Optická stabilizace Lumií nyní dostupná pro všechny výrobce telefonů

Nokia (Microsoft) přichází o jednu z hlavních konkurenčních výhod. Optická stabilizace použitá v modelech Lumia 920, 925, 1020 a 1520, která zajišťuje bezkonkurenční snímky za horšího osvětlení, bude brzy nabídnuta ve volném prodeji.

Ačkoliv se nadpis tohoto článku může zdát poněkud zvláštní a pro mnohé až nepochopitelný, je tomu skutečně tak. Jedna z největších výhod Lumií bude brzy k dispozici na volném trhu, což znamená, že si ji bude moci koupit jakýkoliv výrobce. Jak je to možné?

OIS stabilizace, kterou jsou vybaveny Lumie 920, 925, 1020 a 1520 a která má zcela zásadní vliv na kvalitu snímků pořízených za horšího osvětlení, není produktem samotné Nokie, ale jednoho z jejích dodavatelů. Konkrétně se jedná o dvou osé gyro s modelovým označením L2G2IS  od společnosti ST Microelectronics. Nokia s touto společností uzavřela smlouvu na omezenou dobu, která jí zajišťovala exkluzivitu. Technologie tedy nemohla být nabídnuta nikomu jinému. Tato smlouva však právě končí, což znamená, že tento produkt může být zcela legálně nabízen na volném trhu.

Ačkoliv samotná stabilizace nepatří k nejlevnějším (1,7 dolaru za jednotku) očekává se obrovský zájem. Na trhu je totiž několik velmi významných hráčů, kteří optickou stabilizaci ve svých přístrojích zatím nemají. Za zmínku stojí například jména jako je Samsung či Apple.

A co jim tato technologie přinese? Především podstatně kvalitnější snímky za horšího osvětlení díky možnosti prodloužit expoziční čas. Výsledné fotografie tedy budou podstatně méně rozmazané a zachytí více světla. Totéž platí i pro video. Názorné porovnání naleznete na videu níže, kde uvidíte obrovské rozdíly mezi záznamem z HTC One a Lumie 920.

Při psaní tohoto článku jsem přemýšlel, zdali jej chápat pozitivně či spíše negativně. Osobně stále váhám. Na jednu stranu je dobře, že takto unikátní technologie bude k dispozici všem výrobcům, kteří budou moci inovovat své modely a nabídnout zákazníkům podstatně lepší fotografie za horšího osvětlení. Na druhou stranu je to obrovský problém pro Nokii (Microsoft), který tímto přijde o zcela zásadní (možná i jedinou) zcela evidentní konkurenční výhodu.

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

JoJ

30 | 01 | 14 12:07
Pokud vím, od ST Microelectronics je pouze gyroskop, ten slouží pouze pro detekci pohybu. Ano je velmi rychlý a velmi přesný, ale není to zase nic převratného, podobný gyroskop (pomalejší a méně přesný) má dnes většina smartphonů, a ve fotoaparátech je naprosto běžný. Je to stejná situace jako u dvoumembránového mikrofonu v Lumiich opět od STM, jsou lepší, ale nic revolučního. To co je na OIS od Nokie unikátní je především samotná optická stabilizace, které na základě informací z gyroskopu, koriguje pohyb celé optické soustavy a to s obrovskou účinností (na rozdíl od jiných systémů). Tohle je čistě dílo Nokie ve spolupráci s firmou Zeiss. 0

Refael

30 | 01 | 14 03:39
A nemohla Nokia s touto firmou prodloužit tu smlouvu? Spíše ST Microelectronics chce vydělat mnohonásobně více, pokud další velké firmy jako Apple, Samsung či i Sony do toho půjdou. Mě, jako začínajícímu fandovi WP8/8.1 by mě mohlo mrzet toto rozhodnutí, ale plně chápu jejich rozhodnutí. 0

Jindřich Lukeš

29 | 01 | 14 22:35
Nokia (Microsoft) přichází o jednu z hlavních konkurenčních výhod. Optická stabilizace použitá v modelech Lumia 920, 925, 1020 a 1520, která zajišťuje bezkonkurenční snímky za horšího osvětlení, bude brzy nabídnuta ve volném prodeji. http://wmmania.cz/clanky/obecne/opticka-stabilizace-lumii-nyni-dostupna-pro-vsechny-vyrobce-telefonu/ 0

Mohlo by vás zajímat

Lumie 950 a 950 XL měly na trh přijít s podporou propracovaných gest

Jindřich Lukeš | články před 13 hod.

Continuum jako základní výbava v německých policejních autech?

Jindřich Lukeš | články 24 | 02 | 17

WhatsApp - Oblíbená komunikační aplikace pro telefon a nově také PC (aktualizováno)

(24.2.): Nová verze s podporou funkce Status (obdoba FB příběhů).// Whatsapp je bezkonkurenční aplikace, pomocí které můžete velice snadno a efektivně komunikovat se svými přáteli a známými.

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17

Microsoft začal s vývojem třetí velké aktualizace systému Windows 10 – Redstone 3

Jindřich Lukeš | články 24 | 02 | 17

Realarm – multifunkční budík pro Windows 10 (Mobile)

Pokud vám systémový budík přijde moc jednoduchý, aplikace Realarm je pro vás ta pravá. Jedná se o propracovaného správce budíků s mnoha funkcemi.

Tereza Kratochvílová | software 20 | 02 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím