Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

První česká recenze: Nokia Lumia 620

Jako první v ČR vám stejně jako v případě Lumie 820 a 920 přinášíme podrobnou recenzi Nokie Lumie 620, která je velmi očekávaným modelem letošního roku. Jedná se o první „levnou“ Lumii s WP8, jež by se mohla stát prodejním hitem.

Jako první v ČR vám stejně jako v případě Lumie 820 a 920 přinášíme podrobnou recenzi Nokie Lumie 620, která je velmi očekávaným modelem letošního roku. Ačkoliv se v ČR ještě oficiálně neprodává, je možno ji zakoupit v neoficiální distribuci za poměrně zajímavé ceny.

Stejně jako v případě Nokie Lumie 920 a Samsungu Ativ S je tato recenze zaměřena především na praktické funkce a postřehy.

První dojem nemusí být vždy ten správný

O pravdivosti této věty jsem se již několikrát přesvědčil. V případě Lumie 620 však platí dvojnásob. Po vybalení přístroje z krabice jsem byl nemile překvapen a poměrně dlouho jsem se nemohl zbavit smíšených (spíše negativních) pocitů. Důvodem mohla být přehnaně vysoká očekávání nebo jen „rozmazlenost“ z dlouhodobého používání Lumie 920. Ať už byly prvotní důvody a názory jakékoliv, s postupem času se poměrně radikálně změnily a já si tento přístroj velmi oblíbil.

Nokia Lumia 620

 

Lumia 620 v řeči čísel

Ačkoliv je tato recenze zaměřena především na praktické zkušenosti, je třeba uvést ty nejdůležitější hardwarové parametry, které vše zasadí do správného kontextu.

Rozměry: 115,4 x 61,1 x 11 mm
Hmotnost: 127 g
Displej: 3,8“, 480 x 800 bodů, LCD, ClearBlack
Procesor: Snapdragon™ S4, Dual-core 1.0GHz
Operační paměť: 512 MB Vnitřní paměť: 8 GB
Paměťové karty: Ano, microSD Baterie: 1300 mAh
Fotoaparát: 5 MP, 2592 x 1936 px, LED blesk, automatické ostření
Konektivita: 2G, 3G, Bluetooth 3.0, WiFi 802.11 a/b/g/n, NFC, GPS

Nokia Lumia 620

 

Obsah balení

Nabíječka, datový kabel a sluchátka použitelná především jako handsfree.

Nokia Lumia 620

 

Nudný design bez jakékoliv invence

Oblast designu mobilních telefonů je vždy ryze subjektivní záležitostí. Každému uživateli se totiž líbí jiný styl, barvy a zpracování. Nedá se tak objektivně stanovit, že je nějaký design lepší než jiný. V případě Lumie 620 se však musím u designu chvíli pozastavit, protože právě on byl pro mě zklamáním.

Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620

Kdyby přístroj, kterým je Lumia 620 vyrobil jakýkoliv z výrobců, asi bych jen mávl rukou. V případě Nokie to však udělat nemohu. Právě Nokia je společností, jež si na designu a dílenském zpracování svých přístrojů zakládá. Celá rodina Lumia telefonů je toho živým důkazem. Vždy byl totiž z Lumií cítit smysl pro originalitu a inovaci, a to dokonce i u těch nejlevnějších modelů, mezi něž patří například Lumia 610, která hravě překová i celou řadu několikanásobně dražších konkurentů.

Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620

Pokud se detailně podíváme na Lumii 620, nenalezneme nic výjimečného. Tvar přístroje je výrazně zaoblený a to nejen z čelního pohledu, ale také na všech hranách. Přední straně dominuje 3,8“ displej doplněný o standardní sadu tlačítek. Na zadní straně naleznete fotoaparát s přisvětlovací diodou chráněný oválným krycím sklíčkem. Za zmínku stojí také kruhový otvor pro reproduktor v pravém dolním rohu.

Nokia Lumia 620

V kontextu ostatních Lumií tak nezbývá, než (subjektivně) označil model 620 za nudný a bez jakéhokoliv nápadu. Jedním dechem však musím dodat, že k dispozici jsme měli pouze černou variantu, která je u všech modelů méně výrazná. Lumia 620 bude však dodávána i v jiných (originálnějších) barvách, viz další odstavec.

