Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nokia Lumia 720 vs. 820 – Podrobné srovnání (praktické zkušenosti)

V tomto článku naleznete velmi detailní porovnání Nokie Lumie 720 a 820 v rozsahu klasické recenze. Zaměříme se nejen na standardní hardwarové parametry, ale také na praktické postřehy a zkušenosti z běžného používání.

V redakci se nám sešli oba zástupci střední třídy z dílny Nokie, které si v následujícím článku velmi podrobně srovnáme a to jak teoreticky, tak i prakticky.

Při pohledu na loňské i letošní portfolio produktů Nokia je možné pozorovat zajímavý úkaz. Nokia totiž poněkud zvláštně kombinuje výbavu jednotlivých zařízení, jejich značení a zejména časové uspořádání (uvolňování na trh). Ve výsledku (když jsou všechna zařízení na trhu) si tak některé modely přímo konkurují, anebo dokonce značením nižší přístroj svou výbavou a zpracováním překonává ten (značením) vyšší. V loňském roce jsme tento rozpor mohli sledovat u Lumie 710 a 610, kdy s velkou slávou byla jako jedno z prvních zařízení uvedena Lumia 710, která však záhy upadla do zapomnění. Zato Lumia 610 (s horším hardwarem, ale podstatně lepším designem a dílenským zpracováním) oslovila řadu zákazníků.

V letošním portfoliu lze nalézt hned dvě dvojice navzájem konkurujících si zařízení. První dvojicí je Lumia 520 a 620 a druhou dvojicí, na kterou se dnes detailně zaměříme Lumia 820 a 720. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že Lumia 820 je nejen číselným označením výše postavená a obsahuje i lepší výbavu oproti mladší kolegyni, ve skutečnosti je souboj velmi vyrovnaný. Zajímavý je také pohled na cenu, kdy papírově vyšší model vzhledem k delší přítomnosti na trhu stojí méně než novější ale papírově slabší konkurence.

Než se pustíme do vlastního porovnání, doporučuji přečíst také samostatné recenze obou modelů, které nabízejí další zajímavé informace a řadu fotografií. V následujícím textu se již zaměříme pouze na ty nejvýraznjší rozdíly.

Recenze: Nokia Lumia 820 - Zrozena pro práci
Recenze: Nokia Lumia 720 – Královna střední třídy?

 

Design, rozměry a hmotnost

Lumia 820: 123.8 x 68.5 x 9.9 mm, 160 g
Lumia 720: 127.9 x 67.5 x 9 mm, 128 g

Hned první oblast, na kterou se zaměříme, nabízí největší kontrast. Ačkoliv při čelním pohledu, zejména na oficiální renderech, vypadají obě zařízení téměř totožně, skutečnost je naprosto odlišná.

Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820

Lumia 820 je přístroj, jemuž se designéři příliš nevěnovali. V podstatě nenabízí žádný výraznější či jakkoliv originální prvek. Klasický obdélníkový tvar s rovnou čelní i zadní stranou (konstantní tloušťkou) doplněnou o pravidelně zaoblené hrany je sice jednoduché a přímočaré řešení, ale v dnešní době nikoho příliš nenadchne. Skutečně zde chybí snaha o jakékoliv inovaci či originalitu.

Naproti tomu Lumia 720 je absolutním opakem. V praxi působí velmi originálně a promyšleně. Díky nesymetricky zaobleným hranám a celkovému tvaru se velmi dobře drží v ruce a zároveň působí ladně a kompaktně. Hrany jsou navíc poměrně úzké a směrem ke středu přístroje se rozšiřují pozvolna, což dává pocit podstatně tenčího zařízení. Reálná tloušťka se však liší jen o 0,9 mm. Celkovou kompaktnost podtrhuje i hmotnost přístroje, která je o 32 g nižší.

Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820

Z textu výše je tedy patrné, že rozdíly v designu jsou zcela zásadní. Jednoznačně v tomto směru vede Lumia 720, která je minimálně o jednu až dvě třídy dále. Ze subjektivního pohledu mohu říci, že tento model je zatím nejhezčí Lumií, kterou Nokia doposud vyrobila. Pokud jste zatím neměli možnost si 720tku reálně vyzkoušet, ale znáte HTC 8X, věřte, že design je velmi podobný. Lumia navíc vše posouvá na další úroveň především díky podstatně lepší ergonomii (zapínací tlačítko na straně, méně ostré hrany).

