Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X (3.díl): Srovnání fotoaparátů (umělé osvětlení)

Třetí díl z řady podrobných srovnání modelů Nokia Lumia 920 a HTC 8X. Tento díl je věnovaný detailnímu srovnání fotoaparátů především při focení za umělého osvětlení (v místnosti).

V redakci se nám sešly dva nejlepší modely vybavené operačním systémem Windows Phone 8. Ze stáje HTC je to Windows Phone 8X a od Nokie Lumia 920. V následujících dnech pro Vás připravujeme řadu článků, kde tyto dvě zařízení nejen důkladně otestujeme, ale především navzájem srovnáme. První na řadě je fotoaparát, který je zejména v případě Lumie 920 jedním z hlavních lákadel. Jak ovšem obstojí proti velice povedenému 8X ?

Při porovnání fotoaparátu se nebudu pouštět do žádných odborných výkladů a zhodnocení, jelikož ty jsou v praxi stejně „k ničemu“. To, co většinu uživatelů zajímá, jsou reálné fotografie. Každý (vč. odborníků) má ovšem na „kvalitní“ fotografii trochu jiný pohled, a proto nechám především na vás, abyste si sami zhodnotili, které snímky se Vám líbí více.

Pro zachování objektivnosti celého porovnání, byl fotoaparát na obou zařízení přepnut do plně automatického režimu. Z každé pozici byly pořízeny 3 fotografie a z nich vybrána ta nejlepší (většinou nejostřejší).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nepřehlédněte:

Další části srovnání:
1) Fotoaparát - Noční snímky: Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X (1.díl): Srovnání fotoaparátů (noční snímky)
2) Fotoaparát - Denní světlo: Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X (2.díl): Srovnání fotoaparátů (denní světlo)
3) Fotoaparát - Umělé osvětlení: Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X (3.díl): Srovnání fotoaparátů (umělé osvětlení)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cílem tohoto testu je porovnat fotoaparáty obou zařízení při focení za umělého osvětlení. Záměrně byly voleny různé prostory s rozlišným zdrojem osvětlení (přirozené světlo, žárovka, zářivka). Velký důraz byl kladen na ostrost snímků a barevné podání.

Tato série snímků je také zároveň poslední z oblasti porovnání fotoaparátů, jelikož byly obsaženy již všechny běžné situace (prostředí), ve kterých je možné s mobilním telefonem nejčastěji fotit.

Fotografie pořízené Nokií Lumií 920 jsou umístěny vlevo (resp. nahoře, pokud čtete článek na menším displeji). Fotofrafie z HTC 8X vpravo. Doporučuji si na fotografie kliknout pro větší náhled. Je tak možné vidět další zásadní rozdíly.

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Tyto snímky opět ukazují, kde spočívá pravá síla fotoaparátu Nokie Lumie 920. Je zde viděl výrazně lepší podání barev a ostrost.
(Foceno v místnosti, bez blesku, cca. 1,5m od okna, zatažená obloha, běžný fotoaparát indikoval nutnost použití blesku)

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Na sérii 6 fotografií výše je vidět podstatně lepší světlost a podání barev u snímků pořízeních Lumií. HTC bohužel v místnosti snímky velmi "odbarvuje".
(Foceno v místnosti, bez blesku, cca. 1,5m od okna, zatažená obloha, běžný fotoaparát indikoval nutnost použití blesku)

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Snímek z HTC byl focen několikrát. I přesto stále vypadá jako by byl focen přes nějaký "filtr". Ostrost a podání barev není příliš dobré.

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Optická stabilizace a delší čas expozice umožňují Lumii 920 vyfotit podstatně jasnější snímky i ve vnitřních prostorech.

Nokia Lumia 920 HTC 8X

První fotografie s bleskem ukazuje na podstatně výkonější LED diodu u HTC. "Blesk" Lumie není příliš intenzivní, což se ukázalo na tomto snímku větší místnosti.

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Intenzivní LED dioda v případě HTC nemusí být v případě blízkých předmětů vždy výhodou. Je třeba, aby výrobce ještě doladil její používání.

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Tento a předcházející snímek ukazuje lepší práci automatiky při vyvažování bílé v případě Lumie 920.

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Předcházející tři snímky pocházejí z místnosti osvětlené převážně přirozeným světlem (v blízkosti okna). Rozdíly již nejsou tak výrazné.

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Větší místnosti osvětlené zářivkou (typické pro obchody) jsou pro Nokii (překvapivě) velmi problematické. Snímky z HTC jsou podstatně věrohodnější.

Nokia Lumia 920 HTC 8X

Nokia Lumia 920 HTC 8X

 

Focení v místnosti je opět oblastí, kde Nokia Lumia 920 jasně dominuje. Stejně jako při focení v noci, je možno díky optické stabilizaci dosáhnout podstatně delších expozičních časů, které zajistí větší prosvětlení celého snímku. Lumia také velice dobře pracuje s vyvážením bílé barvy. Většina snímků tak má velice věrohodné barvy. Ačkoliv software Lumie umí lépe "dávkovat" světlo z přisvětlovací diody, její intenzita není příliš vysoká. V některých případech tak dioda (na rozdíl od HTC) nezvládne místnost dostatečně osvětlit. U HTC 8X je opět možno pozorovat nižší intenzitu a méně věrohodné podaní barev. Tento problém se týká nejen snímků zevnitř, ale také zvenku.

Komentáře (6)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

htcjirka

26 | 05 | 13 21:32
Koukal jsi spatne + navic od prosince se hodne zmenilo,HTC je L920 hodne vzdalene. 0

Fil95

26 | 05 | 13 20:41
Ať se na mne nikdo nezlobí, ale myslím, že mnohem hezčí a ostřejší snímky (podle fotografií) fotí HTC. 0

htcjirka

18 | 12 | 12 19:49
Tak pro Lumie 920 od AT&T uz je update na PR1.1 dostupny na Navifirm/tj i oficialnich serverech Nokie,odtud Navifirm data taha..uz je to nadosah. http://wmpoweruser.com/software-update-pr1-1-for-att-nokia-lumia-820-and-920-now-available-on-navifirm/ 0

htcjirka

01 | 12 | 12 17:07
Srovnani videa Lumia 920 x HTC 8X..velmi vyrazny rozdil,zejmena zvuk a i stabilizace,na cele care vitezi Lumia 920. http://www.youtube.com/watch?v=svM5g_9539Y 0

milennium

12 | 11 | 12 10:37
Sakra, pěkná ženská... 0

Jindřich Lukeš

09 | 11 | 12 20:06
První díl z řady podrobných srovnání modelů Nokia Lumia 920 a HTC 8X. Tento díl je věnovaný detailnímu srovnání fotoaparátů především při focení v noci http://wmmania.cz/clanky/recenze/nokia-lumia-920-vs-htc-8x-srovnani-fotoaparatu-nocni-snimky/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17