Sérii exkluzivních článků věnovaným novým Nokiím Lumií s operačním systémem Windows Phone 8 dnes doplníme o recenzi jedné z prvních (v ČR) bezdrátových nabíječek, které Nokia pro svá zařízení nabízí.
V této recenzi se již nebudeme věnovat samotnému principu bezdrátového nabíjení a jeho hlavním výhodám a nevýhodám, jelikož za tímto účelem vznikl jiný článek, kde naleznete všechny potřebné informace: Bezdrátové nabíjení Nokie Lumie 820 a 920 – Praktický test. Nyní se zaměříme pouze na vlastní zařízení.
Obsah balení
DT-910 dostanete v krabičce, která je ještě o kousek větší, než krabička Lumie 920. Její obsah se skládá z vlastní bezdrátové nabíječky ve tvaru stojáku, propojovacího kabelu na obou stranách zakončeného 2.5 mm nabíjecím konektorem a vlastního síťového adaptéru. Připojení nabíječky k elektrické síti tak můžete realizovat pouze přes přiložený kabel a adaptér. V tomto případě se nejedná o univerzální řešení, a samotný adaptér tak jinak než s bezdrátovou nabíječkou nelze využít.
Design
Jestli Nokia něco skutečně výborně umí, tak je to design. Celá rodina přístrojů Nokia Lumia je toho jasným důkazem. Tento trend však Nokia v posledních několika letech přenáší i na doplňkové příslušenství, které je od konkurence jasně odlišitelné. Bezdrátová nabíječka DT-910 není v tomto směru výjimkou. Originální design spolu s perfektním dílenským zpracováním zajistí, že tato nabíječka na vašem pracovním stole rozhodně neudělá ostudu.
Tento model je k dispozici pouze ve dvou barevných variantách (bílé a černé). Levnější model (bez stojánku) by měl být k dispozici ve všech barvách (odpovídajícím telefonům Lumia).
Konstrukce
Celá nabíječka je vyrobena z plastu. Na zadní straně opěrky a na obvodu podstavce byl použit plast lesklý a hladký, který je na přední straně opěrky a střední části podstavce doplněn o plast hrubší a matný. Tato kombinace byla záměrně zvolena tak, aby přístroj po nabíječce zbytečně neklouzal.
Spodní strana podstavce je opatřena slabým obvodovým kruhem vyrobeným z měkčího materiálu, který zajišťuje, aby nabíječka co nejlépe držela na stole.
Uprostřed podstavy (horní strana) jsou vytvořeny dva „výlisky“, které zajišťují přesnou polohu přístroje v nabíječce.
Z komplexního pohledu je nabíječka vymyšlena velice prakticky. Sklon opěrky je dostatečný na to, aby přístroj v nabíječce dobře držel (nevypadával nebo nepřevažoval se), ale zároveň zajišťoval dostatečný pozorovací úhel (za předpokladu, že bude nabíječka umístěna na stole).
Funkce
Nabíjení
Hlavní funkcí bezdrátové nabíječky je samozřejmě nabíjení. Pokud přístroj do nabíječky umístíte, v podstatě okamžitě dojde k zahájení nabíjení doprovázené typickým zvukem. O průběhu nabíjení jste informování stavovou LED diodou umístěnou na celní straně podstavce. Tato dioda má tři režimy (svítí = nabíjejí, intenzivně bliká = chyba nabíjení, bliká v dlouhých intervalech = baterie nabitá). Přístroj můžete během nabíjení samozřejmě používat nebo jej na kratší či delší dobu sundat. O ukončení nabíjení vás telefon bude opět informovat zvukovým upozorněním, tentokrát ale s drobnou prodlevou 3-5s).
Nabíječka má výstupní proud 750 mA a zcela vybitou Lumii 920 (2000 mAh) nabije za cca. 2,5 hodiny. Při porovnání s originální nabíječkou je to jen o několik minut delší (výstupní proud originální nabíječky = 1A).
NFC
DT-910 disponuje také funkci NFC. Potřebný „NFC tag“ je umístěn v přední části podstavy a vyžaduje nejdříve spárování se zařízením. Toto spárování se provede jednoduše přiložením přístroje zády na podstavu nabíječky. Během několika okamžiků se ozve typický zvuk a přístroj si vyžádá povolení pro „spárování“. Následně je třeba v nastavení přístroje vyhledat položku „accessories“, kde se již objeví vaše nabíječka (Charging Stand).
Samotná aplikace sloužící pro správu nabíječky je velice jednoduchá a umožňuje pouze zvolit aplikaci, které se po detekci přístroje spustí. Tento doplněk bohužel nefunguje tak přímočaře, jak se na první pohled zdá. Technologie NFC má totiž jisté limity (resp. bezpečnostní opatření), které její využití v tomto případě výrazně omezují. V první řadě se jedná o skutečnost, že NFC je umístěno v podstavě nabíječky. Pokud tedy chcete NFC využít, musíte přístroj nejdříve přiblížit zády k podstavě a až následně jej opřít a začít nabíjet. Druhá nepříjemnost tkví v nutnosti vždy povolit jakýkoliv „příkaz“, který telefon od NFC dostane (spuštění aplikace). V praxi je tak podstatě rychlejší požadovanou aplikaci spustit přímo z menu přístroje, což tuto funkci zcela odsouvá na vedlejší kolej.
V NFC se však skrývá značný potenciál. V budoucí verzi aplikace „accessories“ bychom se mohli dočkat pokročilejších funkcí jako třeba možnosti automatické změny profilu, vypnutí zámku displeje, ztlumení podsvícení apod. Prostor se otevírá i pro samotné vývojáře. V současné době již existuje např. aplikace Lumia Clock, která umí na displeji zobrazit pěkné digitální hodiny a zároveň ztlumit podsvícení, zamezit automatickému vypnutí a zamknutí displeje. Tato aplikace se může i nadále rozvíjet např. v podobě zobrazení různých notifikací apod., případně mohou vznikat aplikace zcela nové.
Cena
Jak už u Nokie bývá „dobrým zvykem“, za exkluzivní příslušenství si nechává královsky zaplatit. Bohužel ani v případě této bezdrátové nabíječky (stojánku) tomu není jinak. Oficiální ceny pro ČR zatím nejsou k dispozici, pokud však vezmeme v potaz ceny ze zahraničí, lze odhadovat částku blížící se 1800 Kč.
Závěr
V závěru si dovolím použit citaci z předchozího článku věnovanému bezdrátovému nabíjení:
„Ačkoliv se na první pohled může zdát, že bezdrátová nabíječka je jen zbytečným doplňkem, v praxi je tomu spíše naopak. Během testování jsem si na tento způsob nabíjení velice zvykl a osobně jej považuji za velice praktický. Důvodů k tomu mám hned několik. Všechny bezdrátové nabíječky Nokie vypadají velice dobře a jsou skvělým designovým doplňkem na pracovní stůl. Nabíječka má na stole své místo a telefon tak nikde jinde nehledám. Kdykoliv vezmu zařízení do ruky, vím, že je plně nabité.
Zejména poslední jmenovaná výhoda je tou nejvýznamnější. Především proto, že každou chvíli hledám nějaký volný kabel či nabíječku, nebo přístroj připojuji až ve chvíli, kdy se zvukovým upozorněním o nabití sám přihlásí. V mnoha situacích tak přístroj nenabíjím, když bych mohl a ve chvíli, kdy jej delší dobu potřebuji používat, zjišťuji, že je téměř vybitý.
Na druhou stranu je možné najít i nevýhody. Tou první je bezesporu cena, která je u originálního příslušenství Nokie většinou až příliš vysoká (bezdrátové nabíječky nejsou výjimkou). Druhou nevýhodou je zatím prakticky příliš neověřený vliv na životnost baterie. Samotné přerušované (častější) nabíjení u moderních Li-Ion akumulátorů netrpících paměťovým efektem nikterak nevadí, je ovšem otázkou, jak tento způsob ovlivní celkovou životnost baterie podmíněnou určitým množstvím nabíjecích cyklů.“
Vlastní nabíječku hodím z pohledu designu a dílenského zpracování velice pozitivně a považuji jí za skvělý a praktický doplněk nejen na pracovní stůl. Je ovšem velká škoda, že se zatím lépe nepodařilo využít funkci NFC, která má do budoucna značný potenciál. Případné zájemce však může také odradit relativně vysoká cena.
htcjirka
10 | 07 | 14 07:16Milan Šťastný
09 | 07 | 14 21:39htcjirka
09 | 07 | 14 06:46Milan Šťastný
08 | 07 | 14 21:52Jindřich Lukeš
30 | 10 | 13 09:35Jindřich Lukeš
30 | 10 | 13 09:34stahovac00
28 | 10 | 13 18:33Náhodnýkolemjdoucí
28 | 10 | 13 11:54htcjirka
28 | 12 | 12 19:23Jindřich Lukeš
28 | 12 | 12 02:14vojta66
27 | 12 | 12 20:48vojta66
27 | 12 | 12 20:47Jindřich Lukeš
25 | 12 | 12 15:21htcjirka
22 | 12 | 12 21:50Jindřich Lukeš
12 | 12 | 12 08:01