Největší české redakce zaměřené na mobilní telefony právě začínají s testováním prvních Lumií 920, které oficiálně dorazily do ČR. WMMania.cz vám však již nyní přináší rozsáhlé praktické zkušenosti vyplývající z každodenního používání po dobu jednoho měsíce.
Možná se ptáte, proč vznikl další článek věnovaný Lumii 920, když před dvěma týdny byla zveřejněna podrobná recenze: Exkluzivní recenze: Nokia Lumia 920 – Královna přichází. Odpověď je velice prostá. Testování zařízení do recenze je vždy velice náročné (dalo by se říci přímo hektické) a autor se musí během 1-2 týdnu s přístrojem důkladně seznámit a dokonale jej otestovat. Testování je tak zaměřeno především na hlavní funkce, které musí být v recenzi zdokumentovány. Mnohdy však není dostatek času zachytit všechny zkušenosti plynoucí především z praktického dlouhodobějšího používání (drobné detaily, využitelnost nových funkcí apod.). Právě z tohoto důvodu jsem se rozhodl vytvořit „alternativní recenzi“, která bude zaměřena především na praktické zkušenosti. Tyto zkušenosti vyplývají z (mého) běžného každodenního používání přístroje.
Osobně se považuji za poměrně náročného uživatele, který své zařízení využívá na maximum, a proto se v následujícím textu zaměřím i na zdánlivé detaily, které však nemusí být pro některé uživatele důležité. Předem je také nutno říci, že paralelně s Lumií (a nejen s ní) používám přístroj s „pracně vyladěným“ Androidem 4.1 (Samsung Galaxy Note). Díky této skutečnosti mohu posoudit reálné rozdíly a využitelnost obou zařízení/systémů. Ačkoliv jsem se snažil o co nejobjektivnější zhodnocení, tento článek není recenzí a skutečně vychází z praktických (avšak částečně subjektivních) zkušeností a požadavků.
Zasloužená pozornost?
Praktické hodnocení začneme trochu ze široka a nejdříve se zaměříme na to, zda si tento model skutečně zaslouží takovou pozornost, jaké se mu dostává. Osobně si myslím, že ano, jelikož je Lumia 920 jediným letošním modelem, který přinesl skutečné (i když nijak zásadní) inovace. Konkrétně se jedná o bezdrátové nabíjení, perfektní fotoaparát se stabilizací obrazu, vysoce citlivý displej apod. O velké oblibě svědčí také jednoznačné vítězství v anketě Gizmodo Awards 2012, kde uživatelé sami vybírali nejlepší letošní zařízení. Jen pro zajímavost, Lumia 920 vyhrála s výrazným náskokem. Celkem získala 49% všech hlasů. Druhý skončil Apple iPhone 5 s pouhými 13,5% následován na třetím místě Google Nexusem 4 s 8,97%.
Špatná dostupnost, nákup v ČR
Největším současným problémem tohoto modelu je jeho celosvětová dostupnost. Především menší země, jako je např. ČR, stále na oficiální distribuci čekají, a to i přestože české zastoupení Nokie slibovalo dostupnost těchto modelů do Vánoc.
Pokud však Lumii 920 toužíte, je možné ji v podstatě bez problémů zakoupit v řadě českých e-shopů. Samozřejmě se jedná o kusy z dovozu (tzv. „šedivky“), které však v případě Nokie nejsou problém. Výrobce totiž ke všem Lumiím nabízí celoevrovskou záruku. Zařízení ze zahraničí tak standardně v ČR vyreklamujete. I přesto při nákupu doporučuji větší opatrnost. Vždy je lepší osobní odběr, kde můžete zkontrolovat, zda je přístroj originálně zabalený a obsahuje původní software.
Graf ceny produktu Nokia Lumia 920 poskytuje server Heureka.cz
Stále stejný design
Po nezbytném úvodu se konečně dostáváme k praktickým zkušenostem. Prvním „bodem na seznamu“ je design. Hodnocení designu je vždy čistě subjektivní záležitost. Objektivně je však možno říci, že zařízení z rodiny Lumia jsou originální a obecně kladně hodnocena. Lumia 920 vychází z konceptu Lumie 800/900, který se mi osobně velice líbí. Design je originální a stále ještě neokoukaný. Problém je však v tom, že jsou si modely až příliš podobné. V ruce je sice jednoznačně odlišíte (velikostí, hmotností, detaily), ale na první pohled jsou lehce zaměnitelné. Pokud jste tedy měli doposud nějaký starší model, vaši kamarádí a známí ani nepostřehnou, že máte nový přístroj. Jediné, čím se 920tka zásadně odlišuje, jsou barevné varianty (žlutá a červená), které jsou však často vyprodány.
Ačkoliv je design na první pohled stále stejný, „zážitek“ z telefonu je velice odlišný. Nejvíce tuto skutečnost pocítíte po delší době používání a následnému návratu k předchozím modelům. Například taková Lumia 800 proti 920tce působí jako „chudý příbuzný“.
(Nokia Lumia 920 vs. Nokia Lumia 800)
Dokonalé dílenské zpracování
Nové modely Nokie (800, 900, 820, 920) se vyznačují perfektním dílenským zpracováním. Lumia 920 v tomto směru není výjimkou. Díky unibody konstrukci a kvalitním materiálům nikde nic nevrže a přístroj v ruce působí velice kvalitně (konkurence (typicky Samsung) se má v této oblasti ještě hodně co učit). Samozřejmě se stále jedná o sériově vyráběné zařízení a není možné dodržet perfektní zpracování u věch kusů. Proto i v případě Lumií naleznete uživatele, kterým přístroj „povrzává“. Obecně je však těchto „nedokonalých“ přístrojů relativně málo.
Průměrné rozměry, robusní konstrukce
„Papírové“ rozměry přístroje jsou standardní a odpovídají displeji s úhlopříčkou 4,5“. Čelní strana je velmi dobře využita a nedochází k plýtvání místem jako u Lumie 800. Opticky by však bylo ještě možné zapracovat na nevyužitém prostoru pod třemi senzorovými tlačítky, který vypadá dosti zvláštně (nesymetricky oproti hornímu okraji). Na druhou stranu (z pohledu ovladatelnosti) je dobře, že jsou tlačítka od spodního okraje trochu odsazena.
Dosti spornou hodnotou je tloušťka přístroje. Pokud se budeme řídit skutečnými naměřenými hodnotami (10,7 mm), můžeme tloušťku považovat za průměrnou. Realita je však dosti jiná. Maximální tloušťky totiž přístroj dosahuje v téměř celé ploše. Záda jsou navíc jemně vypouklá a boční hrany výrazně zaobleny. Celkově tak 920tka působí poměrně robusně. Rozdíl nejvíce pocítíte ve chvíli, kdy si do ruky vezmete jiný přístroj.
Vysoká hmotnost
Robusnost celého přístroje navíc umocňuje jeho hmotnost, která je skutečně vysoká (185 g). Na sociálních sítích dokonce v tomto směru koluje řada vtípků jako například: „Lumia 920 je přístroj, který nabízí nejlepší poměr cena/hmotnost.“ apod. Samotná hmotnost je také nejčastěji kritizovanou vlastností. Z praktického pohledu však považuji tuto kritiku za přeceňovanou. Ano, telefon je těžší, ale není to nijak zásadní. Po několika dnech/týdnech používání si bez problémů zvyknete a nad hmotností se již nikdy nepozastavíte (pokud nejste v tomto směru extrémně nároční). Osobně mi zezačátku vyšší hmotnost poměrně vadila a měl sem dokonce problémy telefon zvednout ze stolu (vykluzoval), ale po dvou týdnech mi vše připadá naprosto normální.
Výborná ergonomie
Rozměry, hmotnost, vypouklá záda, kulaté hrany a téměř ideální rozmístění tlačítek zajišťuje perfektní ergonomii ovládání celého přístroje. Lumia 920 se v ruce velice dobře drží a díky umístění zapínacího tlačítka na boční stranu ji můžete pohodlně zapínat bez nutnosti opuštění ideálního držení. Toto tvrzení je však nutné chápat v kontextu s větší úhlopříčkou displeje. Pokud tedy máte malé ruce, přístroj se Vám bude ovládat hůře (stejně tak jako jakýkoliv jiný přístroj této velikosti).
Osobně si v tomto směru nemohu Lumii 920 (po čase přirozeného zvykání) vynachválit. Právě ergonomie ovládání je faktor, který s přehledem vyvažuje (nebo spíše převažuje) nevýhody vyšší hmotnosti a robusně vypadající konstrukci zařízení. Vše je ale o prioritách. Pokud chcete mít lehký a tenký telefon s ostrými hranami (nejlépe v kovu), nikdy se Vám nebude držet (a ovládat) tak dobře, jako těžší a na první pohled robustnější přístroj s oblými hranami a vypouklými zády.
Velmi návykový je také po stranách jemně zakulacený displej. Toto řešení jsem si oblíbil již u modelu 800, jelikož je velmi efektivní a práci s displejem výrazně zpříjemňuje.
Jednu negativní vlastnost je však přeci jen možné najít i v této oblasti. Vyšší hmotnost, v kombinaci s lesklou a hladkou povrchovou úpravou (všech barevných variant kromě černé), způsobuje, že je přístroj poměrně „kluzký“. Zejména v letním období je třeba na tuto skutečnost brát ohled. Lumie má totiž tendenci z ruky velmi snadno vyklouzávat.
„Vyšší“ odolnost
Při tvorbě modelu 920 se v Nokii zamýšleli také nad odolností vůči pádům a poškrábaní. Od svých předchůdců 920tka převzala monolitické polykarbonátové tělo, které i po pádu a škrábancích zachová stále stejnou barvu. Navíc zde byla výrazně vylepšena tlačítka a plíšek v okolí displeje, který se u předchozích modelů poškrábal snad ještě v krabici před vybalením. Lumia 920 má tyto části vyrobené ze speciální slitiny, která škrábanců i v praxi velmi dobře odolává.
Při dlouhodobějším používání se však jako velký problém ukazuje odolnost displeje. Ten je sice chráněn speciální technologii CORNING® GORILLA® GLASS, která by měla zvyšovat odolnost proti různému poškození. Praktické zkušenosti však ukazují pravý opak. Již po pár dnech velmi jemného a ohleduplného používání jsem na displeji našel první vlasový škrábanec. Se stejnými problémy se navíc potýkají i ostatní majitelé. Gorilla Glass je tedy v případě Lumie 920 (a aktuálně prodávané série) pouze marketingovým lákadlem (z hlediska odolnosti proti poškrábání). Nezbývá tedy než doporučit používání ochranné fólie. Vyšší odolnost vůči poškození displeje pádem je však samozřejmě zachována.
S podobnou náchylností displeje k oděrkám jsem se setkal již u modelu 800. První testovaný kus, který jsme měli zapůjčený pro recenzi, během 14ti denního testování utrpěl celou řadu drobných škrábanců. Druhý kus, který jsem si po nějakém čase zakoupil a používal přes půl roku, měl displej po celou dobu naprosto netknutý. Je tedy možné, že odolnost první série přístrojů byla výrazně nižší.
Praktické rozmístění konektorů/tlačítek
V kapitole věnované ergonomii jsem již chválil rozmístění tlačítek, zmíním však ještě tlačítko sloužící jako (dvoustupňová) spoušť fotoaparátu. Jedná se sice o standardní součást každého Windows Phone přístroje, ale zejména uživatelé Androidu nic takového neznají.
Nokia také odstranila nedostatky spojené s umístěním konektorů. MicroUSB konektor je standardně na spodní hraně (bez krytky), což je velmi praktické při použití zařízení jako navigace v autě. Můžete tak v podstatě využít jakýkoliv univerzální držák na telefon.
Černá není černá
TIP: Detailní srovnání displejů u Windows Phone přístrojů - Jaký je ten nejlepší?
Displeji jsme se poměrně dost věnovali v samostatné recenzi a následně také při srovnání technologií displejů současných Windows Phone 8 přístrojů. Z praktického pohledu mohu říci, že z hlediska podání barev a jemnosti je displej úžasný. Zejména na vysoké rozlišení se velmi snadno zvyká a při pohledu na jiná zařízení (s menším rozlišením) je rozdíl ihned patrný.
Zklamáním je však zobrazení černé barvy, která není tak intenzivní, jak jsme u (starších) AMOLEDových displejů Nokie zvyklí. Tento problém má na svědomí IPS technologie, kde černá prostě černou nikdy není. Se stejnými problémy se ale potýká také např. iPhone, pro který jsou IPS displeje typické.
Nokia Lumia 820 / Nokia Lumia 920 / HTC 8X
Méně intenzivní černé barvy je možné si všimnout zejména na rozhraní displeje a černého obvodového rámečku. Např. u Lumie 800/820 tento přechod není téměř patrný.
Pohodlně v rukavicích
U displeje ještě chvíli zůstaneme, jelikož Lumie 820 a 920 obsahují revoluční „vysokocitlivostní„ displej. Co si pod tímto pojmem představit? V podstatě se jedná o standardní displej, který však lze díky své zvýšené citlivosti ovládat přes různé materiály. Základem však je, aby byl materiál umístěný mezi prstem a displejem alespoň trochu „vodivý“. Displej tedy bez problémů můžete ovládat lžící, ale obyčejnou tužkou s ním ani nepohnete.
V praxi tato technologie pracuje až překvapivě dobře a zejména v zimě je k nezaplacení. Již žádné zvedání telefonů nosem, nebo čímkoliv jiným. V obyčejných (látkových, kožených) rukavicích dokonce můžete psát i na softwarové klávesnici. Zajímavé (a praktické) je, že i přes zvýšenou citlivost se mi zatím nepodařilo např. automaticky přijmout hovor v kapse apod.
Tuto technologii hodnotím jako zcela zásadní (s obrovskou přidanou hodnotou). Domnívám se, že se jedná o první vlaštovku, která v budoucnu zavede nové standardy a takovéto displeje budou běžnou součástí i levnějších zařízení.
Rychlá jako blesk
Rozepisovat se o samotném hardwaru si není třeba. Za zmínku však stojí rychlost celého systému. Již Windows Phone 7.X byl bezkonkurečně rychlý systém. I jednojádrové procesory s WP7.5 dokázaly hravě porazit jakýkoliv čtyřjádrový Android. Windows Phone 8 však přichází nejen s ještě větší optimalizací, ale také s podporou dvoujádrových procesorů. Rychlost systému je skutečně obrovská (nesrovnatelná s jakoukoliv konkurencí). Totéž se týká i jednotlivých aplikací (a dvojnásob těch pro WP8 optimalizovaných), jejichž spouští je nyní bleskurychlé. Výrazně se také zapracovalo na rychlosti načítání dat z internetu, které v případě WP7.X trochu vázlo (např. načítání Twitteru apod.).
K rychlosti systému nyní nemám sebemenší výhrady (v této oblasti je konkurence na míle vzdálená).
„Nadprůměrná“ výdrž
Lumia 920 disponuje baterií o kapacitě 2000 mAh, která zajišťuje dostatečný přísun energie. Přístroj tak bez problémů zvládne celodenní intenzivní práci bez nutnosti průběžného nabíjení. Náročnému uživateli tak stačí nabíjet každou noc. Méně náročný uživatel vyhledá nabíječku každý druhý den. Pokud Lumii 920 srovnám např. s Lumií 800, tak při stejném zatížení byla osmistovka vybitá cca. ve 3 hodiny odpoledne, kdežto 920tka vydrží s přehledem až do večera (23:00). Ve většině případů jí ještě třetina baterie zbyde. Bohužel žijeme v době, kdy je tato výdrž považována (při srovnání s konkurencí) za nadprůměrnou. Osobně si však myslím, že by telefon s nadprůměrnou výdrží mohl vydržet alespoň několik dní. Každopádně oceňuji především operační systém WP8, který se k baterii chovají šetrněji (obdobné výsledky podává např. i HTC 8X apod.).
Kouzlo bezdrátového nabíjení
TIP: Bezdrátové nabíjení Nokie Lumie 820 a 920 – Praktický test
Jednou z funkcí, kterou konkurence v současné době nenabízí, je bezdrátové nabíjení. Osobně jsem k této funkci z počátku přistupoval spíše skepticky, během testování bezdrátové nabíječky jsem však změnil názor. Zde je závěr z praktického testování:
„Ačkoliv se na první pohled může zdát, že bezdrátová nabíječka je jen zbytečným doplňkem, v praxi je tomu spíše naopak. Během testování jsem si na tento způsob nabíjení velice zvykl a osobně jej považuji za velice praktický. Důvodů k tomu mám hned několik. Všechny bezdrátové nabíječky Nokie vypadají velice dobře a jsou skvělým designovým doplňkem na pracovní stůl. Nabíječka má na stole své místo a telefon tak nikde jinde nehledám. Kdykoliv vezmu zařízení do ruky, vím, že je plně nabité.
Zejména poslední jmenovaná výhoda je tou nejvýznamnější. Především proto, že každou chvíli hledám nějaký volný kabel či nabíječku, nebo přístroj připojuji až ve chvíli, kdy se zvukovým upozorněním o nabití sám přihlásí. V mnoha situacích tak přístroj nenabíjím, když bych mohl a ve chvíli, kdy jej delší dobu potřebuji používat, zjišťuji, že je téměř vybitý.
Na druhou stranu je možné najít i nevýhody. Tou první je bezesporu cena, která je u originálního příslušenství Nokie většinou až příliš vysoká (bezdrátové nabíječky nejsou výjimkou). Druhou nevýhodou je zatím prakticky příliš neověřený vliv na životnost baterie. Samotné přerušované (častější) nabíjení u moderních Li-Ion akumulátorů netrpících paměťovým efektem nikterak nevadí, je ovšem otázkou, jak tento způsob ovlivní celkovou životnost baterie podmíněnou určitým množstvím nabíjecích cyklů.“
TIP: Recenze: Nokia Wireless Charging Stand DT-910 – Bezdrátová nabíječka pro Lumii 820 a 920
Bezkonkurenční fotoaparát
Jestli jsme se při testování tohoto přístroje něčemu věnovali skutečně intenzivně, tak to byl fotoaparát. Ačkoliv se stále jedná o mobilní telefon, fotoaparát je jeho hlavní chloubou. Konkrétní snímky můžete shlédnout v několika článcích, kde je srovnáváme i s přímou konkurencí:
1) Noční snímky: Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X (1.díl): Srovnání fotoaparátů (noční snímky)
2) Denní světlo: Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X (2.díl): Srovnání fotoaparátů (denní světlo)
3) Umělé osvětlení: Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X (3.díl): Srovnání fotoaparátů (umělé osvětlení)
4) Srovnání s iPhonem 5: Detailní srovnání fotoaparátů: Nokia Lumia 920 vs. Apple iPhone 5
5) Samostatný souhrn s hodnocením:Jak fotí Nokia Lumia 920 – Nejlepší fotomobil současnosti?
Nyní si dovolím citaci z jednoho z výše uvedených článků:
„Po zhlédnutí fotografií výše, je zřejmé, že Nokia ve své propagaci modelu Lumia 920 skutečně nelhala. Pokud porovnáme fotografie pořízené za horších světelných podmínek (noc, místnost, umělé osvětlení), jednoznačně musíme říci, že Lumia 920 fotí nejlépe ze všech současných mobilních telefonů (s výjimkou speciální Nokie PureView).
Pokud však srovnáme fotografie pořízené za běžného venkovního světla (i když v tomto testu spíše nepříznivého) výsledky nejsou nijak výjimečné a jen o málo překonávají dnešní průměr (špičkových chytrých zařízení). V tomto směru je tedy ještě velký prostor pro zlepšení, která se mohou objevit v následujících aktualizacích systému.“
A právě jedna z těchto aktualizací bude během následujících dní oficiálně vypuštěna. Jejím hlavním cílem je odstranění hlavního nedostatku, kterým je nedostatečná ostrost snímků ve dne. Zahraniční autoři, kteří již mají k této aktualizaci přístup, reálné výsledky skutečně potvrzují. Z Lumie 920 se tak stane jednoznačně nejlepší fotomobil současnosti (s výjimkou Nokie 808).
Nový a lepší Windows Phone
V tomto článku nebudu hodnotit samotný operační systém Windows Phone 8, jelikož ten si zaslouží vlastní recenzi a vlastní praktické zkušenosti. Každopádně mohu říci, že změn je zde skutečně hodně (i když to na první pohled nevypadá a řada uživatelů jej jen bez vyzkoušení kritizuje). Praktická využitelnost WP8 dostává zcela nový rozměr, a to především díky nové ploše, uzamykací obrazovce s notifikacemi, úžasné rychlosti apod. V systému však i nadále zůstává řada nedotažených funkcí, jako například nemožnost nastavení libovolných zvuků pro notifikace, jednotná hlasitost, chybějící týdenní pohled v kalendáři apod.
Windows Phone 8 mě však velice baví. Dokonce se někdy udivuji nad tím, jak moc. Dříve (Windows Phone 7.X) byla situace spíše opačná. Na většinu práce jsem využíval Android (e-maily, internet, kalendář apod.) a Windows Phone přístroj sloužil především pro komunikaci (volání, SMS, Twitter, IM apod.). S příchodem WP8 a především nových aplikací (případně aktualizací těch stávajících) mnohem raději sahám do pravé kapsy a vytahuji Windows Phone, kde většinu běžných záležitostí vyřídím podstatně pohodlněji, rychleji a efektivněji. Samsung Galaxy Note (v levé kapse) tak často bývá celý den nevyužit. Někdy dokonce přemýšlím nad tím, zdali má smysl jej sebou vůbec nosit (zlozvyk z dřívějšího období, kdy na WP řada věcí nebyla možná).
Bezplatná (plnohodnotná) navigace
Nokia je chvályhodnou ukázkou toho, že pozornost nelze zaměřovat pouze na hardware, ale také na software. Řeč je samozřejmě o exkluzivních aplikacích zdarma, které jsou dostupné pro všechny Lumie. V případě zařízení s Windows Phone 8 jich je opět přichystáno velké množství. V první řadě je však nutné se zaměřit na jejich „praktičnost“ a přidanou hodnotu. Objektivně zase tak velká není (až na jednu výjimku, které se budu věnovat později). Většinu aplikací je totiž možné nahradit více či méně kvalitními alternativami z Marketplace, které jsou taktéž zdarma nebo za minimální částky (cca. 21 Kč).
TIP: Nokia Drive +: Nová verze automobilové navigace pro Windows Phone 8
Tím zásadním přínosem (výše zmiňovanou výjimkou) je samozřejmě Nokia Drive +. Jedná se o plnohodnotnou automobilovou navigaci, které umí snad vše, co běžný uživatel může potřebovat. Zdarma jsou k dispozici kvalitní offline mapy celého světa, 3D navigace, hlasové povely, pokročilé možnosti plánování (rychlejší, kratší, vyhnout se placeným úsekům apod.) a běh na pozadí. K dokonalosti chybí snad už jen možnost přidávat průjezdné body trasy (což bude snad časem doplněno). V současné chvíli je jedinou alternativou aplikace Navigon, která však stojí přes 2000 Kč. Pokud tedy používáte telefon v autě, můžete si tuto částku odečíst od pořizovací ceny přístroje, protože byste ji stejně museli zaplatit.
Velice povedená je také aplikace Nokia PhotoBeamer, které jsme se věnovali v samostatném článku: Nokia PhotoBeamer – proměňte svou Lumii v projektor, a zapomenout také nesmím na přítomnost plnohodnotného equalizéru, který ocení nejen hudební nadšenci.
Něco na závěr
Subjektivně mohu říci, že Lumia 920 je nejlepší zařízení, které jsem doposud používal. Konečně je na trhu přístroj, který nabídne většinu moderních funkcí (plus něco navíc) v jednoduchém a uživatelsky přívětivém podání (z pohledu hardwaru i softwaru). Přístroj je spolehlivý, dobře se ovládá a funguje vždy, když jej potřebujete (spolehlivý, stabilní a rychlý systém, možnost ovládání v zimě apod.).
Nic však není tak jednostranné, jak se může z předchozího odstavce zdát. Lumia 920 totiž není ani zdaleka pro každého. Nejvíce limitující jsou především rozměry (odvozené od úhlopříčky displeje), robustnější konstrukce a značná hmotnost, která může být pro řadu uživatelů „neskousnutelným“ parametrem. Důležitou roli hraje také samotný operační systém, který nabízí řadu výhod, avšak za cenu značných omezení. Pokud máte Windows Phone rádi, Lumia 920 vám bude jistě vyhovovat. Pokud však preferujete raději Android (především kvůli své otevřenosti), 920tka Vás rozhodně nepřesvědčí. Zapomínat bychom také neměli na cenu, která odpovídá zařízení té nejvyšší kategorie.
joklad
20 | 11 | 13 12:08joklad
19 | 11 | 13 14:23szoustal
19 | 11 | 13 13:24joklad
19 | 11 | 13 12:41asd111
09 | 11 | 13 20:43hakmar
26 | 07 | 13 07:19baldoo
25 | 07 | 13 23:00hakmar
25 | 07 | 13 10:47htcjirka
20 | 04 | 13 12:57archenemy
20 | 04 | 13 12:33Stanley099
05 | 04 | 13 18:53topa77
05 | 04 | 13 18:28Stanley099
05 | 04 | 13 18:02Jindřich Lukeš
01 | 04 | 13 11:49htcjirka
01 | 04 | 13 08:51Stevík
31 | 03 | 13 23:39Jindřich Lukeš
31 | 03 | 13 21:11topa77
28 | 03 | 13 06:06htcjirka
26 | 03 | 13 20:20kecup
26 | 03 | 13 09:49kecup
26 | 03 | 13 06:34topa77
25 | 03 | 13 09:43archenemy
25 | 03 | 13 08:12kecup
24 | 03 | 13 21:20htcjirka
24 | 03 | 13 12:05archenemy
24 | 03 | 13 11:57htcjirka
23 | 03 | 13 22:09kecup
23 | 03 | 13 21:52htcjirka
23 | 03 | 13 20:12kecup
23 | 03 | 13 18:27kecup
23 | 03 | 13 17:19archenemy
22 | 03 | 13 07:01Jindřich Lukeš
22 | 03 | 13 00:16archenemy
21 | 03 | 13 17:27htcjirka
02 | 01 | 13 11:05Jindřich Lukeš
01 | 01 | 13 23:54raado8
01 | 01 | 13 23:15Jindřich Lukeš
01 | 01 | 13 20:27raado8
01 | 01 | 13 19:55vojta66
01 | 01 | 13 15:44Jindřich Lukeš
31 | 12 | 12 16:13mimonaut
31 | 12 | 12 09:47vojta66
29 | 12 | 12 00:55Jindřich Lukeš
28 | 12 | 12 21:21the_phoenix
28 | 12 | 12 20:31htcjirka
28 | 12 | 12 19:20vojta66
28 | 12 | 12 15:22htcjirka
26 | 12 | 12 17:48the_phoenix
26 | 12 | 12 17:39Balrog
26 | 12 | 12 10:26vojta66
26 | 12 | 12 09:17Balrog
25 | 12 | 12 23:25vojta66
25 | 12 | 12 22:32Jindřich Lukeš
25 | 12 | 12 15:11armos
24 | 12 | 12 09:13Jindřich Lukeš
21 | 12 | 12 23:42Jindřich Lukeš
21 | 12 | 12 23:37htcjirka
21 | 12 | 12 19:21vojta66
21 | 12 | 12 14:05mimonaut
21 | 12 | 12 12:17the_phoenix
20 | 12 | 12 21:36htcjirka
20 | 12 | 12 21:18Jindřich Lukeš
20 | 12 | 12 02:10