Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Popis funkcí a grafického prostředí OS Windows Mobile 6.1 (2.část)

V minulém článku jsme se seznámili s grafickým prostředím operačního systému Windows Mobile a dnes se zaměříme na jednotlivé funkce, možnosti a nastavení.

Nabídka Start

Je charakteristickou vlastností operačního systému Windows již mnoho let. Každý, kdo někdy pracoval s operačním systémem Windows, jí zná. U Windows Mobile vypadá ale trošku jinak. Po otevření uvidíme sloupec ikon vč. příslušných popisů, které jsou uspořádány v několika sekcích a zastupují jednotlivé programy. Tyto sekce nejsou pevně vymezené a mohou se u různých ROM lišit. Obecně zde ale naleznete naposledy spuštěné a oblíbené programy, položku nastavení (ovládací panely) a programy. Veškeré zástupce obsažené v nabídce start nalezneme ve složce /Windows/Start Menu (Nabídka start). V této složce si můžeme dané zástupce standardně kopírovat, mazat či jinak dále upravovat, jako je tomu u osobního počítače. Výsledné změny uvidíte opět po otevření nabídky start. Vřele však nedoporučuji mazat předdefinované adresáře Programs a Settings :-)

WM 6.1Nastavení (Settings)

Do nastavení celého systému se dostaneme z nabídky Start. V podstatě se jedná jen a pouze o správce modulů .cpl, které se dají doinstalovat, proto se mohou jednotlivé položky u různých výrobců lišit. Veškeré položky jsou uspořádány ve třech kartách (Osobní, Systém, Připojení).Záložka Osobní

WM 6.1Dnes (Today)
V záložce "Vzhled" můžeme nastavit schéma a obrázek na pozadí. V záložce "Položky" máme k dispozici uspořádání úvodní obrazovky, kde je možné jednotlivé prvky "pluginy" „přeskládávat“, aktivovat či deaktivovat, popř. jednotlivě nastavovat. Položka "Časový limit" (Today Timeout) udává, za jak dlouho se má při neaktivitě telefon vrátit na hlavní obrazovku – s intervaly několika hodin je to však nesmysl.

WM 6.1 WM 6.1Inf. o vlastníkovi (Owner Information)
Shromažďuje informace o uživateli, které se mohou hodit v případě nálezu Vašeho PDA. V kartě "Možnosti" (Options) se dá nastavit, aby se tabulka s informacemi o Vás zobrazovala po spuštění zařízení. V "Poznámkách" (Notes) se dá uložit také text typu: „Za návrat PDA obdržíte pět tisíc, to je víc než v bazaru.“ :)

WM 6.1Nabídky (Menus)
Umožňuje „zaškrtat“ jaké aplikace se budou zobrazovat přímo v nabídce Start.

WM 6.1Telefon (Phone)
V této položce se nastavují parametry telefonního modulu. Obvykle se zde nachází například zabezpečení SIM karty PINem, potlačení čísla, přesměrování nebo typ sítě (GSM/UMTS/CDMA), pokud je modul podporuje. Možností nastavení je tu celá řada, opět se liší dle výrobce zařízení a typu telefonního modulu.

WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1Tlačítka (Buttons)
Sloužící k definování programů nebo funkcí na různé klávesy. Vlastní nastavení je velice jednoduché, stačí si zvolit tlačítko a pod ním vybrat jeho funkci nebo program. Zpravidla se načítá všechno, co je v /Start Menu až na nastavení, které se dá jistě také vyřešit, ale o tom jindy. U některých zařízení zde nenajdete všechna hardwarová tlačítka, to se dá ale vyřešit externí aplikací.

WM 6.1Zvuky a upozornění (Sounds & Notifications)

Tato položka neumí nic víc, než nastavovat systémové zvuky zařízení – které typy upozornění mají vydávat zvuk a které ne, tapnutí na displej, stisknutí klávesy, atp. V záložce "Upozornění" (Notifications) se pak dá nastavit k upozornění její schéma, například pokud přijde SMS, přehraje se přednastavený zvuk, vibrace, popř. blikání diody.

WM 6.1 WM 6.1Lock (Zámek)
Tato aplikace slouží k nastavení zamykání displeje, popř. klávesnice za různých okolností.

