Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nokia PureView - Co skrývá toto magické označení?

S příchodem nových Nokií s Windows Phone 8 se objevilo hned několik nových či staronových pojmů. V tomto článku si vysvětlíme, co se skrývá za označením PureView, a jak se tato technologii liší u modelu „Lumia 920“ a „808 PureView“.

Jednou z nejdiskutovanějších technologií posledních několika dní je PureView od Nokie. Jedná se o pokročilou technologii sloužící pro focení. Nokia však zvolila zajímavou taktiku a stejným označením pojmenovala dvě zcela odlišné technologie, které mají navzájem jen málo společného, tedy snad jen to, že se týkají fotoaparátu.

Pro účely tohoto článku si PureView pracovně rozdělíme na PureView 808, kterým je vybavena Nokia 808 a PureView 920, kterým disponuje Lumia 920.

 

PureView 808

Označení PureView se poprvé objevilo u modelu Nokia 808 PureView, který byl představen začátkem letošního roku. Tato technologie vyvolala velký rozruch, protože se jednalo o zásadní inovaci na poli mobilních fotoaparátů. Z technického pohledu označení PureView v případě Nokie 808 skrývalo relativně velký snímací čip, kvalitní optiku a zejména obdivuhodné rozlišení 41 Mpx. Díky tomuto rozlišení bylo možné docílit kvalitnějších fotografií (výsledná 8 Mpx fotografie byla „poskládána“ z původních 41 Mpx) a v podstatě bezztrátového zoomu (během přiblížení se „ořezávaly“ pixely na okrajích snímku a nedocházelo tak ke snížení kvality výsledné fotografie).

Tato technologie však měla také jednu zcela zásadní nevýhodu, kterou byla náročnost na prostor a hmotnost, což její využití u běžných zařízení výrazně limitovalo.

PureView

 

PureView 920

Již při uvedení modelu 808 bylo jasné, že Nokie bude chtít tuto pokrokovou technologii implementovat do svých zařízení s Windows Phone, což by ji zajistilo poměrně značnou konkurenční výhodu. Hlavní otázkou však bylo „jak“? Jak je možné takto velký “mechanismus“ umístit do elegantních přístrojů, na jejichž designu si Nokia zakládá? Odpovědí je bohužel „nijak“.

Ačkoliv tedy Nokie (z marketingového pohledu) použila stejné označení jako v případě modelu 808, princip technologie je zcela jiný. Tento krok samozřejmě nezůstal bez odezvy, a na internetu se ihned objevilo nespočet kritiků.

PureView

S odstupem několika dní je však nutné říci, že ačkoliv se nejednalo o příliš „férový“ postup, z marketingového pohledu byl velice účinný. Nejen že Nokia navázala na označení, na které uživatelé slyší a o kterém vědí, že znamená kvalitní fotografie, ale především se o této technologii začalo mluvit.

Ačkoliv PureView použité u Nokie 920 není to revoluční z Nokie 808, stále má co nabídnout (zejména v porovnání s konkurencí).

Nyní se konečně dostáváme k vysvětlení, co vlastně pojem PureView v případě Lumie 920 označuje. V podstatě se jedná o kombinaci několika prvků v podobě velmi dobré světelnosti objektivu (F 2.0), optické stabilizace a softwarových vylepšení. Lumia 920 tedy obsahuje pouze inovovaný „malý“ snímací čip nesoucí značku Carl Zeis. Obdobný čip (starší model) byl použit také u přístrojů Lumia 800 a 900 a praktické testy ukázaly, že se nejedná o žádný zázrak. Než však vyneseme konečný verdikt, je třeba počkat na objektivní testy a srovnání. Je však možné předpokládat, že za dobrých světelných podmínek bude Lumie 920 fotit zcela standardně.

Výsadou technologie PureView je však fotografování v noci nebo za zhoršených světelných podmínek. Díky kombinaci světelného objektivu a optické stabilizace obrazu je možné dostáhnout podstatně delších časů expozice a tím získat více světla dopadajícího na čočku. Výsledkem by měly být podstatně kvalitnější (prosvětlenější) fotografie bez rozmazání. Optickou stabilizaci je také možné využít při natáčení videa.

Nokia také zapracovala na přisvětlovací diodě. Jedná se sice stále o technologii LED, která však byla výrazně inovována. V případě diody u Lumie 920 by tak intenzita světla měla být podstatně vyšší a záblesk kratší (přiblížení principu xenonového blesku).

První výsledky více či méně objektivních testů ukazují, že PureView 920 skutečně nabízí něco navíc (a to „něco“ je poměrně zásadní). Pojďme se podívat na praktické výsledky několika testů.

První test byl prováděn v téměř úplné tmě. Ve speciální „místnosti“ byla umístěna váza s květinami, kterou bylo možné vyfotografovat pouze jediným otvorem ve zdi. Na květinu tedy dopadalo jen minimum světla. Pracovník Nokie provedl zkušební snímek s Lumií 920 a novináři mohli porovnat se snímkem ve svém zařízení. Výsledky jsou obdivuhodné. Níže přikládáme video, zachycující celý pokus a také dvě výsledná porovnání (s iPhonem 4S a Samsungem Galaxy S III).

PureView PureView

Další pokus (taktéž zachycený na videu výše) ukazuje reálnou funkci stabilizace obrazu u videa. Pracovník Nokie v sále plném lidí zvedne zařízení nad hlavu a pořídí krátké video, které se při následném přehrání v podstatě vůbec „netřese“.

Třetí pokus, u něhož nelze zcela jednoznačně posoudit objektivitu, znázorňuje video přímo od Nokie. Na tomto videu je vidět záznam chůze, která se na videu pořízeném Lumií 920 v podstatě vůbec neprojevuje (obraz je klidný).

Poslední praktický test, který pochází přímo od Nokie (nemusí být zcela objektivní), spočívá ve vyfocení snímku ve tmě bez použití přisvětlovací diody. Výsledné snímky z nejlepších zařízení současnosti jsou následně porovnány mezi sebou. Níže přikládám několik názorných snímků. Více jich naleznete na theverge.com.

PureView

PureView

Ať už marketingový tah Nokie spočívající v použití stejného označení pro dvě odlišné technologie vnímáme jakkoliv, Nokii nelze odepřít pochvala za skutečnou inovaci (a konkurenční výhodu). Samozřejmě je nutné počkat na praktické a zcela objektivní srovnání, ale z doposud uveřejněných informací je jasné, že Nokia 920 nebude mít při focení za zhoršených světelných podmínek konkurenci. Velmi zajímavé však bude porovnání této technologie s konkurencí v klasických podmínkách (např. ve dne). Osobně se domnívám, že takto pořízení fotografie se nebudou nijak lišit od konkurečních přístrojů a budou srovnatelné se snímky pořízenými Lumií 800 a 900.

 

 

 

 

 

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

11 | 09 | 12 00:24
S příchodem nových Nokií s Windows Phone 8 se objevilo hned několik nových či staronových pojmů. V tomto článku si vysvětlíme, co se skrývá za označením PureView, a jak se tato technologii liší u modelu „Lumia 920“ a „808 PureView“. http://wmmania.cz/clanky/obecne/nokia-pureview-co-skryva-toto-magicke-oznaceni/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17