Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

nVidia Tegra - Další čipsety u HTC

Nedávno jsem rozepisoval něco o vlastnostech Ericsson Mobile Platform (EMP) neboť společnost HTC oznámila, že bude právě tuto platformu používat. Přesněji HTC plánuje použití EMP pouze do některých svých přístrojů, které vyrobí v průběhu roku 2009. Jelikož dnes se v přístrojích od HTC používají téměř výhradně čipsety od Qualcommu, série MSM7200 a MSM7500, předpokládal jsem že zbývající přístroje budou obsahovat právě Qualcommy. Možná tomu bude ale trochu jinak. Včera se totiž objevily informace o tom, že HTC plánuje také využití platformy nVidia Tegra.V souvislosti s oznámením o používání nVidia Tegra mě napadají dvě možnosti. První, ta lepší, možnost by znamenala že HTC úplně opustí Qualcomm a jejich čipsety. Místo nich bude používat Ericsson Mobile Platform a nVidia Tegra. Druhou možností je používání všech tří platforem, tedy EMP, Tegra i Qualcomm.

Použití jednotlivých platforem by se zjevně řídilo jejich zaměřením. Levné čipsety od Qualcommu, ať již MSM nebo Snapdragon, by našly využití v levnějších a jednodušších přístrojích. Ericsson Mobile Platform pak díky vysokému výkonu zjevně patří do velmi výkonných pracovních nástrojů. Nakonec nVidia Tegra – tato platforma je zaměřená hlavně na grafický výkon a své uplatnění by snadno našla v multimediálních přístrojích se schopností přehrávat i HD filmy, které poslouží nejen jako telefon ale také jako přenosný přehrávač.

HTC bude pravděpodobně používat čipset nVidia Tegra 650 nebo 700, který je založen na procesoru ARM11 MPcore s jádry ARM11. Oproti EMP380 od Ericssonu, která je založena na procesoru OMAP3430 s jádrem ARM Cortex A8, tedy sází na starší a osvědčený procesor. Ovšem jeho nižší výkon dohání „násilím“. ARM11 MPcore totiž může obsahovat jedno až čtyři jádra, v případě Tegry taktovaná na 750 až 800 MHz. Dále Tegra obsahuje grafický čip nVidia a také RAM. Stejně jako současné Qualcommy je i budoucí nVidia Tegra platforma typu SoC (System on Chip), kdy je všechno potřebné natěsnáno do jednoho mikročipu, brouka uvnitř přístroje.

nVidia Tegra slibuje mnoho při zachování velmi nízké spotřeby. K tomu všemu je optimalizovaná přimo pro zařízení s Windows Mobile, což jistě zní zajímavě současným majitelům telefonů od HTC. nVidia vždy celkem dbala na ovladače ke svému hardwarua tak se asi nebude opakovat situace známá z řešení Qualcommu, kdy relativně výkonný hardware nebylo jak využít. Tegra dokonce snese srovnání s Atomem od Intelu, kde nabízí srovnatelný výkon zabalený do menšího brouka a hlavně s řádově nižší spotřebou – jak v provozu, tak ve stand-by režimu. Je tedy zřejmé, kam Tegra míří.

Stejně jako u Ericsson Mobile Platform mi ovšem není známo, kdo dodá ostatní hardware – WiFi, bluetooth, GPS. U Tegry navíc neznám ani výrobce GSM/WCDMA modulu, který v případě EMP je jasný, Ericsson.

Mezi hlavní přednosti Tegry patří zjevně možnosti přehrávat Full HD video v rozlišení až 1080p (1920×1080 px) a nahrávat video s rozlišením 720p (1280×720 px). Spolu s videem zvládne přehrát také běžné formáty zvuku. Další zajímavostí Tegry je možnost využít dva displeje – kromě hlavního displeje přístroje umí zároveň využívat také externí displej (nebo projektor) s rozlišením až 1080p, tedy Full HD. Na rozdíl od současných mobilních telefonů podporuje nejen klonování displeje, kdy je na displeji přístroje a na výstupu (třeba na televizní obrazovku) tentýž obraz, ale také umí využít každý displej zvlášť. Teoreticky je tak možné telefon normálně ovládat a přitom na připojené obrazovce sledovat film v plném rozlišení.Všechno jsou zatím pouze náznaky toho, co uživatele chytrých mobilních přístrojů čeká v letošním roce, ale vše směřuje k jedinému – velmi výkonné přístroje s procesory o taktu těsně pod jedním GHz. V roce 2008 dostala většina mobilních telefonů VGA (640×480 px) nebo WVGA (800×480 px) které umožní kvalitní zobrazení snad všeho a v letošním roce dostanou přístroje čipsety, které tyto displeje budou umět naplno využít. A jak se zdá, nejen tyto displeje ale také cokoliv, co se k mobilu připojí. Ať už je to velká LCD obrazovka nebo vestavěný projektor.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Jak správně nabíjet akumulátory (baterie) v mobilních zařízeních? (aktualizováno)

V tomto podrobném článku se zaměříme na problematiku baterií (akumulátorů) a poradíme, jak je správně nabíjet, skladovat a jak o ně celkově vhodně pečovat. Vyvrátíme také mýty, kterých je plný internet a které přebírají i některé média.

Jindřich Lukeš | návody 19 | 08 | 15

Tipy a triky pro Windows Phone 8.1 (3) – Klávesnice a SMS

V tomto novém seriálu naleznete desítky tipů, triků a návodů, jak efektivně využívat operační systém Windows Phone 8.1 vč. jeho skrytých funkcí.

Jindřich Lukeš | návody 17 | 10 | 14

Vydrží HTC One s Windows Phone 2x déle než s Androidem? (test)

Podle údajů výrobce by HTC One s Windows Phone mělo vydržet na jedno nabití 2x déle než stejný model s Androidem. Potvrdí tyto papírové údaje také praktickém výsledky?

Jindřich Lukeš | články 27 | 08 | 14

HTC One (M8) s Windows Phone 8.1 – Oficiálně představeno

Aktualizace (20.8.): Včera bylo HTC One (M8) s Windows Phone oficiálně představeno. HTC připravuje první letošní model vybavený operačním systémem Windows Phone 8.1 (GDR1), který bude patřit do té nejvyšší kategorie. V tomto článku naleznete souhrn všech zatím dostupných informací.

Jindřich Lukeš | články 20 | 08 | 14

Recenze: Samsung Vehicle Dock – Povedený univerzální držák do auta

Sháníte kvalitní univerzální držák do auta, kam umístíte v podstatě jakýkoliv telefon? Máme pro vás tip na povedený kousek od Samsungu, který využijete nejen pro Nokii 520 ale i 1520. Porobnosti naleznete v naší recenzi.

Jindřich Lukeš | recenze 19 | 08 | 14