WM 6.1 WM 6.1Záložka Systém

WM 6.1 wm


Certifikáty (Certificates)
Pod touto položkou se ukrývá prográmek pro správu Vašich osobních certifikátů, například pro přístup na certifikované weby nebo Váš e-mailový elektronický podpis.


WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1


Displej (Screen)
Název mluví za vše. Jedná se o nastavení zobrazení displeje. Na první kartě "Obecné" (General) se dá nastavit orientace displeje, tlačítkem "Kalibrace displeje" (Align Screen) se kalibruje dotykový displej (je třeba ťukat na křížky na displeji co nejvíce doprostřed). V záložce "ClearType" se zapíná funkce ClearType určená pro vyhlazování fontů – někomu vyhovuje a jinému zase ne, je potřeba si tuto funkci vyzkoušet. V poslední záložce označené jako "Velikost textu" (Text Size) je možné zvolit velikost fontu v některých programech, platí zejména pro Today obrazovku a SMS zprávy.
WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1


Externí GPS (External GPS)

Funkce pro konfiguraci GPS modulu. V záložce „Programy“ (Programs) lze nastavit port, pomocí kterého se budeme v programech pracujících s modulem připojovat, v záložce „Hardware“ pak zase port, na kterém je GPS modul připojen a rychlost komunikace s modulem (Baud rate).

WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1


Hodiny a připomenutí (Clocks & Alarms)

Nám umožní nastavit datum a čas, druhé datum a čas v případě, že cestujeme (stačí jen překliknout hodiny), nastavit jednoduché 3 budíky (po kliknutí na ikonu zvonečku lze nastavit blikání/zvuk nebo vibrace). Poslední záložka ukrývá možnosti zobrazení hodin v záhlaví lišty.

WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1


Místní nastavení (Regional Settings)

Je funkce umožňující nastavit jednotky, míry, kalendář a čas odpovídající Vaší zemi. Stačí zvolit v nabídce Czech a telefon bude brát v potaz české koruny, názvy dnů a měsíců, metry, kilometry za hodinu a tak dále.

WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1


Napájení (Power)

Zde se nastavují možnosti napájení PDA. Obvykle obsahuje informaci o použité baterii a jejím stavu. V záložce Advanced je možnost nastavit automatické uspání po libovolném časovém intervalu, kdy bude přístroj v nečinnosti. Tyto hodnoty můžeme nastavovat u baterie i napájení ze zásuvky odděleně.

WM 6.1 WM 6.1


O produktu (About)

V této nabídce nalezneme základní údaje o zařízení, zejména typ a takt procesoru a velikost operační paměti. V druhé kartě "ID zařízení" se dá nastavit jméno a popis zařízení v síti, platí i pro ActiveSync. V poslední záložce „Copyright“ se dozvíme o tom, jak je to s ochrannými známkami programů v zařízení, které používá Microsoft.

WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1


Odebrat programy (Remove Programs)
Tato funkce je určená pro odebírání nainstalovaných programů uživatelem. Je jednoduchá, pouze stačí vybrat program a ťuknout na "Odstranit" (Remove), program nás už procesem odinstalace sám provede.

WM 6.1


Paměť (Memory)
Nezvládá nic víc, než zobrazit informace o paměti v přístroji. "Úložiště" (Storage) je interní paměť telefonu použitelná pro ukládání dat uživatele. "Spuštěné programy (Program) je paměť RAM, neboli paměť určená pro spouštění aplikací. V záložce „Storage Card“ jsou pak další úložiště dostupná v telefonu buď přímo přes slot pro paměťovou kartu, USB Host (pevné disky, flash disky atp.) nebo jiné, či virtuální paměti v přístroji.

WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1


Podsvícení (Backlight)

Je jednoduchý program, který umožňuje nastavit po jakém intervalu se vypne/ztlumí osvětlení displeje, pokud je přístroj v nabíječce/poháněn bateriemi, a jeho intenzitu.

WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1


Server Windows Update

Tato položka je zde navíc. Její účel je již z názvu jasný. Microsoft však tuto funkci u Windows Mobile nezprovoznil.

WM 6.1


Správce Úloh (Task Manager)

Je jednoduchý program pro správu aplikací běžících na pozadí přístroje. Zobrazuje také u jednotlivých programů jejich vliv na procesor (CPU) a paměť RAM (Mem). Jednotlivé aplikace zde můžeme ukončovat. Na správu běžících aplikací však doporučuji nějaká jiný (propracovanější program). Např. Wktask.

WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1


Vymazat data
Tato funkce označuje všem známý a všude zmiňovaný Hardwarový Reset. Po zvolení této položky a opsání jednoduchého hesla bude zařízení uvedeno do stavu, ve kterém jsme ho zakoupili. Zmizí tak veškerá uživatelská data (vč. SMS, programů a kontaktů) uložená v paměti přístroje (nevztahuje se na paměťovou kartu). Před provedením tohoto kroku si pečlivě vše zazálohujte !!!

WM 6.1


Zasílání zpráv o chybách (Error Reporting)
Umožňuje odesílání zprávy o chybách (Program provedl neplatnou operaci a bude ukončen – přejete si odeslat …). Kdo by tuto hlášku neznal ze stolních Windows.

WM 6.1


Customer Feedback
Umožňuje zcela anonymně odesílat Microsoftu informace o tom, jak je Vaše zařízení používáno, jaké jsou na něm spouštěny programy atd. – je to zcela anonymní.

Šifrování (Encryption)
Je nová funkce od WM6 výše. Tato funkce po zapnutí zašifruje obsah paměťové karty, který nebude čitelný jinak než přes datový kabel nebo v daném zařízení. Pozor na HardReset, jelikož ani po obnovení zálohy není možné na kartu přistupovat! Pozitivní je ale fakt, že Vaše data jsou opravdu v bezpečí.

WM 6.1
Záložka Připojení


WM 6.1


Bluetooth

Zde není asi ani moc co popisovat. V záložce "Zařízení" (Devices) jsou zařízení spárovaná s přístrojem, "Přidat nové zařízení" (Add new device) přidá nové zařízení, v záložce "Režim" (Mode) pak můžeme zapnout BlueTooth popř. zviditelnit zařízení pro ostatní (nutné pro bezproblémové spárování a posílání souborů z jiného přístroje), v "COM porty" (COM Ports) pak vytvářet nebo měnit virtuální komunikační porty a v "Zabezpečení" (Security) pak zapnout/vypnout zabezpečení přijímání přes BlueTooth – bude potřeba na obou stranách zadat smluvený kód potřebný také při spárování. Na přiložených obrázcích můžete vidět i další funkce, ke kterým mají přístup zejména vlastníci zařízení od HTC.

WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1 WM 6.1


Nastavení připojení
Po otevření této položky stačí vybrat operátora a přístroj sám provede veškeré nastavení datových profilů.

WM 6.1


Přenést (Beam)

Je funkce, která zapne infračervený port a příjem dat do telefonu obecně. Jedna z méně logických věcí u Windows Mobile je, že pokud si přejeme přijmout nějaká data přes BlueTooh, musíme zapnout tím pádem i infračervený port (platí pouze pro MS Stack).

WM 6.1


Připojení (Connections)

Je určeno pro konfiguraci internetového připojení přes interní/externí modem. Jak správně nastavit zařízení dle vašeho operátora naleznete v TOMTO článku.

WM 6.1 WM 6.1


Spojení s PC přes USB (USB to PC)
Je program konfigurující typ komunikace mezi USB zařízením a PC. Pokud Vám nefunguje USB připojení přes kabel, je možné, že je zakopaný pes právě zde. Zkuste zaškrtnout/vyškrtnout tuto položku a zkusit ActiveSync znovu.

WM 6.1


Správce komunikace (Wireless Manager)
Spravuje všechny bezdrátové moduly zabudované v zařízení a umožňuje je vypnout/zapnout nebo v Menu nastavit. Patří mezi ně například modul telefonní nebo BlueTooth atd....

WM 6.1


Domain Enroll

Tato funkce umožňuje propojit vzdáleně zařízení se serverem, tuto funkci spolupracující s Exchange jsem nikdy nepoužíval, takže k ní bohužel nemám ani co dodat.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se