Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nokia Lumia 925 - Odpovědi na nejčastější otázky

Nokia Lumia 925 je přístroj plný kontrastů, o kterém se na internetu hodně diskutuje. Jaké úmysly a rozhodnutí vedly Nokii k vytvořejí tohoto přístroje? Jaké důvody má navržená hardwarová konfigurace? Nejen tyto otázky odpovědí lidé přímo z Nokie (Kevin Shields a Stefan Pannenbecker).

V úterý (14.5.) byl na konferenci v Londýně představen nový model Lumie, konkrétně Lumie 925. Ačkoliv se jedná o novinku, nic až tak zásadního nepřináší, i když změn není zrovna málo (více v samostatném článku: Lumia 920 vs. Lumia 925 – Jaké jsou praktické rozdíly?). Některé změny jsou chápány pozitivně a některé spíše naopak. Internet je tak plný nezodpovězených otázek.

V tomto článku naleznete odpovědi na ty nejzásadnější, a to přímo od těch nejzasvěcenějších: Kevina Shieldse a Stefana Pannenbeckera z Nokie.

TIP: Lumia 920 vs. Lumia 925 – Jaké jsou praktické rozdíly?


Proč není možné použít microSD?

Jedna z nejčastějších otázek směřuje k neexistenci slotu na paměťové karty. Důvodem je snaha o opravdu tenké zařízení, v němž „není místo pro všechno“. Některé věci musely být posunuty jinam, což vyvolává domino efekt s nemožností do telefonu umístit vše. V tomto vyřazovacím boji nakonec prohrál slot na paměťovou kartu před PureView fotoaparátem a velkou baterií.

Komentář redakce: Pokud si výše uvedené důvodů vyvodíme souhrnný závěr, dalo by se říci, že design telefonu je důvod absence slotu na SIM, což je v podstatě dnes velmi běžná praxe, kterou preferuje celá řada výrobců.

 

Proč kov a proč právě nyní?

Použití kovu má celou řadu důvodů. Jedním z hlavních byla snaha ukázat, že model 925 není jen další 920. L920 je prodávána v zářivých barvách, L925 je oproti tomu méně odvážná a elegantnější. Dalším důvodem je hmotnost. I když je L920 velmi oblíbená, někteří poukazují na velké rozměry a hmotnost. Odpovědí na to je L925, která za cenu kompromisů (např. odstranění bezdrátového nabíjení) přináší tenký design s možností oslovit širší základnu případných zákazníků. L925 je vlastně L920 uzpůsobená pro ty, kteří chtějí lehčí a tenčí telefon – neznamená to tedy náhradu L920, ale pouze orientaci na jinou uživatelskou základnu.

Komentář redakce: Sázka na kov je velmi dobrá cesta. Je celá řada uživatelů, kteří kov preferují. Nehledě na to, že kovové přístroje vždy působí hodnotnějším dojmem.

 

Proč je microUSB umístěno nahoře?

V případě Lumie 920 bylo umístění microUSB dolů velmi náročné a problematické. S rostoucí oblibou bezdrátového nabíjení však jeho umístění dolů přestávalo být prioritou, a proto došlo k jeho návratu na horní stranu. Z praktických testů také vyplynulo, že umístění konektoru dolů má negativní vliv na příjem signálu.

Komentář redakce: Tato argumentaci je bohužel trochu nelogická. Ačkoliv věříme tomu, že umístění na spodní stranu je náročné, je poněkud zvláštní jej obhajovat rostoucí oblibou bezdrátového nabíjení, které přístroj stejně neobsahuje (bezdrátově nabíjet lze, ale jen s využitím speciálního krytu).

TIP: Lumia 920 vs. Lumia 925 – Jaké jsou praktické rozdíly?


IPS LCD vs. AMOLED

Další změnou u L925 (obdobně pak i u L928) je použití AMOLED displeje (bez Pentile matice). Hlavním důvodem této změny jsou rozměry. AMOLED displeje jsou totiž podstatně tenčí, což umožňuje snížit i tloušťku celého přístroje. Nokia však jedním dechem dodává, že se stále jedná o PureMotion HD displej s vysokou obnovovací frekvencí a ClearBlack technologií.

Komentář redakce: K tomuto tématu pouze doplníme, že AMOLED displeje Nokie jsou dosti odlišené od „přebarvených“ SAMOLED Samsungů. Oproti IPS (Lumia 920) se můžeme těšit na skutečně černou a zářivější barvy. Nevyhneme se ale bohužel častému problému s tzv. vypalování displeje.

 

Jakými dalšími způsoby se docílilo tenkosti?

L925 používá 2.25D Gorilla Glass, oproti L920, u které je použit 2.5D. Čím vyšší číslo, tím více je sklo na koncích zakřivené, ale také silnější. Tenké sklo v kombinaci s AMOLED displejem pak vytvoří 8,5 mm tenký Windows Phone.

Komentář redakce: Tento rozdíl (menší zaoblení) asi v praxi nebude příliš patrný.

 

Proč je zadní strana vyrobena z plastu a ne z hliníku?

Nokia mohla vyrobit celohliníkové zařízení – je to opravdu možné. Ale byly zde specifické důvody proč to neudělat (jak funkční, tak designové).

Z pohledu designu by se kov mohl nabarvit, ale působilo by to příliš jako z 80. let, takže se od této možnosti upustilo. Polykarbonát na druhou stranu umožňuje různé barevné variace s lepším pocitem při držení (není tolik studený jako kov).

Dalším důvodem je NFC, které by mohla celokovová záda rušit. Pro NFC se samozřejmě mohla udělat pouze polykarbonátová část, ovšem to by znamenalo změnu designu celého zařízení.

Komentář redakce: Pokud by v Nokii chtěli vyrobit hliníková záda, jistě by to zvládli. Každopádně není nic horšího, když hrozí, že si telefon poškrábete i při pouhém položení na stůl (viz iPhone 5).

 

Proč pouze tři barvy?

Ke konečnému designu byly nakonec zvoleny pouze tři barvy (bílá, černá a šedá), které se nejvíce hodily k použitému kovu. Tyto střídmější barevné kombinace jsou také zajímavější pro skupinu uživatelů, na kterou je cíleno.

Komentář redakce: Tři barvy jsou v tomto směru naprosto dostačující. Pokud máte raději zářivější barvy, výrobci neoriginálních krytů jistě uspokojí vaše představy.

 

Pět čoček vs. šest (fotoaparát)?

L925 má přidanou šestou čočku, která pomáhá zlepšit výkon na denním světle. Ze zpětných reakcí na fotoaparát L920 byla kritika na poněkud slabší výkon (především ostrost) na denním světle. V tomto ohledu má L925 lepší fyzický fotoaparát než L920. Je vhodné poznamenat, že Nokia v tomto směru posouvá hranice – šest čoček nebylo nikdy dříve u telefonního fotoaparátu použito.

Komentář redakce: Až praktické testy ukáží, zdali se jedná o skutečný přínos, nebo pouze marketingové lákadlo.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17