 

Dílenské zpracování

Lumia 820: Zadní výměnný kryt, plast
Lumia 720: Unibody konstrukce z polykarbonátu

Dílenské zpracování lze hodnotit analogicky s předchozí kapitolou. Je zde však několik rozdílů, nad kterými se na chvíli pozastavíme. Ačkoliv je dílenské zpracování v obou případech perfektní a nelze mu nic vytknout, odlišná je především samotná konstrukce.

Lumia 820 má výměnný zadní kryt, do kterého se vkládá celé tělo přístroje s displejem. Přístroj působí sice pevně a nikde nic nevrže, ale i přesto je na první dotyk zřejmé, že lze oba díly oddělit. Zadní kryt je navíc vyroben ze standardního lesklého a hladkého plastu (s výjimkou černé varianty, která je matná).

Oproti tomu je 720 konstrukčně zcela odlišná. Tělo je totiž řešeno jako unibody (z jednoho kusu) a je vyrobeno z polykarbonátu s matnou povrchovou úpravou. Díky této konstrukci působí přístroj velmi pevně a díky matné povrchové úpravě se také velmi dobře drží (neklouže).

Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820

V případě konstrukčního zpracování nelze jednoznačně učit vítěze. Jako výhodnější se sice na první pohled jeví unibody konstrukce Lumie 720, která je podstatně pevnější. Uživatel ale přichází o možnost jednoduché výměny baterie a především zadního krytu. Pokud se vám tedy přístroj na zadní straně jakkoliv poškodí, nebo vás třeba jen omrzí zvolená barevná varianta, za pár stokorun si pořídíte kryt nový, což u unibody konstrukce není možné. Pro Lumii 820 je navíc možné dokoupit i kryt s podporou bezdrátového nabíjení. U 720 je bezdrátové nabíjení také možné, ale pouze se speciálním nacvakávacím zadním krytem, který přístroj celkově zvětší.

 

Displej

Lumia 820: 4,3“, 800 x 480 bodů, AMOLED, ClearBlack, rovný
Lumia 720: 4,3“, 800 x 480 bodů, IPS, CleaBlack, Corning Gorilla Glass 2, zaoblený

Zcela zásadní rozdíly nalezneme také u displeje. Z pohledu velikosti (4,3“) a rozlišení (800 x 480 bodů) jsou oba modely srovnatelné. Avšak samotný typ displeje je odlišný.

Lumia 820 je vybavena standardním (rovným) AMOLED displejem s ClearBlack technologií a možností ovládání v rukavicích (Super-sensitive touch). Tento displej je dobře známý z předchozích modelů (např. Lumie 900) a není jej třeba nijak zvláštně představovat. Stručně se dá říci – dokonale černá, výrazné (někdy až moc) syté barvy, nepříliš dobré podání bílé (spíše světle šedá) a značné sklony k vypalování (snížení intenzity, po roce první trvalé „otisky“ některých statických grafických prvků).

Lumia 720 je vybavena IPS displejem taktéž s ClearBlack technologií a funkcí Super-sensitive touch. Výsledný obraz je však zcela jiný. IPS displeje se vyznačují především věrným podáním barev, které nejlépe ze všech odpovídají skutečnosti. Bohužel intenzita černé barvy není u těchto displejů nijak závratná a nepomáhá ani ClearBlack technologie. Černá tedy prostě černou není. Naopak potěší podstatně lepší poddání bílé, která je ale v případě Lumie 720 velice jemně nažloutlá. Dalším pozitivem je přítomnost ochranné vrstvy Corning® Gorilla® Glass 2, která nejen zvyšuje odolnost vůči poškození, ale také je možné její zaoblení (obdobně jako u Lumie 920). Po obvodu zaoblený displej nejen podstatně lépe vypadá, ale také se lépe ovládá.

Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820
Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820

Ani v této kapitole nelze určit jednoznačného vítěze. Dle obecných parametrů je na tom lépe IPS displej Lumie 720, který i já osobně preferuji. V praxi totiž raději vyměním černou barvu za reálné zobrazení těch ostatních vč. podstatně lepší bílé. Je však velká skupiny uživatelů, kteří naopak na černou nedají dopustit a intenzivní (někdy nepřirozené) barvy se jim líbí. Díky této intenzitě je možné zajistit i lepší čitelnost na přímém slunci. Vše tedy záleží spíše na osobních preferencích. Nespornou výhodou Lumie 720 je však přítomnost zaobleného displeje s Gorilla Glass.

 

Výkon

Lumia 820: Dual-core 1.5 GHz, 1GB RAM, 8 GB vnitřní paměti, slot na paměťovou kartu
Lumia 720: Dual-core 1 GHz, 512 MB RAM, 8GB vnitřní paměti, slot na paměťovou kartu

Zcela zásadní rozdíl přichází v hardwarové výbavě, která určuje výkon celého zařízení. Lumia 820 je typickým zařízením vyšší třídy (i když aktuální cena výrazně klesla), které je vybaveno špičkovým hardwarem. V tomto případě srovnatelným s top modelem v podobě Lumie 920. Z pohledu výkonu tedy nenarazíte na žádný zásadní problém, vše bude bleskurychlé a spustíte jakoukoliv aplikaci, či hru.

V případě Lumie 720 to s výkonem již tak dobré není. Ačkoliv na první pohled působí tento model velmi luxusním dojmem, hardwarová výbava je spíše podprůměrná. Dokonce by se dalo říci low-endová, jelikož je srovnatelná s Lumií 520 a 620. Této zvláštní kombinaci zpracování a hardwaru jsme se podrobně věnovali v samostatné recenzi Lumie 720. Díky výborné optimalizaci operačního systému ale v praxi nijak zásadní problémy nepocítíte. Celková odezva je sice pomalejší a v některých případech si i chvilku počkáte, než přístroj např. pustí některou aplikaci, ale i přesto je vše relativně plynulé a především spolehlivé. Jediným skutečně reálným omezením je velikost operační paměti. 512 MB RAM totiž nestačí na spuštění některých náročných her. Zatím jich není mnoho, ale pár se jich najít dá. Na aplikace se toto omezení zatím nijak nevztahuje.

Pokud obě zařízení navzájem porovnáme v oblasti výkonu, jasným vítězem je Lumia 820. Rychlost a odezva systému je výrazně vyšší a díky dostatečné operační paměti spustíte i ty nejnáročnější hry.

Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820

 

Výdrž

Lumia 820: 1650 mAh
Lumia 720: 2000 mAh

Další výraznější rozdíl lze pozorovat ve výdrži obou přístrojů. V této oblasti Lumia 720 těží z horšího (méně náročného) hardwaru a o necelou čtvrtinu větší baterie. Celková výdrž je tak v reálných podmínkách o cca. 30% vyšší.

Nokia Lumia 720 vs. 820 Nokia Lumia 720 vs. 820

Fotoaparát

Lumia 820:
Hlavní fotoaparát: 8.7 MPx (Carl Zeiss), f/2.2, autofocus, duální LED dioda, video 1080p (Full HD, 1920 x 1080)
Přední kamera: 640 x 480 bodů, f/2.4
Lumia 720:
Hlavní fotoaparát: 6.7 MPx (Carl Zeiss), f/1.9, autofocus, LED dioda, video 720p (HD, 1280 x 720)
Přední kamera: 1280 x 960 bodů, F/2.4

V oblasti fotoaparátu jsou papírové parametry velmi odlišné. Praktické výsledky, však tak jednoznačné nejsou. Lumia 720 má sice menší rozlišení, ale to jak jistě víte, není tím nejdůležitějším parametrem (spíše naopak). Výhodou ovšem je fyzicky větší snímač, který spolu s lepší světelností objektivu zajišťuje lepší fotografie při nízké hladině osvětlení. Naopak snímky ve dne o něco lépe zachycuje Lumia 820, jejíž fotky jsou barevně vyváženější. Obecně je však možné říci, že oba modely fotí poměrně slušně.

Rozdíly je možné najít také u videa. Lumia 720 kvůli méně výkonnému hardwaru neumožňuje natáčení ve FullHD rozlišení. K dispozici je pouze klasické HD.

Přesně naopak je tomu u přední kamerky, která v případě Lumie 720 nabízí velmi příjemné HD rozlišení (1280 x 720 bodů). Lumia 820 disponuje rozlišením pouze 640 x 480 bodů.

Tato kategorie je opět vyrovnaná. Lumia 820 fotí lépe ve dne a nabízí FullHD video. Naopak Lumia 720 vyniká při focení za horšího světla a nabízí lepší přední kameru.


Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 720

Softwarová výbava

Jelikož jsou obě zařízení od Nokie a obsahují stejnou verzi operačního systému, dalo by se čekat, že i celková softwarová výbava a funkčnost bude totožná. Bohužel Lumia 720 se stejně jako Lumia 520 od ostatních modelů Nokie mírně liší. Tato odlišnost je skryta v navigační aplikaci Nokia Drive, která obsahuje pouze mapy České republiky a Slovenska. Abych byl úplně přesný, do telefonu je možné stáhnout jakoukoliv mapu a používat ji v mapových aplikacích, v případě automobilové navigace je však k dispozici pouze licence na CZ a SK.

