Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Prostory ve WP8 – rodina a přátelé na jednom místě

Prostory jsou velmi zajímavou funkcí operačního systému Windows Phone 8, která umožňuje vytvářet nezávislé skupiny uživatelů, kteří si navzájem mohou chatovat, sdílet fotografie, kalendář a poznámky.

Operační systém Windows Phone 8 přináší oproti svému předchůdci celou řadu nových a zajímavých funkcí, které však nemusí být vždy na první pohled jasně viditelné. Jednou z takovýchto funkcí jsou např. tzv. Prostory.

prostor

Prostory jsou nedílnou součástí aplikace Lidé (jedna ze záložek). Nejrychleji se k nim dostanete (po spuštění aplikace Lidé) vodorovným pohybem prstu zleva doprava (první záložka zleva – „Společně“). Případně pak i přes vlastní dlaždici, kterou je možno připnout na plochu.

Hlavním účelem prostorů je možnost s libovolnými osobami navzájem sdílet kalendář, fotky, poznámky, chat a videa. Celkem je možno vytvořit 5 prostorů s maximálním počtem 10ti členů (pro každý). Sdílený obsah je samozřejmě také možné upravovat. Sdíleno je tedy pouze to, co do prostoru sami vložíte (resp. ostatní členové). Nedochází k automatickému načítání galerií, kalendářů apod.

Samotné prostory jsou však plně provázány se zbytkem systému, a pokud kdokoliv přidá nový obsah, vy jej uvidíte. Nové upomínky se automaticky zobrazí v aplikaci Kalendář, fotografie v galerii a poznámky ve OneNotu. Vše probíhá skrze webové úložiště Skydrive, ke kterému navíc můžete přistupovat i z PC. Samozřejmostí je také skupinový chat mezi jednotlivými členy, který opět uvidíte i ve standardních zprávách.

Každý prostor lze také samostatně umístit jako dlaždici (s notifikacemi) na hlavní obrazovku. Vždy tak budete mít přehled o všech novinkách, které se v daném prostoru odehrávají.

prostor

Vytváření jednotlivých Prostorů je velmi jednoduché. Na kartě „Společně“ stačí kliknout na tlačítko „+“ (nový) ve spodní části displeje a následně opět pomocí tlačítka „+“ (pozvat) vybrat jednotlivé členy. Těm následně přijde SMS pozvánka s příslušným odkazem, po jehož otevření se společný prostor vytvoří i v jejich zařízení. Stanete se také zároveň přáteli ve služby Messanger a to z důvodu využívání společného chatu, který funguje právě přes Messanger.

Pokud nevlastníte WP8, ale WP7 nebo iPhone, i pro vás existují omezené možnosti využití prostorů. Když vás uživatel s WP8 pozve do prostoru, můžete se stát jeho součástí, ale jediné, co budete moci sdílet a upravovat, je společný kalendář. Chat je k dispozici pouze pro WP8 a ostatní funkce běží také nejlépe na této platformě.

Prostor má však kromě nesporných výhod i pár nedostatků. Tím prvním je nutnost být v nastavení zpráv neustále online, což ovšem nemusí každému vyhovovat. V praxi to totiž znamená, že když máte v zařízení připojený např. Facebook, budete online i pro něj. Při nastavení statusu „skrytý“ chat nefunguje. Druhý problém nastává ve chvíli, kdy jste nějaký čas offline (signál, vypnutý telefon, režim úspory baterie apod.) a následně se opětovně připojíte. Nedoručené zprávy sice dorazí, ale bez příslušené notifikace. Je tak velmi snadné je přehlédnout. Prostor také neumí nijak indikovat online stav jednotlivých členů. V praxi tedy nevíte, zdali zpráva, kterou jste odeslali, byla přečtena či nikoliv.

I přes tyto drobné nedostatky jsou Prostory velmi zajímavou a v podstatě bezkonkurenční funkcí, která má široké možnosti využití. Prostory totiž můžete využívat jak ke krátkodobým událostem – např. domluvení výletu s vašimi přáteli, tak ke dlouhodobé komunikaci. Ideální jsou například pro rodinou komunikaci, nebo pro páry. V tomto směru se kromě samotného chatu a sdílení fotografií velmi hodí sdílený kalendář. V praxi vás totiž může „mile“ překvapit (např. po cestě z práce) neočekávaná upomínka, kde vám vaše drahá polovička připomíná nákup (chytře zadaný již předcházející den).

 


Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

12 | 06 | 13 13:28
Prostory jsou velmi zajímavou funkcí operačního systému Windows Phone 8, která umožňuje vytvářet nezávislé skupiny uživatelů, kteří si navzájem mohou chatovat, sdílet fotografie, kalendář a poznámky. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/prostory-ve-wp8/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17