V tomto podrobném srovnání tváří v tvář postavíme loňský nejúspěšnější model s Windows Phone, kterým je Lumii 520, a letošní novinku Lumii 630. I přestože se nejedná o stejné modelové řady, Lumia 630 je z pohledu výbavy nepřímým nástupcem Lumie 520. V tomto srovnání se však nebudeme zabývat čísly (označením), ale praktickými specifikacemi, které jasně řadí oba modely do stejné kategorie, čímž je předurčují k přímé konfrontaci. Dnes se tedy můžete těšit na souboj generací.
Pokud bychom měli obě zařízení stručně charakterizovat, tak Lumia 520 patří k těm nejlépe prodávaným Nokiím s Windows Phone. V loňském roce se stala doslova hitem, protože ve své cenové kategorii nabízí bezkonkurenční výbavu, spolehlivost a stabilitu. Její konkurent a v podstatě také nepřímý nástupce v podobě Lumie 630 je pouze několik týdnu starou novinkou, která má za úkol na úspěšné tažení svého předchůdce po českých obchodech plynule navázat.
Ačkoliv se na první pohled může zdát, že nový model svého předchůdce jednoznačně porazí, ve skutečnosti tomu tak rozhodně není a v průběhu tohoto porovnání si ukážeme, že souboj je překvapivě velmi vyrovnaný. Navíc díky zvolenému načasování příchodu Lumie 630 na trh a dostatečnému předzásobení obchodů, jenž mají již oficiálně neprodávanou Lumii 520 stále v nabídce, má potenciální zákazník jedinečnou šanci pohodlného výběru.
Recenze
Oba modely jsme již měli možnost podrobně otestovat, o čemž se můžete přesvědčit v recenzích níže. V tomto srovnání se tak zaměříme především na jednotlivé rozdíly, které budou při výběru a následné koupi nejdůležitější. Pro komplexnější pohled však jednoznačně doporučuje samostatné recenze také přečíst.
Recenze: Nokia Lumia 520: Nejlevnější zařízení s Windows Phone 8
Recenze: Nokia Lumia 630 - Nová generace přichází
Design
Naše srovnání začneme trochu ze široka v oblasti, kterou nelze objektivně příliš podchytit. Z tohoto důvodu berte náš názor spíše jako popis, hodnocení již necháme na vás.
Ani jeden z modelů nelze označit jako nepovedený, ba naopak ve své třídě strčí do kapsy většinu konkurence. I když se jedná o plastové přístroje, rozhodně nevypadají lacině. Lumia 520 nabídne oblejší hrany a celkově „lidovější a sympatičtější“ design, kdežto Lumia 630 zaujme svou elegancí, ostřejšími hranami a celkově více reprezentativním designem. Toto hodnocení samozřejmě platí pro černou a bílou variantu. Pokud se podíváme na ostatní bravy, jakékoliv hodnocení elegantnosti a reprezentativnosti jde stranou a přichází jednoznačná kontroverze se snahou se odlišit. Tuto kombinaci hodnotíme velmi pozitivně, jelikož umožňuje v podstatě jediným modelem uspokojit poptávku nejrůznějších skupin potenciálních zákazníků.
Pokud bychom měli hodnotit design subjektivně, jednoznačně zvítězí Lumia 630, která z našeho pohledu nabízí moderní, čistý a elegantní vzhled. Jak ovšem bylo poznamenáno na začátku této kapitoly, náš názor v tomto směru není vůbec důležitý.
Dílenské zpracování
Z pohledu kvality dílenského zpracování a volby materiálu musíme hodnotit oba přístroje pozitivně. Rozhodně se jedná o nadprůměrný výsledek v této cenové kategorii. V podstatě nikde nic nevrže (a když ano, je to způsobené výměnným krytem, což lze jednoduše napravit jedním kouskem lepící pásky), kryty dobře lícují a materiál působí kvalitně. Pokud však vezeme oba přístroje do ruky a vzájemně je porovnáme, Lumia 630 působí o něco hodnotnějším dojmem, což jí také zajistilo vítězství v této kategorii.
Rozměry a ergonomie
Lumia 630 - 129.5 x 66.7 x 9.2 mm, 134 g
Lumia 520 - 119.9 x 64.0 x 9.9 mm, 124 g
V případě rozměrů nelze jednoznačně zhodnotit, který přístroj je lepší, protože kdo požaduje větší displej, obvykle počítá i s většími rozměry. Rozdíl 10 g ve hmotnosti je také zanedbatelný. Co však zanedbatelné není a jednoznačně porovnat lze, je ergonomie. Lumia 520 se díky zaobleným hranám podstatně lépe drží a nabídne také lépe zpracovaná a hmatově rozeznatelná tlačítka na pravém boku. Lumia 630 je přesným opakem. Ostré hrany a zkosené boky rozhodně pohodlnému úchopu nenahrávají a bohužel ani tlačítka nejsou žádný zázrak. Jsou poměrně tuhá a hůře hmatově odlišitelná. Zde je ale třeba upozornit, že se tento stav může kus od kusu lišit, protože tlačítka jsou součástí výměnného krytu.
