Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nokia Lumia 1520 – nezvyk, na který si rád zvyknu (uživatelské zkušenosti)

V tomto článku naleznete uživatelský pohled a první zkušenosti s Lumií 1520. Jak se používá a jaké jsou její přednosti oproti předchozím modelům?

V úvodu je třeba upozornit, že tento článek není odbornou recenzí Lumie 1520, která zde na WMManii již vyšla a já jí v žádném případě nechci konkurovat. Spíše se jedná o mé první dojmy, poznatky a zkušenosti z používání telefonu, jež se budu snažit v budoucnu také aktualizovat.

Po nedávné zkušenosti s Lumií 1020, která toho kromě vážně neskutečného fotoaparátu nenabízí příliš navíc (stejné rozložení dlaždic, velikost, rozmístění tlačítek, apod.) oproti mé předchozí Lumii 920 (dále jen „žluťásek“), již jsem používal téměř rok, jsem se rozhodl otestovat toto 6“ monstrum

Lumia 1520 je úplně něco jiného, je to takový další level. První pohled na telefon vám v hlavě ihned vyvolá dojem – „sakra, to je ale velké pádlo“ (testováno na lidech ). Jenže když to pádlo člověk vezme do ruky, tak zjistí, že to není zase až takový problém, a to hlavně díky tenké konstrukci telefonu. Jak jsem již psal na Twitteru, teplákový test při venčení psa dopadl úspěšně a tepláky se neporoučely ke kolenům. Do kapsy kalhot si v mém případě telefon vklouzl také bez problémů. Díky jejich hloubce navíc nepřekáží při chůzi, zavazování tkaniček, ani při jízdě v autě.

 

„Nezvyky“:

Tím prvním je, že tlačítka jsou úplně někde jinde, než je člověk zvyklý. Nejedná se pouze o ta hardwarová, ale také o senzorová pod displejem. Zejména ve tmě při aktivovaném spořiči displeje (který vypne jejich podsvícení) začíná to pravé dobrodružství. Říkal jsem si, to je zvláštní, u žluťáska jsem s tím neměl žádný problém a tlačítka svítila i přes zapnutý spořič baterie. Samozřejmě nesvítila ani tam, ale díky lesklým znakům na displeji byla tlačítka identifikovatelná i večer, a tak mi to ani nepřišlo. Tlačítka na boku nejsou vystouplá jako u žluťáska, ale vystupují jen minimálně. Odstup mezi nimi je díky velikosti také větší, a proto jsem ze začátku občas přejížděl palcem po pravém boku telefonu, abych je našel. Na druhou stranu, hlasitost měním minimálně, displej rozsvěcím pomocí poklepání na displej, takže vypínací tlačítko používám pouze k vypnutí displeje a spoušť fotoaparátu je nahmatatelná intuitivně.

Další nezvyk je množství informací, které dokáže hlavní obrazovka telefonu poskytnout. Šel jsem na to od lesa a k levé hraně dával informační dlaždice a k té pravé, kam potřebuji dosáhnout palcem, jsem dával často spouštěné dlaždice. Skoro po týdnu jsem s první nástřelem spokojen a zatím jsem jej neměnil. U žluťáska byl posuv od první řady dlaždic po tu poslední dlouhý jak týden před výplatou, nyní mám díky třetí řadě dlaždic vše důležité dostupné ihned a často používané aplikace po lehkém posunutí. Na to jak velké množství informací dokáže Lumia 1520 poskytnout to vůbec není kontraproduktivní a při vhodném umístění i praktické. Na toto jsem si zvykl hodně rychle.

Pak je tu jeden velice pozitivní nezvyk – výdrž baterie na jedno nabití. Od pondělka byl telefon na nabíječce pouze dvakrát. Hned po prvním dni to vypadalo velice nadějně a druhý den ráno jsem začínal s nějakými 50% kapacity. Večer už bylo jasné, že dva dny pro telefon nejsou problém (úsporný režim se spustil večer kolem 19:00 hodiny). Na noc jsem dal telefon na bezdrátovou nabíječku a další den večer jsem šel spát s tím, že zbývalo 70% kapacity. Druhý den v poledne stále nebyla pokořena 50% hranice. Přitom telefon používám běžným způsobem – ráno RSS a Twitter, které kontroluji několikrát denně, kontrola aktualizací aplikací, Facebook, e-mail (převážně čtení – nastaveno na okamžité doručení), několik desítek sms a několik krátkých hovorů. Sám jsem zvědavý, jak se výdrž bude vyvíjet. Ze začátku měl dobrou výdrž i žluťásek, ale s přibývajícím počtem aplikací a nabíjecích cyklů jsem se dostal na „pouhých“ 16 hodin provozu.

Rozlišení displeje a jeho zobrazovací schopnosti – radost pohledět. Jen je vidět, že tato verze Windows Phone na velké displeje ještě není připravena (někde se místem zbytečně plýtvá). Stejná situace je u aplikací. Už nyní vím, že má oblíbená aplikace Rowi nikdy nebude na toto rozlišení přizpůsobena, neboť vývojář nedávno oznámil ukončení vývoje, za které můžou limity ze strany Twitteru, ale u ostatních lze přizpůsobení očekávat.

Zatím mi příliš nepřeje počasí, a proto jsem neměl možnost pořádně otestovat fotoaparát. Jakmile vysvitne slunce, můžete se těšit na spoustu fotografií, které budu přidávat do veřejné složky na svém OneDrive.

 

Závěr

I přes počáteční nezvyk se s každým uchopením telefonu do ruky situace mění a ovládání se stává jistější. Nedejte tedy na první dojem, když jej někde uvidíte. Vždy je třeba si vzít telefon do ruky a pořádně si jej „osahat“.

 

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

05 | 03 | 14 01:21
V tomto článku naleznete uživatelský pohled a první zkušenosti s Lumií 1520. Jak se používá a jaké jsou její přednosti oproti předchozím modelům? http://wmmania.cz/clanky/obecne/nokia-lumia-1520-nezvyk-na-ktery-si-rad-zvyknu-uzivatelske-zkusenosti/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17