Nokia dnes v Praze na tiskovém setkání s novináři představila podzimní novinky v podobě Lumie 1320 a 1520. Kompletní specifikace a reálné fotografie obou modelů jsme Vám přinesli již minulý týden během globálním představení na Nokia Worldu v Abu Dhabi. Všechny důležité technické informace naleznete v samostatných článcích: Nokia Lumia 1320 - Oficiální představení a Nokia Lumia 1520 – obří Windows Phone oficiálně představen. Díky možnosti si oba přístroje fyzicky vyzkoušet vám ale nyní můžeme zprostředkovat první praktické poznatky a zkušenosti.
Jednoduše obrovské
Nadpis této kapitoly přesně vystihuje první pocit, který převládne ve chvíli, kdy vezmete jakoukoliv z novinek do ruky. Oba modely disponují uhlopříčkou 6“ a celkovými rozměry se velmi podobají. Praktické rozdíly tak lze najít pouze v designu (tvaru těla). Lumia 1320 má podstatně zaoblenější rohy a záda a reálně se velmi podobá Lumii 625 (recenze). Naopak Lumia 1520 má ostřejší rohy a tvarem svého těla připomíná Lumii 920 (recenze). U obou přístrojů je na první pohled zřejmé, kterou modelovou řadu reprezentují a skvěle do ní zapadaní. Dílenské zpracování je příkladné.
Relativně příjemné držení
Na obou přístrojích mě kromě velikosti zaujala také velmi příjemná tloušťka a hmotnost, které spolu s ještě přijatelnou (při zavření obou očí) šířkou umožní v rámci možností příjemné držení. Toto samozřejmě platí pro větší pánskou ruku. Pokud máte ruce menší, přístroj se vám bude držet samozřejmě podstatně hůře. K dobrému držení přispívá také povrchová úprava. Ta je v případě Lumie 1320 a černé, žluté a bílé varianty Lumie 1520 matná a jemně zdrsněná. Phablet tak nemá tendenci z ruky vyklouzávat (červená 1520 je bohužel lesklá a v ruce trochu klouže).
Horší ovladatelnost
A jak je to s ovladatelností takto velkých přístrojů? Tlačítka jsou typicky umístěna na pravém boku a palcem ruky můžete bez jakýchkoliv komplikací přístroj pohodlně probudit/uspat, což je velké plus. Horší už je to však s tlačítkem hlasitosti, kde s trochu snahy ještě dosáhnete na ztlumení, ale pro přidání už bude třeba přístroj v ruce posunout.
Samostatný odstavec si zaslouží displej, který v podstatě není možné ovládat palcem jedné ruky. Pokud držíte přístroj v pravé ruce tak, abyste mohli pohodlně psát na softwarové klávesnici, není šance ovládat levý roh displeje. Vždy je tak nutné opustit ideální úchop nebo si pomoci druhou rukou. Zcela jiná situace je v režimu na šířku, kde je třeba používat obě ruce. Psaní na klávesnici je velice příjemné a palci je možné ovládat celou plochu displeje.
Praktická využitelnost?
Na internetu se vede poměrně rozsáhlá diskuze o tom, jak budou tato zařízení v praxi využitelná. Přeci jen phablety s Androidem mají systém výrobci uzpůsobený tak, aby jej bylo možné na takto velké uhlopříčce efektivněji používat. I když ani zde to není ideální a např. Samsung se stále snaží slepě používat telefonní rozhraní místo tabletového, které by bylo podstatně praktičtější. Nespornou výhodou jsou však některé aplikace, které v případě Androidu lépe zvládají využívat plochu displeje, jelikož se při jejich vývoji s tímto předem počítalo.
Windows Phone celý tento vývoj teprve čeká. Jednotlivý vývojáři budou muset své aplikace přizpůsobit FullHD displejům a větším uhlopříčkám tak, aby uživatelé mohli efektnivně využívat nové možnosti.
Jak je na to však s operačním systémem, který by již s těmito zařízeními měl počítat? Z dnešní krátkodobé zkušenosti mohu říci, že to není tak špatné, jak jsem očekával (spíše naopak). Objektivně se tak dá říci, že i Windows Phone bude na těchto zařízeních poměrně použitelný.
V praxi se totiž ukazuje, že Microsoft použil stávající rozložení systému a základních aplikací a upravil jejich velikost tak, aby odpovídala větší uhlopříčce, resp. jemnějšímu rozlišení. Jednotlivé prvky na displeji tak nejsou nesmyslně veliké a na první pohled je vše ve správném poměru. Díky těmto úpravám se na displej vejde také více informací. Kromě již dobře známého rozložení dlaždic do tří sloupců je na první pohled zajímavá např. nabídka Start či e-mailový klient, kde vidíte dlouhý a přehledný seznam položek. Podstatně pohodlnější je také práce s Office a o internetovém prohlížeči nemluvě. Velkou výhodu má obrovský displej také při přehrávání videa či prohlížení fotografií.
Cena a dostupnost
Konkrétní informace o cenách a dostupnostech zatím nepadly. Předpokládá se však, že Lumia 1520 by se na českém trhu mohla objevit již v průběhu listopadu. Lumia 1320 až po novém roce (Q1).