Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nokia Lumia 800 - Skutečně objektivní první pohled

Nejvíce diskutovaným a mediálně zmiňovaným chytrým přístrojem současnosti je Nokia Lumia 800. Cílem tohoto článku je nezaujaté zhodnocení základních kladů a záporů tohoto modelu. Důraz byl kladen zejména na objektivitu, které se Lumii 800 na českém internetu dostává jen velice málo.

O Nokii Lumii 800 toho na českém internetu bylo napsáno již mnoho. Díky promyšlené reklamní kampani Nokie ví o nových modelech s Windows Phone 7 snad každý. První česky psané informace pocházejí od nadšenců, kteří si telefon zakoupili v zahraničí, druhá vlna přišla v podobě vybraných blogerů, kteří týden před oficiálním prodejem v ČR dostali Lumie na testovaní. Třetí vlnu pak tvoří specializované weby, které tetefony testují a také obyčejní uživatelé, kteří si nové modely zakoupily. Z marketingového pohledu se zdá, že se jednalo ze strany Nokie o geniální tah. Ovšem pro úplně běžného uživatele a potencionálního majitele Lumie vznikla celkem chaotická situace. Praktické zkušenosti a hodnocení  totiž pocházejí v mnoha případech od zcela neobjektivních autorů, kteří nejen že míchají výhody a nevýhody samotného zařízení s funkcemi operačního systému, ale mnozí viděli Windows Phone 7 možná poprvé. Do tohoto "mediálního zmatku" až v posledních několika dnech vstoupily některé seriózní servery, které se sice snaží nabízet objektivní informace, ty ale v podstatě zanikají. Pro Nokii je rozhodně pozitivní, že se o Lumiích mluví (a dobře se prodávají), jelikož ohlasy jsou ve směs pozitivní. Nové modely však začínají vypadat "bezchybně" (kritika je často neprávem odsuzována) a nový uživatelé jsou často překvapeni, jaký to přístroj si vlastně koupili. Tímto se samozřejmě nesnažím říci, že by nové modely byly špatné (je tomu přesně naopak), ale rozhodně nejsou bezchybné.

Nokia Lumia 800Nokia Lumia 800Nokia Lumia 800

V tomto článku se pokusím stručně a objektivně zmínit všechny klady a zápory, které Lumia 800 má, a to zejména z pohledu uživatele, který již má s Windows Phone 7 řadu zkušeností. Podrobně se jednotlivým bodům budeme věnovat v samostatné recenzi zařízení

Některé níže uváděné vlastnosti jsou spíše maličkosti a pro někoho snad i naprosto nepodstatné skutečnosti, ovšem je třeba je rozhodně zmínit. Naopak se zde objevuje i celá řada závažných nedostatků. K jednotlivým bodům je však třeba přistupovat objektivně. Pro příklad uvedu možnost výměny baterie. Někdo se bez náhradní baterie prostě neobejde, a někomu to naopak vůbec nevadí. Níže uváděné informace vychází zatím z krátkodobých zkušeností. Často diskutované problémy týkající se např. nižší výdrže baterie budou zohledněny až v samostatné recenzi. Hodnocení se týká záměrně pouze samotného přístroje a doplňkového softwaru, který je prací samotné Nokie. Není zde zahrnut samotný operační systém Windows Phone 7.5 Mango, který již má samostatnou recenzi: Podrobná recenze Windows Phone 7.5 Mango - Nejlepší systém současnosti?.

Nokia Lumia 800

Nevýhody:

Malý displej
Velikost displeje je spíše záležitost preferencí. Někdo raději větší displeje, protože se na nich lépe píše, jiní zase preferují menší, kvůli lepší ovladatelnosti a rozměrům přístroje.

PenTile metrix (pixelová matice displeje)
Způsob uspořádání pixelů displeje způsobuje "hrubší hrany" barevných prvků, efekt nedostatečného vyhlazení textu, či jakýsi "barevný šum" na kontrastních hranách (výazně viditelný při používání tmavého pozadí). U takto malého displeje s dostatečným rozlišení nejsou nevýhody této matice zásadní, avšak je možné si jich z běžné pozorovací vzdálenosti všimnout. Blíže je tento problém popsán v článku: Velký test displejů: SLCD vs. SAMOLED, aneb barvy nejsou všechno, kde si displej Nokie (AMOLED s funkcí ClearBlack) můžeme dosadit místo SAMOLED.

Pevná baterie
Řada uživatelů baterii ve svém přístroji nikdy nevyměnila, a tento bod proto bude naprosto nepodstatný. Na druhou staru existují také uživatelé (a není jich málo), kteří své zařízení během dne intenzivně používají a jsou schopni jen do večera minimálně 2x vybít. V případě, že nejsou v blízkosti elektrické zásuvky, jsou s Lumií 800 v podstatě "nahraní". A nemusí se jednat pouze o takto extrémní případ, stačí jen častěji cestovat autobusem či vlakem, nebo vyrazit na víkend do přírody. V těchto případech je náhradní baterie naprostou nutností.

Umístění USB konektoru a krytka
Umístění USB konektoru na horní hranu přístroje je přímo nešťastné. Při běžném používání to v podstatě ničemu nevadí, ale v případě, že potřebujete použít telefon jako navigaci v autě, čemuž Nokie přímo vybízí dodávaným softwarem, tvrdě narazíte. Většina dnešních držáků na sklo s volným kabelem od nabíječky je v podstatě nepoužitelná. Existuje sice pár výjimek, za ty si ale samozřejmě připlatíte. Druhou dosti spornou záležitostí je krytka USB konektoru. Ta sice dotváří povedený design přístroje a chrání USB před prachem, její řešení je však trochu nepraktické, a je jen otázkou času, než ji uživatel ulomí.

Vysoká cena
Ať už hodnotíme Nokii po designové stránce jakkoliv, z hlediska hardwarových paremetrů stále patří do střední třídy. Této třídě však zásadně neodpovídá cena. Přímou konkurencí Lumie 800 je Samsung Omnia W, který stojí téměř polovinu. Je tedy otázkou, zda-li se takovýto příplatek za zpracování a design vyplatí.

MicroSIM
U jednoznačně originálního telefonu s originálním operačním systémem je tak trochu zarážející použití MicroSIM, kterou v podstatě používá jen iPhone. Že by se Nokie snažila usnadnit uživatelům iPhone přechod k Lumii? Těžko říci, každopádně pro běžného uživatele je to spíše komplikace. Naštěstí jsou operátoři vstřícní a klasickou SIM Vám za MikroSIM vymění na počkání.

Chybějící přední kamera
Osobně jsem uživatel, který přední kameru použije asi tak jednou za rok, jelikož praktikovat videohovory na 3G síti s omezeným FUP není zrovna šťastné, a když už jsem v pokrytí Wi-Fi, tak mám u sebe i PC. Každopádně konkurence přední kameru nabízí u všech nových modelů. Nehledě na to, že s příchodem Skypu na WP7 (snad brzy) by se mohlo jednat o konkurenční nevýhodu.

Další maličkosti
Neladící barva krytu a dlaždic na úvodní obrazovce - Pokud si pořídíte černou variantu Lumie, tento "problém" se Vás netýká. S černou můžete sladit jakoukoliv další systémovou barvu. U barevných variant to tak jednoduché úplně není. V případě jakéhokoliv jiného přístroje bych tuto skutečnost nikdy nezmínil, ale v případě Lumie 800, za jejíž design si musíte výrazně připlatit, si to neodpustím. Barevné varianty jsou totiž CYAN (modro - tyrkysová) a MAGENTA (růžovo-fialová). Windows Phone 7 však žádný podobný odstín dlaždic nenabízí. V praxi tak telefon nebude nikdy možné barevně sladit, což by pro budoucí uživatele potrpící si na designu, mohlo být trochu nepříjemné.
Ostrá boční tlačítka - Tlačítka na pravé straně přístroje mají poměrně ostré hrany, což ovládání v podstatě nevadí. Problému si všimnete ve chvíli, kdy telefon budete chtít vytáhnout z úzké kapsy.
Stříbrná oblast v okolí fotoaparátu - Tato oblast je sice designově velice efektní, ovšem zpracování není příliš dobré a po čase se snadno poškrábe.

 

Výhody

Originální a neotřelý design
Ať už se Vám Lumia 800 libí, či nikoliv, musíte uznat, že Nokia předvedla něco, co nemá v současné době na poli chytrých telefonů obdoby. Většina výrobců vyrábí pěkné, ale poměrně nudné "krabičky", které jsou všechny velice podobné. Lumia 800 však přichází s něčím novým a neokoukaným. Doposud nikdo nepředstavil chytrý telefon s takto výrazným designem a barevným zpracováním. Když Lumii 800 vytáhnete kdekoliv z kapsy, kolemjdoucí si jí jistě všimnou. Nokia tak ukázala lidem, že chytrý telefon nemusí být vždy černá nebo stříbrná krabička a za to si zaslouží uznání. Velkou pochvalu si také zaslouží 3 barevné varianty. Telefon je vhodný jak pro uživatele, kteří se rádi "ztratí v davu" (black), tak i pro jedince, kteří se rádi odlišuji (cyan). Nezapomnělo se však ani na ženy (magenta).

Materiál přístroje - polykarbonát
Lumia 800 je vyrobena z tzv. polykarbonátu. Jedná se o plast, který má homogenní vlastnosti, což znamená, že jeho barva je stejná na povrchu i pod ním. Pokud tedy zařízení poškrábete, škrábance sice budou vidět, ale barva zůstane stále stejná. Ovšem až čas ukáže, jak je tento materiál odolný při běžném používání. Na dotek je však polykarbonát velice příjemný a telefon v ruce neklouže. Osobně preferuji tělo přístroje z kovu, ovšem polykarbonát má rozhodně něco do sebe.

Tvar a perfektní dílenské zpracování
Tvar přístroje považuji za velmi zdařilý a to nejen z pohledu designu, ale zejména z pohledu ovladatelnosti (zařízení se velice dobře drží v ruce). Pochvalu si také zaslouží dílenské zpracování, které je na velmi vysoké úrovni a díky monolitickému tělu přístroje nikde nic nevrže (alespoň zatím).

Gorilla glass
Technologie Gorilla glass zajišťuje větší odolnost displeje proti tlaku a poškrábání. Nedá se říci, že by byl displej nerozbitný, či nepoškrábatelný, v praxi však vydrží podstatně více než ten obyčejný.

Doplňkový software
Nokia se rozhodla, že uživatelům Windows Phone zařízení nabídne podobný software, který mají uživatelé Symbianu. V praxi se tak můžeme ve výbavě setkat s dvěmi stěžejními aplikacemi, které ve své podstatě nemají konkurenci (mezi aplikacemi zdarma od výrobců zařízení). První aplikací jsou velice slušně zpracované Nokia Mapy, které zcela zásadně v systému nahrazují Bing mapy (ČR nepoužitelné). Druhou podstatně významnější aplikací je Nokia Drive (Nokia Autem), což je v podstatě "plnohodnotná" automobilová navigace. V současné verzi má však ještě řadu celkem zásadních nedostatků (chybí čas příjezdu do cíle, možnost vyhnout se placeným úsekům a hlavně vyhledání trasy bez internetového připojení). Více se dozvíte v samostatné recenzi aplikace. Nokia však přislíbila, že v následujících verzích budou nedostatky odstraněny.

Další maličkosti
Ochranné pouzdro - Součástí balení Lumie 800 je i barevné pryžové pouzdro. Přidání takovéhoto příslušenství není ani u elitních modelů ostatních výrobců standardem, i když náklady jsou zanedbatelné.

 

Závěr

Na závěr uvedu ještě jednu (i když ne zcela objektivní) vlastnost. Lumia 800 je velice návyková. Každým dnem se stále lépe a lépe používá a ostatní zařízení v její konkurenci "blednou". Ačkoliv je cena přístroje poměrně vysoká, Nokii se povedlo dát přístroji vysokou přidanou hodnotu, kterou konkurence nenabízí, a to nejen z pohledu designu, ale také softwaru. To, zda si Lumii 800 pořídit a zda překoná i konkurenci (např. HTC Titan), si nechám až do samostatné recenze. Na základě výše zmíněných skutečností je však již nyní možné se zcela objektivně rozhodnout, zda právě tento model bude pro Vás ten pravý.

Komentáře (73)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

555dawer555

27 | 05 | 12 22:14
Lumia 800, českej původ.. Hardreset se mi dělat opravdu nechce, ikdyž to občas pomuže..ale jen kvůli tomuhle problémku ho dělat nebudu. Ještě zkusim pohrát s nastavením v Live účtu a přidat FB přes webový rozhraní na PC. Přestane to dělat, kdy zrušim to propojení v telefonu. Uvidim co to udělá když to propojim přes web na kompu, jinak to vidim na IM+ 0

Jindřich Lukeš

27 | 05 | 12 21:06
jaké máš zařízení? zkoušel si to hned po hardresetu? bez dalsích aplikací v telefonu? 0

555dawer555

27 | 05 | 12 21:00
mam nepříjemnej problém, snad někdo poradí: Pokaždý když si propojim Windows Live účet s Facebookem abych mohl používat ve zprávách v telefonu Facebook Chat, tak se mi začnou sami od sebe odesílat nesmyslný zprávy většině mých přátel.. Je možný, že to je otázka nastavení Live účtu, ale nikde jsem to nenašel. 0

htcjirka

22 | 04 | 12 16:53
Ano,Nokiacka navigace uz jde konecne pouzivat plne offline.. 0

Vitezslav2

22 | 04 | 12 16:39
Takže něco jako iTunes pro iPhone. Ještě jeden dotaz,Jde navigace používat offline? 0

htcjirka

22 | 04 | 12 16:35
1.Temer te format nezajima,filmy pridavas pres Zune,jeli to format,ktery WP nepodporuje,Zune jej prevede do formatu prehratelneho WP 2.Ano,Amazon Kondle,Freda a jine.. 3.Ne 4.Pres Zune - Hudba,Filmy,Fotky jinak ostatni soubory email,virtualni uloziste Skydrive.. 0

Vitezslav2

22 | 04 | 12 12:58
Chtěl bych poprosit uživatele NOKIA Lumia 800 o pár informací ohledně tohoto telefonu. 1. Dají se na Lumii přehrávat filmy v AVI formátu? 2.je nějaká čtečka eknih? 3.jak je to s BT,dají se přez něj posílat soubory? 4.slyšel jsem,že k PC se Lumia nepřipojuje jako disk,jak se do ní dají nahrát soubory? Díky za tyto informace. 0

htcjirka

22 | 02 | 12 19:45
Souhlas,Lumia se rozhodne neda zaradit do segmentu high-end ani s primhourenim oci.. 0

Jindřich Lukeš

20 | 02 | 12 23:24
"Přímou konkurencí Lumie 800 je Samsung Omnia W, který stojí téměř polovinu." Samsung Omnia W je prístroj, ktorý som si chcel kúpiť. Nie. Naozaj nie kvôli prednej kamere. Je to veľmi dobrý prístroj, ale u WP je to low end a je to konkurent skôr pre Lumiu 710, oproti ktorej má výhodu vo veľkosti a v displeji. U mňa zavážilo a rozhodol som sa pre Nokiu pre nasledovné veci: - Kvalitnejšie sklo (zatiaľ nemám ani fóliu ani mikroškrabančeky). - ClearBlack (neviem o tom, že by Omnia W mala clear black, ale môžem sa míliť). - Nokia Drive (hoci som očakával viac, toto tiež pridalo k rozhodovaniu, snáď Nokia pridá možnosť nastavení, offline vyhľadávanie atď.... alebo snáď prijde iGo ) - Nokia Apps (EA a partnerstvo s MS - ja totiž očakávam úzku spoluprácu MS a Nokie ba dokonca možno i odkúpenie) - Foťák (áno, na Nokii nie je úžasný, ale keď som videl foto z iPhone 4S a SGS + má prísť oprava foťáka na Lumii, tak toto nie len že bol istý faktor pri rozhodovaní, ale stále aj je) - Konštrukcia Lumie 800 a Samsungu Omnie W je niekde inde Nevymenoval som všetky rozdiely. Samsung má výhodu hádam len v tom, že má prednú kameru. Veci, ktoré som vymenoval robia z Nokie v súčasnosti medzi WP mobilmi jednoznačne exkluzivitu, ktorú zatiaľ nemá žiaden iný výrobca a preto som sa rozhodol tak ako som sa rozohodol a preto sa mi zdá tvrdenie, že Omina W je priamym konkurentom pre Lumiu 800 trocha smiešne. Omnia W je bezpochyby skvelý telefón a je hlavne cenovo dostupnejší, ale jeho trieda je na úrovni Mozarta a Lumie 710. Ať se ti to líbí nebo ne, Nokia Lumia 800 je střední třída a přímou konkurencí je HTC Radar, Samsung Omnia W a s trochou představivosti i Lumia 710. Čistě technicky se Lumia 800 od Omnie W liší jen vetší vnitřní pamětí a absencí přední kamery. Zpracovaní, design ani cena nemění třídu zařízení ani jeho konkurenci. A jen drobná poznámka. Omnia W ma SAMOLED displej což je v podstatě totéž co AMOLED s ClearBlack. 0

Jindřich Lukeš

20 | 02 | 12 23:20
Chápu, že jde o techniku a ne o češtinu, ale u článků pocházejících z redakce, prosím o jazykovou korekturu. Nejdem češtinář par excellence, ale hrubky v y/i mi vadí. Prosím o kontrolu článků řed jejich zveřejněním; nesnižujte se na úroveň rádobyzprávařských webů. "první testované kusy se k nám do redakce !?! dostali !?! s časovým odstupem". Chybka opravena, díky za upozornění. 0

silent64sk

20 | 02 | 12 14:58
Preto, pretože je okolo neho vedená masívna reklamná kampaň a je to pokus Nokie o návrat na výslnie. Telefón je neobyčajný najmä svojím originálnym dizajnom. Veľkú pridanú hodnotu tvoria aj aplikácie Nokia Maps a najmä Nokia Drive, ktorá nahradí nutnosť kúpy drahej navigácie. 0

