Nokia Lumia 1520, 1320 a 520 vs. 128 GB microSDXC karta - Test rychlosti a kompatibility

Prakticky jsme otestovali kompatibilitu a rychlost 128GB MicroSD karty v Lumiích. Konkrétní výsledky a srovnání naleznete v dnešním článku.

Na únorovém MWC se objevila MicroSD karta Sandisk o kapacitě 128GB, v březnu pak informace o možnosti jejího použití v Lumii 1520. Po nedávném zařazení této karty i do nabídky českých obchodů jsem se rozhodl ji vyzkoušet na vlastní kůži. Navíc se má stávající 64GB karta rychle plní a její rychlost také není nejvyšší (vzhledem ke Class 10 slibující zápis min. 10MB/s).

Zlevněné produkty v sekci Paměťové karty

 

V první řadě si připravte více peněz, cena karty totiž přesahuje hranici tří tisíc korun. Za tuto cenu dostanete kromě karty pouze klasický SD adaptér, malá USB3.0 čtečka bohužel chybí. Výrobce slibuje rychlost čtení až 30MB/s a zápis dle specifikací „nižší“, měl by ale dodržet minimální certifikaci Class 10, tzn. 10MB/s. Karta by měla být také vodotěsná a odolná vůči vysokým teplotám, magnetickému poli, nárazu a rentgenovým paprskům.

Karta byla vzhledem k velikosti paměti od výrobce naformátována na souborový systém exFAT, což umožňuje kartu ihned začít naplno využívat. Skutečná velikost karty v je 119,07GB, což je v marketingovém přepočtu na byty dokonce ještě o něco vyšší hodnota, než by se dalo očekávat. Nejen proto jsem ani neřešil nealokovanou oblast na kartě o velikosti 16MB.

Zlevněné produkty v sekci Paměťové karty

 

Po vložení do telefonu se ukázala kapacita 119,05GB, což je jen mírný rozdíl oproti hodnotě prezentované počítačem, navíc se oproti původní 64GB kartě znatelně zvýšila rychlost zápisu z 9,44MB/s na 13,54MB/s.

I testy přes USB3.0 čtečku na PC vyšly výborně. První obrázek je test přes USB2.0, druhý přes USB3.0.

Výsledky v Lumii 1520 byly více než uspokojivé, a tak jsem se rozhodl kartu otestovat i nižších modelech. K tomuto účelu posloužila stále oblíbenější Lumie 1320 jako zástupce střední třídy a Lumia 520 jako zástupce nižší třídy. V obou telefonech karta bez problémů fungovala a dosahovala téměř stejných rychlostí zápisu jako v dříve testované Lumii 1520. (na fotce zleva Lumia 1520, 1320, 520)

Nesmí chybět ještě mála zmínka k použitému systému. Všechna testování probíhala na telefonech se systémem Windows Phone 8.1 Developer Preview. Pokud jsem nahrál zpět systém Windows Phone 8 obsažený ve většině současných zařízeních, byla rychlost zápisu na kartu mnohem nižší. To je si myslím důkaz optimalizace práce s SD kartou avizované s příchodem Windows Phone 8.1.

Dalším důkazem optimalizace mobilního systému jen pro některé karty je to, že původně v telefonu pomalá karta s rychlostí zápisu 9,44MB/s běží přes USB čtečku rychlostí 14,63MB/s, tzn. téměř stejně rychle, jako námi testovaná 128GB karta s rychlostí zápisu 15,75MB/s. Výsledný rozdíl rychlosti je tak vidět pouze v telefonu samotném, což je v tomto případě to nejpodstatnější.

Pokud potřebujete ještě vyšší rychlost a na kapacitě vám nezáleží, můžete se poohlédnout po jiném kousku, pro který je telefon lépe optimalizován. Pro inspiraci přikládáme obrázek s nejlepšími výsledky v aplikaci SD Card Interface. V této aplikaci lze vyhledat výsledky dle typu telefonu a inspirovat se tak pro nákup konkrétního modelu karty. Taky si můžete otestovat vlastní kartu. Aplikaci stahujte zde (WP8/8.1).

V závěru by se dalo očekávat shrnutí, zda se kartu vyplatí koupit. V tomto případě je to ale věc velice subjektivní. Není zase tolik lidí, co tuto kapacitu potřebují. Většina si spíše počká, až cena výrazněji klesne. Pokud kapacitu potřebujete a využijete, např. jako vášnivý fotograf či kameraman, nebo jen musíte mít neustále u sebe svou multimediální sbírku, stojí už karta za zvážení, rychlost by vás omezovat neměla. Určitě ale nelze očekávat brzké výrazné zlevnění, karta zatím nemá ve své kapacitě v českých obchodech konkurenci.

Zlevněné produkty v sekci Paměťové karty

Komentáře (5)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

tom

01 | 07 | 14 21:50
Díky za test. Dobré zjištění, že i nevýkonná Lumia je schopna podobné rychlosti přenosu dat z/na SD kartu jako podstatně výkonnější modely. Asi bych takové výsledky nečekal. 0

Jindřich Lukeš

01 | 07 | 14 18:36
u karet je měření rychlosti hodně komplikované. V první řadě záleží, jak velký soubor se přesouvá, nebo jaká aplikace se k testování používá. Dále je značení karet (class) zavádějící. Uvádí min. rychlost, nikoliv maximální. V praxi tak třeba karta class 6 může být klidne rychlejší než class 10 0

mokashi

01 | 07 | 14 16:25
a mne na 32 GB class 6 ukazuje 17,28.Takze bud je to strasna blbost a nebo je zbytecne kupovat nejaky pomaly smejd za 3000 0

novodd

01 | 07 | 14 16:03
Mám 32 GB kartu class 10 a v aplikácii mi ukázalo rýchlosť 12,22 Mbs. Lumia 620, WP 8.1 0

Jindřich Lukeš

01 | 07 | 14 15:53
Prakticky jsme otestovali kompatibilitu a rychlost 128GB MicroSD karty v Lumiích. Konkrétní výsledky a srovnání naleznete v dnešním článku. http://wmmania.cz/clanky/hardware/nokia-lumia-1520-1320-520-vs-128-gb-microsdxc-karta-test-rychlosti-a-kompatibility/ 0

Mohlo by vás zajímat

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Lumie 950 a 950 XL měly na trh přijít s podporou propracovaných gest, stylusu, novým Glance Screenem a speciálním pouzdrem

Lumie 950 a 950 XL měly být původně vybaveny celou řadou zajímavých funkcí a příslušenství. Podívejte se na plány Microsoftu, které se nikdy neuskutečnily.

Jindřich Lukeš | články 29 | 05 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17

WhatsApp - Oblíbená komunikační aplikace pro telefon a nově také PC (aktualizováno)

(24.2.): Nová verze s podporou funkce Status (obdoba FB příběhů).// Whatsapp je bezkonkurenční aplikace, pomocí které můžete velice snadno a efektivně komunikovat se svými přáteli a známými.

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím