nVidia Tegra - Další čipsety u HTC

Nedávno jsem rozepisoval něco o vlastnostech Ericsson Mobile Platform (EMP) neboť společnost HTC oznámila, že bude právě tuto platformu používat. Přesněji HTC plánuje použití EMP pouze do některých svých přístrojů, které vyrobí v průběhu roku 2009. Jelikož dnes se v přístrojích od HTC používají téměř výhradně čipsety od Qualcommu, série MSM7200 a MSM7500, předpokládal jsem že zbývající přístroje budou obsahovat právě Qualcommy. Možná tomu bude ale trochu jinak. Včera se totiž objevily informace o tom, že HTC plánuje také využití platformy nVidia Tegra.



V souvislosti s oznámením o používání nVidia Tegra mě napadají dvě možnosti. První, ta lepší, možnost by znamenala že HTC úplně opustí Qualcomm a jejich čipsety. Místo nich bude používat Ericsson Mobile Platform a nVidia Tegra. Druhou možností je používání všech tří platforem, tedy EMP, Tegra i Qualcomm.

Použití jednotlivých platforem by se zjevně řídilo jejich zaměřením. Levné čipsety od Qualcommu, ať již MSM nebo Snapdragon, by našly využití v levnějších a jednodušších přístrojích. Ericsson Mobile Platform pak díky vysokému výkonu zjevně patří do velmi výkonných pracovních nástrojů. Nakonec nVidia Tegra – tato platforma je zaměřená hlavně na grafický výkon a své uplatnění by snadno našla v multimediálních přístrojích se schopností přehrávat i HD filmy, které poslouží nejen jako telefon ale také jako přenosný přehrávač.

HTC bude pravděpodobně používat čipset nVidia Tegra 650 nebo 700, který je založen na procesoru ARM11 MPcore s jádry ARM11. Oproti EMP380 od Ericssonu, která je založena na procesoru OMAP3430 s jádrem ARM Cortex A8, tedy sází na starší a osvědčený procesor. Ovšem jeho nižší výkon dohání „násilím“. ARM11 MPcore totiž může obsahovat jedno až čtyři jádra, v případě Tegry taktovaná na 750 až 800 MHz. Dále Tegra obsahuje grafický čip nVidia a také RAM. Stejně jako současné Qualcommy je i budoucí nVidia Tegra platforma typu SoC (System on Chip), kdy je všechno potřebné natěsnáno do jednoho mikročipu, brouka uvnitř přístroje.

nVidia Tegra slibuje mnoho při zachování velmi nízké spotřeby. K tomu všemu je optimalizovaná přimo pro zařízení s Windows Mobile, což jistě zní zajímavě současným majitelům telefonů od HTC. nVidia vždy celkem dbala na ovladače ke svému hardwarua tak se asi nebude opakovat situace známá z řešení Qualcommu, kdy relativně výkonný hardware nebylo jak využít. Tegra dokonce snese srovnání s Atomem od Intelu, kde nabízí srovnatelný výkon zabalený do menšího brouka a hlavně s řádově nižší spotřebou – jak v provozu, tak ve stand-by režimu. Je tedy zřejmé, kam Tegra míří.

Stejně jako u Ericsson Mobile Platform mi ovšem není známo, kdo dodá ostatní hardware – WiFi, bluetooth, GPS. U Tegry navíc neznám ani výrobce GSM/WCDMA modulu, který v případě EMP je jasný, Ericsson.

Mezi hlavní přednosti Tegry patří zjevně možnosti přehrávat Full HD video v rozlišení až 1080p (1920×1080 px) a nahrávat video s rozlišením 720p (1280×720 px). Spolu s videem zvládne přehrát také běžné formáty zvuku. Další zajímavostí Tegry je možnost využít dva displeje – kromě hlavního displeje přístroje umí zároveň využívat také externí displej (nebo projektor) s rozlišením až 1080p, tedy Full HD. Na rozdíl od současných mobilních telefonů podporuje nejen klonování displeje, kdy je na displeji přístroje a na výstupu (třeba na televizní obrazovku) tentýž obraz, ale také umí využít každý displej zvlášť. Teoreticky je tak možné telefon normálně ovládat a přitom na připojené obrazovce sledovat film v plném rozlišení.



Všechno jsou zatím pouze náznaky toho, co uživatele chytrých mobilních přístrojů čeká v letošním roce, ale vše směřuje k jedinému – velmi výkonné přístroje s procesory o taktu těsně pod jedním GHz. V roce 2008 dostala většina mobilních telefonů VGA (640×480 px) nebo WVGA (800×480 px) které umožní kvalitní zobrazení snad všeho a v letošním roce dostanou přístroje čipsety, které tyto displeje budou umět naplno využít. A jak se zdá, nejen tyto displeje ale také cokoliv, co se k mobilu připojí. Ať už je to velká LCD obrazovka nebo vestavěný projektor.

Komentáře (0)

Mohlo by vás zajímat

Jak správně nabíjet akumulátory (baterie) v mobilních zařízeních? (aktualizováno)

V tomto podrobném článku se zaměříme na problematiku baterií (akumulátorů) a poradíme, jak je správně nabíjet, skladovat a jak o ně celkově vhodně pečovat. Vyvrátíme také mýty, kterých je plný internet a které přebírají i některé média.

Jindřich Lukeš | návody 19 | 08 | 15

Tipy a triky pro Windows Phone 8.1 (3) – Klávesnice a SMS

V tomto novém seriálu naleznete desítky tipů, triků a návodů, jak efektivně využívat operační systém Windows Phone 8.1 vč. jeho skrytých funkcí.

Jindřich Lukeš | návody 17 | 10 | 14

Vydrží HTC One s Windows Phone 2x déle než s Androidem? (test)

Podle údajů výrobce by HTC One s Windows Phone mělo vydržet na jedno nabití 2x déle než stejný model s Androidem. Potvrdí tyto papírové údaje také praktickém výsledky?

Jindřich Lukeš | články 27 | 08 | 14

HTC One (M8) s Windows Phone 8.1 – Oficiálně představeno

Aktualizace (20.8.): Včera bylo HTC One (M8) s Windows Phone oficiálně představeno. HTC připravuje první letošní model vybavený operačním systémem Windows Phone 8.1 (GDR1), který bude patřit do té nejvyšší kategorie. V tomto článku naleznete souhrn všech zatím dostupných informací.

Jindřich Lukeš | články 20 | 08 | 14

Recenze: Samsung Vehicle Dock – Povedený univerzální držák do auta

Sháníte kvalitní univerzální držák do auta, kam umístíte v podstatě jakýkoliv telefon? Máme pro vás tip na povedený kousek od Samsungu, který využijete nejen pro Nokii 520 ale i 1520. Porobnosti naleznete v naší recenzi.

Jindřich Lukeš | recenze 19 | 08 | 14