Edye

20 | 02 | 12 14:13
nevím proč se o tomto mobilu tak mluví, mě příjde předražený a úplně normální ale recenze pěkná 0

jakaspar

20 | 02 | 12 12:04
Nejdem - Nejsem. Stisk "Enter" zprávu odeslal před kontrolou... 0

jakaspar

20 | 02 | 12 12:02
Chápu, že jde o techniku a ne o češtinu, ale u článků pocházejících z redakce, prosím o jazykovou korekturu. Nejdem češtinář par excellence, ale hrubky v y/i mi vadí. Prosím o kontrolu článků řed jejich zveřejněním; nesnižujte se na úroveň rádobyzprávařských webů. "první testované kusy se k nám do redakce !?! dostali !?! s časovým odstupem". 0

silent64sk

20 | 02 | 12 11:34
Veľmi pekná recenzia Jindra, ostatne ako vždy. Musím jednoznačne pochváliť. Reálne, triezve a objektívne zhodnotenie negatív aj pozitív. 0

marek.janac

20 | 02 | 12 10:52
"Přímou konkurencí Lumie 800 je Samsung Omnia W, který stojí téměř polovinu." Samsung Omnia W je prístroj, ktorý som si chcel kúpiť. Nie. Naozaj nie kvôli prednej kamere. Je to veľmi dobrý prístroj, ale u WP je to low end a je to konkurent skôr pre Lumiu 710, oproti ktorej má výhodu vo veľkosti a v displeji. U mňa zavážilo a rozhodol som sa pre Nokiu pre nasledovné veci: - Kvalitnejšie sklo (zatiaľ nemám ani fóliu ani mikroškrabančeky). - ClearBlack (neviem o tom, že by Omnia W mala clear black, ale môžem sa míliť). - Nokia Drive (hoci som očakával viac, toto tiež pridalo k rozhodovaniu, snáď Nokia pridá možnosť nastavení, offline vyhľadávanie atď.... alebo snáď prijde iGo ) - Nokia Apps (EA a partnerstvo s MS - ja totiž očakávam úzku spoluprácu MS a Nokie ba dokonca možno i odkúpenie) - Foťák (áno, na Nokii nie je úžasný, ale keď som videl foto z iPhone 4S a SGS + má prísť oprava foťáka na Lumii, tak toto nie len že bol istý faktor pri rozhodovaní, ale stále aj je) - Konštrukcia Lumie 800 a Samsungu Omnie W je niekde inde Nevymenoval som všetky rozdiely. Samsung má výhodu hádam len v tom, že má prednú kameru. Veci, ktoré som vymenoval robia z Nokie v súčasnosti medzi WP mobilmi jednoznačne exkluzivitu, ktorú zatiaľ nemá žiaden iný výrobca a preto som sa rozhodol tak ako som sa rozohodol a preto sa mi zdá tvrdenie, že Omina W je priamym konkurentom pre Lumiu 800 trocha smiešne. Omnia W je bezpochyby skvelý telefón a je hlavne cenovo dostupnejší, ale jeho trieda je na úrovni Mozarta a Lumie 710. 0

htcjirka

19 | 02 | 12 21:35
Je to zakulacene..nic neprakazi,o nic nezadrhava.. 0

Jindřich Lukeš

17 | 02 | 12 22:40
v servisním menu... Vytoč  ##634# 0

Grafic

16 | 02 | 12 23:43
Mám t-mobile a update mi tedy včery ani dnes telefon nenabídnul. Mám OS 7.10.8107.79 a firmware 1600.2483.8107.11501, asi je už novější, co? Hold operátoři asi mají drobet zpoždění:/ A čím měříte tu baterku? Díky:) 0

Jindřich Lukeš

16 | 02 | 12 19:12
řešit by měl zejména baterii (konečně se korektně nabíjí), další změny nepozoruji. 0

XwaveW

15 | 02 | 12 23:32
Dnes mi prebehol update na nokiu, vie niekto co prinasa nove alebo co vylepsuje ? 0

AKlimes

15 | 02 | 12 08:49
Na marketu je mraky ofiko Dialerů Měl jsem KrutoDialer teď jedu na SmartDialu - je o něco pomalejší, ale víc funkcí 0

Jindřich Lukeš

14 | 02 | 12 20:35
QWERTY za QWERTZ se zachováním češtiny nezaměníš. 0

Grafic

14 | 02 | 12 17:22
Tak už jí mám! Nefunkčnost firemníh Exchange účtu vyřešena manuální instalací certifikátu. Nic méně Android, iOS ani symbiam s tím nikdy problém neměly. - Potřeboval bych radu, jak tam dostat českou QWERTY klávesnici (jsem na to prostě zvyklej, QWERTZ mi nevyhovuje, ale potřebuju i český znaky). Jinak prostředí telefonu je fakt hezký, ale při přechodu z androida si stále zvykám ne nedostatečné možnosti nastavení:/ Odemčení zatím asi možné není, ale pár úprav to fakt potřebuje (např. Smart Dialer). Díky za rady, bude jich určitě víc, jak se začnu se systémem postupně zžívat:) Zatím rozporuplný pocity 0

Grafic

12 | 02 | 12 14:06
8) Nemožnost přiložit k mailu jiné soubory než obrázky je dáno omezením systému, který nedovoluje přístup k filesystému. Což je vlastně základem systému a ta nejlepší "blbovzdorná" uprava V pondělí mi dorazí 800ka, z těch záporů mi asi vadí nejvíc tohle. Jak je to s tím horký? Přeci pro práci potřebuju odesílat i jiný typy souborů (pdf, doc, xls). Počítám, že ty soubory budu mít na skydrive, případně si nastavím VPNku k firemnímu serveru - v přístupu k těmto souborům a jednoduché vložení do mailu by neměl být problém, ne? Pochopil jsem to tak, že WP omezují přístup jen do filesystemu telefonu... Dík za odpověď 0

AKlimes

10 | 02 | 12 09:08
No právě /jsme trochu OT/ HD7 je skoro HD2, ale i věkem. Titan je plachta .... Asi to bude Radar. 0

Jindřich Lukeš

09 | 02 | 12 21:12
Velikost a kvalitu HD2 ti přinese HTC HD7 nebo HTC Titan (trochu větší) 0

AKlimes

09 | 02 | 12 16:05
Jsem vlastníkem HTC HD2 aktuálně WP7. Jsem člověkem, který u nás rozhoduje, nebo spolurozhoduje o tom, jakými telefony budou lidi ve firmě volat. WP7 je jasná volba, nemám zájem o hračičkování v době, kterou platím. Takže jsme koupili Radara, který koloval, dostala jej žena. Zkousla jej, je více méně spokojená, její výtky směřují k občas nefunkčnímu WhatsApp, a dále k jejím vlastním prstům /psaní SMS/. Řešil jsem, zda nasadit kombo Radar + Lumia 800, co se komu líbí, + potřeba navigace. Už to neřeším. Byl jsem se podívat na Nokii. Na fotkách dobrý. Ale pocitově - TAK LACINÝ KUS PLASTU ..... Uznávám, že to je subjektivní. Furt jsem hledal, čím zdůvodnit nákup dražších Nokií /navigace, styl .../. Už nemusím, u nás v kanceláři Nokia nebude. Radare drahý, přijmi mou omluvu za to, že jsem o Tobě pochyboval. 8GB stačí, stejně by si tak tahali akorát porno ........ Kéž by někdo dělal telefon velikosti a kvality HD2 s WP7, ta portace je vždycky jen náhražka ........ 0

vit100

08 | 02 | 12 20:16
Nokia má lepší foťák, více vnitřní paměti, prémiové aplikace (mapy a navigaci), rychlejší procesor (zejména rychlejší spouštení některých aplikací) a hlavně design a zpracování. Systém je v podstatě totožný, u Mozarta máš navíc možnost odemčení a nahrání neoficiálních ROM dík za objektivní info. Pro mne je to jednoduche rozreseni vnitřni pamět mam 16gb a kdyby nahodou tak u htc neni problem zvetsit, s aplikacema asi vime jak to je..., to rychlejsi spousteni by se nekdy hodilo ale to asi preziju, na desing moc nejsem ale je pravda ze je hezka. to znamena ze dokud mozart pojede zustane teda uvidime co ukazou ty nove phone 8 0

Robert Mašinda

08 | 02 | 12 18:08
Zadna ostra hrana me natlaci. Krytka je des, ale v klidu pripojim nabijecku i v noci. Ale v aute pri nabijeni mi krytka vylozene vadi. R. 0

Jindřich Lukeš

08 | 02 | 12 17:50
záleží, jak telefon držíš, mě ta hrana nevadí. Jinak po par dnech musím říct, že to zpracování a design je perfektní. Bohužel z krytky USB nejsem vůbec nadšený. Kromě toho, že se nešikovně otevírá, tak po tmě prostě USB kabel nepřipojím. Zásadnější je ale uhlopříčka displeje, která je pro mě prostě malá. 0

Viktor

08 | 02 | 12 16:02
Hlavne je to prijemne v ruce. Zadna hrana. I kdyz prechod skla na "plast" je v ruce poznat. R. Lumia zas tak příjemná v ruce rozhodně není právě kvůli ostré spodní hraně v (pravém) rohu přístroje, který nepříjemně tlačí do dlaně... 0

Jindřich Lukeš

07 | 02 | 12 18:31
Než si kdokoliv koupí jakýkoliv telefon s WP7, je třeba aby se obeznámil se všemi výhodami a nevýhodami. Vždy je to něco za něco. Když chceš systém rychlý, spolehlivý a "blbuvzdorný" musí být nějak omezen. Je také zásadní je rozlišovat mezi "problémy" OS a samotného výrobce. Každopadně si dovolím trochu reagovat na tvuj příspěvek (pouze jednu odpověd, nebudu tu rozpoutávat diskuzi o ničem) 1) Baterii zásadně nevybíjím jelikož Li-Ion akumulátorům to škodí. Vždy je třeba nechávat alespoň 20%. Toto platí dvojnásob u přístroje s pevnou baterií. Každopadáně v současném stavu má Lumie 800 obecně problémy s neuplným nabíjením a rychlým vybíjením. Spravit by to něl update 17.2. 2) "Zvukový projev" Nokie mi přijde dobrý. Kvalita reproduktoru je rozhodně vyšší než u HTC zařízení. Hlasitost nedokážu objektivně posoudit (nepoužívám více jak 20/30) 3) přepínání mezi 3G a H je běžné u všech přístrojů 4) Nefunkční tethering je jednoznačně chyba Nokie 5) Vytáčení je zase chyba WP7, každopádně logika je tu jiná. Používá se tlačítko pro vyhledávání v kontaktech. Pokud se to dá řešit aplikací nevidím v tom problém 6) S telefonem jsou kompatibilní všechna BT podporující verzi 2.1. 7) Na žádném telefonu s OS nefunguje budík ve vypnutém stavu. Je to jako na PC 8) Nemožnost přiložit k mailu jiné soubory než obrázky je dáno omezením systému, který nedovoluje přístup k filesystému. Což je vlastně základem systému a ta nejlepší "blbovzdorná" uprava 0

Viktor

07 | 02 | 12 15:29
Milý Microsofte jen se chci ještě zeptat na skutečný důvod, proč nelze žádné zařízení s Windows Phone po řipojení k USB přepnout do režimu USB host? Je to totiž fakt skvělá věc... To vanDit86: To není o náročnosti, psal jsem jen o negativech. Pozitiva naštěstí převyšují... Ale takové nedostatky u poměrně drahých zařízení, která většinou nejsou nikde prezentována, staví mne i další zákazníky do role "podvedených"... 0

vanDit86

07 | 02 | 12 15:28
Tvoji narocnost vyresi asi jen : http://www.bazos.cz > Mobily > Nokia > Pridat inzerat 0

Viktor

07 | 02 | 12 14:52
Můj objektivní pohled: O kladech již bylo psáno dost, tak jen negativa... Stalo se mi párkrát, že se mi vypnul mobil po úplném vybití baterie, a nešel ani po dobíjení přes noc zapnout. Prostě se "kousnul". Pomohlo by zajisté vyjmout baterii což nejde, ale nakonec jsem ho oživil po zběsilém mačkání kombinací tlačítek, což je neuvěřitelné (Mám verzi os 7.10.8107.79)... Oproti jiným telefonům má velmi nízkou úroveň nejvyšší hlasitosti, a tak je v hlučném prostředí prakticky neslyšitelný... Jsem u O2, a na místě s plným signálem 3G mám u ikony signálu miísto 3G značku H - a přenos je znatelně pomalejší... Za stále nefunkční tethering bych neschopné amatéry z Nokie vyhodil... Vyhledat a zavolat kontakt přímím vyťukáním na číselné klávesnici umí telefony za 2 tisíce. U "úžasné" Lumie si musíte stáhnou aplikaci 3-tích stran, které nespolupracují s integrovanou historií volání - to považuji za vrchol neschopnosti amatérů z Nokie... Máte 1 rok staré luxusní a drahé bluetooth Nokia a nefunguje s Lumií ? No a co? Kupte si nové, kompatibilní... Sice není nic krom 3 modelů na výběr, ale ztráty společnosti za předchozí období se přece musí nějak kompenzovat ... Budík nefunguje, pokud je mobil vypnutý - to musí být ale neskutečný softwarový problém to vyřešit, že milá Nokie?... Ta špatně otevíratelná krytka na microUSB by mi nevadila, pokud bych jí nemusel otevírat každý den, což je průměrná výdrž integrované baterie... Poslat z telefonu v emailu jinou přílohu než obrázek? Jsem asi lama, ale jinak než sdílet odkazem z cloudu mi to nejde... Flash opravdu při prohlížení webu chybí, to ale chápu. Tato platforma není ideální pro mobilní zařízení, a doufejme že HTML5 bude co nevidět všude... ( No ještě že mám i Samsunga Note se sprostým Androidem, který sice nemá titul nejlepší operační systém roku pro mobilní zařízení, ale dělá co chci, a dělá to dobře... EDIT1: A abych ještě nezapoměl ! Fotky dělá Lumia kvalitní (i když 2 led diody jsou slabší na svit než jedna z androidího Samsungu), ale o natáčení videa v 720p se dá jen říci, že se jedná o velmi rychlé slideshow... EDIT2: Zapoměl jsem na takovou prkotinu jako skupiny volajících... Mám v telefonu cca 400 kontaktů a do jedné skupiny můžete vložit maximálně 20 kontaků, pak se vám Lumia zdvořile omluví... EDIT3: Sakra to mám ale sklerózu... Profily? Zapomeňte, že něco takového existuje. Když se holt spojí největší výrobce telefonů na světě a největší softwarová společnost na světě, vznikne přístroj, který tak primitivní níže popsané vlastnosti mít nemusí, protože je NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ !!! Ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu, jak jsme se všichni smáli iPhonu, že neumí přes bluetooth poslat ani kontakt. Že slouží jen jako zvukový výstup... EDIT4: Pro pana Lukeše: Z hardwaru nechybí jen přední kamera, ale i gyroskop... U takto drahého telefonu se tedy dle mého jedná o loupež za bílého dne, skrytou marketingem a přehnanými neobjektivními recenzemi (viz.Radek Hulán - kterého jinak respektuji). edit JL: Používej tlačítko pro editaci a nespamuj tu Omlouvám se. Chtěl jsem editovat, ale tlačítko edit je k nalezení pouze po překlikání na: uživatel - přízpěvky - zobrazit - "edit"... 0

Jindřich Lukeš

06 | 02 | 12 23:48
Fotil lépe než iPhone určitě nebude, plánuji udělat srovnání s Titanem, každopadně až trochu poleví mrazy (aby mi neumrzly ruce) 0

premikkoci

06 | 02 | 12 23:06
Nevíte jak je to s tím fotoaparátem doopravdy? Někde jsem četl, že fotí hůř jak N9. Zajímalo by mě, jak fotí v porovnání s iPhone 4S a Omnií 7. Docela se teď rozhoduji, zda koupit Lumii nebo iPhone 4S (mám macbook pro a iPad 2). K lumii mě tahá samotný systém, ale bohužel má oproti iP4S ještě nedostatky. Když nebudu brát v potaz, že jedu na Mac OS X, Windows connector for mac, který stojí za ho*no a ještě k tomu vlastním iPad, tak mě zaráží absence videokamerky (poslední dobou hodně používám skype či facetime na ipadu), horší display a vůbec méně aplikací, které bych musel kupovat dvakrát (ios a WP). Dále mě zajímá, jak je to se zvukovým výstupem? Hraje to dobře? 0

Jindřich Lukeš

06 | 02 | 12 22:10
Nokia má lepší foťák, více vnitřní paměti, prémiové aplikace (mapy a navigaci), rychlejší procesor (zejména rychlejší spouštení některých aplikací) a hlavně design a zpracování. Systém je v podstatě totožný, u Mozarta máš navíc možnost odemčení a nahrání neoficiálních ROM 0

vit100

06 | 02 | 12 16:23
měl bych dotaz vim že jsi mel mozarta je velkej rozdil mezi mozartem a lumii. Predpokládam že asi kvuli stejnemu systemu moc ne. navic tam neni možnost odemčení. 0

Robert Mašinda

04 | 02 | 12 22:08
Hlavne je to prijemne v ruce. Zadna hrana. I kdyz prechod skla na "plast" je v ruce poznat. R. 0

Petr Jaderny

04 | 02 | 12 21:38
Ze by se tam neco zobrazovalo me ani nenapadlo... Spis si nejak nemuzu zvyknout na to, ze displej vystupuje z tela telefonu... Ale perfektne to zapada do neotreleho designu Lumie... 0

Jindřich Lukeš

04 | 02 | 12 20:45
zaoblení displeje, resp. krycího skla s digitizerem je jen po obvodu v místech kde se nic nezobrazuje. vypadá to efektně a ničemu to nebrání. 0

Petr Jaderny

04 | 02 | 12 19:48
Super clanek... Skoro jako bych mel Lumii na chvili sam v ruce Co by me zajimalo je zkusenost s tim vystouplym displejem... Me to porad nejak nesedi, ale nezkousel jsem, takze nemuzu posoudit... Proto bych rad vedel co na to vy jakozto jeji majitele 0

silent64sk

04 | 02 | 12 17:21
Musím takisto pochváliť, triezve zhodnotenie bez zbytočných emócií s vysokou informačnou hodnotou. 0

Jindřich Lukeš

04 | 02 | 12 17:12
díky 0

Robert Varga

04 | 02 | 12 16:23
Moc pěkná recenze. 0

Jindřich Lukeš

04 | 02 | 12 12:50
V předchozím hodnocení není zahrnut operační systém Windows Phone 7, který zde všichni moc dobře známe a jeho klady a zápory byly již mnohokrát zopakovány. Pro názornost doporučuji přečíst samostatnou recenzi: http://wmmania.cz/clanky/obecne/recenze-windows-phone-7-5-mango/ 0

Jindřich Lukeš

04 | 02 | 12 12:49
Po předchozí "kritice" přidám také pozitiva pro zachování objektivity. - Gorilla glass (odolnější úprava displeje by měla být snad povinností pro všechny výrobce) - Polykarbonát (Stále zastávám názor, že kov je kov, ovšem jednobarevný polykarbonát (i po poškrábání) je v praxi perfektní) - Originální a neotřelý design - Perfektní dílenské zpracování - Tvar přístroje (přistroj se velice dobře drží v ruce) - Pouzdro součástí balení (u dnešních zařízení spíše výjimkou) - Doplňkový software (i když Nokia Autem není zatím žádný zázrak (chybí několik důležitých funkcí) jedná se o klíčovou aplikaci) - Kvalita hovoru (příjemným překvapením je také kvalita hovoru) U třetího bodu (originální design) se ještě pozastavím. Nokia předvedla něco, co nemá v současné době na poli chytrých telefonů obdoby.Většina výrobců vyrábí pěkné, ale poměrně nudné "krabičky", které jsou v podstatě všechny velice podobné. Lumia 800 však přichází s něčím novým a neokoukaným. Doposud nikdo nepředstavil chytrý telefon s takto výrazným designem a barevným zpracováním. Když Lumii 800 vytáhnete kdekoliv z kapsy, kolemjdoucí si jí jistě všimnou. Nokia tak ukázala lidem, že chytrý telefon nemusí být vždy černá nebo stříbrná krabička a za to si zaslouží uznání. Na závěr uvedu ještě jednu (i když ne zcela objektivní) vlastnost. Lumia 800 je velice návyková. Každým dnem se stále lépe a lépe používá a ostatní zařízení v její konkurenci "blednou". 0

Jindřich Lukeš

02 | 02 | 12 16:16
Nokia 800 mi dnes také dorazila, a tak sem budu postupně přidávat nějaké poznatky. Začnu trochou kritiky, jelikož chvály je všude více, než je zdrávo zatím pouze v bodech: Některé body jsou maličkosti, jiné naopak závažné nedostatky (zatím vycházející z krátkodobých zkušeností) - Malý displej (to je otázka názoru) - PenTile pixelová matice (obdoba SAMOLED...více zde: http://wmmania.cz/clanky/recenze/velky-test-displeju-slcd-vs-samoled/) - Pevná baterie (ne vždy je člověk v dosahu nabíječky a během velmi intenzivního používání (každý) telefon vybije i 2x během dne) - Neladící barva krytu a dlaždic (Tělo přístroje je spíše tyrkysové a dlaždice modré. U tyrkysové varianty navíc není moc vkusné barvu krytu kombinovat s jinou barvou dlaždic než je modrá) (Toto je spíše taková poznámka, než-li negativní vlastnost. Každopádně, pokud výrazně připlácím za design, chci jej doladěný do detailu.) - Umístění a krytka USB -> nemožnost použití v autě v režimu na výšku, nemožnost použít kolébku. (ulomení krytky je navíc spíše otázkou času) - Ostrá (z boku) tlačítka na pravé straně přístroje (drobnost) - Stříbrná oblast v okolí fotoaparátu - náchylná na poškrábání. - Chybějící přední kamera (ne že bych jí někdy použil (u ostatních přístrojů), ale prostě tam není ) - MicroSIM (Design originální, systém originální, ale microSIM jakoby iPhonu z oka vypadla. Proč uživateli komplikovat život?) - Přemrštěná cena (Lumia 800 je designově velice povedená, ale parametrově se stále jedná o model střední třídy) 0

j.krob

24 | 01 | 12 20:03
Presne tak. Potrebuji mit kvuli praci v noci zapnute zvoneni na slabo. Upozorneni na sms vypnuto, aby me zbytecne nerusil email atd. Samozrejme oboje bez vibraci. Nokie to umi snad od doby kamenny, tak jsem doufal, ze to nejak zachovaji i Lumie. 0

koblih

23 | 01 | 12 13:39
Nepochybně jsme si zvykli na něco, co drtivá většina světa nepoužívá. Asi se ukázalo, že stačí mít položku vyp/zap u zvonění a vibrací, a proto se to směřuje tímto kurzem. Každopádně i já vím, ze své situace, že takové pípnutí (bez vibrací) je na nočním stolku k nezaplacení, nikoho to nevzbudí (což vibrace umí), a zároveň to registruji. Třeba to přijde s updatem. Třeba Nokia N9 (defacto Lumia 800 se systémem Meego) to umí s jednoduchými profily- vypnuto, píp, zapnuto. Tak snad donde update. 0

Jindřich Lukeš

18 | 01 | 12 20:40
Toto je záležitost WP a tam je zatím situace stále stejná. Každopadně nechat si ujít takovýto skvělý OS kvůli vyzváněcím profilům mi přijde absurdní. Ovšem každý má jiný názor. 0

j.krob

17 | 01 | 12 17:12
Chci se zeptat jestli Nokia nejak vyresila chybejici vyzvaneci profily u WP? Je to vec, ktera me donutila prejit z WP Mango na Android, kde se to da nahradit aplikaci. 0

Robert Mašinda

08 | 01 | 12 21:51
Abych rekl pravdu, zadnou zmenu nevidim. Cekal jsem, ze se bude moci nastavit prujezdny bod a ani to se nekona. R. 0

Jindřich Lukeš

08 | 01 | 12 20:53
a nějaký jiny novinky? 0

Robert Mašinda

08 | 01 | 12 20:38
Tak jsem dneska provedl aktualizaci navigace Nokia Autem. Bohuzel stale funguje pouze v rezimu online. R. 0

Robert Mašinda

06 | 01 | 12 20:07
Roberte, u SIM Vodafone to tak udelat jde, bohuzel u O2 ne. A hlavne to stejne neresi MMS. Ty vysesi pouze aplikace "Nastaveni site". R. 0

Robert Varga

06 | 01 | 12 20:00
Zdravim. Byl jsem obdarovan Nokia Lumia 800 - super masinka akorat ma drobny problem. nefrci mi internet. Myslim ze zakopany pes je v tom ze se jedna o model od nemeckeho T-mobile... Sice mi to prijme a odesle emaily ale to je vse. vic ani tuk. Navic mi nejde nastavit jiny email nez gmail a hotmail. firemni ani seznma nefunguje (nemame exchange). muze mi nekdo pomoci. klidne i za uplatu. dekuji mockrat Řešil jsem stejný problém o kolegova HTC Trophy z německa. Stačí jít do Nastavení (settings) > Mobilní síť (network) > dole tlačítko Přidat apn (add apn) > APN dej "internet" > uložit (fajfka) 0

Robert Mašinda

06 | 01 | 12 16:35
Urcite pouzivas SIM O2. Na marketu aplikaci nehledej, musis pouzit odkaz co zde dal Jindra. Pokud byla v telefonu pouzita jina SIM, udelaj radeji format (najdes ho v nastaveni telefonu). Kamos nastavil Lumii jeste v nemecku s jejich SIM a zde nefungovala ani se SIM T-Mobile, se kterou pritom moje Lumia naprosto v pohode funguje od prvniho zapnuti. R. 0

Jindřich Lukeš

06 | 01 | 12 15:49
problemy s internetem vyřeší aplikace Nokia Network Setup (Nastavení sítě), měla by být na marketu. Přímý odkaz zde: zune://navigate/?phoneAppID=b95840dc-a542-42a6-bee4-7d1a12f62d2c 0

bastyrv

06 | 01 | 12 15:33
Zdravim. Byl jsem obdarovan Nokia Lumia 800 - super masinka akorat ma drobny problem. nefrci mi internet. Myslim ze zakopany pes je v tom ze se jedna o model od nemeckeho T-mobile... Sice mi to prijme a odesle emaily ale to je vse. vic ani tuk. Navic mi nejde nastavit jiny email nez gmail a hotmail. firemni ani seznma nefunguje (nemame exchange). muze mi nekdo pomoci. klidne i za uplatu. dekuji mockrat 0

Jindřich Lukeš

08 | 12 | 11 13:34
Musíš zadat právě ten zmiňovaný PACcode, zjistím ti cenu, více pak v SZ 0

prorrokrakk

08 | 12 | 11 13:08
kupil som si nokiu lumiu 800 v anglicku a pravdepodobne je blokovana na orange, chcem sa opytat ako ju odblokujem alebo pyta to PACcode, viete mi niekto poradit ako ju spojazdnim ? Dakujem 0

Robert Mašinda

20 | 11 | 11 00:22
V Drážďanech je to taky samá reklama na Lumii. Hlavně od T-Mobile. R. edit: když jsem se na ní ptal v jedné z prodejen, prodejce ani nevěděl co chci, tak jsem mu ji musel ukázat na plakátu, kterým byla oblepená celá prodejna. Až pak pochopil, co chci a zašel pro ni do skladu. 0

Robert Varga

19 | 11 | 11 23:48
Dovolená v Londýně končí a Nokia Lumia 800 už se mi zase v ruce nějaký ten pátek neobjeví. Ale zdejší reklamní monopol Lumie jsem aspoň nafotil a protože právě odpovídám na otázky rozhovoru pro nový CZ mag o WP, do kterého fotky údajně umístí, dám sem co nevidět odkaz. Lumia má reklamy všude, u VŠECH obchodů s mobily je LED TV s Lumiáckým spotem. Reklama je na prvních stranách časáků s mobily, na taxících a i těch převozních tříkolkách. V uličce na stěně, nad silnicí na plakátu, v metru... Nokia to umí rozjet, už aby se něco podobného rozpoutalo i u nás. Nicméně co mě ranilo je fakt, že 80% lidí co jsem v dopravě a na ulicích viděl, mělo iPhone nebo iPod. Facku jsem dostával neustále, 80% je 80%. Tři lidi mimo mě na čtyřmístném sedátku, všichni bílá sluchátka a iPhone v ruce. Opakovaně. Jediná občasná záchrana bylo Blackberry. Android neexistoval. Pár Nokií, a JEDEN dell venue pro 0

Petr Jaderny

19 | 11 | 11 00:56
Me dneska na Nove prekvapila reklama, kde predvadeli propojeni PC s telefonem s WP7 (manzelka a deti psali nakup doma na PC a tatovi se to aktualizovalo na telefonu v obchode). Na zaver zaznelo "Windows sedm", ale prislo mi to jako reklama na ten telefon (resp. jeho OS)... Takze to pronika asi i k nam 0

Jindřich Lukeš

19 | 11 | 11 00:50
"Obsah je momentálně nedostupný" můžeš to hodit ještě někam jinam? 0

Robert Varga

19 | 11 | 11 00:45
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150431395777491&set=a.229862702490.135219.591092490&type=1&theater Jsem na dovče v Londýně, a nestačím se divit, kolik reklam na novou Nokia Lumia 800 tady na mě bafá :O 0

Jindřich Lukeš

27 | 10 | 11 13:33
Udajně by měla. Ale po tom co nokia předvedla s parametry telefonu, je to spíš stále s otazníkem 0

krivanondrej

27 | 10 | 11 13:32
myslíte že ta navigace bude v marketplace i pro jiný telefony jako obyč aplikace? 0

pikis

27 | 10 | 11 13:00
Lumia 800 je velice pěkný telefon, škoda, že má "jenom" 3.7 displej. Pro dámy to bude ale ideální, hlavně ta růžovo červená:) Ale co mě udivuje je jak mohli dat ty kapacitní tlačítka jenom tak maličký kousek od displeje? Rocket Riot na to určitě klikat nezkoušeli, to občas mačkám čudlíky i na HD2:D 0

Jindřich Lukeš

26 | 10 | 11 18:42
Nokia dnes představila dvojici dlouho očekávaných přístrojů s Windows Phone 7. Pojďme se na ně společně podívat. 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Lumie 950 a 950 XL měly na trh přijít s podporou propracovaných gest, stylusu, novým Glance Screenem a speciálním pouzdrem

Lumie 950 a 950 XL měly být původně vybaveny celou řadou zajímavých funkcí a příslušenství. Podívejte se na plány Microsoftu, které se nikdy neuskutečnily.

Jindřich Lukeš | články 29 | 05 | 17