 

Výměnné, pestrobarevné a poloprůsvitné zadní kryty

Lumia 620 bude kromě černé barvy, která má jako jediná matný povrch, dodávána i v dalších barevných variantách. Konkrétně se bude jednat o bílou, oranžovou, růžovou, zelenou a modrou. Zadní kryty jsou navíc výměnné, podobně jako u Lumie 820. V případě matné černé je třeba se také připravit na velmi snadné zachytávání otisků a různých nečistot a následné velmi obtížné odstraňování. Na druhou stranu díky matnému povrchu se přístroj lépe drží v ruce a neklouže.

Nokia Lumia 620

 

Samotný materiál, resp. technologie použitá na výrobu krytů není zcela běžná a při bližším pohledu je možné si všimnout, že v některých místech kryt prosvítá. Jedná se především o místa, kde je materiál slabší (typicky v blízkosti konektorů). Ačkoliv předpokládám, že průsvitnost byla záměrem, nechám raději na Vašem zhodnocení, zdali je toto řešení esteticky hodnotnější, či nikoliv.

Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620

 

Kvalitní dílenské zpracování

Samotné volby materiálů jsem se již dotkl v předchozím odstavci, nyní je třeba zhodnotit vlastní preciznost výroby, která je naštěstí opět perfektní. Když pominu fakt, že přístroj v ruce působí trochu „plastově“, musím říci, že vše přesně sedí, lícuje a hlavně nikde nic „nevrže“. Základem úspěchu je použití podobné konstrukce jako u modelu Lumia 820, kde je celé tělo přístroje vloženo do zadního krytu v podobě jakési vaničky.

Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620

 

Tuhá tlačítka

Kromě tří standardních dotykových tlačítek pod displejem naleznete všechna ostatní hardwarová tlačítka na pravém boku. Opět se jedná o standardní sestavu (hlasitost, zapínání, fotoaparát). Tato tlačítka jsou rozumně velká a mají dostatečný zdvih. Bohužel jsou poměrně tuhá a pro jejich stisk je třeba vyvinout větší úsilí. Ze začátku si tak bude třeba na tento fakt zvyknout.

Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620

 

Nesymetrie přední strany

Pokud se ještě zaměříme na dotyková tlačítka pod displejem, je možné stejně jako na Lumii 920 pozorovat poněkud zvláštní trend posunu samotných tlačítek dále od spodní hrady. Z funkčního pohledu jsou sice tato tlačítka o trochu lépe dostupná, ale po designové stránce se vytváří u spodního okraje displeje naprosto nevyužitý prostor, který nejen že zcela kazí jakoukoliv symetrii, ale vytváří pocit, že přístroj by mohl být vyroben ještě podstatně menší.

Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620

 

První rozebrání pouze s manuálem

Stejně jako v případě Lumie 820 Nokia zcela zapomněla opatřit tělo přístroje jakýmkoliv výliskem, jenž by naznačoval, jak správně sejmou zadní kryt a vložit SIM. Pro odpověď je tedy nutné otevřít manuál, kde je naznačeno, že kryt je nutné začít sundávat od shora směrem dolů (ve tvaru písmene „V“). Pro snadnější oddělení obou částí je možné si pomoci mírným zatlačením sklíčka fotoaparátu směrem dovnitř.

Celkem zajímavě je také řešen vlastní slot na SIM a paměťovou kartu. Konkrétně v případě SIM je nutné nejdříve vytáhnout plastový šuplíček, do kterého se SIM vkládá.

Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620

 

Průměrný displej

Lumia 620 je vybavena displejem o uhlopříčce 3,8“ a rozlišením 480 x 800 bodů. Z pohledu „jemnosti“ zobrazení je toto rozlišení naprosto dostatečné. Z technologického pohledu se jedná o displej typu LCD, který je vybaven technologií pro lepší zobrazení černé barvy (ClearBlack). V praxi sice černá ani zdaleka černou není a barvy také nejsou tak intenzivní jako u AMOLED displejů (např. Lumia 800), ale celkově displej působí vyváženým dojmem. U testovaného přístroje jsem zaznamenal také poměrně nerovnoměrné podsvícení displeje. Může (ale nemusí) se však jednat pouze o problém daného kusu.

 

Dostatečný výkon

Jedním z nejdůležitějších parametrů každého zařízení je jeho výkon. Na mysli mám však ten skutečný výkon, který spočívá v plynulosti celého prostředí operačního systému, rychlosti spouštění aplikací a následné práce s nimi. Běžně se totiž stává (především u Androidu), že i zařízení osazená výkonným hardwarem jsou ve skutečnosti velmi pomalá. Lumia 620 se z pohledu hardwarových parametrů téměř dotýká minimálních hardwarových požadavků pro běh operačního systému Windows Phone 8. I přes tuto skutečnost však v praxi nabízí zcela dostatečný výkon. Ano, vše není tak rychlé jako například na Lumii 820/920, ale při běžném používání vás přístroj nijak výrazně nezdržuje. Vše funguje naprosto bez problémů, odezva systému je rychlá stejně tak jako spouštění a následný běh většiny aplikací. Z praktického pohledu (jako uživatel Lumie 920) mohu objektivně říci, že na výkon jsem si po dobu testování nemohl ani jednou stěžovat.

 

Perfektní (často podceňovaná) stabilita

Dalším velice důležitým parametrem, který se často podceňuje a ve většině recenzí ani nezmiňuje, je softwarová stabilita celého přístroje. K čemu je uživateli maximální výkon (high-end zařízení), když se v mnoha případech přístroj sám od sebe restartuje, nesmyslně vybíjí nebo na displeji zobrazuje chybové hlášky? S ničím podobným jsem se u Lumie 620 po celou dobu testování nesetkal a přístroj byl skutečně využíván na 100%. Tato fakt je jen důkazem toho, že z pohledu rychlosti a stability je operační systém Windows Phone 8 velmi dobrou volbou i na méně výkonném hardwaru.

Lumia 620 má oproti konkurenčnímu (podobně vybavenému) přístroji HTC 8S jednu obrovskou výhodu. Touto výhodou je kapacita vnitřní paměti, která má hodnotu 8 GB (přibližně 6GB pro uživatele) a nabízí tak dostatek prostoru pro instalaci jakýchkoli aplikací. V případě HTC 8S se 4GB se často ozývají nespokojení uživatelé, kteří hlásí problémy s instalací náročnějších aplikací a her. Příkladem může být navigační aplikace Navigon, kterou vzhledem o k objemným mapám do 8S prostě nenainstalujete.

Kromě vnitřní paměti je k dispozici také standardní slot na microSD kartu, na níž je možné přesunout veškerý multimediální obsah.

 

Slušná výdrž

Lumia 620 také překvapila slušnou výdrží na baterii. Ačkoliv samotná baterie disponuje kapacitou „pouhých“ 1300 mAh, telefon bez problémů přečká i velmi náročný pracovní den (Lumii 800 jsem v takovýto den min. jednou nabíjel). Při běžném méně náročném používání tak není nijak velký problém dosáhnout výdrže i necelé 3 dny.

Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620

 

Standardní fotoaparát

Fotoaparát disponuje rozlišením 5 MP a obsahuje také přisvětlovací diodu. Reálné fotografie jsou ale spíše podprůměrné, což se však u zařízení této kategorie dá očekávat.

V současné chvíli bohužel nejsou k dispozici ukázkové snímky z důvodu poškození pevného disku, na kterém byly dočasně uloženy. Jakmile se podaří jejich obnova, do recenze je opět přidáme.

Nokia Lumia 620

 

Skvělá softwarová výbava

Tato kapitola pochází z recenze Lumie 920 - Softwarová výbava je totožná.

Nokia Lumia 620 je vybavena novým operačním systémem Windows Phone 8. V této recenzi se však vlastnímu systému věnovat nebudeme, jelikož za tímto účelem souběžně vytváříme samostatnou recenzi, kde bude vše důležité popsáno a zhodnoceno. Pokud jste však našimi pravidelnými čtenáři, jistě víte, co vše Windows Phone 8 přináší. Přehled všech novinek naleznete v samostatném článku: Velký přehled novinek ve Windows Phone 8.

Nyní se zaměříme na doplňkový software, jenž je nedílnou součástí každého přístroje a kterým se jednotlivý výrobci vzájemně odlišují. V tomto směru nemá Nokie konkurenci. Pro všechny své modely Lumia nabízí celou řadu zajímavých aplikaci zdarma. V případě operačního systému Windows Phone navíc doznala většina aplikací výrazných změn, které je posouvají výrazně kupředu.

Nokia Autem+ (Nokia Drive+): Stěžejním softwarem v nabídce Nokie je jednoznačně automobilová navigace. V tomto směru Nokia připravila pro WP8 novou verzi (Plus), která obsahuje již všechny potřebné funkce (běh na pozadí, změna způsobu plánování, možnost vyhnout se placeným úsekům apod.). Aplikaci Nokia Autem+ tak můžeme s čistým svědomím prohlásit za plnohodnotnou automobilovou navigaci s offline mapami a možností jejich bezplatné aktualizace. Aplikace navíc nabízí velmi podobné funkce jako klasická komerční aplikace Navigon, která stojí 2070 Kč (+ příplatek za aktualizaci map). Kompletní souhrn funkcí, které Nokia Autem + nabízí, naleznete v samostatné recenzi: Nokia Drive +: Nová verze automobilové navigace pro Windows Phone 8.

Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps

Nokia Mapy (Nokia Maps): Další oblíbenou aplikací jsou mapy. Tato aplikace s příchodem WP8 však již nemá takový benefit, jelikož mapové podklady Nokie jsou základem výchozí mapové aplikace systému a to včetně možnosti jejich stažení pro využití offline. Prakticky je tak možné použít pouze lepší možnosti plánování tras a trochu propracovanější uživatelské rozhraní.

Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps

Nokia Doprava (Transit): Aplikace umožňující plánování cest v největších světových městech. Umí kombinovat pěší dopravu spolu s MHD a dalšími dopravními prostředky. U nás zatím příliš nefungující kvůli absenci jízdních řádů. Více informací zde: Nokia Transport - Pěší navigační aplikace využívající MHD.

Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps

Creative Studio: Umožňuje základní editaci fotografií (aplikace barevných filtrů, úprava světlosti, ostrosti apod.). Více zde: Nokia Creative Studio - Editor fotografií od Nokie.

Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps

Městské info (City Lens): Aplikace na principu augmented reality, která umožňuje pomocí zacílení fotoaparátu zobrazit informace o daných objektech.

Nokia Apps Nokia Apps

Cinemagraph: Umožňuje vytvářet animované GIFy (obrázky). Vše funguje velice jednoduše. Pomocí aplikace a fotoaparátu přístroje zachytíte na několika snímcích určitý pohybující se objekt a aplikace následně snímky sloučí do jednoho, který se bude animovat.

Panorama: Povedená aplikace sloužící k automatické tvorbě panoramat. Smart Shoot: Tato aplikace pracuje podobně jako Cinemagraph. Po zmáčknutí spouště se vytvoří série snímků, kterou je poté možno procházet a následně vybrat ten nejlepší. Smart Shoot nejčastěji využijete při focení skupinových snímků, kde je velké riziko, že například někdo mrkne.

Jak je vidět na přehledu aplikací výše, Nokia dokáže svým uživatelům nabídnout vysokou přidanou hodnotu. Pokud bychom měli aplikace přepočítat na finance, které byste museli utratit v Marketplace za obdobně funkční aplikace, částka by přesáhla minimálně 2500 Kč. Největším lákadlem je jednoznačně Nokia Drive +.

 

Nesmyslná cena (oficiální distribuce)

Celá tato recenze vychází z předpokladu, že Lumia 620 patří mezi nižší střední třídu telefonů (méně výkonné za slušnou cenu). Vše (design, materiály, hardwarové parametry), až na cenu, tomuto předpokladu zcela odpovídá. Ačkoliv jsme u Nokie zvyklí, že cena je u nových modelů vždy trochu nadsazená, v praxi se nemusí jednat o nevýhodu. Některé modely totiž skutečně uživateli přináší nějakou přidanou hodnotu (design – L800, speciální technologie – L920 apod.). Pokud se však zaměříme na střední a nižší třídu mobilních telefonů, způsob jejich nákupu je jiný než v případě top produktů. Hlavní roli zde hraje především cena, která je v případě Lumie 620 posazena příliš vysoko, a reálně velmi snižuje její konkurenceschopnost. Doporučená maloobchodní cena za oficiální distribuci by se měla blížit hranici 7000 Kč.

