Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nokia Lumia 920 vs. iPhone 5 z pohledu náročného uživatele

V tomto velmi detailním porovnání se zaměříme na praktické rozdíly a využitelnost Nokie Lumie 920 a iPhonu 5 z pohledu velmi náročného uživatele (dříve používajícího pouze produkty Apple), který svůj přístroj potřebuje primárně pro práci. Ukážeme si také problémy, které sebou přináší přechod z iOS na Windows Phone.

Autorem tohoto článku je Radek Šafka, kterému tímto děkujeme.

V úvodu je třeba upozornit, že se nejedná o komplexní a objektivní srovnání obou zařízení či jejich operačních systémů, ale o pohled náročného uživatele, který své mobilní zařízení primárně využívá jako pracovní nástroj, tedy ve velmi specifických podmínkách.

Po roce požívání čistě jablečných produktů jsem dostal chuť vyzkoušet Windows Phone, a jelikož loňský nejvyšší model Nokie spadl na příjemnou cenu cca 6 000 Kč, byla to jasná volba. Za tuto cenu jsem to pojal spíše jako pořízení si nové hračky, kterou po vyzkoušení mohu eventuálně odložit do šuplíku, kde zastane roli záložního přístroje.

Jelikož je podzim a má pracovní sezóna je v plném proudu, nebyl v podstatě čas na bližší seznamování s přístrojem. Po vybalení z krabičky jsem ihned vložil SIM, která to té doby plnila svou funkci v iPhonu 5. Od Lumie jsem očekával maximum, bylo třeba, aby ukázala své schopnosti okamžitě a intuitivně. V terénu jsem již nemohl nic řešit a ladit. Vše muselo šlapat na jedničku. Do Vánoc mám naplánované revize plynu v panelových domech. Každý den jeden panelák. Tedy spousta lidí, kteří volají a řeší přesun termínu, což pro mě znamená vyřídit desítky hovorů a SMS, hledání volných termínů v kalendáři, zaznamenávání různých poznámek apod.. V praxi vše samozřejmě probíhá v terénu, kdy musím neustále vytahovat telefon z kapsy a to nejčastěji v situacích, kdy mám plné ruce.

První den po vložení SIM do Lumie mi zcela narušil můj doposud bezchybný a pracovně spolehlivý ekosystém, kdy mně vzájemná synchronizace Mac - iPhone - iPad poskytovala potřebný komfort a spolehlivost. První otázkou tedy bylo, jakou zvolit cloudovou službu, aby dokázala navzájem synchronizovat OS X, iOS a Windows Phone? Osobně zastávám filozofii, že když je možné vynechat služby naší hodné a milé reklamní společnosti Google, tak neváhám. Přece jenom hlavní zdroj příjmu této reklamní společnosti pochází z "vědění" toho, co dělám, kde to dělám a s kým to dělám a ani bych se nedivil, kdyby ji zajímalo, i proč to dělám. Volba cloudu tedy byla jasná - Outlook.com. Zde jsem však nepochodil se synchronizací mezi Macem a Outlookem.com. Jsem zvyklý mít kalendář, email, kontakty a poznámky v základních aplikacích v OS X a moc to nechci měnit. Tyto aplikace však neumí komunikovat s Outlookem.com. Pokud se mýlím, poučte mě. Jak rád se budu mýlit! Proč rád? No protože mě nezbylo nic jiného, než potupně poskytnout svá data Googlu a využívat synchronizačního protokolu CardDAV pro kontakty a CalDAV pro kalendář. Email jsem obešel díky tomu, že používám email.cz, kde není problém synchronizovat přes imap Seznamu. Je zajímavé, že iOS zařízení dokáží pracovat s Outlook.com, ale desktopový OS X nikoli.

 

Kompletní změna synchronizace na všech zařízeních znamenala ztrátu celé soboty a navíc nemožnost používat Outlook.com, který je pro Lumii 920 jako stvořený. Synchronizace mého soukromí tedy fungovala, ale jen díky reklamní agentuře Google.

V tuto chvíli používám přístroj druhým týdnem a k iPhonu se mi vracet v podstatě nechce. Lumia je sice velká a těžká, ale zase vidím text i za chůze. Včera jsem dokonce na půl dne SIM do iPhonu ze zvědavosti vrátil, ale po několika hodinách se putovala zpět do Lumie. Asi ještě nenastal ten pravý čas a možná že ani nenastane :)

V průběhu používání Lumie jsem si vedl podrobné poznámky, které uvádím níže. Vše stručně, bez zbytečné „omáčky“. Zaměřuji se především na problémy, se kterými jsem se denně potýkal.

Poznámky jsou doplněny (barevný text) o komentáře Jindřich Lukeše – redaktora WMManie, který jakožto zkušený uživatel Windows Phone některé mé problémy zhodnotil a případně navrhl jejich řešení.

 

Plusy a mínusy Lumie 920

Nokia Lumia 920 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

• Lumia nemá v kalendáři zobrazenou událost jako plovoucí plochu s možností kliknutí a posunutí prstem na jiný čas. Nutno rozklikávat a editovat čas. Na iPhone lze podržet prst na události a lze ji velice pohodlně přesouvat v čase. Na Lumii nikoliv. Tuto velice užitečnou funkci Windows Phone a dokonce ani Android skutečně neumí (alespoň ve výchozí aplikaci kalendáře).


Barva nadpisů je ovlivněna výběrem celkového barevného tématu. Pokud je tato barva nastavena na šedou, stává se kalendář méně přehledným. Řešením je změnit barvu.

• Lumia nepřehrává audio.wav z emailu (rozesílá T-mobile jako nahrávky z vaší záznamové schránky).

• V kalendáři nelze přizvat ke konkrétní události konkrétní osobu. Platí pro kalendář Google. V kalendáři Outlook není problém. Na iPhonu však není problém sdílet událost druhé osobě i v kalendáři Googlu. Domnívám se, že problém způsobuje protokol CalDAV, který je pro synchronizaci s Google nuceně využíván.

• Po přechodu na zimní čas Microsoft nezvládl posun času a cca do 5 sekund se automaticky posune událost o hodinu zpět. Opět mluvím o kalendáři Google. Na iPhone se problém neprojevuje. Problém způsobený změnou času a synchronizačního protokolu na straně Googlu. Microsoft na nápravě pracuje. V součané chvíli možno řešit používáním jiné než výchozí aplikace kalendáře.

• Pokud máte telefon na práci a stále ho vytahujete z kapsy pro kontrolu emailu či kalendáře, stává se velikost a váha pro jednu ruku obtěžující. V tomto mě nejvíce vyhovoval jak velikosti tak nehladkým povrchem HTC 8S. S přibývajícím časem si člověk zvykne, a váha přestane být obtěžující. Lesklý povrch je ale skutečně nepříjemně kluzký.

• Kdybych na Lumii 920 nasadil pouzdro, stane se velikost pro jednu ruku ještě víc problémová. Bez pouzdra je Lumia s lesklým povrchem kluzká a pád na zem je více pravděpodobný. Také tím dochází ke vzniku ošoupaných míst na zádech telefonu již po týdnu užívání. U iPhonu naopak pouzdro zvětšuje šíři jinak úzkého telefonu a úchop je pohodlnější. Na druhou stranu větší rozměry Lumie poskytují podstatně širší a tím pádem pohodlnější klávesnici. Kluzký povrch a ochranu přístroje je možné řešit pomocí originálního „bumperu“, který je matný a vyrobený z tenkého materiálu, což znamená jen minimální zvětšení rozměrů přístroje.

• V kalendáři chybí týdenní náhled. Na iPhonu se zobrazí automaticky po otočení telefonu na ležato. Možno řešit aplikacemi třetích stran. Existuje celá řada velmi dobrých alternativ pro výchozí kalendář, které obsahují i týdenní pohled.

• Sem tam se při manipulaci dotknu senzorových tlačítek. Při práci s iPhonem nemusím byt opatrný. Opět je to spíše otázkou zvyku a delšího používání přístroje.

• V kalendáři a v sms zprávách nelze vyhledávat. U iPhone není problém. Naopak je tomu s vyhledáváním v historii hovorů. Na Lumii lze vyfiltrovat všechny hovory dle volaného a u iPhone nikoli. Vyhledávání v kalendáři možno opět řešit aplikací třetí strany.

• Česká klávesnice je posunutá mimo střed mírně doleva, což je způsobeno přidáním dalších tlačítek na pravou stranu (klávesy s háčkem, čárkou a ů). Při psaní je to nezvyk a je to nepříjemné. Mimochodem, tyto klávesy jsem díky skvělé T9 ještě nepoužil.

• Kvalita stejných aplikaci je na první pohled na straně iPhonu, i když možná jde jen o podvědomý pocit z iOS či Androidu, že "takto má vypadat aplikace" a přitom to může byt pouze jiné pojetí zobrazení obsahu. Mám hlavně na mysli všude přítomné listování do stran, kde nalezneme další nabídky/volby aplikace, které se přece mají skrývat pod ikonkou ozubeného kolečka že? Řešení aplikací v záložkách je standard Windows Phone. Zde je třeba si zvyknout na jiný přístup a ovládání. Kvalita aplikací a hlavně výběr je stále u iOS a Androidu lepší. Situace se však pomalu zlepšuje.

• Prostředí WP i všech aplikaci je nemalebné. Věc čistě subjektivní! Osobně miluji "jinakost" a nemám s tímto prostředím problém, stejně jako jsem neměl problém s malebným prostředím iOS6 na iHračkách.

• Rychlost systému je v obou systémech příkladná. A nejde ani tak o rychlost pohybu v prostředí, ale také o okamžitou reakci displeje na posun vašeho prstu. Zde se může kdejaký Android se svou "ozvěnou a reflexem" učit.

• Výdrž baterie bych hodnotil shodně. Telefon mám především na komunikaci a oba přístroje do 22 hodiny vydrží. Stejně nabíjím každou noc, a to jakýkoliv telefon, který jsem do této doby vlastnil. Nemůžu si dovolit zůstat bez energie v polovině druhého dne.

• Kvalitu audio výstupu si jakožto člověk s hudebním "hluchem" nedovolím moc hodnotit, ale přeci jen se mi zdá výstup z iPhone o chlup čistější. Nic propastného.

• Lumii chybí notifikační centrum zmeškaných události. Avšak většinu aplikací, které notifikují, mám jako ikonu na ploše a celkem přehledně vidím událost na živé dlaždici. A třeba i s náhledem textu. Takže jen výjimečně hledám „co že to píplo“. Prostě jiné řešení s podobným výsledkem.

• Navigaci potřebuji pouze po Praze, a to dojet na sídliště x ke správnému číslu popisnému. Dorazím celkem spolehlivě s navigací na iPhone i na Lumii. V off-line navigaci v Lumii nevidím při mých potřebách výhodu. Data v tomto případě neřeším. A na trasy po ČR nebo do zahraničí stejně používám větší a pohodlnější displej iPadu mini.

 

Plusy a mínusy iPhonu 5

Apple iPhone 5 32GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

• Horší (kvůli velikosti) obsluha posuvníku pro editaci času v událostech, budíku atd. Zvlášť u nového iOS 7 je to takové nějak moc minimalistické. Pohodlnost, zvláště pak na dotykových displejích, nesmí ustoupit designu. U Lumie je toto vyřešeno velice pohodlně.

• V porovnání s téměř dokonalou T9 v Lumia jsou automatické opravy u iPhone v české klávesnici ubohé až aktivně hloupé. Dokáží Vám automaticky opravit i zcela jednoznačně správné slovo a udělat s něho dvě menší, zcela rozdílná slova. Navíc se u toho tváří jakože nic, když se kurzorem vrátím nazpět. Hrůza. U Lumie je naopak možnost jedním klikem označit celé slovo a v řádku nad klávesnici ihned vidíte nabídku slov, kterými lze nahradit. Hodně chytré a bezbolestné.

• iOS neumožňuje nastavit konkrétní osoby jako ikonku na plochu. To platí i o osobách či skupinách ve WhatsApp. Jako rychlá volba v terénu na dva kliky je tato možnost nedocenitelným pomocníkem. Na iPhone je to sice na 3 kliknuti, pokud máte osobu v "oblíbených", ale často podvědomě klikám na ikonu "kontakty", kde rychlá volba oblíbených paradoxně není a musím se vracet zpět do menu, kliknout na ikonu "telefonku" a následně konečně na "oblíbené". Ikona kontaktu na ploše je přeci jenom intuitivnější.

• Lumii nedělá slabší signál Wi-Fi na rozdíl od iPhone 5 žádné problémy. Ona vůbec schopnost udržet se na slabším signálu WiFi u loňských zařízení Applu je žalostná. Za poslední roky se to zlepšilo až s příchodem iPadu Air. Jiné novinky Applu jsem nezkoušel.

• Při ručním zadávání čísla příjemce do sms zprávy se klávesnice u Lumie změní na krásnou numerickou verzi. Na iPhone zůstává klasická a méně pohodlná.

• Na Lumii lze do zprávy vložit polohu, video a kontakt přímo v editoru psaní zprávy. IPhone zvládne přiložit pouze obrázek.

• Operační systém v iPhonu byl navržen pro velikost displeje 3,5", kde do horního rohu na tlačítko "zpět" nebyl problém dosáhnout. Nyní na 4" displeji u iPhone 5 je to již nepohodlné a řešení na Windows Phone v podobě šipky zpět ve spodní části je o mnoho pohodlnější.

• IPhone 5 je dražší o více jak polovinu. Na stranu druhou Lumia 920 spadla za rok o více jak polovinu své původní ceny. Také pokud máte iPhone 5 již rok, současná prodejní cena vašeho použitého přístroje vám neudělá vrásky na čele na rozdíl od majitelů Lumie 920.

Nokia Lumia 920 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Apple iPhone 5 32GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

• Fotoaparát je na denním světle skvělý u obou přístrojů, ale v šeru, což je jakýkoliv interiér minimálně od 17 hod, jsou výsledky hodně propastné ve prospěch Lumie. A to se bavím o focení pouze automatikou. Lumia rovněž nemá problém fotit ostré fotky hned na "první pokus" i v šeru. Zde není co řešit, Lumie je skvělá.

• Power tlačítko na Lumii, umístěné v polovině boční hrany nemá konkurenci. Tlačítko na vrchní hraně iPhonu je hůře dosažitelné.

• Z prostředí editoru nové emailové zprávy nelze na iPhonu vložit více označených fotek. Je nutné editor ukončit, jít do obrázků, označit více fotek a odeslat. Navíc z iPhone lze odeslat POUZE 5 fotografii! Na Lumii je pro nás, uživatele iPhonů, vysněné a pohodlné tlačítko přímo v editoru. Tím otevřeme obrázky a pohodlně vybereme libovolný počet snímků. V praxi jsem zkusil přiložit 30 fotografií a všechny dorazily v plné velikosti. Naproti tomu lze u iPhone zvolit velikost odesílaných fotografií. Což se často hodí mimo dosah Wi-Fi.

 

Závěr

A jaký je závěr srovnávání? Po dlouhém používání iPhonu na mě z Lumie dýchá závan svobody v možnostech nastavení a některých funkcí. To prozatím stačí na to, abych ji vesele používal dál. Nevím, jak to bude dlouhodobě, protože potřeby a názory se vyvíjí. Třeba za několik měsíců opět sepíši své postřehy z obou přístrojů a konečný verdikt bude jiný. Také by bylo fér zdůraznit, že telefon slouží pouze jako komunikační zařízení. Na konzumaci obsahu, využívání soc. sítí a internetu, případně her používám iPad. Nebýt toho, asi bych uvažoval o nějakém 6" zařízení.