Z pohledu ergonomie je tedy jasným vítězem Lumia 520.
Displej
Lumia 630 - 4.5'', FWVGA (854 x 480), IPS LCD, 221 ppi, Corning® Gorilla® Glass 3
Lumia 520 - 4.0'', WVGA (800 x 480), IPS LCD, 235 ppi, Super sensitive touch, automatická regulace podsvícení
Jednou z oblastí, kde lze najít skutečně výrazné rozdíly, je displej. Pokud jste četli naši recenzi Lumie 520, asi víte, že displej se doslova nepovedl. Kromě velmi špatnému zobrazení černé barvy, kterou lze spíše označit za šedou, a méně intenzivním ostatním barvám trpí i téměř nulovou viditelností na přímém slunci. Překonat tento displej tak není vůbec složité a naštěstí i v případě Lumie 630 se to podařilo. V novém modelu byl použit modernější IPS displej, který nabídne slušnou černou (i díky technologii ClearBlack) a rozumnou intenzitu a sytost ostatních barev. Viditelnost na slunci je také o poznání lepší, ale stále se nedá označit za dostačující. Drobnou kritiku zaslouží také nižší jas a viditelný rastr (mřížka pixelů).
Pokud se zaměříme i na ostatní technologie, které se netýkají vlastního zobrazení, za zmínku stojí zvýšená citlivost (možnost ovládání nehty a v rukavicích) u displeje Lumie 520 a naopak tvrzené krycí sklo Gorilla Glass 3 u Lumia 630. Je celkem škoda, že vyšší citlivost displeje nenabízí i Lumie 630, protože se jedná o velmi praktickou funkci.
Rozhodování v této kategorii je však velmi snadné, Lumia 630 vítězí na plné čáře.
Výkon
Lumia 630 - 4 jádra, 1.2 GHz, 512 MB RAM, 8 GB, slot na MicroSD
Lumia 520 - 2 jádra, 1.0 GHz, 512 MB RAM, 8 GB, slot na MicroSD
Parametr, který jistě každého zaujme při srovnání specifikací obou modelů, je procesor. Bohužel význam této komponenty se v dnešní době a zejména v případě zařízení s Windows Phone poměrně přeceňuje. Operační systém je totiž velmi dobře optimalizován i pro slabší hardware, a tak se i výraznější nárůst výpočetního výkonu nemusí vždy zcela jednoznačně odrazit v rychlosti celého systému. A právě to je i případ námi porovnávaných zařízení. Ačkoliv by měl dle logické úvahy procesor Lumie 630 nabídnout až dvojnásobný výkon, protože má dvakrát tolik jader, ve skutečnosti tomu tak rozhodně není. Díky optimalizacím si při běžné práci se systéme v podstatě vůbec ničeho nevšimnete. Vše je rychlé, plynulé a srovnatelné na obou zařízeních. Jediný rozdíl zaznamenáte až ve chvíli, kdy budete spouště nějakou náročnější aplikaci. V tomto případě bude Lumia 630 o něco rychlejší. Nejedná se však o nijak zádní zrychlení.
Z praktického pohledu jsou na tom oba modely srovnatelně, i když Lumia 630 nabízí papírově výkonnější procesor
Výdrž
Lumia 630 - 1830 mAh
Lumia 520 - 1430 mAh
Výdrž na jedno nabití je u obou modelů poměrně slušná. Bez větších problémů vydrží i náročnější používání po celý den (běžné používání = 2 dny). V případě Lumie 630 však večer vždy zůstávalo energie o něco více. Ačkoliv se tento parametr velmi špatně porovnává, odhaduji vyšší výdrž v rozmezí 20-30% ve prospěch Lumie 630.
Fotoaparát
Lumia 630 - 5 MP, f/2.4, 1/4 inch, automatické ostření, bez blesku
Lumia 520 - 5 MP, f/2.4, 1/4 inch, automatické ostření, dvoufázová spoušť, bez blesku
Z pohledu specifikace výrobce mají oba přístroje totožný fotoaparát, což se také potvrzují výsledné snímky. Především jejich kvalita a ostrost je srovnatelná. To však již neplatí pro barevné poddání, kde má Lumia 630 navrch. Tento parametr ale lze ovlivnit softwarem a vzhledem k tomu, že testovaná Lumia 520 byla vybavena pouze WP8 s aktualizací Black a Lumia 630 již WP8.1 vč. aktualizace Cyan, je velmi pravděpodobné, že i po aktualizaci Lumie 520 budou fotografie srovnatelné.