 

Cena

Kde koupit Nokia Lumia 820?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Kde koupit Nokia Lumia 720?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

 

 

 

 

Vývoj cen a jejich vzájemné porovnání je v případě těchto modelů poměrně zajímavé. Lumia 820 byla totiž představena a uvedena na trh jako jeden z prvních WP8 přístrojů již před téměř půl rokem. Lumia 720 je naopak posledním přírůstkem do rodiny Nokia Lumia, který se prodává pouze 2 měsíce. Vzhledem k výraznému poklesu cen, který se nyní u starších Windows Phone zařízení projevuje, lze 820tku zakoupit podstatně levněji než 720tku. I když modelové řady jednotlivých přístrojů naznačují spíše opak. V následujících měsících je možné očekávat pokles ceny i u Lumie 720, domnívám se však, že nebude tak razantní.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 820 poskytuje server Heureka.cz

Graf ceny produktu NOKIA Lumia 720 poskytuje server Heureka.cz

 

Závěr

Na konci každého porovnání se sluší uvést celkový verdikt, který určí, jaké zařízení je lepší a doporučí jeho koupi. V tomto případě však závěr není vůbec jednoznačný, jelikož každé zařízení svému majiteli nabídne trochu něco jiného. Obecně by se dalo říci, že pokud je pro vás důležitý design a výdrž přístroje a nevadí vám trochu pomalejší odezva systému (a vyšší cena), Lumia 720 bude tou správnou volbou. Naopak ale, pokud je pro vás prioritou rychlost a funkčnost telefonu a design nehraje až tak zásadní roli, doporučím spíše Lumii 820.

Pokud však stále nejste rozhodnuti, doporučuji postupně ještě jednou pročíst všechny kapitoly tohoto srovnání a u každé si určit, jak důležité jsou jednotlivé výhody a nevýhody obou modelů. Každý totiž přikládá důležitost trochu jiným parametrům, které nelze objektivně zhodnotit.


Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

10 | 06 | 13 10:10
1) Předpokládám, že nároky porostou. To že se některé tituly podařilo optimalizovat nemusí být směrodatné...Je to ale otázka budoucího vývoje. Pravdu můžeme mít oba, ale doufám, že to půjde směrem, který popisuješ. 2) Velikost čipu L720 je uvedena v oficiálních specifikacích. Oficiální informaci o velikosti čipu L820 se mi nepodařilo dohledat. Neoficiální informace říkají, že je menší. I kdyby byly případně stejné (nepředpokládám) vidím vzhledem k rozlišení výhodnější řešení u L720. 3) Ano je to beta, ale zatím je to tak, jak to je...Kdy se to změní, to je ve hvězdách. Zakoupit aktualizaci na neomezenou zatím také nelze...Spekulovat o tom, coby kdyby není asi úplně relevantní. 0

JoJ

10 | 06 | 13 09:14
Dobré srovnání, jen tři připomínky: 1) 512MB, není omezení, a nesouhlas že "zatím" jen málo her nefunguje. Skutečnost je opačná, "ještě" pár her nefunguje, ale situace se lepší, např Asphalt7 již funguje, podobně tak hry na Unity3D enginu, která je zatím v betě, bylo od Unity potvrzeno, že finální verze pojede na 512MB. Obecně platí (nebo je tak minimálně MS zamýšleno), že pro hry optimalizované pro HD displaye bude potřeba 1GB, pro WVGA bude stačit 512MB. Taky platí že všechny WP8 telefony s WVGA mají 512MB, s HD mají 1GB (Lumia 820 je výjimka potvrzující pravidlo). A dodejme, že většina WP8 telefonů je právě s WVGA a 512MB. 2) Nejsem si jistý, že 720 má větší čip, optika je světelnější, ale o čipu se nikde moc nepíše, neoficiálně jsem někde dokonce zahlédl, že je menší. 3) navigace bude omezenější, ale zatím není finálně rozhodnuto jak, jedná se o beta verzi, navíc by měla být dostupná zpoplatněná aktualizace na neomezenou navigaci. 0

Jindřich Lukeš

10 | 06 | 13 01:40
V tomto článku naleznete velmi detailní porovnání Nokie Lumie 720 a 820 v rozsahu klasické recenze. Zaměříme se nejen na standardní hardwarové parametry, ale také na praktické postřehy a zkušenosti z běžného používání. http://wmmania.cz/clanky/recenze/nokia-lumia-720-vs-820-podrobne-srovnani/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17