 

Největší překážky v návratu k iPhonu 5

Sečteno potvrzeno - největší překážky v návratu k iPhonu 5 vidím v těchto základních bodech:

1. Rychlé a návykové používání krásného a velkého displeje Lumie.

2. S tím jde ruku v ruce prostředí Windows Phone. Velké prvky, skvělá čitelnost.

3. Image. S červenou Lumií nemáte problém :)

4. Fotoaparát Lumie 920 je věc v mobilech doposud nevídaná.

5. Doplnění hlavní obrazovky o kontakty a skupiny, které X krát za den používám.

6. Skvělá T9. Připomíná mi to časy starých Nokií, které již před mnoha lety vynikaly oproti konkurenci perfektním českým slovníkem.

Komentáře (12)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

blickyn

15 | 12 | 13 02:05
Neptal jsem se na Skydrive, to je OK. Ptal jsem se na posilani fotek mailem. Tam to komprimuje a podle clanku to autorovi jde bez komprimace. Zdravím, mate pravdu. Fotky odesilane emailem jsou komprimovany na 1,5 MP (1632x918). Pri psaní článku jsem to nekontrolaval. Pouze jsem viděl, ze me přišly "velké" fotky a ne miniatury jak to některé zařízení umí a víc jsem v tu chvili nezkoumal. Diky za postřeh. 0

motty2057

13 | 12 | 13 13:59
Neptal jsem se na Skydrive, to je OK. Ptal jsem se na posilani fotek mailem. Tam to komprimuje a podle clanku to autorovi jde bez komprimace. 0

szoustal

13 | 12 | 13 13:13
Tak já mám oblast Česko a fotky odesílá na SkyDrive v plné kvalitě, ale jen přes Wi-Fi. Nožná záleží na verzi Firmware. 0

motty2057

13 | 12 | 13 11:01
Tak to nepomohlo, nastaveny Spojene staty, restart. Foto opet zkomprimovane. 0

matyzs

13 | 12 | 13 10:13
Moje Lumie odesílá fotografie zkomprimované, lze to někde nastavit? Áno treba nastaviť Krajinu/Oblasť na USA 0

motty2057

13 | 12 | 13 07:48
Moje Lumie odesílá fotografie zkomprimované, lze to někde nastavit? 0

Jindřich Lukeš

11 | 12 | 13 12:16
V nastavení klávesnice si zapneš našeptávač. 0

Nechic

11 | 12 | 13 11:39
Skvělá T9? Doby starých Nokií ? Kde to ve WP najdu? 0

sssugi

10 | 12 | 13 14:13
to je skoda...stale si neviem zvyknut na slovensku klavesnicu a radsej pisem na anglickej bez nasepkavania 0

Jindřich Lukeš

10 | 12 | 13 13:15
To je dobrá otázka, včera jsem to testoval na 1520 a fungovalo to bez problémů, ale spíše se zdá, že se jednalo o nějakou chybku. Po opakovaném přepnutí klávesnice tahle možnost zmizela..Zkusím to ještě vysledovat, každopádně v článku to opravím. 0

sssugi

10 | 12 | 13 12:57
Možno řešit použitím ENG layoutu (anglická klávesnice s vypnutými korekcemi) v kombinaci s CZ našeptávačem. ako mam toto nastavit? chcel by som aby mala klavesnica anglicke rozlozenie ale slovenske korekcie. Ide to? 0

Jindřich Lukeš

10 | 12 | 13 01:06
V tomto velmi detailním porovnání se zaměříme na praktické rozdíly a využitelnost Nokie Lumie 920 a iPhonu 5 z pohledu velmi náročného uživatele (dříve používajícího pouze produkty Apple), který svůj přístroj potřebuje primárně pro práci. Ukážeme si také problémy, které sebou přináší přechod z iOS na Windows Phone. http://wmmania.cz/clanky/recenze/nokia-lumia-920-vs-iphone5-z-pohedu-narocneho-uzivatele/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17