Poznámka: Snímky vlevo pocházejí z Lumie 630. Pokud si na snímcích Lumie 520 všimnete pravidelných svislých průhu, jedná se pouze o vadu testovaného přístroje.
Ani jeden z přístrojů nenabídne blesk a v případě Lumie 630 dokonce ani vlastní tlačítko spouště. Je třeba fotit kliknutím na displej.
Tento souboj dopadl nerozhodně, Lumia 630 vítězí z pohledu barev (pravděpodobně ovlivněných softwarem) a Lumia 520 naopak nabídne velmi praktickou hardwarovou spoušť.
Ostatní
Mezi další parametry, které se nehodí do žádné z předchozích kategorií, patří tlačítka pod displejem. Lumia 630 přichází s novým trendem umisťování tlačítek přímo na displej, což je sice pro výrobce levnější, ovšem pro uživatele zdaleka ne tak praktické jako klasické řešení pomocí senzorových tlačítek pod displejem. Ty nejen že vypadají lépe, ale jsou i podstatně prostornější a lépe ovladatelná.
Za zmínku stojí také další senzory, na kterých v případě Lumie 630 Nokia výrazně šetřila. Nenajdeme zde senzor přiblížení (vypínání displeje při hovoru) a dokonce ani světelný senzor umožňující automatickou regulaci podsvícení. Absenci senzoru přiblížení v praxi příliš nepocítíte, protože Nokia implementovala alternativní řešení, které v rámci možností celkem spolehlivě zabrání stisku displeje uchem, ale absence světelného čidla je celkem problém. Nejen že zbytečně přicházíte o cenou energii, protože displej musí konstantně svítit zvolenou intenzitou, ale hlavně např. na přímém slunci (pokud nemáte max. podsvícení) nic nevidíte. Problematické jsou někdy i opačné situace, kdy v noci je i minimální podsvícení příliš intenzivní.
Zapomínat bychom neměli ani na dodávané příslušenství, kde jsou v případě Lumie 630 opět zřejmá úsporná opatření. V balení totiž nenajdete sluchátka s funkcí headsetu a nabíječka nemá odpojitelný USB kabel.
V těchto „drobnostech“, které se však v praxi ukazují jako velmi důležité (zejména světelný sensor), má Lumia 520 jednoznačně navrch.
Cena
Cenový rozdíl mezi oběma telefony je necelý 1000 Kč, a to rozhodně není zanedbatelné, o to více vezmeme-li v potaz, že se koncová cena pohybuje kolem 3000 Kč. Obecně se tak dá říci, že Lumia 520 je o téměř třetinu levnější, což je v této kategorii kladoucí na cenu maximální důraz zcela zásadní „parametr“. Důležitý je také fakt, že oficiální distribuce (výroba) Lumie 520 již byla ukončena a veškerý současný prodej je realizován ze zásob jednotlivých prodejců. Nedá se tedy předpokládat, že by cena ještě více klesala. V případě Lumie 630 je pokles možné výhledově předpokládat, ovšem až se tak stane, Lumia 520 již nemusí být na trhu.
Graf ceny produktu Nokia Lumia 630 poskytuje server Heureka.cz
Graf ceny produktu Nokia Lumia 520 poskytuje server Heureka.cz
Porovnání parametrů
Závěr
Vybrat lepší zařízení je v tomto případě takřka nemožné, protože obě mají něco „do sebe“. Zaleží tak na každém uživateli, kterým parametrům dá přednost. Hlavní souboj zde sehraje lepší displej a o něco větší baterii Lumie 630 proti celé řadě drobných, ale v součtu velmi důležitých funkcí (ovládání v rukavicích, spoušť fotoaparátu, senzory, tlačítka pod displejem) Lumie 520. Zapomenout také nesmíme na výrazně nižší cenu druhé jmenované.
Pokud však vaší prioritou nebude pouze cena, doporučuji okruh výběru trochu rozšířit i o Lumii 620, která nabídne oproti porovnávaným přístrojům podstatně lepší parametry. Více naleznete v tomto detailním tabulkovém srovnání.
Jindřich Lukeš
11 | 08 | 14 11:05kingos
11 | 08 | 14 10:47Jindřich Lukeš
11 | 08 | 14 02:32