Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nokia Lumia 930 nepodporuje Glance Screen (Rychlý přehled)

Předevčírem představená a špičkově vybavená Nokia Lumia 930 nenabídne jednu ze stěžejních funkcí – Glance Screen (Rychlý přehled). Jaké jsou důvody?

Nokia v úterý představila staronové zařízení té nejvyšší třídy. Jedná se o evropskou verzi v současné době již v USA prodávané Nokie Icon. Konkrétní hardwarové specifikace a fotografie naleznete v samostatném článku: Nokia Lumia 930 - Oficiálně představena - První informace (aktualizováno).

Při pohledu na hardwarovou specifikaci by se tento model mohl stát novou vlajkovou lodí Nokie, i když o něco lépe vybavená je stále ještě Lumia 1520. Při pohledu do zahraničních recenzí již prodávané Lumie Icon se však velmi často objevuje dotaz, zdali evropská verze bude podporovat Glance Screen (Rychlý přehled), jelikož americká verze jím nedisponuje. Bohužel vzhledem ke stejné specifikaci se této velmi populární funkce nedočkáme ani v Evropě.

Pokud se ptáte na konkrétní důvody nepřítomnosti této funkce, nemáme pro vás příliš jednoduché a jednoznačné vysvětlení, přesto se o něj pokusíme.

Celý problém tkví v samotné displeji. Zde ovšem není komplikací vysoké rozlišení (Lumia 1520 má taktéž FullHD a Glace podporuje), ale zvolený typ displeje. Lumia 930 je totiž vybavena speciálním AMOLED displejem (oficiální specifikace dokonce udává OLED technologii), který nemá tzv. displejovou paměť. Zjednodušeně řečeno se jedná o funkci, která na „vypnutém“ displeji udržuje informace pocházející z libovolného programu, což je přesně případ Glance screen.

Možná vás nyní napadne otázka, proč Nokia nezvolila jiný typ displeje, který je požadovanými funkcemi vybaven a zvládl by zobrazení Glance Screen? Odpověď je poměrně jednoduchá, vychází však částečně z různých logických úvah, protože oficiálně zatím nezazněla.

Nokia Lumia 1520 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Hlavním problémem bude s největší pravděpodobností cena. Zdá se totiž, že displej kombinující potřebné funkce, Full HD rozlišení a AMOLED technologii je velmi drahý. V tomto směru toho Nokia příliš nezmůže, jelikož výhradními výrobci těchto panelů jsou jen Samsung a LG. Nokia si vlastní displeje sama nevyrábí.

Druhým důvodem může být i samotná technologie, kdy displeje potřebných parametrů nemusí být v potřebném objemu vůbec vyráběny. Přeci jen se jedná o speciální záležitost, která u běžných telefonů není využívána.

Z předchozích odstavců je tedy zřejmé, že AMOLED technologie není v tomto směru příliš vhodná. Proč tedy Nokia nepoužije klasické IPS dispeje, kterými vybavila například Lumii 1520? Důvody jsou v tomto případě ještě méně zřejmé. Spekuluje se však o vyšší energetické náročnosti, větších konstrukčních rozměrech, které by vyžadovali zvětšit tloušťku přístroje apod.

Ať už jsou důvody jakékoliv, Nokia si je tohoto problému vědoma a pro budoucí modely se jej snaží řešit. Jak moc bude úspěšná, ukáže až čas.

Komentáře (5)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

04 | 04 | 14 16:29
Vážím si tvého názoru a pokusím se vysvětlit mé důvody. Samozřejmě jsou pro mě prioritou fakta a objektivní pohled na celou problematiku,což se snažím ve většina článků prosazovat. Na druhou stranu právě díky širokým znalostem v této oblasti si mohu dovolit sem tam nějakou úvahu. Tyto úvahy vždy vycházejí z nějakých relevantních údajů a mají logický průběh. Dalo by se tedy říci, že nejsou daleko od pravdy. V případě Lumie 930 přeci běžného uživatele jako první napadle "Proč?", proč Nokia nepoužila u takovéhoto špičkového telefonu lepší displej. A pokud tuto otázku očekávám a vím více informací, mám zůstat mlčet a brát to jako fakt? To mi rozhodně nepřijde správné. Lepší částečné informace a úvahy, než vůbec žádné. Nehledě na to, že i tohle je přidaná hodnota toho článku. To že GS 930 neumí může napsat každý, ale nějaké zdůvodnění již není věcí, která se dá někde zkopírovat. Nehledě na to, že konkrétně u této úvahy vše vychází z úvah a zdrojů WPCentralu. Druhou věcí je článek s termíny. Nevím jestli si pozoroval konkurenční články a to i celosvětově, ale pokusil jsem se ze všech dostupných zdrojů shromáždit alespoň trochu relevantí data a vznikl z toho alespoň přibližný a velmi pravděpodobný časový rámec. To že byla použitá v textu nějaká "nevhodná" formulace už je věc vedlejší. Myslím, že informační hodnota je zřejmá. Podtrženo sečteno, s výše zmíněných důvodů rozhodně nehodlám s články, kde zahrnu svůj názor a zkušenost přestávat, ba naopak. Toto je oblast, kde má WMM navrch. Ovšem stále zůstávají hlavním cílem fakta a hlavně objektivní zpravodajství, což si myslím, že se stále daří, což se o konkurenci (zejména u recenzí apod. ) říct rozhodně nedá. 0

necisty

04 | 04 | 14 15:54
Jindřichu tvoje články jsou ve většině případu výtečné a převyšují několikrát tvé kolegy. Poslední dobou ale do nich přidáváš jen své vlastní spekulace. Přestože máš velké znalosti v oblasti mobilních technologií, tak důvod proč upřednostňuji tenhle server oproti Mobilmanii a podobně, je takový, že jsou tu dost precizní fakta! Ale když pak píšeš článek o tom, že 930ka nemá Glance Screen, tak proč zde spekuluješ nad tím, proč ne? V dalším článku, kde jsem očekával přesné nebo alespoň přibližné data příchodu WP 8.1, tak jsem se dočetl jen následující... V tomto směru je k dispozici ještě méně informací. ... Promiň ale podle mého názoru takové radši ani nepiš. Samozřejmě, že očekávám negativní odezvy. 0

Jindřich Lukeš

04 | 04 | 14 10:52
Bohužel máš naprostou pravdu, chybějících věcí je několik a jsou dosti zásadní, uvidíme, třeba to Nokia napraví cenou. 0

Standa Kadlec

04 | 04 | 14 10:51
Osobně si myslím, že je to fakt hezkej telefon. Bohužel některý věci jako právě chybějící Glance Screen na který si majitelé Nokií zvykli bude jeden z důvodů proč nekoupí tenhle model. Nizká kapacita baterie a chybějící slot na paměťové karty tomu taky přispěje. 0

Jindřich Lukeš

04 | 04 | 14 08:56
Předevčírem představená a špičkově vybavená Nokia Lumia 930 nenabídne jednu ze stěžejních funkcí – Glance Screen (Rychlý přehled). Jaké jsou důvody? http://wmmania.cz/clanky/obecne/nokia-lumia-930-nepodporuje-glance-screen/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17