Nokia v úterý představila staronové zařízení té nejvyšší třídy. Jedná se o evropskou verzi v současné době již v USA prodávané Nokie Icon. Konkrétní hardwarové specifikace a fotografie naleznete v samostatném článku: Nokia Lumia 930 - Oficiálně představena - První informace (aktualizováno).
Při pohledu na hardwarovou specifikaci by se tento model mohl stát novou vlajkovou lodí Nokie, i když o něco lépe vybavená je stále ještě Lumia 1520. Při pohledu do zahraničních recenzí již prodávané Lumie Icon se však velmi často objevuje dotaz, zdali evropská verze bude podporovat Glance Screen (Rychlý přehled), jelikož americká verze jím nedisponuje. Bohužel vzhledem ke stejné specifikaci se této velmi populární funkce nedočkáme ani v Evropě.
Pokud se ptáte na konkrétní důvody nepřítomnosti této funkce, nemáme pro vás příliš jednoduché a jednoznačné vysvětlení, přesto se o něj pokusíme.
Celý problém tkví v samotné displeji. Zde ovšem není komplikací vysoké rozlišení (Lumia 1520 má taktéž FullHD a Glace podporuje), ale zvolený typ displeje. Lumia 930 je totiž vybavena speciálním AMOLED displejem (oficiální specifikace dokonce udává OLED technologii), který nemá tzv. displejovou paměť. Zjednodušeně řečeno se jedná o funkci, která na „vypnutém“ displeji udržuje informace pocházející z libovolného programu, což je přesně případ Glance screen.
Možná vás nyní napadne otázka, proč Nokia nezvolila jiný typ displeje, který je požadovanými funkcemi vybaven a zvládl by zobrazení Glance Screen? Odpověď je poměrně jednoduchá, vychází však částečně z různých logických úvah, protože oficiálně zatím nezazněla.
Hlavním problémem bude s největší pravděpodobností cena. Zdá se totiž, že displej kombinující potřebné funkce, Full HD rozlišení a AMOLED technologii je velmi drahý. V tomto směru toho Nokia příliš nezmůže, jelikož výhradními výrobci těchto panelů jsou jen Samsung a LG. Nokia si vlastní displeje sama nevyrábí.
Druhým důvodem může být i samotná technologie, kdy displeje potřebných parametrů nemusí být v potřebném objemu vůbec vyráběny. Přeci jen se jedná o speciální záležitost, která u běžných telefonů není využívána.
Z předchozích odstavců je tedy zřejmé, že AMOLED technologie není v tomto směru příliš vhodná. Proč tedy Nokia nepoužije klasické IPS dispeje, kterými vybavila například Lumii 1520? Důvody jsou v tomto případě ještě méně zřejmé. Spekuluje se však o vyšší energetické náročnosti, větších konstrukčních rozměrech, které by vyžadovali zvětšit tloušťku přístroje apod.
Ať už jsou důvody jakékoliv, Nokia si je tohoto problému vědoma a pro budoucí modely se jej snaží řešit. Jak moc bude úspěšná, ukáže až čas.
Jindřich Lukeš
04 | 04 | 14 16:29necisty
04 | 04 | 14 15:54Jindřich Lukeš
04 | 04 | 14 10:52Standa Kadlec
04 | 04 | 14 10:51Jindřich Lukeš
04 | 04 | 14 08:56