 

Špatná dostupnost, nákup v ČR

V současné době je v ČR možné sehnat pouze přístroje z dovozu, jejichž cena začíná nad hranicí 6000 Kč. Např. v internetovém obchodě MAX-Shop.cz je možné Lumii 620 sehnat za 6 250 Kč. Oficiální česká distribuce bude v ČR k dispozici údajně koncem března.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 620 poskytuje server Heureka.cz

Záruka

V případě Nokie však v současné době nemá žádný reálný význam čekat na přístroje z oficiální české distribuce. Důvodů je k tomu hned několik. Tím nejdůležitějším je celoevropská dvouletá záruka, která platí bez výjimek i v ČR. Pokud tedy zakoupíte zařízení v zahraničí, či jako dovoz u některého z internetových prodejců, přístroj po předložení kupního dokladu vyreklamujete v jakémkoliv autorizovaném servise Nokia v ČR. Dalším důvodem, který se často uvádí, jsou softwarové úpravy např. zahraničních operátorů. Microsoft však operátorům v tomto směru nedává příliš možností a ve většině případů jsou v přístroji pouze doinstalovány některé specifické aplikace, které si můžete bez komplikací standardně odinstalovat.

Při nákupu zařízení z dovozu však doporučuji vždy nakupovat pouze u prověřených e-shopů. Za nás můžeme doporučit např. právě výše zmiňovaný MAX-Shop, se kterým má řada našich čtenářů pozitivní zkušenosti především z nákupu Lumie 920.

 

Hodnocení

+ Spolehlivost
+ Výdrž
+ Různé barvy (výměnné kryty)
+ Exkluzivní software zdarma (plnohodnotná navigace, mapy, atd. v hodnotě min. 2 500 Kč)
+ WP8 (bezkonkurenční rychlost, stabilita, spolehlivost, nová úvodní obrazovka)
+ NFC

- Cena
- Design
- Použité materiály
- WP8 (některé funkce stále nedoladěny)

 

Závěr

Ačkoliv Nokia Lumia 620 patří mezi méně vybavená zařízení, rozhodně má potenciálním majitelů co nabídnout. Jedná se o sympatický malý telefon, jenž disponuje dostatečným výkonem, stabilitou a spolu s operačním systémem Windows Phone 8 nabízí většinu moderních funkcí. Pokud tedy nevyžadujete nejnovější technologické novinky, do svého telefonu nechcete investovat horentní částky, ale i přesto vyžadujete spolehlivý přístroj, Lumia 620 by mohla být dobrou volbou. Totéž platí také pro všechny uživatele, kteří v současné nabídce mobilních zařízení marně hledají nějaké s rozumným poměrem výkon/rozměry.

Přes všechny své klady ale Lumia 620 stále patří mezi méně výkonná zařízení, která v podstatě nepřináší žádné z inovací svých dražších sourozenců (HD displej, možnost ovládání v zimě, perfektní fotoaparát apod.). Totéž se bohužel týká i designu, který je velice jednoduchý a ne každému bude vyhovovat.

Na úplný závěr si nechávám zhodnocení ceny. Nokii se totiž povedlo vyrobit velice zajímavé zařízení, které by se při volbě odpovídající ceny mohlo stát doslova prodejním hitem. Pokud však bude Lumia 620 na českém trhu prodávána s doporučenou maloobchodní cenou blízkou 7 000 Kč, její prodeje budou mizivé. Za tuto cenu lze totiž zakoupit podstatně lepší zařízení např. s Androidem.

 

Přístroj můžete zakoupit v internetovém obchodě:

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Petr Jaderny

17 | 09 | 13 23:12
Dnes byla na 620ku uvolnena aktualizace Amber. 0

nemakacenka

14 | 03 | 13 18:14
černá není jediná co má matný povrch, i z obrázků je to patrné... 0

Jindřich Lukeš

07 | 03 | 13 10:58
Jako první v ČR vám stejně jako v případě Lumie 820 a 920 přinášíme podrobnou recenzi Nokie Lumie 620, která je velmi očekávaným modelem letošního roku. Jedná se o první „levnou“ Lumii s WP8, jež by se mohla stát prodejním hitem. http://wmmania.cz/clanky/recenze/prvni-ceska-recenze-lumia-620/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17