 950 a 950 XL měly být původně vybaveny celou řadou zajímavých funkcí a příslušenství. Podívejte se na plány Microsoftu, které se nikdy neuskutečnily.

Jindřich Lukeš | články 29 | 05 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17

WhatsApp - Oblíbená komunikační aplikace pro telefon a nově také PC (aktualizováno)

(24.2.): Nová verze s podporou funkce Status (obdoba FB příběhů).// Whatsapp je bezkonkurenční aplikace, pomocí které můžete velice snadno a efektivně komunikovat se svými přáteli a známými.

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím